Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

SolidWorks 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Cu placere :) Sper ca ti-am fost de ajutor

#20
livius1978

livius1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2008

View Postdanby, on Oct 26 2007, 11:57, said:

Diferenta 2008 / 2006 e mare...chiar 2007 /2006 e mare...2008 are plus la interfata cum zicea robotelu, dar mai are ceva in plus pe partea de ansamblu...n-am apucat sa testez prea mult, caci lucrez cu 2007 pe la servici...uitativa la filmuletul de pe situl solidworks si veti vedea
sal!
am citit ca lucrezi in solid w ...eu lucrez in Acad , in special 2006 si corel 12 ; sunt foarte interesat de solid w 2007 ..il am instalat ..pare super  dar nu stiu sa fac mare lucru in el ..din obijnuinta am tendinta s acaut comenzii care le utilizez in Acad.
as avea cateva intrebari ( pentru inceput :D ) daca vrei sa imi dai o mana de ajutor ti-as fi recunoscator:

0. Am vazut ca are mai multe sectoare ..sa inteleg ca unele ajuta la executia desenului , unele la ansamblare si modelare si unele la asezarea in pagina pentru plotare?
1. Solid-ul poate sa costruiasca polilinii curbe in plan pe care sa le poti extruda ulterior? ..cum?    pentru asta exista SolidDWGeditor cumva?
cum aduci din DWG editor in solid anssambley?
2. Cum poti sa faci desfasurata in plan a unui corp solid? ..poate sa faca treaba asta?
3. Cum selectezi un singur obiect dintro "schetch"?


merci mult!

bafta!!!

#21
danby

danby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 20.12.2005

View Postlivius1978, on Feb 11 2008, 16:01, said:

sal!
am citit ca lucrezi in solid w ...eu lucrez in Acad , in special 2006 si corel 12 ; sunt foarte interesat de solid w 2007 ..il am instalat ..pare super  dar nu stiu sa fac mare lucru in el ..din obijnuinta am tendinta s acaut comenzii care le utilizez in Acad.
as avea cateva intrebari ( pentru inceput :D ) daca vrei sa imi dai o mana de ajutor ti-as fi recunoscator:

0. Am vazut ca are mai multe sectoare ..sa inteleg ca unele ajuta la executia desenului , unele la ansamblare si modelare si unele la asezarea in pagina pentru plotare?
1. Solid-ul poate sa costruiasca polilinii curbe in plan pe care sa le poti extruda ulterior? ..cum?    pentru asta exista SolidDWGeditor cumva?
cum aduci din DWG editor in solid anssambley?
2. Cum poti sa faci desfasurata in plan a unui corp solid? ..poate sa faca treaba asta?
3. Cum selectezi un singur obiect dintro "schetch"?


merci mult!

bafta!!!
ACAD si COREL sunt programe de grafica 2D...era bine daca faceai un pas spre MDT care este sub platforma ACAD si ai fi inteles mai bine practica de modelare 3D...din cauza asta te incurci in grafica butoanelor de comanda din SW.
Daca urmaresti tutorialul dat de SW la partea de HELP sigur ai sa te descurci.
Ca prim pas, conceptia 3D incepe de la schita 2D facuta in SKETCH....alegi un plan , il declari plan de schita , faci schita cu dimensiuni, validezi si apoi faci modelul prin ceea ce ai disponibi...extrudare, rotatie dupa o axa...camasta e filosofia 3D...cea simpla... Iti urez SUCCES!

#22
erasserST

erasserST

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2008

View Postlivius1978, on Feb 11 2008, 15:01, said:

0. Am vazut ca are mai multe sectoare ..sa inteleg ca unele ajuta la executia desenului , unele la ansamblare si modelare si unele la asezarea in pagina pentru plotare?
1. Solid-ul poate sa costruiasca polilinii curbe in plan pe care sa le poti extruda ulterior? ..cum?    pentru asta exista SolidDWGeditor cumva?
cum aduci din DWG editor in solid anssambley?
2. Cum poti sa faci desfasurata in plan a unui corp solid? ..poate sa faca treaba asta?
3. Cum selectezi un singur obiect dintro "schetch"?
merci mult!
bafta!!!

1. Da, DWG Editor este pt a avea acces la fisierele DWG, DXF fara a avea instalat Autocad, Inventor.
2. Da, poate face desfasurata in plan. trebuie sa folosesti in principiu "SheetMetal"
3. Daca in versiuni anterioare nu se putea acest lucru in 2008 si 2007 daca nu ma insel dar 2008 stiu sigur, poti avea un sketch cu linii ce se intersecteaza si sa alegi doar un contur sau mai multe care sa le extrudeze.

Periodic se aduc imbunatatiri si functii noi in SW. Asa ca e bine sa ai ultima versiune cu SP-ul cel mai nou.
Recomand SW 2008 desi pe partea de Analiza CosmosWorks nu prea isi face treaba.

#23
Sargon

Sargon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.09.2007
Salutare, am si eu o intrebare...

Cum fac ca SW sa-mi genereze automat diametrul corect al orificiului corespunzator unui surub?
De exemplu, trebuie sa introduc intr-o placa de metal un surub de 6 mm.

Daca il creez cu Hole Wizard (un orificiu de 6mm) si apoi introduc cu Smart Fastener un surub , SW imi va introduce un surub cu diametrul tot de 6 mm. Dar nu este ceea ce vreau eu. Unui surub de 6 mm ii corespunde un orificiu de 4,8 mm (+ filetul).

Cum fac ca sa-mi genereze/ajusteze automat orificiul (cu filet) corespunzator unui surub?

Va multumesc

#24
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Am sa incerc sa iti raspund eu.
Attached File  Solutie_SW.JPG   48.87K   201 downloads

In imaginea de mai sus am atasat optiunile ce apar in Hole Wizzard (meniul pentru formarea gaurilor).

Trebuie sa fi atent la 2 aspecte.Primul este optiunea in care iti arata gaura filetata.Am notat cu a,b,c cele 3 situatii in care este se poate vizualiza gaura.
a - arata doar gaura creata prin burghiere fara filet.
b - arata gaura creata prin burghiere si iar filetul este reprezentat printr-un semicerc ca in desenele 2D.Aceasta notare o sa iti apara automat si cand o sa faci desenul de executie.
c - arata atat gaura burghiata cat si gaura exterioara filetului.

Cel de-al doilea aspect este o alta optiune prin care poti sa modifici diametrul filetului,am notat aceasta optiune cu d.

Acuma daca vrei sa creezi o gaura de 6 iar filetul sa fie la 4.8 modifica in optiunea d valoarea dorita,deci 4.8.

#25
Sargon

Sargon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.09.2007
Robotelu,  solutia ta a functionat perfect. Iti multumesc mult. :OK:

#26
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Ma bucur ca ti-am fost de ajutor.  :D  Nu ezita sa intrebi daca mai ai nelamuriri.

#27
spiraches

spiraches

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2008
Salut tuturor. Sunt nou in SW si incerc sa fac un mate intre o tija filetata si o piulita.Am reusit sa le fac dar acum  sa meraga filet pe filöet. Ele merg asa dar nu imi dau seama la ce se refera acea relatie. Pun si poze. Sau nu are importanta cum merg. Sa mearga este important

Attached Files



#28
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Eu de obicei fac mate-urile astfel:
1.intre axele temporare ale celor doua cilindre pun un mate de coincidenta.Axele temporare le vezi bifand View>Temporary Axes.
2.si o coincidenta intre un punct (vertex) de pe filetul surubului si o fata a filetului interior.
Attached File  solutie.JPG   152.78K   152 downloads

Am atasat si fisierele cu piesele modelate.Le-am facut in versiunea 2007.
Attached File  Surub_si_piulita.rar   570.16K   90 downloads

#29
spiraches

spiraches

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2008
Cat de simplu dar daca nu se vede nu se vede. Multumesc mult. Raman dator. Sper sa ajung la nievlul in care sa te pot ajuta eu. :)
numai bine

Edited by ploiesteanu, 25 April 2008 - 20:09.


#30
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
SALUT
Am instalat si eu azi pentru prima data SW 2008 .
am mai lucrat in autocad - dar in sw nu ma descurc - o sa incerc sa trec prin tutoriale .

Pentru inceput am o nelamurire - cind trag o linie cum ii setez lungimea ? dupa ce o trasez pot sa modific lungimea - dar doresc sa o setez inainte de definitivare .
(intreb asta - pentru ca am incercat sa fac un grilaj si la setarea ulterioara a lungimi unei linii - se muta si alta linie care se gaseste la un capat al acestei linii  - ceva destul de straniu !)

#31
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Dimensionarea se face putin diferit fata de Autocad.Eu lucrez in versiunea 2007 si am sa iti explic cum sta treaba aici (desi nu cred ca s-a schimbat prea mult in 2008).
In Solidworks dimensionarea se face dupa trasarea unei linii sau al unui cerc.Acasta se face prin accesarea meniului Tools>Dimensions
Attached File  meniu.JPG   60.64K   92 downloads sau daca ai cumva bara de Sketch deschisa prin accesarea iconitei Attached File  Icon.JPG   856bytes   18 downloads .
O alta metoda ar fi sa dai click dreapta undeva in schita si sa accesezi prin aceeasi iconita comanda Smart Dimension.

Cat despre miscarea liniilor trebie sa ai in vedere faptul ca in Solidworks poti sa sa pui anumite conditii elementelor desenate. De exemplu coincidente,tangente,perpendicularitati, paralelisme,etc.Daca cumva capatul liniei tale era coincident cu ultima linie atunci el o va muta automat si pe aceasta in functie de lungimea pe care o are.Ca sa nu se mai intample acest lucru da click pe punctul de coicidenta al celor doua linii si in stanga o sa iti apara un meniu de unde poti sa stergi aceasta coincidenta.
Am atasat si o imagine pentru exemplificare.
Attached File  explicatie.JPG   38.49K   72 downloads

#32
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
multumesc
treaba cu dimensiunile , este cel putin stranie !

eu vreu sa il studiez - pentru a simula interactiunea dintre niste roti - nu ma intereseaza strict pentru proiectarea grafica -

ai cumva un tutorial - bazat exact pe ceea ce doresc eu sa realizez ? sau ceva apropiat ?

#33
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Pentru a face o simulare trebuie sa ai un ansamblu cu rotile dintate.In ansamblu ai posibilitatea de a pune constrangeri acestuia prin comanda MATE (Insert>Mate). In acest meniu o sa gasesti constrangerile pentru roti dintate.Am atasat o poza cu meniul pentru constrangeri


Apoi ai posibilitatea de a simula miscarea de rotatie prin comanda Simulation (Insert>Simulation).
In caz ca vrei sa faci un filmulet poti sa folosesti Solidworks Animator.
Uite fisierele Attached File  Roti_dintate.rar   381.84K   76 downloads

#34
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Nu am putut sa modific postul de mai sus.
Am atasat aici poza cu meniul constrangerilor
Attached File  Rori_dintate.JPG   159.78K   114 downloads

#35
catutza

catutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2008

View Postdanby, on Oct 30 2007, 00:09, said:

dati-mi o idee pentru constrangerile functionale pentru melc-roata melcata in SW sau in catia. Parturile sunt sw 2007 facute cu geartrax
robotelule zi si mie cum realizez filete cu programul asta mersi

#36
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
In primul rand ai nevoie de Solidworks Animator (Tools>Add-Ins>Solidworks Animator)
Treaba cu animatiile este relativ usoara.Ea se bazeaza pe principiul "pozitie initala - pozitie finala" si pe plimbarea camerei in jurul modelului.
Un factor important in realizarea animatiilor il mai are si legaturile dintre componente (de exemplu rapoarte de transmitere intre roti dintate,simetrii,concentricitati,etc).Daca acestea sunt bine puse la punct atunci lucrurile decurg foarte usor.

Sa iau ca exemplu rotile de mai sus.
Primul lucru a fost punerea lor in ansamblu constranse sa stea la o anumita distanta una de cealalta.Dupa aceea am pus conditia ca ele sa aiba un anumit raport de transmitere (aici a fost 1:1)
Pentru crearea animatiei,in tabul Animation deplasam bara de timp cu o secunda si roteam cu 90 de grade o roata (deoarece rotile erau constranse de raportul de transmitere se roteau amandoua).Deplasam iar cu o secunda bara si iar roteam cu 90 de grade...si tot asa pana terminam cele 360 de grade.

Eu zic sa incerci si exemplul din helpul programului.O sa intelegi mai bine cum sta treaba.
Daca mai ai nelamuriri o sa incerc te ajut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate