Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

SolidWorks 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#55
asus_asus

asus_asus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.02.2009
Deci sa inteleg ca pot indoii bare si creea desfasurata cu acest pachet routing....Am incercat putin dar nu pot face nimic, in casuta de "routing" sunt 2 icoane: "conection points" si "route points" ...cu cele doua comenzii se creeaza indoirile barelor ?

#56
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Din pacate eu nu am instalat modulul Routing si nu pot sa te indrum.Incearca sa citesti helpul poate gasesti solutia.

#57
rafalle

rafalle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.05.2006
Eroare
La modulul Cosmos, desi incarc modele din tutorialul Simulia, la comanda Run, primesc eroarea"security devices not responding"
Sugestii?!

#58
rafalle

rafalle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.05.2006
Am incercat si faza de inlocuire in licence.dat a expresiei ANY=ip, in toate liniile

#59
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Cauta ultimul post din link-ul ce ti l-am trimis,poate merge asa.

#60
rafalle

rafalle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.05.2006
Eram pe varianta de 64 bit, in cele din urma m-am intors pe versiunea pe 32 de biti.
Si nu am probleme cu Simulia, se incarca rapid si fara efecte secundare.
SW cel mai tare!

#61
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Salutare colegi!
Sunt foarte utile discutiile voastre in procesu de invatare. Multumesc!

Acum am si eu o intrebare, SP5 include si SP-urile anterioare sau trebuiesc instalate toate, pe rand?

#62
filimonovici

filimonovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.09.2005
Salutare!
Am si eu o "mica" problema cu SW 2009 Sp.0. L-am instalat de curand pe PC, instalarea a decurs normal dar imi deschide programul destul de greu pentru asteptarile mele, iar apoi se omporta ca si cum s-ar fi blocat. Mai clar, pot activa butoane, comenzi ... etc, dar nu imi arata spatiul de lucru. Se comporta ca si WINDOWS-ul cand se blocheaza (daca deschizi o fereastra peste alta, ultima deschisa ramane imprimata peste prima).Sper ca am fost destul de clar.
Eu am un PC cu CPU Intel de 2.4Ghz, 4GB de ram, si placa video ATI ASUS EAH4350 series, cu 512MB Ram dedicati.
Ma poate ajuta cineva?

#63
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Sistemul meu este: procesor E6550 dus la 3 Ghz, 5 Giga RAM, placa video X1950PRO 512Mb, Hard disk WD640AAKS, XP 64 bit si am observat cu aceeasi stupoare ca versiunea 2009 se misca destul de greu.
Din versiunile anterioare dupa mine cel mai bine s-a comportat versiunea 2007.Din pacate nu mai pot sa ma intorc la ea deoarece toate piesele pe care le-am modelat le-am salvat in versiunea 2009.
Recomandarea mea e (daca nu ti-ai salvat modelele in versiunea 2009) sa incerci sa testezi prima data versiunea 2007 si apoi 2008 ca sa poti face o comparatie.

#64
Silviu78

Silviu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.10.2006
SW2009 solicita cei drept mult mai mult calculatorul, desi ei declara ca ar trebui sa se miste mai rapid decat SW2008. Daca vreti cu adevarat sa se miste bine trebuie placa video dedicata CAD ( din seria Quadro FX) ca degeaba e procesorul bun si placa video pt. jocuri.
De principiu asteptati sa apara de la SP3 in sus ...nu va repeziti la Beta, SP0 - in fazele initiale inca sunt bug-uri destul de multe.
Singura modalitate de a deschide piesele facute intr-o versiune superioara este de a le salva cu alta extensie (.igs de ex.) insa evident ca pierdeti parametrizarea - daca va intereseaza doar ansamblul e OK metoda.
Nu stiu cate nuclee de cpu stie sa foloseasc sw si cu atat mai putin de gpu. mai ales ca oamenii astia se concentreaza mai putin pe grafica realista si mai mult pe soft ingineresc. Dar daca tu ai incercat si se vede mai bine, asa o fi.

Edited by ploiesteanu, 12 May 2009 - 18:31.


#65
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Nu stiu cate nuclee de cpu stie sa foloseasc sw si cu atat mai putin de gpu. mai ales ca oamenii astia se concentreaza mai putin pe grafica realista si mai mult pe soft ingineresc. Dar daca tu ai incercat si se vede mai bine, asa o fi.

#66
Silviu78

Silviu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.10.2006

View Postploiesteanu, on May 12 2009, 19:31, said:

Nu stiu cate nuclee de cpu stie sa foloseasc sw si cu atat mai putin de gpu. mai ales ca oamenii astia se concentreaza mai putin pe grafica realista si mai mult pe soft ingineresc. Dar daca tu ai incercat si se vede mai bine, asa o fi.

am lucrat pentru cei de la Solidworks - testare soft, inclusiv SW2009, in cadrul unei firme din Romania si pot sa spun ca nu exista termen de comparatie intre o placa video normala si una specializata.
Ca soft CAD, e poate cel mai pretentios de pe piata cu PC-ul ... ma refer la SW2008-2009,  insa cred ca rasplateste pe deplin investitia facuta in hardware.

Edited by Silviu78, 12 May 2009 - 19:45.


#67
rafalle

rafalle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.05.2006
Uite ca merge si pe placa video integrata si pe celeron si cu monitor de 22".
SW 2007 e o porcarie ptr cine nu stie.
2008 a fost inceputul, face ravagii printre autocadisti, te simti asa mai inventiv fara sa-ti dai seama.

#68
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
De ce versiunea 2007 e o porcarie?

#69
danby

danby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 20.12.2005
Chiar, de ce 2007 e prost?
Nu toata lumea schimba computerele din 6 in 6 luni fiind la MODA cu ce e pe piata.
Chiar 2007 rezolva multe din probleme...doar nu lucreaza toata lumea in aviatie.
Eu lucrez la servici cu 2007 pe un desktop modest si e chiar OK..acasa cu 2009 pe un pc zic eu destul de bun, dar puteau sa-l faca sa 'mearga' mult mai bine. E drept ca softul e in urma cu un pas fata de hardware, iar unii noi cu de la doi pasi in sus in urma la dotari.
E o parere!

#70
Silviu78

Silviu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.10.2006

View Postdanby, on May 16 2009, 12:25, said:

Chiar, de ce 2007 e prost?
Nu toata lumea schimba computerele din 6 in 6 luni fiind la MODA cu ce e pe piata.

e gluma chestia ca 2007 este prost... sigur, pentru unii interfata de vista introdusa cu 2008 ia ochii insa pentru cineva care chiar lucreaza in proiectare 2007 este mai mult decat ai nevoie.

#71
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005

View Postdanby, on May 16 2009, 12:25, said:

Chiar, de ce 2007 e prost?
Nu toata lumea schimba computerele din 6 in 6 luni fiind la MODA cu ce e pe piata.
Chiar 2007 rezolva multe din probleme...doar nu lucreaza toata lumea in aviatie.
Eu lucrez la servici cu 2007 pe un desktop modest si e chiar OK..acasa cu 2009 pe un pc zic eu destul de bun, dar puteau sa-l faca sa 'mearga' mult mai bine. E drept ca softul e in urma cu un pas fata de hardware, iar unii noi cu de la doi pasi in sus in urma la dotari.
E o parere!


Apropo de pc modest.Eu lucram in versiunea 2007 pe un P4 la 1000 MHz,placa video integrata si 256 RAM modeland solide,suprafete si al naibii mai faceam si randari si pot sa spun ca rezultatele au fost foarte bune.
Ce mi-a placut cel mai mult la versiunea asta a fost stabilitatea.Nu cred ca am avut crash-uri decat cand Windows-ul era varza.

#72
foka_sc

foka_sc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2009

View Postfusibiu, on Dec 13 2008, 10:17, said:

Ma poate ajuta cineva cu o copie a CD-ului atasat manualului "SolidWorks 2007 Bible" ?

Multumesc anticipat !!!

ciao
am eu un CD de la SolidWorks 2007 Bible, am descarcat deja pe doua compuri cartelele.
zimi modalitatea cum vrei sa tzi le trimit
ciao

View Postrobotelu, on May 16 2009, 20:23, said:

Apropo de pc modest.Eu lucram in versiunea 2007 pe un P4 la 1000 MHz,placa video integrata si 256 RAM modeland solide,suprafete si al naibii mai faceam si randari si pot sa spun ca rezultatele au fost foarte bune.
Ce mi-a placut cel mai mult la versiunea asta a fost stabilitatea.Nu cred ca am avut crash-uri decat cand Windows-ul era varza.
al tau e bun, eu sincer lucrez cu versiunea 2006 pe un comp cu placa video de 128, nasol ca acasa am 2007 si lucrez alte chestii
Am si o intrebare, vazand ca esti printre cei mai informatzi, cum naiba se intaleaza un 2009? , are cam 4.3 G, dar nu merge nici un crack.
ciao


View Postdanby, on May 16 2009, 11:25, said:

Chiar, de ce 2007 e prost?
Nu toata lumea schimba computerele din 6 in 6 luni fiind la MODA cu ce e pe piata.
Chiar 2007 rezolva multe din probleme...doar nu lucreaza toata lumea in aviatie.
Eu lucrez la servici cu 2007 pe un desktop modest si e chiar OK..acasa cu 2009 pe un pc zic eu destul de bun, dar puteau sa-l faca sa 'mearga' mult mai bine. E drept ca softul e in urma cu un pas fata de hardware, iar unii noi cu de la doi pasi in sus in urma la dotari.
E o parere!
ciao
Am incercat sa instalez si eu un 2009 dar dupa ce pun toate fisierele peste tot unde trebuie imi spune ca nu gaseste cartela de licentza, este un 2009 de vreo 4.3G, ai putea sa ma ajutzi cu vreo informatie sau un crack? Eu am vreo 5 crackuri si niciunul nu e bun.
merci
ciao

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate