Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17815 replies to this topic

#7903
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 odor, on 24 martie 2019 - 12:20, said:

Un alt proiect ar fi modificarea unui AC sa faca si ACM. Ideea e extrem de simpla.
Exista deja comercial
https://www.climatic...o-split-80.html

#7904
odor

odor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.05.2010
Stiu ca exista, insa calitatea boilerelor Ariston e foarte slaba.
In plus, AC-ul meu incalzeste si face ACM simultan (in baie), cu un cop mai mare si la un cost mai mic decat modelul exemplificat de catre tine.

#7905
odor

odor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.05.2010
Folosesc in prezent doua boilere de 100L, unul termoelectric (cu serpentina pentru solar) + unul doar cu recirculare (Saunier-Duval cu 3 racorduri) si mai e un schimbator de caldura in placi conectat cu centrala termica.
AC-ul va avea traseul cald mai lung, 10-15m si imersat intr-unul din boilere, cel fara rezistenta. Cand apa din boiler e rece, condensarea freonului se va produce in serpentina boilerului iar pe masura ce apa se incalzeste, condensarea se produce si in unitatea interna a AC-ului.
Voi refolosi si frigul pentru a raci camara pe timpul verii. Am o camara generoasa unde fructele se pastreaza cel mai bine.

Edited by odor, 24 March 2019 - 13:29.


#7906
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 odor, on 24 martie 2019 - 13:17, said:

Folosesc in prezent doua boilere de 100L, unul termoelectric (cu serpentina pentru solar) + unul doar cu recirculare (Saunier-Duval cu 3 racorduri) si mai e un schimbator de caldura in placi conectat cu centrala termica.
AC-ul va avea traseul cald mai lung, 10-15m si imersat intr-unul din boilere, cel fara rezistenta. Cand apa din boiler e rece, condensarea freonului se va produce in serpentina boilerului iar pe masura ce apa se incalzeste, condensarea se produce si in unitatea interna a AC-ului.
Voi refolosi si frigul pentru a raci camara pe timpul verii. Am o camara generoasa unde fructele se pastreaza cel mai bine.
Interesant proiect Posted Image

#7907
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007
Sau ceva mai simplu. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U9CTNxKVWIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7908
odor

odor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.05.2010
E ceva de genul din pdf-ul atasat. Functioneaza foarte bine de ani de zile, e conceputa si implementata de catre mine.
Controler Auraton 1111multi, solutia cu 2 boilere permite obtinerea apei calde la temperaturi diferite in cele doua boilere.
Boilerul 2 e plasat aproape de consumatori iar temperatura apei e setata digital.

Attached Files


Edited by odor, 24 March 2019 - 16:16.


#7909
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014
@odor - multumesc pentru precizarile cu opritul compresorului la -24 de grade celsius. Asta am gasit si eu in manual, dar nu gaseam nimic cu -26. Cred ca va fi ceva foarte interesant proiectul cu incalzirea apei folosind o unitate de aer conditionat. Sunt convins ca va functiona si sunt foarte curios sa vad rezultatele.
Sunt de acord de asemenea si cu aprecierile privind compresoarele Daikin, dar mi se par excelente si performantele unitatilor Panasonic, am gasit niste tabele in manualul de service cu temperaturi si consumuri.

#7910
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
As avea o intrebare. Vizionand unele descrieri la unele aparate pe emag cu r32 am vazut ca scrie la unele ca din 2025 celor cu r410 le va fi interzisa folosirea. Poate cineva peste 5-6 ani sa ma oblige sa dau jos aparatele sau doar v-a fi interzisa fabricarea aparatelor cu r410? Multumesc

#7911
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Doar fabricarea lor, si probail comecializarea pana la un moment dat.

#7912
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Pe r410a va fi o problema pe partea de service nu se stie daca va mai fi disponibil.

#7913
odor

odor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.05.2010

 valioglu74, on 24 martie 2019 - 20:54, said:

@odor - multumesc pentru precizarile cu opritul compresorului la -24 de grade celsius. Asta am gasit si eu in manual, dar nu gaseam nimic cu -26. Cred ca va fi ceva foarte interesant proiectul cu incalzirea apei folosind o unitate de aer conditionat. Sunt convins ca va functiona si sunt foarte curios sa vad rezultatele.
Sunt de acord de asemenea si cu aprecierile privind compresoarele Daikin, dar mi se par excelente si performantele unitatilor Panasonic, am gasit niste tabele in manualul de service cu temperaturi si consumuri.


Cel mai bun sistem e acela care valorifica combustibilul cel mai ieftin din zona fiecaruia, pot obtine ACM din deseuri lemnoase la un cost mic.
Proiectul asta e ... 4 fun. Testele le fac fara a instala unitatile de AC, cu serpentina imersata intr-un recipient deschis, monitorizand consumul si temperatura apei din recipient. Fac niste teste de eficienta sa venem daca merita.

#7914
Moisescualex82

Moisescualex82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 05.11.2017

 tataiepure, on 25 martie 2019 - 09:35, said:

Pe r410a va fi o problema pe partea de service nu se stie daca va mai fi disponibil.

R410a este un mix de refrigeranti , R32 si R125 in proportii egale . Teoretic se poate inlocui R410a cu R32 , presiunile sunt asemanatoare si uleiul este miscibil , cu mentiunea ca R32 este usor inflamabil .  Probabil ca va intra o cantitate mai mica de R32 fata de R410a in aceasi masina frigorifica . Nu spun ca asta ar trebuie sa faceti , dar cred ca exista solutii daca nu se va mai gasi R410a peste cativa ani .

#7915
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Chiar sunt curios ce solutii se vor gasii insa tare mie teama ca industia va face lucrul firesc sa vanda aparate noi cu R32 si nu va mai fi incurajata existenta vechilor unitati ce
utilizau R410A desi vor fi foarte multe....

 valioglu74, on 24 martie 2019 - 08:27, said:

Nu am gasit in manualul de service mentiunea ca unitatile Panasonic s-ar opri la - 26 grade Celsius. Dar poate nu am observat eu, la ce pagina se face mentiunea?
Te rog daca se poate sa postezi manualul Panasonic eu nu il gasesc.

#7916
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014
Sigur, l-am pus in atasament.
A trebuit sa il fac arhiva ca are vreo 33,9 MB si forumul nu accepta decat 32 MB.

Attached Files


Edited by valioglu74, 25 March 2019 - 23:03.


#7917
odor

odor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.05.2010

 odor, on 25 martie 2019 - 09:52, said:

Cel mai bun sistem e acela care valorifica combustibilul cel mai ieftin din zona fiecaruia, pot obtine ACM din deseuri lemnoase la un cost mic.
Proiectul asta e ... 4 fun. Testele le fac fara a instala unitatile de AC, cu serpentina imersata intr-un recipient deschis, monitorizand consumul si temperatura apei din recipient. Fac niste teste de eficienta sa venem daca merita.

Voi continua proiectul de preparare ACM cu AC, orice idee e binevenita. Deocamdata e pe hartie, sau mai bine zis pe tableta samsung notepro care are creion si e sursa desenelor urate pe care le fac, dar care nu au intentia de a se substitui schemelor termodinamice complete, ci doar pentru a comunica la nivel de idee. Sistemele cu R134a au randament mai ridicat decat cele cu R32, insa nu functioneaza la temperaturi negative pronuntate.
Daca as implementa incalzirea baii (bailor) cu AC, respectiv racirea spatiului de depozitare, ambele ar contribui la prepararea ACM. Mai exact la preincalzirea apei calde menajere. Un releu de timp ar conecta incalzirea cu rezistenta electrica intre orele 5 si 8 daca apa nu e destul de calda.

Una din firmele cu care colaborez, au transformat cu succes, pompe de caldura aer-aer in pompe de caldura aer-apa.

Attached Files


Edited by odor, 26 March 2019 - 10:36.


#7918
Moisescualex82

Moisescualex82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 05.11.2017

 odor, on 26 martie 2019 - 10:30, said:



Una din firmele cu care colaborez, au transformat cu succes, pompe de caldura aer-aer in pompe de caldura aer-apa.

  Le au si la vanzare ? Eram curios ce modele de ac au folosit si daca au folosit schimbatoare de caldura in placi sau au improvizat ei unul teava in teava sau au imersat condensatorul intr-un " butoi " cu apa .

#7919
odor

odor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.05.2010
Au aplicat mai multe solutii constructive, inclusiv imersarea condensatorului intr-un recipient cilindric. Sunt profesionisti, totul e facut cu eleganta.
Circuitul de incalzire fiind saracit in oxigen, nu se pune problema coroziunii.
Nu stiu daca au de vanzare.

#7920
Moisescualex82

Moisescualex82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 05.11.2017

 odor, on 26 martie 2019 - 21:57, said:

Au aplicat mai multe solutii constructive, inclusiv imersarea condensatorului intr-un recipient cilindric. Sunt profesionisti, totul e facut cu eleganta.
Circuitul de incalzire fiind saracit in oxigen, nu se pune problema coroziunii.
Nu stiu daca au de vanzare.

Multumesc de raspuns . Nu m-am lamurit ce au facut dar nu conteaza . Am un Daikin de 18000 btu si il voi hack-ui in zilele urmatoare . Daca vreti va voi posta aici rezultatele .

Edited by Moisescualex82, 26 March 2019 - 22:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate