Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Salvati animalele din Pet Shop-uri!

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
yodi

yodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.10.2007
Attached File  DSC00255.JPG   1.32MB   40 downloadsAttached File  DSC00256.JPG   1.23MB   49 downloads :rolleyes:  :rolleyes:


despre ea e vorba , ma intreb cum ar fi aratat daca avea garantie :D

Edited by yodi, 12 October 2007 - 00:59.


#20
yodi

yodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.10.2007
azi am fost iar in piata sa cumpar fan pt porcuti si am intrat la petshop unde aveau vreo opt porcisori cica de angora inghesuiti intr-o cusca(fara pic de mancare inauntru) cat o am yo pe a mea pt un singur porcut si i-am zis vanzatorului ca am vazut ca se cam bateau in cusca si incercau sa se imperecheze si ca ar fi mai bine sa-i separe dar a motivat ca nu mai are unde sa-i puna si atunci i-am zis ca ii aduc yo o cusca macar sa separe masculii de femele ca nu e bine sa ramana gestante de acum (ele avand circa 2 luni) ptca sunt prea mici si risca sa moara si nici pui nu au mari sanse la care replica a fost''LA CATE AM PIERDUT YO IN VIATA ASTA CHIAR NU CONTEAZA''
Deci putin ii pasa daca mor doi trei porcusori ca probabil el ii cumpara la'' kilogram'' cine stie de unde
oricum am sa-i duc yo o cusca sa vedem macar daca ii muta. dar la cat sunt unii de nesimtiti nu m-ar mira sa o vanda sau cine stie ce sa faca cu ea in loc sa separe porcutii
Asta e , m-am intristat si pe ziua de azi :crybaby:  :down:

#21
Chelu

Chelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.12.2005
Pana nu o sa avem macar niste legi care sa apere animalele nu cred ca se va rezolva ceva. Chiar daca sunt socante imaginile de la tv cu animale chinuite, poate ar trebui sa arate mai multe si mai des. Cred ca numai asa o sa inceapa sa se miste lucrurile. Am impresia ca pe neamul asta prost de roman numai brutalitatile il pun in miscare.

#22
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Am cautat texte de lege sau reglementari in legatura cu declaratia de conformitate care ar trebui sa insoteasca un animal achizitionat de la un comerciant din domeniu. Acestia, la randul lor, achizitioneaza (teoretic, atasat facturii si a celorlalte documente de provenienta, import etc) animalele cu declaratie de conformitate care atesta provenienta animalelor, rasa, starea de sanatate. Spun teoretic pentru ca marea majoritate a animalelor "exotice" din pet-shopuri sunt provenite din te-miri-ce cuiburi, din incrucisari nesupravegheate.
Desi si mie mi se pare ciudat sa dai garantie cand e vorba de o viata, mi se pare pe de alta parte normal sa nu cred pe cuvant vanzatorul, comerciantul in legatura cu animalul pe care il achizitionez, ci sa imi fie prezentat un document prin care sa fie clara provenienta si starea de sanatate a  animalului. Mai departe este hotararea mea, ca si client, daca aleg sau nu sa cumpar animalul, este dreptul meu sa il prezint la orice cabinet veterinar doresc etc.

Nu cred ca cineva a incercat sa ia la misto pe celalalt topic, nu e tocmai un subiect la care iubitorii de animale sa recurga la mistouri. Nici macar pentru a denigra numele sau faima unui magazin anume. In fond, daca mai multi oameni se plang de un comerciant nu insemna ca au toti ceva cu respectivul, ci poate doar atrag atentia asupra neregulilor existente. Totusi, oamenii se plangeau acolo ca le-au murit animalele... Acuma, ca fix in ziua a saptea, in al saptelea minut a celei de-a saptea ora, e mai putin important...

Poate sunt eu naiva...

#23
yodi

yodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.10.2007
una e sa dai pedigree si alta e sa dai garantie, yo cred ca nu poti sa dai garantie pt o viata ca doar viata e imprevizibila nu? dar e normal ca si client daca vreau sa cumpar un animal sa stiu de unde provine si ce rasa e  si starea de sanatate dar din pacate yo nu am vazut sa ti se arate asa ceva la nici un magazin in care am fost yo dar nu e normal, poate se va schimba chestia asta la un moment dat. Yo nu am nimic cu nici un magazin si nu vreau sa defaimez pe nimeni yo am ceva cu nesimtiti care isi bat joc de animale si aceasta bataie de joc implica mai multe aspecte inclusiv cele prezentate mai sus

Edited by yodi, 13 October 2007 - 13:10.


#24
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

View PostChelu, on Oct 12 2007, 19:50, said:

Pana nu o sa avem macar niste legi care sa apere animalele nu cred ca se va rezolva ceva. Chiar daca sunt socante imaginile de la tv cu animale chinuite, poate ar trebui sa arate mai multe si mai des. Cred ca numai asa o sa inceapa sa se miste lucrurile. Am impresia ca pe neamul asta prost de roman numai brutalitatile il pun in miscare.

Ma indoiesc... psihologic vorbind, brutalitatea naste brutalitate.
Aceasta se manifesta in doua feluri:
1. adolescentii imita din lipsa de discernamant
2. cei care iubesc animalele reactioneaza brutal in ceea ce ii priveste pe cei care fac astfel de lucruri

Eu raman la ideea ca noul clip al PRO TV, cel in care se face apel la umanitate in legatura cu animalele este de mai puternic impact decat cel vechi, cu imagini blurate cu brutalitati. A vedea un animal salvat, a vedea o chestie constructiva are impact pozitiv din toate punctele de vedere.

#25
yodi

yodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.10.2007
yo cred ca la romani nu merg decat imaginile socante si  cu multa violenta poate se trezesc  ca vad ca de vorba buna si cu frumosu nu se intelege
Oare o fi romanu asa prost sau doar nesimtit?
Apropo de magazinul din piata de care am scris acu 2 zile, azi am fost sa ii duc cusca promisa si evident asteptam o reactie sa i mute sau ceva dar a zis ca o sa-i mute el alta data ca acu nu are timp si chef
Si yo care ma grabisem ca proasta sa o duc repede .....................................
DECI............................

Edited by yodi, 14 October 2007 - 22:57.


#26
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Romanu' nu-i nici atat de prost, nici atat de nesimtit, ci doar foarte needucat.
Civilizatia asta are de-a face tot cu educatia.
Daca un om nu vorbeste corect nu o face de prost, ci de needucat.
Asa si cu acela care lucreaza in pet-shop, timpul si cheful tin de instructia in legatura cu ce inseamna un job in general si de ce ar trebui sa stie un ingrijitor de animale in particular.
Daca ar exista o lege privind protectia animalelor in care sa se stipuleze ca in pet-shopuri trebuie sa lucreze oameni cu o minima pregatire in domeniu, ar fi simplu.
Pe de alta parte nu mai pune la suflet faptul ca nu ai primit un feed-back bun de la tipul de la magazin. Daca avea feelingul tau, personalitatea ta, ar fi fost in locul tau, nu ar fi muncit acolo...
Nu te mai necaji, important e sa-ti traiasca tie porcusorul, superb dealtfel. Este regretabil ce se intampla in unele pet-shopuri, dar nu poti suferi chiar pentru tot. Eventual indruma cunostintele inspre alte magazine, unde stii ca animalele sunt bine intretinute. Nu avem ce face, fara lege...

O seara faina.

#27
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
animalele din Pet Shop sunt bombe biologice aduse de organizatii teroriste islamice! s-au inregistrat numeroase decese in randul proprietarilor (cele mai multe in SUA). aveti mare grija!

#28
yodi

yodi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.10.2007

View Postcarman, on Oct 16 2007, 20:31, said:

animalele din Pet Shop sunt bombe biologice aduse de organizatii teroriste islamice! s-au inregistrat numeroase decese in randul proprietarilor (cele mai multe in SUA). aveti mare grija!
tie iti arde  de glume sau te plictisesti?

#29
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postyodi, on Oct 16 2007, 18:40, said:

tie iti arde  de glume sau te plictisesti?
esti copil! habar-n-ai de noile metode teroriste...

#30
McQuiet

McQuiet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.10.2006
Despre petshopul din Carrefour Feeria, pot a va pun ca nu este Animax. El este detinut de firma Animal Center din Bucuresti, care mai are o unitate pe Bd Lacul Tei. Deci comparatiile cu alte Animax-uri sunt nerelevante.

Ce ma mir eu este ca nimeni nu si-a pus vreodata intrebrea daca animalul pe care il cumpara din petshop este ceea ce scrie pe bon. De exemplu cumperi o pisica birmaneza. Ce dovada ai ca e birmaneza nu si nu o corcitura cu alceva. Nu vorbesc de pedigree dar de un minim de acte de provenienta care sa ateste intr-adevar ca este ceea ce vinde.
Poate ar merita o intrebare .. si o inspectie :D

#31
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

View PostMcQuiet, on Oct 17 2007, 14:21, said:

Despre petshopul din Carrefour Feeria, pot a va pun ca nu este Animax. El este detinut de firma Animal Center din Bucuresti, care mai are o unitate pe Bd Lacul Tei. Deci comparatiile cu alte Animax-uri sunt nerelevante.

Ce ma mir eu este ca nimeni nu si-a pus vreodata intrebrea daca animalul pe care il cumpara din petshop este ceea ce scrie pe bon. De exemplu cumperi o pisica birmaneza. Ce dovada ai ca e birmaneza nu si nu o corcitura cu alceva. Nu vorbesc de pedigree dar de un minim de acte de provenienta care sa ateste intr-adevar ca este ceea ce vinde.
Poate ar merita o intrebare .. si o inspectie :D


"Am cautat texte de lege sau reglementari in legatura cu declaratia de conformitate care ar trebui sa insoteasca un animal achizitionat de la un comerciant din domeniu. Acestia, la randul lor, achizitioneaza (teoretic, atasat facturii si a celorlalte documente de provenienta, import etc) animalele cu declaratie de conformitate care atesta provenienta animalelor, rasa, starea de sanatate."

Uita-te mai sus, am vorbit despre asta. Din pacate noi pe aici doar vorbim... om vedea daca se si concretizeaza ceva...

#32
imparatel

imparatel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.03.2007

View PostChelu, on Oct 11 2007, 20:58, said:

Cumpara un animal de la un magazin de asta si cere factura. Dupa aia du-te la un vet si daca e bolnav suni la OPC. Abia asteapta astia sa arda pe careva :) Daca tot vrei sa faci ceva...


Asta e singura metoda prin care romanii se invata minte....si acum sa va spun ce am patit eu intr-un petshop de pe sos. Iancului. Am fost acolo sa ma interesez despre o iguana..:) mai am una acasa si am vrut sa ii mai aduc un tovaras  :D . Intru in petshop si o intreb pe vanzatoare dak are iguane si mi-a aratat unde sa ma duc sa le vad. Cand am ajuns si am vazut in ce conditii sunt tinute bietele animalute mi-am dat cu palma in cap :huh: Erau 3 iguane ( pui pana in 2-3 luni ) tinute intr-un acvariu f mic pentru ele, pe jos le-au pus TALAS  :cursing: nu aveau bec UV, nu aveau apa, nu aveau mancare...uitati conditiile dintr-un petshop din Romania + k in acel petshop era si cabinet veterinar. Oare nu stia veterinarul de ce conditii anume au nevoie aceste animale?....oameni iresponsabili....cunoscatorii stiu ca la iguane NICIODATA NU SE PUNE TALAS PE JOS, le trebuie un bec/lampa UV pentru a asimila calciul in organism, apa in permanenta pentru a pastra o umiditate necesara in terrariu.
In fine m-am dus la vanzatoare si am intrebat-o pretul unei iguane si dak are toate actele la ea......la care vanzatoarea imi spune k, costa 300 ron si cele 3 iguane au venit cu 1 sg certificat de sanatate pt toate 3 si k o sa imi faca o copie, dar in orice caz sunt sanatoase....iar ce era mai important actele de provenienta nu le aveau....atunci m-am luat de ea si i-am reprosat despre conditiile in care sunt tinute bietele animale la care ea imi spune k nu e treaba mea si ca nu sunt eu mai destept decat medicul veterinar care el a amenajat spatiul pentru toate animalele! ......ziceti si voi acuma ce va vine sa le faceti la oamenii astia, medicul ala cred k a studiat pe Venus nu pe Terra.....DIN PACATE ASTA E ROMANIA SI NU CRED K SE VA SCHIMBA NICI IN URMATORII 50 ANI :)

#33
oanasei

oanasei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 29.10.2007

View Postanna, on Oct 8 2007, 23:32, said:

Ei bine, pisoiul nostru, acum in varsta de 1 an si 2 luni (varsta este aproximativa, o sa intelegeti de ce) a fost achizitionat de la un pet shop din bv, zona astra. Pot sa dau mai multe amanunte la nevoie.
Am intrat sa cumparam hrana de pesti si am fost atrasi de cusca cu birmanezi. Era singurul mascul, mai mic decat celelalte femele, ni s-a spus ca are 9 saptamani. Carnetul de sanatate era "la patron, il aduce maine". Nu am putut pleca fara el, asa ca l-am platit si am plecat direct la veterinar. Veterinarul ne este prieten, a fost consternat de halul in care arata pisoiul si ne-a spus ca nu are decat maxim 4 saptamani.
L-am deparazitat si am plecat acasa. Spre seara ainceput sa vomite, sa vomite intr-una. De urgenta am mers din nou la veterinar si am analizat inpreuna ce vomita pisoiul. Viermi!!!
Am petrecut zile intregi pe drumuri, cu un pisoi muribund in perfuzii, intre timp am facut carare la pet-shop dupa carnetul de sanatate, dar patronul nu era nicaieri si nici carnetul, asa ca am renuntat. Era mai important sa salvam pisica.
Dupa 2 saptamani de perfuzii, hranit cu pipeta la 2 ore, verificat fecale si analizat minut de minut respiratia in timpul scurtelor momente de somn, am vazut ca incepe sa ia in greutate si sa se joace. Avea aproximativ 6 saptamani.
Am mai trecut pe acolo, cainii sunt tinuti in custi in vitrina, in plin soare, pisicii au mizerie in custi.

In alta ordine de idei, am vizitat un cuib de Golden retriever in dorinta de a lua un caine. Al doilea. Ma rog, trecand peste faptul ca igiena nu era la ea acasa la modul general in respectivul apartament, cand a venit vorba de tata mi s-a explicat ca e o problema pentru ca tatal a fost adus de dresor mai fara stirea stapanilor. Doar ca dresorul nu a avut acces si la acte, asa ca mai greu cu pedigree-ul. Am fost surprinsa, lasi cainele dresorului si acesta naste o afacere, monteaza cainele fara stirea ta si castiga impreuna cu stapanul femelei!

La modul sincer, nu stiu daca solutia ar fi sa nu ami luam animale de la pet-shop. Orice animal merita o sansa pentru o viata cat mai linistita si tihnita.
Cred ca preturile din pet-shopuri se pot negocia, mai ales preturile mari, nu cu mult poate. Dar macar puiul pe care il achizitionam sa fie sanatos, asta se poate aprecia rapid printr-o scurta vizita la veterinar. In general natura face selectia proprie, la nastere sau in scurt timp dupa, dar trebuie sa acceptam si faptul ca atunci cand e vorba de o viata, nimic nu este garantat 100%.

O seara faina si sa va traiasca animalutele!
Intr-adevar locul ala e infect si am vazut cu ochii mei cum se poarta cu animalele...Daca mr, gandesc ceva de ganul "Na , c-a murit si asta..."si atat.Mi-a venit sa o strang de gat pe o vanzatoare cand am vazut cum scoate pasarea sau pestele mort si ii arunca ca pe un gunoi.Si culmea ca sunt atata de ocupati vanzatorii, desi mai toata ziua freaca menta si vorbesc la mobil (eu mai trec pe acolo sa ma uit la animalute si am vrut sa imi iau o pisica de la ei, dar mi-a facut cineva cadou un motan negru maidanez -si sincer decat sa le dau lor banii Dumnezeu mi-a dat mai multa fericire si bucurie cu pisica asta care nu era de rasa, era gasita pe strada dar culmea era sanatoasa si fara nici un purice...iar caracterul ei, ce sa mai zic, nu stiu daca si-ar putea dori cineva mai mult)
Si sa revin, e atat de infect locul ala de care zici tu ca te ia groaza, si nu-i singuru, din pacate...Dar stiati ca majoritatea pet-shopurilor sunt proprietate privata a medicilor veterinari...?Asta nu va da de gandit, ca pe mine m-a lasat masca atunci cand am aflat asta ( am cautat in disperare un veterinar bun si la majoritate pet-shopurilor imi ziceau vanzatorii cam asa "Dl.doctor al nostru are cabinet pe str..." dar ca si cand ar fi zis ca patronul are cabinet pe...Mari criminali mai sunt pe lumea asta...:(
Eu zic ca daca va luati totusi un animalut din magazin sa stati sa studiati mai inainte cum se poarta vanzatorii cu animalele, daca au mancare, apa si spatiu suficint, cat de curat e, etc...daca nu va plac conditiile din magazin sau nu va place vanzatorul ca si persoana mergeti in alta parte.
Si tie ca esti din Bv iti spun ceva sa te bucuri un pic : pe strada N.Balcescu, vis-a-vis de Fac.de Medicina, dar mai sus cum te duci inspre poarta schei, s-a deschis un magazin mare cu animalute.Are 2 incaperi, animalele au toate custile noi si e o curatenie aproape impecabila iar daca ai probleme de sanatate cu animalutul tau te si ajuta daca stiu sau iti pot comanda ce vrei tu si iti fac rost f.repede de ce ai nevoie.Si ca persoane mi se par destul de OK.
Nu vreau sa le fac reclama sau ceva de genul, doar ca am avut o f.mare problema cu papagalutul meu si au fost f. amabili si saritori si am vazut cum ingrijesc animalele.Deocamdata mie mi s-a parut cel mai fain loc pana acum.Daca vrei sa ii iei o jucarioara sau ceva la motanel poate treci pe acolo (da vezi ca sunt doua magazine unu langa altu; eu am fost la cel care e mai aproape de Poarta Schei si este un spatiu foarte mare inauntru)si te convingi ca e un loc mai bun ca in alta parte.Oricum astept sa imi spui daca ai si tu aceesi parere sau sa ma contrazici daca e cazul.Multa sanatate la animalutele tale!

#34
ador_animalutzele

ador_animalutzele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2007

View Postanna, on Oct 9 2007, 21:54, said:

Fiind un spatiu public in care se desfasoara o activitate de comert si prestari servicii se poate apela la OPC. OPC-ul, daca constata nereguli (si sigur constata, in 90%din cazuri, in toate pet-shopurile) ar putea, teoretic, sa confiste animalele. Intrebare: ce sa faca cu ele?
Problema este ca lipseste cu desavarsire o autoritate care sa reglementeze problema animalelor la modul general la noi in tara. Indiferent ca necuvantatorul este porcul lui nea Gheorghe sau sarpele de la pet-shop.
Pe de alta parte o problema mare este lipsa totala de cunostinte, pregatire, aptitudini sau pasiune a persoanelor care lucreaza in comertul cu animale. Nu vorbesc aici de patronii pet-shopurilor, ci de angajatii lor, care, daca nu stiu, nu pot si nu vor sa aiba grija, vor lasa animalele in conditii precare si insalubre. Patronul poate sa vada lucrurile doar ca business, poate sa treaca pe la magazin doar o data pe saptamana, e problema lui, doar ca acela pe care il angajeaza ar trebui sa fie, poate reglementat printr-o eventuala lege  a protectiei animalelor, de specialitate. E similar locurilor de joaca pentru copii, unde personalul n-are nici in clin, nici in maneca cu pedagogia, psihologia varstelor etc. Asa si cu aceia care habar nu au ca animalele tinute in cusca au acces greu la apa de unele singure...
Uite, de exemplu, tot in Brasov am descoperit un pet-shop in care patronul lucreaza cot la cot cu angajatii, fac si toaletari, totul este curat, animalele sunt tinute in conditii ireprosabile, ti-e mai mare dragul sa te duci macar in vizita si se vede de la o posta ca acolo sunt oameni care se pricep si care isi fac meseria cu pasiune.
Oricum, ideea ramane ca ne putem adresa OPC pentru problemele legate de "produse". Sunt cinica, dar societatea asta e atat de bolnava incat nu mai stiu cum sa imi apar spiritul...
Idee: facem o actiune cu OPC si magazinele care au conditii proaste nu platesc amenda, ci li se confisca animalele, gasim doctori care sa le consulte gratuit si din vanzarea lor catre persoane alese de noi se scot banii de amenda, pe care ii donam OPC.Eu ma ofer voluntar. :D
ehee eu am patit-o si mai rau. am primit cadou un pui de nimfa ..si bucuroasa cum eram am fost sa ii iau jucarele.mi s-a recomandat un leagan cu maner de fier sau ce o fi ala ..am zis ok ei stiu .Dupa numai 2 zile puiutu meu s-a ales cu o gheruta rupta din cauza carligului leaganului.in fine am fugit cu el la doctor asa plin de sange cum era . l-a tratat si am descoperit ca saracu are o micoza pe picioruse si cioc.... sunt total enervata de kestia asta.si veterinarii sunt de tot .... sa nu zic ce...adik sa imi dea el unguent pentru pisici si caini knd eu am un papagal ?? e ciudat nu credeti ? poate stie cineva ce ii pot da pt k sunt trista ( un perus de il aveam de 3 ani a murit pt k doctoru mia zis ca nu are nimic ..cand colo gherutele i s-au atrofiat si nu  a mai rezistat..numai eu stiu ce kinuri am tras cu saracu :(  ...totusi de la magazinul respectiv am luat si un perus de il am de 3 ani si e bine sanatos ..nu stiu ce sa mai cred ...am atasat si o poza cu nimfa mea pe nume bodo

Attached Files



#35
al3xxx92

al3xxx92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 10.01.2007

View Postyodi, on Oct 8 2007, 23:39, said:

TOTI CEI CARE A-TI AVUT PROBLEME CU ANIMALUTELE LUATE DIN PET SHOP POSTATI POVESTILE VOASTRE AICI ,POATE GASIM IMPREUNA SOLUTII



eu am cumparat niste pesti mei mult sau mai putin "bagati pe gat" carora i le au fost taiate aripioarele(rezultatul ingrijirii necorespunzatoare de care am aflat ulterior). treaba e ca eu credeam ce era serios acel petshop ca eram client vechi

#36
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007
nu TOATE pet-shopurile au aceeasi problema.Cred ca daca vanzatorii acestor pet-shopuri ar fi altfel,ar iubi animalele,nu cred ca i-ar tine inima sa nu ingrijeasca ce au ei prin magazin,ca sunt pesti,papagali,pisici sau caini..eu cand mi-am luat porcusorul,acum multi ani..vanzatoarea de acolo cu greu s-a despartit de el,m-a rugat sa am mare grija de el,mi-a spus ca ii place sa fie mangaiat dupa urechiuse :naughty: ,si mi-a zis care e mancarica lui preferata..si celelalte animale aratau bine,custile curate,mancarica ,apa ...depinde acum...ca am intalnit si cazuri de care vorbiti voi :nonobad: intr-un acvariu de 1.50 m tineau un labrador si doi chiwawa!si nu erau chiar micuti,nu mai vb aici de saptamani,aveau vreo 3,4 luni..cel mai chinuit mi se parea labradorul,probabil find cel mai mare se chinuia cu spatiul...a..si acvariul era langa geam(doar tre sa vada lumea ca au catei,nu?)si afara vreo 35 de grade
dar deh :naughty: traim in Romania,se curata numai strazile pe unde trece Bush :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate