Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Salvati animalele din Pet Shop-uri!

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
veronika

veronika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.01.2006
Salut
eu am luat o hamsterita din pet-shopul de la carrefour baneasa


cand am luat-o erau 10-15 in cusca, ea dormea plictisita in colt; nu aveau papa sau apa;
abia a luat-o vanzatorul care mi-a marturisit ca ii e tare frica de hamsteri  :huh:
era slabuta dar acum si-a revenit;

nu imi pasa ce rasa e- e mai fluffy decat ce avusesem dar e tare agitata si nu stiu ce sa mai fac cu ea
ce am avut inainte erau donatie si puitul donatiei :D
Tilincutza, zici ca e scapata de la nebuni. nu sta o clipa locului.

mi-a placut ca in pet-shop dormea desi restu erau agitati..
acasa...vai de capul meu  :P
inteleg disperarea pentru mancare, cred ca nu prindea mare lucru acolo, dar speram ca ii trece in timp..

cand incerc imprietenirea pe baza de papa, o smulge macar partial din mana si fuge sa o ascunda in casa


de 3 saptamani incerc...
vorbim cu ea, o urmarim mereu, cerseste daca mancam in fata ei si ii dam, etc

alte idei nu am

#38
sunflower84

sunflower84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.05.2010
Buna,
in data de 01.03.2011 am  primit de la prietenul mei pentru ziua mea un catel,rasa Beagle, cumparat in aceeasi zi  de la un pet Shop din BANEASA Shopping City- BABY'S BOUTIQUE. Acesta ne-a fost dat cu un carnet de sanatate cu 2 vaccinuri si 2 deparazitari ( mentionez ca la vaccinuri nu este lipit nimic legat de seria vaccinului si lotul, este trecut numai de mana).      In data de 08.03.2011 l-am dus la urmatorul vaccin, urmand schema de vaccinare, la un cabinet din zona noastra- Drumul Taberei, de foarte mare incredere. In data de 9 catelul a inceput sa se simta rau, l-am dus la cabinet, I s-a administrat un tratament, dar dupa 2 zile starea lui s-a inautatit foarte mult. L-am dus din nou la cabinet, unde I s-a facut un test de parvoviroza, al carui rezultat a iesit pozitiv. Am inceput imediat tratamentul , desi doctorul ne-a spus ca este un tratament lung , dureros si costisitor (7 injectii din 12 in 12 ore,  plus perfuzie cate 2 ore la 12 ore). In data de 12.03 cainele a facut scaun numai sange si un viermisor( desi , din cate arata carnetul de sanatate al catelului ar fi trebuit sa fie déjà 3 deparazitatri interne facute , fapt de care ne indoim). Desi a facut tot posibilul pentru catel, in data de 13.03.2011 catelul a murit, la ora 17.00. Perioada de incubatie pentru aceata boala este de la 7 la 21 de zile, de aceea eu consider ca boala a fost contactata ori de la canisa de unde se aprovizioneaza acest pet shop, ori de la pet shop. Oricare ar fi cazul , as vrea sa va spun ca nu mi se pare normal . Ne-am dus la pet shop cu catelul mort si , bineinteles au avut numai explicatii banale. desi la clinica la care l-am dus i-am facut test si 5 medici l-au vazut, cei de la pet shop nu au vrut sa admita ca este vina lor. Nu au vrut sa ne returneze nici banii si ne-au sugerat sa le lasam lor catelul sa ii faca autopsie. Sa o creada ei ca vor mai tortura aceste animale mult timp. e groaznica sa stii ca s-a chinuit atat, voma din jumatate in jumatate de ora , cu sange, scaun la fel......Noi am sperat pana in ultima clipa ca va trai, dar din pacate a fost prea slabit( probabil nu avea niciun vaccin si nicio deparazitare).In data de 14.03.2011  am fost sa depunem cadavrul catelului pentru necropsie la Institutul de la locatia din Splaiul Unirii, incinta Facultatii de Medicina veterinara, deoarece cei de la pet shop nu vor sa isi asume raspunderea pentru ceea ce s-a intamplat si cu toate ca iarasi am lasat multi bani, vreau sa se afle adevarul si sa li se ridice dreptul de vanzare de animale in acest pet- shop . Rezultatele vor fi gata In aproximativ 30 de zile. Precizez ca din toti cainii care erau la vanzare , cand a cumparat prietenul meu cainele de la acest pet shop( Baby ‘s Boutique) nu mai era niciunul, dar poate au reusit sa ii vanda pe toti asa de repede......sau poate nu......Sper ca, macar de data asta, oamenii din Romania sa isi arate si fata pozitiva si sa faca ce trebuie....Vom vedea!

Attached Files



#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,107
  • Înscris: 09.01.2007
Cata vreme veti lua catei din pet shop in loc sa luati un pui de pe strada, veti incuraja aceste fabrici de chinuit catei !
Credeti ca daca luati nu stiu ce rasa, cainele va va iubi mai mult ? Nu faceti decat sa incurajati businessul unor tipi dubiosi.

#40
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Subscriu, animalele se chinuie in petshop-uri, plus ca e posibil sa faca si contrabanda patronii smecheri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate