Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2712 replies to this topic

#1297
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,288
  • Înscris: 27.07.2006
@calinjack
Montat de curand, mi-am convins soata sa ne luam uscator.
Am motivat prin durata mare de uscare a rufelor, mai ales iarna, prin munca de a le intinde, etc.
De fapt, singurul meu motiv a fost...fumatul pe balcon. Am balcon de 7m lungime, mi-am amenajat un coltisor confortabil unde sa-mi beau cafeaua...si ma impiedic mereu de toale atarnate pe sarma Posted Image
Kit-ul de suprapunere este minunat prin simplitate. In 5 minute se monteaza. La 1400 RPM ale masinii de spalat, exista niste trepidatii ale intregului ansamblu masina+uscator, dar minore.
Kit-ul este w-pro.

Attached Files


Edited by ergon, 27 May 2019 - 11:38.


#1298
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
@  calinjack

20190110_152738.jpg

#1299
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
@Ioanabobcat, Corinadaniela,

Mulțumesc!

Să înțeleg că rufele vor avea totuși un miros de ... curat/ proaspăt?
Dacă este așa ... e totuși ok!
( și eu ... am schimbat msr bună - Electrolux, veche de doar aproape 4 ani cu un AEG seria 8000 și pentru faptul că mixează detergentul/ balsamul înainte de a l băga în cuva, de aici rezultand rufe mai curate / un miros mai puternic de balsam 🤪😜🤔 ...);

În altă ordine de idei, imi place ce am văzut în poza de mai sus!
Cam asta este și ideea mea, de aceea am întrebat de usr ...

Stimă!

Edited by quarelin, 27 May 2019 - 18:33.


#1300
Hrisostomus

Hrisostomus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.02.2012
Vor pastra in mare parte mirosul detergentului.

#1301
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Mulțumesc de răspunsuri!

Deci va trebui să renunț la balsamul de rufe clasic, NU ???
Să folosesc acele șervețele sau balsam rufe uscate, corect ?
Asta este ideea ...

Stimă!

#1302
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009

 quarelin, on 29 mai 2019 - 09:12, said:

Mulțumesc de răspunsuri!

Deci va trebui să renunț la balsamul de rufe clasic, NU ???
Să folosesc acele șervețele sau balsam rufe uscate, corect ?
Asta este ideea ...

Stimă!

cel mai bine ar fi sa experimentezi : prima data folosesti balsam de rufe clasic la spalare (ultima clatire) si vezi cum se simt si miros rufele dupa ce sunt uscate; tura urmatoare nu mai pui balsam, folosesti servetelele parfumate direct in uscator, tura nr 3 balsam spray ptr rufe uscate.
nu am uscator de rufe, insa atunci cand spal rufele, daca nu pun balsam la ultima clatire, acestea sunt mult mai sifonate si mai aspre/scortoase. se calca mai greu, miros a detergent si uneori nu-mi place aroma acestuia, prefer sa folosesc balsamul de rufe cu mirosul ales de mine (au in carrefour balsam de rufe marca proprie, sunt vreo 4 variante cred, doua dintre ele miros excelent, din punctul meu de vedere).

Edited by corinadaniela, 29 May 2019 - 11:37.


#1303
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
@corinadaniela,

mulțumesc!

   Fii sigură că fac experimente! Posted Image
Mă gândeam dacă ar merge să pun în uscător un șervețel din acela absorbant îmbibat în balsam ...; oare ce o ieși ???Posted Image
Experimente fac și acum cu msr ce o am ...Posted Image ( care mixează balsamul cu apa înainte de a- l băga în cuvă );
Eu îi pun puțin balsam, cam 20 ml (extra, căci are deja în compartimentul balsam), când bagă apă înainte de ultima clătire, cea cu balsam ( trage apă în sertarul de prespălare și atunci adaug ...);
Dar la a pune la ultima clătire nu m am gândit ... Posted Image ;
Oricum ies parfumate, dar cu artificiul de mai sus ... ies și mai și ...;
Am observat o chestie ...
Rufele sintetice ies mai parfumate decât cele de bumbac ...
De ce oare?

Stimă!

#1304
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
eu intotdeauna pun balsamul la ultima clatire. de fapt folosesc optiunea de clatire suplimentara. daca in mod normal ciclul de spalare pe care il folosesc cel mai des are 2 clatiri, adaugand aceasta optiune, am 3 clatiri.
chiar daca sertarul are compartiment separat pentru balsam si puneam de la inceput cantitatea necesara, am constatat ca uneori balsamul dispare pe parcursul programului de spalare, asadar il puneam degeaba, la final rufele erau clatite tot cu apa simpla.

#1305
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
Eu am incercat tot ce poate fi mai parfumat printre balsamuri: Coccolino roz, Tesori d'Oriente, Lenor auriu, si inca vreo cateva. Oricat pun, si nu pot pune mai mult decat incape in sertarul masinii, tot se pierde mirosul. Asa vreo 10% daca ramane. In schimb hainele miros a detergent la greu. Lenor are un detergent lichid cu un parfum persistent, sau Perwoll rosu pentru colorate. In schimb nu suport mirosul Arielului... Nici Persil. Astea dupa mine miros a odorizante de wc 🤣😷

Edited by ioanabobcat1987, 29 May 2019 - 12:34.


#1306
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
@corina

La mine nu dispare balsamul, dar mi se pare că timpul cat stau rufele in balsam este prea scurt ( cam 4 minute);
De aceea adaug atunci cand trage apa din sertarul prespălare ...


@ioana

Te referi că rămine acel procent după uscarea la uscător?

Pun cam 35 ml balsam.
Ați urmărit cam cât sunt clătite rufele cu balsam?

Stimă!

Edited by quarelin, 29 May 2019 - 13:00.


#1307
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
pai si la mine stau rufele relativ putin in apa cu balsam, la ultima clatire, 5-6 minute aproximativ, insa raman parfumate. eu folosesc numai balsam concentrat, nu din acela gata diluat.
inainte foloseam balsamul din gama sano, acum am descoperit balsamul marca proprie carrefour, e suficient un capacel, miros rufele si hainele excelent, inclusiv cand le port, mi se pare ca acest balsam are microcapsule cu parfum incorporate.
acesta este balsamul despre care vorbesc, a aparut recent:
https://carrefour.ro...r_1_5l-11504241

acum cateva luni, cineva lauda produsele kifra. pacat insa ca nu se gasesc in magazine, sa le pot testa mirosul...
https://kifra.ro/

#1308
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
@quarelin Da, abia simt o idee, 10% e si prea mult.

Chiar daca la noua masina de spalat de 8 kg pare mai incapator sertarul de balsam decat la cea dinainte de 5 kg. Oricum mai mult decat incape acolo nu pot pune Posted Image

Nu am urmarit anume cat timp le limpezeste, poate 10 minute.

Fata de vremurile cand spala mama la semiautomata, cum ne-au crescut noua ”pretentiile” Posted Image)

Edited by ioanabobcat1987, 29 May 2019 - 17:42.


#1309
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Poți folosi balsam dacă vrei. Rolul lui nu e doar pentru miros.

#1310
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
@corinadaniela

Eu pe asta l-am mirosit, e absolut superb

[ https://www.carrefour.fr/media/1500x1500/Photosite/PGC/DROGUERIE/3560070908479_PHOTOSITE_20141225_092813_0.jpg?placeholder=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ioanabobcat1987, 29 May 2019 - 17:59.


#1311
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
Ioana, mersi, cu prima ocazie îl caut, l-am văzut la raft doar pe cel albastru închis.

#1312
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
Pentru cine este interesat, am pomenit mai sus de un parfum pentru uscator de la DM (Poate fi folosit si pe post de balsam de rufe la spalat, cateva picaturi ajung):
[ https://media.meindm.at/asset/dmshop/product_seo_big/ffffff/denkmit-waescheduft-wohlfuehlmoment--10041163_B_P.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ioanabobcat1987, 29 May 2019 - 18:03.


#1313
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
La uscător cum se folosește?

#1314
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
@quarelin

Cateva picaturi pe o carpa de bumbac, apoi pui carpa impreuna cu restul hainelor in uscator. Asa zic ei pe ambalaj. Eu nu ma complic cu carpa, picur sa zicem pe un prosop sau pe vreun tricou ”de casa”.

Miroase foarte persistent si dulce, e simte si dupa uscare, dar nu cat sa te dea pe spate, si pare ca are si ceva efect de netezire.

Edited by ioanabobcat1987, 29 May 2019 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate