Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Hmm ideei sa lipesc niste autocolant pe tricou

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Buna am si io o intrebare am un tricou si am luat de la 40 de mii un triunghi reflectorizant tip autocolant am fost la cei care pun poze pe tricouri cani etc si au zis ca nu imi pune numai daca cumpar tricoul de la ei 200 000 mii vechi si inca 250 000 mii vechi manopera ceea ce e aberant ei il pot pune dar iau foarte multi bani au o presa ceva gen ... si lipeste autocolanu ... pt aceeia care lucra sau au lucrat la un astfel de shop ma puteti ajuta? sau cineva care a incercat acasa si merge am si tricoul si (autocolantul) triunghiul ce mai trabuie sa il li[esc pe tricou sa stea sa nu se deslipeasca dupa 2 spalari astept ideei multumesc

#2
master_gy

master_gy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2006
Du-te in pasaj la Universitate, nu este necesar sa cumperi tricou de la ei.
(daca esti din Bucuresti)

#3
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Btw, stie careva vreun site care face serigrafie pe tricouri?? M-ar interesa o imagine anume printata pe un tricou... Dar sa fie si serioasa firma!

Edited by Curcubitaceu, 24 September 2007 - 15:22.


#4
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

 master_gy, on Sep 24 2007, 16:19, said:

Du-te in pasaj la Universitate, nu este necesar sa cumperi tricou de la ei.
(daca esti din Bucuresti)


Din pacate nu is din buc si aicia numa asa se poate nu stie nimeni cum pot face sa lipessc autocolantu pe tricou?

#5
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
cu fierul de calcat

#6
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

 retele, on Sep 25 2007, 17:47, said:

cu fierul de calcat


oh da:)) am incercat si am stricat talpa so topit autocolantu pe talpa si o intrat in gaurelele de la aburi NU MERGE CATEGORIC !! AM INCERCAT

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006

 fonrabie, on Sep 26 2007, 16:10, said:

oh da:)) am incercat si am stricat talpa so topit autocolantu pe talpa si o intrat in gaurelele de la aburi NU MERGE CATEGORIC !! AM INCERCAT
omule, ești tare, am râs cu lacrimi (cred că m-a influențat și semnătura)
între fierul de călcat și autocolant se pune un material textil... și nu se folosește aburul...
pui tricoul, apoi autocolantul, apoi o cârpă ceva, apoi presezi cu fierul cald (nu fierbinte)

#8
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

 antinari, on Sep 27 2007, 19:20, said:

omule, ești tare, am râs cu lacrimi (cred că m-a influențat și semnătura)
între fierul de călcat și autocolant se pune un material textil... și nu se folosește aburul...
pui tricoul, apoi autocolantul, apoi o cârpă ceva, apoi presezi cu fierul cald (nu fierbinte)



Hmm pai ai incercat sti sigur ca merge eu ma gandesc de unde stie autocolantu sa se lipeasca pe tricou care trebuie si sa nu se lipeasca pe carpa? esti sigur ca merge ? ca nu vreau sa mai fac pref de tot fieru de calcat :D mersi

#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
in primul rind, tie iti trebuie un "autocolant" d-ala gen tatuajele de la guma aia cu surpriza pe care o mincam cind eram mici. Adica un autocolant care sa aiba o folie ce se arunca si una pe care e "desenul", pe care o lipesti cu fata cu desenul pe ceva si cind o iei desenul ramine ( nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic...)
In momentul in care ai asa ceva, intinzi tricoul bine-bine, iei folia de protectie de pe autocolant, il lipesti cu fata cu desenul pe tricou ( la fel de bine), sa nu ramina bule de aer sau sa faca "dungi" ( de fapt, fata lipicioasa, ca e una singura), pui o cirpa ceva si presezi bine cu fierul de calcat, asa cum ti-au mai explicat. Iti dai seama ca nu-ti poate nimeni garanta cit o sa tina sau daca o sa tina, pentru ca asta depinde in principal de calitatea autocolantului ( sa fie presabil la cald, rezistent la transfer, chestii de genul asta), si ma indoiesc ca la 4 roni are calitatile astea....

#10
voptu

voptu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.02.2008

 fonrabie, on Sep 24 2007, 13:36, said:

Buna am si io o intrebare am un tricou si am luat de la 40 de mii un triunghi reflectorizant tip autocolant am fost la cei care pun poze pe tricouri cani etc si au zis ca nu imi pune numai daca cumpar tricoul de la ei 200 000 mii vechi si inca 250 000 mii vechi manopera ceea ce e aberant ei il pot pune dar iau foarte multi bani au o presa ceva gen ... si lipeste autocolanu ... pt aceeia care lucra sau au lucrat la un astfel de shop ma puteti ajuta? sau cineva care a incercat acasa si merge am si tricoul si (autocolantul) triunghiul ce mai trabuie sa il li[esc pe tricou sa stea sa nu se deslipeasca dupa 2 spalari astept ideei multumesc


SAL SCURT 1/2
AI NEVOIE DE O HARTIE DE CALC  SI UN FIER DE CALCAT  
CUM SE PROCEDEAZA IL BAGI LA INCINS IEI TRICOUL  ALEGI POZITIONAREA IL PUI PE TRICOU IN OGLINDA IEI FIERUL DE CALCAT SI IL APESI PESTE RESPECTIVUL AUTOCOLANT 30 DE SECUNDE (ATENTIE SA NU PUI FIERUL PE VOPSEA CA NENOROCESTI TRICOUL )APOI  IEI HARTIA DE CALC PUI PESTE SI ACELASI PROCEDEU 30 DE SECUNDE APASAT

DACA ESTE PRINT SE DESFACE CARTONUL DIN SPATE POZITIONEZI PUI HARTIA DE CALC PESTE APASARE 30 DE SECUNDE IL LASI UN PIC APOI IAR REPETI  PROCEDURA

MAI INAINTE DE TOATE DA-MI UN MAIL CU O POZA CEVA SA VAD CE TIP DE AUTOCOLANT ESTE ;) [email protected]

#11
ser79ban

ser79ban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2007
in primul rind, nu cred ca se poate face cu orice autocolant. SIGUR exista hirtie speciala pe care se printeaza poza dorita. aceasta hirtie are intr-adevar spatele impregnat cu un adeziv care se topeste la incalzirea cu fierul de calcat si intra in fibrele materilului (tricou). Procedeul implica indepartarea foitei protectoare de pe spatele hirtiei dupa printare, pozitionarea pe materialul textil si presarea cu un fier de calcat protejat de o folie de calc.

#12
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
Folie pentru transfer termic (sint 2 feluri: pentru laser sau inkjet) - vreo 5 ron coala A4 cred ...
Am facut odata demult cu fier de calcat obisnuit ... vezi ca trebuie sa misti incet calcatorul (de la muchie la muchie vreo 40 secunde parca - citeste cu atentie instructiunile - mei mi-a fost frica ca se arde la inceput si nu am folosit peste tot acelasi timp)
M-ai am si acum tricoul (pentru purtat prin casa) si culmea ca nu s-a dus prea mult de la spalat ...

PS: Print la imagine in mirror!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate