Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

vulgarul la manele?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
hai sa ne gandim ce ar putea insemna vulgaritatea in muzica, si nu ma refer aici la textele melodiilor. Luam o melodie care suna a manea si o facem manea, chiar daca ea nu are nimic in comun in afara de un ritm. Marea majoritate a manelistilor si o mare parte a muzicantilor, nu fac diferenta intre muzica de sorginte orientala si cea de origine balcanica; o melodie frumoasa din bosnia are foarte mari sanse sa devina o manea jenanata, vulgara, prin orchestrarea de o maniera salbatica, cu basi si tobe bubuitoare etc. Sau o melodie greceasca, devine o manea de prost gust, un kitsch care nu mai are multe in comun cu originalul. Sau o melodie din folclorul sarbo-croat se transforma intr-o manea. O cauza importanta este orchestratia care este facuta sa impresioneze si foloseste sunete nespecifice sau fortate; acest fenomen se intampla si inaite de '89, in muzica de mahala, unde, datorita ritmurilor orgilor electronice care erau in plin progres, melodiile se transformau in altceva. Alterandu-se filonul original si rezultatul este deranjant. Ma contrazice cineva?

#2
Getuta

Getuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.10.2007
Nu, ai dreptate, exact asa e fenomenul..maneaua de fapt nici nu exista, ea reprezinta o piesa luata din zona balcanica sau cea orientala si tiganita cu versuri si interpretare pana nu se mai poate!

#3
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007

View PostGetuta, on Nov 30 2007, 13:44, said:

Nu, ai dreptate, exact asa e fenomenul..maneaua de fapt nici nu exista, ea reprezinta o piesa luata din zona balcanica sau cea orientala si tiganita cu versuri si interpretare pana nu se mai poate!

nu v-o place voua manelele da la urma urmei este cel mai ascultat gen de muzica din Romania !! nu ai cum sa contesti asta
nu poti zice k maneaua e vulgara ... ca mai exista muzica aia de strada ce o fi ea ... care e mult mai vulgara ca maneaua
acu si voi ... va plangeti ca muzica e vulgara ... de parca voi nu vorbiti vulgar ... sa fim seriosi ...

#4
black~angel

black~angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.07.2007
maneaua e total alta muzica decat ce concepe majoritatea,muzica asta de r---t cantata de þigani nu e manea,e muzica lor traditionala stricata si comerciala

#5
Ana Dragoi

Ana Dragoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.10.2007
Din pacate este mult prea raspandit la noi  <_< si raman uimita cand imi vad o groaza de colegi cum cu placere asculta in pauze,la telefoanele de milioane,noile "hituri".Jeez! Si se vor a fi elevi destepti,culti,educati... -_-
Chiar nu vad vulgaritatea? Mizeria asta tiganeasca? Ce dracu le place la manele?
Jur ca nu am ascultat niciodata ,nu ascult si cu atat mai putin nu voi incerca sa ascult asa ceva.Nu pot,nu ma simt in stare,nu suport asa ceva.Si ce imi displace atat de tare e tocmai vulgaritatea si kitch-ul grosolan.

#6
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View PostAna Dragoi, on Jan 3 2008, 11:00, said:

Din pacate este mult prea raspandit la noi  <_< si raman uimita cand imi vad o groaza de colegi cum cu placere asculta in pauze,la telefoanele de milioane,noile "hituri".Jeez! Si se vor a fi elevi destepti,culti,educati... -_-
Chiar nu vad vulgaritatea? Mizeria asta tiganeasca? Ce dracu le place la manele?
Jur ca nu am ascultat niciodata ,nu ascult si cu atat mai putin nu voi incerca sa ascult asa ceva.Nu pot,nu ma simt in stare,nu suport asa ceva.Si ce imi displace atat de tare e tocmai vulgaritatea si kitch-ul grosolan.
Desi sint clar anti-tiganizare, anti-manele, trebuie sa tinem cont de un lucru - muzica tiganeasca e super OK. Vorbesc aici de Gabi Lunca, Romica Puceanu, 10 Prajini, samd. Guta cap-de-maimuta si cei asemenea lui sint de toata jena, iar cei care ii asculta la telefoane de x milioane (eventual luate in rate dintr-un salariu de 4 milioane...), o specie de sub-oameni pe care eu nu ii consider a face parte din natiunea romana.

P.S. Adi copchilu' minune chiar are voce!
P.S. 2 85% din timpul in care ascult muzica, se aude metal, iar 12%, genuri conexe. 2% ii rezerv pentru nebunii temporare gen Pussycat Dolls sau Parazitii, niciodata manele. 1% ramin pentru Gabi Lunca, Gica Petrescu, Romica Puceanu si altele similare...

#7
Ana Dragoi

Ana Dragoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.10.2007
Desigur,tot respectul pentru "traditionala" muzica tiganeasca sau lautareasca.Chiar in decembrie,la noi la liceu au venit cei de la 10 Prajini si desi sunt chiar tigani,canta foarte bine si e o chestie culturala sa zic asa...nu mor dupa ea,dar am respect,admiratie si apreciere.
Dar..aici in topic eu zic ca e vorba de manele.Nici nu mai incap lautarii..treaba lor.Aici ne referim la vulgaritatea afisata de toate lichelele astea de borfasi,tigani inculti,parveniti,marlani  :puke:  :angry:

#8
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007

View Postcr1s71_13, on Dec 8 2007, 23:15, said:

nu v-o place voua manelele da la urma urmei este cel mai ascultat gen de muzica din Romania ! nu ai cum sa contesti asta
nu poti zice k maneaua e vulgara ... ca mai exista muzica aia de strada ce o fi ea ... care e mult mai vulgara ca maneaua
acu si voi ... va plangeti ca muzica e vulgara ... de parca voi nu vorbiti vulgar ... sa fim seriosi ...
din asta rezult nivelul de cultura al romaniaei -_- si al tau..

nu ma supara ca s-ar pute sa vezi tu un vorbit cu adevarat vulgar.. <_<

si banuiesc ca 'muzica de strada' numesti parazitii,bug mafia etc..ei bine cum sa iti explic eu tie..astia injura cu un rost.. si chiar daca injura, injura intr-un mod frumos,care te face sa intelegi realitatea pe care o traim noi,romanii cu putin IQ in aceasta tara plina de mizerii.. :death:

#9
Beeba

Beeba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 18.10.2005
manea= vulgaritate, tiganie, incultura, prostie.......
Asa scrie in dictionar. :bigwhitegrin:

#10
Ana Dragoi

Ana Dragoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.10.2007

View PostBeeba, on Jan 16 2008, 20:07, said:

manea= vulgaritate, tiganie, incultura, prostie.......
Asa scrie in dictionar. :bigwhitegrin:
Pe bune? In doom-u' asta nou? :lol: Tare! :deviltongue:

#11
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006
se cunoaste faptul ca evoultia acestui gen de muzica a luat o intorsatura urata in ultimii ani: cred ca sub 10% din manelele aparute ar merita sa fie ascultate iar in jur de 1% poate ar merita sa dai si bani pentru a-ti cumpara CD-ul
unul din factorii ce au condus la procentele date de mine mai sus, adica la o scadere asa de mare a maneleor din punct de vedere calitativ este introducerea vulgaritatii. o vulgaritate urata si misogina pe care nu stiu daca o putem gasi in alte genuri de muzica

de mentionat ca aceasta este doar parerea mea si cred ca in cazul altor persoane procentele pot avea valori diferite fata de cele presupuse de mine

si vreau sa mai adaug
acest topic se afla in aria Manele&Manelisti nu in aria antimanelisti
se presupune ca aici ar trebui sa posteze cei ce asculta manele si nu inteleg de ce posteaza persoane frustrate, care nici macar nu ating subiectul topicului

Edited by GreuHip, 17 January 2008 - 15:54.


#12
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
pai la cate albume scot astia inseamna mult si 1% ala..

#13
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View Postcr1s71_13, on Dec 8 2007, 23:15, said:

nu v-o place voua manelele da la urma urmei este cel mai ascultat gen de muzica din Romania !! nu ai cum sa contesti asta
nu poti zice k maneaua e vulgara ... ca mai exista muzica aia de strada ce o fi ea ... care e mult mai vulgara ca maneaua
acu si voi ... va plangeti ca muzica e vulgara ... de parca voi nu vorbiti vulgar ... sa fim seriosi ...


Oi fi tu cam prost in exprimare si nu prea prietenos cu gramatica, insa cred ca o sa-ti dau dreptate la ideea cu vulgarismul general...E manifestat peste tot, insa totusi..maneaua... :bandit:

Edited by Champy0n, 20 January 2008 - 09:50.


#14
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View PostChampy0n, on Jan 20 2008, 09:49, said:

Oi fi tu cam prost in exprimare si nu prea prietenos cu gramatica, insa cred ca o sa-ti dau dreptate la ideea cu vulgarismul general...E manifestat peste tot, insa totusi..maneaua... :bandit:
Hai sa facem o comparatie... Maneaua si rockul actual... Decat nespalat cu, caciula vara pe cap, mai bine manelist cu chef de petrecere tot timpul.
Majoritatea celor care critica maneaua in general, ii alcatuita din astfel, da, de rockeri.
Ca si fapt divers: Rockerii is deobicei izolati, asculta prostii made in danemarca si norvegia.
Sunt un mare fan al rockului perioadei 60-90, dar mare parte din ce o aparut incepand cu anii 90 is prostii sataniste, ceea ce caracterizeaza pe multi.
Maneaua este un fenomen, la fel si "rockul". Decat izolat mai bine distrat.

#15
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006
[quote name='cr1s71_13' date='Dec 8 2007, 23:15' post='3762804']
nu v-o place voua manelele da la urma urmei este cel mai ascultat gen de muzica din Romania !! nu ai cum sa contesti asta
nu poti zice k maneaua e vulgara ... ca mai exista muzica aia de strada ce o fi ea ... care e mult mai vulgara ca maneaua
acu si voi ... va plangeti ca muzica e vulgara ... de parca voi nu vorbiti vulgar ... sa fim seriosi ...
[/quote hahaha :D

#16
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

View Postadd2005, on Jan 21 2008, 00:16, said:

Hai sa facem o comparatie... Maneaua si rockul actual... Decat nespalat cu, caciula vara pe cap, mai bine manelist cu chef de petrecere tot timpul.
Majoritatea celor care critica maneaua in general, ii alcatuita din astfel, da, de rockeri.
Ca si fapt divers: Rockerii is deobicei izolati, asculta prostii made in danemarca si norvegia.
Sunt un mare fan al rockului perioadei 60-90, dar mare parte din ce o aparut incepand cu anii 90 is prostii sataniste, ceea ce caracterizeaza pe multi.
Maneaua este un fenomen, la fel si "rockul". Decat izolat mai bine distrat.
ce prostii poti sa scoti din tine!!! :lol: exista intr-adevar si formatii rock sataniste,dar foarte putine si care nu au un cuvint de spus in cultura rock(caci este o cultura spre deosebire de manele)si salbaticii pe care ii vezi tu cu caciula in cap vara nu sint rockeri,vor sa para si ei interesanti ca tiganii nespalati dar plini de ghiuluri si care se plimba in mertan.

#17
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Problema e ca se da foarte multa importanta manelistilor. Eu unul ii ignor complet, eventual le-as da cate o flegma in ochi ocazional... Dar ma abtin. Ce dreq va f grija ce canta/asculta altii atat timp cat sunteti convinsi ca voi sunteti "peste" ca si cultura, intelect, inteligenta, etc....????????????

#18
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
ziceti de manele ca sunt bun...nu va ganditi la cretinii de la parazitii care injura ca birjarii....sau roakerii aia imputiti care isi dau cu capu de pereti ...drogatii...macar manelele au o linie melodica...un ritm....in schimb parazitii si marylyn manson =)) NO COMMENT

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate