Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Probleme cu router D-LINK DI 524

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
216 replies to this topic

#199
mafos

mafos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.04.2008

View PostRavy, on Jan 29 2009, 16:27, said:

Ce provider de net ai? Esti sigur ca providerul nu-ti filtreaza porturile si nu te lasa el sa fii accesat pe porturile 21,80,443... etc?

Bafta!

sunt la rds si nu am filtrate nici un port, chiar si portul 25 am facut cerere de deblocare si mi s-a aprobat deci nu se pune problema de filtrare port, ma gandesc sa nu fie nevoie de ceva in plus la router si eu nu stiu ...

#200
Dexter2009

Dexter2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2009
Salut

Un link util cu update-uri de firmware: http://tsd.dlink.com.tw/
Va alegeti din lista tipul router-ului si apoi in functie de revizie, descarcati fisierul
Pt rev. B a aparut v2.07
Eu am un astfel de router si merg cu el de mai bine de un an. Sunt f f multumit de el
Cand l-am cumparat, avea firmware v2.04, dar dupa aprox. 2 saptamani de sapaturi pe net, am facut update la v2.06
Acum aprox. o luna am facut update la v2.07 si s-a simtit diferenta la puterea in antena. Inainte, unde aveam semnal good, acum am excellent.

Pe scurt, e un echipament excelent, la un pret corect  :coolspeak:

#201
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Eu am descarcat si instalat Firmware: DI-524 G2 F/W v3.21(for WW) sper sa fie ok pentru pustiul meu...

#202
Racu Catalin

Racu Catalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.02.2007
Salut. Îmi spune și mie cineva ce viteză ar trebui să am wireless dacă mă aflu la 3m de router?
Eu prind maxim 2 mb, asta cu versiunea de software 2.04.
Dacă upgradez firmware-ul o să-mi crească viteza? Dacă da, până la cât?

#203
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Nu o sa cistigi nimic din punct de vedere al vitezei.
In schimb o sa fie foarte stabil ,inclusiv in programe P2P.

#204
Racu Catalin

Racu Catalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.02.2007
Păi de ce mai spun că prinde viteze de până la 54mb?
Nu mă așteptam la 54, dar măcar 10...

#205
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Am Rev. G2 si din cand in cand nu stiu exact inca in ce imprejurari pierd conexiunea (wired) intre PC si router. Ma uit pe log si vad ca el e in continuare conectat la RDS, deci nu pare a fi o problema sa fi pierdut conexiunea. Idei?

Am vazut la adresa mentionata de Dexter2009 Firmware: DI-524 G2 F/W v3.21(for WW), numai ca in pagina urmatoare fisierul e 20080731_524_v312.zip iar la 'Last modified' scrie clar 2008/09/08. Versiunea curenta de firmware este 'V3.12 , Thu, Jul 31 2008'. La mai incercat careva?

Edit: mersi de link Dexter2009. am uitat sa zic :D

Edited by cezarica, 03 February 2009 - 03:01.


#206
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Cum ma asteptam e aceiasi versiune. Nu s-a schimbat nimic. Macar e bine ca o am, ca in caz ca o fac de oaie vreodata cu alta versiune sa am ce pune la loc. :D

#207
mafos

mafos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.04.2008

View Postcezarica, on Feb 3 2009, 03:39, said:

Cum ma asteptam e aceiasi versiune. Nu s-a schimbat nimic. Macar e bine ca o am, ca in caz ca o fac de oaie vreodata cu alta versiune sa am ce pune la loc. :D

salut,
parerea mea este sa incerci intai pe direct sa vezi daca flapeaza conexiunea, incearca sa stai conectat si lasa un ping in google.ro, vreo 30 de minute, daca la finalizarea pingului descoperi pierderi e bine sa faci un print screen si sa il trimiti prin mail la "judet"@rdslink.ro (in locul judetului treci judetul din care faci tu parte) dai datele tale de contact din contract si te va contacta un angajat rcs-rds ca sa faca cateva verificari (daca sunt erori pe port, sau pe fibra s.a.m.d.);
in cazul in care nu ai pierderi pe direct inseamna ca este o problema cu routerul, incearca sa-i dai un reset (butonul mic la care ajungi cu acul) si va reveni la setarile din fabrica reconfigureaza-l si acorda o mare atentie la ce faci si unde faci (recomandabil, daca nu esti prea in paine cu IT-ul, sa tii cartea linga tine) daca si dupa modificarile astea "ca la carte" se prezinta cu aceasi situatie e bine sa dai o fuga la garantie, daca il mai ai in garantie, daca nu ... linksys wrt-gl e raspunsul tau ;) ... dai un ban dar stii ca face :)

#208
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005

View PostRacu Catalin, on Feb 2 2009, 22:19, said:

Păi de ce mai spun că prinde viteze de până la 54mb?
Nu mă așteptam la 54, dar măcar 10...
54 nu o sa fie in veci.
Deoarece comunicatia este Half Duplex si nu Full Duplex.
Deci 54 se imparte la 2.
Si jumatatea care ramine nu oate fi atinsa de toate router-ele si in orice conditii.
Acest D-Link poate maxim 1,5 MB/s.
Deci undeva peste 10.
Cred ca se cunoaste diferenta intre Mb/s si MB/s.

#209
ROBBYI

ROBBYI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2007
AM UN RUTER WIRELESS d link dl524 si un laptop toshiba sattelite a 300
la conectarea la ruter zice ca nu gaseste adresa ip
la alta retea ma pot conecta,la ruter se pot conecta alte laptopuri numai al meu nu
putin ajutor?

#210
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Ai verificat ce adresa IP are calculatorul tau?
Are adresa din aceeasi clasa cu cea a routerului?

Verifica daca setarea placii este pe automatic IP si DNS.

Bafta!

#211
sheptaru

sheptaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2008
si eu am avut un DL - 524 este cel mai prost router ever ....  pana la urma am cautat un firmware bun si am gasit de atunci nu a mai facut probleme  20070507_524_V2.06b02 (v. de firmware ) succes

#212
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
Salut,

Am ADSL de la Romtelecom de 20 si mi-au dat un IP static. Am putut sa ma conectez cu setari pe dinamic PPPoE dar nu pot sa vad majoritatea site-urilor, nici macar www.romtelecom.ro.
Merge google-lul chiar si search pot sa dau, gmail (trimit email, attasez), google talk, yahoo messenger dar nu pot sa vad nici o pagina web. Numai news.bbc.co.uk am putut deshide dar fara poze.

IE spune ceva de porturi FTP blocate de un firewall dar nu am schimbat nimic in setarile pc-ul. Mai mult pe toate pc-urile mele (XP si Vista) vad acelasi lucru deci trebuie sa fie de la router. Pe UPC IP static nu am aceasta problema.

Merci pentru ajutor!

#213
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Descrie confirgurarile de retea care le ai ca sa ne dam seama de situatie mai bine! Atat pe calculatoare cat si pe aparatele implicate

Bafta!

#214
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003

View PostRavy, on Feb 7 2009, 16:51, said:

Descrie confirgurarile de retea care le ai ca sa ne dam seama de situatie mai bine! Atat pe calculatoare cat si pe aparatele implicate
Bafta!

PPT over Ethernet    - Dynamic PPPoE

User name - completat
Password-completat
Serv name - gol

Maximum idle time - 5 minutes
MTU - 1492
Connect mode select - Always-on
Do no change the TTL value - Enabled
IGMP - Enabled

------------
Security - WPA -PSK/WPA2-PSK  --- channel 6

Nu am facut update-ul la v2.07 (am v2.04 pt B4) pt. ca inca incerc sa deslusesc ce fisier sa DL-ez si de unde, unele link-uri de aici sunt confuze.

-------------
pe pc am setat sa obtina IP-ul automat

Nu stiu exact la ce alte setari sa ma uitat ca sa-ti spun.

Merci :)

#215
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
Merci am rezolvat, l-am resetat! :thumbup:



YAY am facut si update-ul la v2.07 si pe intern merge la fel (16Mb) da' pe extern de la 2Mb am ajuns la 14!!

Edited by Joanne, 07 February 2009 - 18:02.


#216
klauss_r

klauss_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.09.2006
salut,
am si eu un di 524 am citit tot forumul, dar nu am gasit rezolvarea.
Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi pt urmatoarele probleme:

am net de la RDS si am facut setarile corespunzatoare, le am verificat si cu postarile de mai sus si s ok, dar tot imi pica netu din cand in cand

la status imi apare asa

poza
aaa si ca sa mi se conecteze tre sa scot din priza routerul, cu reboot nu merge

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate