Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Cartela de 2 euro de la Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

View Postarab, on Sep 12 2007, 13:56, said:

Asa-i neineresant!Zgarcit trebuie sa mai fi sa nu dai 5 euro pe o cartela si s-o preferi in schimb pe cea de 2! :naughty:
unde primesti 1 :lol:

#20
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View PostCFR, on Sep 12 2007, 14:01, said:

unde primesti 1 :lol:
Dpdv al operatorului e clar se urmareste marirea bazei de clienti chiar si fictiva, dpdv a clientului e slabutz rau, clar ca cel cu 5 euro credit merita mai mult, valabilitate adevarata, posibilitate de EO-uni, si intradevar cine n-are 18 RON pt. un SIM adevarat...dar vor veni si ofere si surprize adevarate, chiar f. curand!

#21
c0nnex

c0nnex

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 19.04.2005
daca cosmote o tine tot asa nu ar fi o surpriza prea mare ca in 2 ani sa vedem vodafone pe locul 3
asta daca nu isi baga mintiile in cap si sa lanseze extaroptiuni k lumea
nu penibilitati cum au acuma

Edited by c0nnex, 12 September 2007 - 18:01.


#22
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
or sa vanda multe cartele la 2 euro .

#23
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
As pune pariu ca..NU! :P

#24
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View Postmartonz, on Sep 12 2007, 18:31, said:

dpdv a clientului e slabutz rau,
E si nu e, depinde ce vrei de la produs. Daca am nevoie de un SIM pe care sa-l cumpar cu pret cat mai mic si sa-l las acasa intr-un telefon low cost numai pentru a-i suna pe ai mei cu costuri operationale cat mai mici, voi cumpara produsul acesta nou lansat. Deci sunt si persoane in target.  Observatia ta e insa buna, ajuta la marirea bazei de clienti dar nu numai.

Edited by mailman, 12 September 2007 - 19:11.


#25
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006

View Postmailman, on Sep 12 2007, 20:06, said:

E si nu e, depinde ce vrei de la produs. Daca am nevoie de un SIM pe care sa-l cumpar cu pret cat mai mic si sa-l las acasa intr-un telefon low cost pentru a-i suna pe ai mei cu costuri operationale cat mai mici, voi cumpara produsul acesta nou lansat. Deci sunt si persoane in target.  Observatia ta e buna, ajuta la marirea bazei de clienti dar nu numai.
Uiti un lucru:perioada activa a creditului de un euro e numai de o luna...asa ca in rest vei putea doar sa fi sunat! :thumbdown:Chiar sunt curios ce scrie pe pachetul noii cartele!

Edited by arab, 12 September 2007 - 19:15.


#26
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005
arab, corect! Nu am pierdut nici o clipa din vedere acest lucru. Tocmai de aceea am spus ca acest produs e pentru persoane care doresc doar sa fie sunate. Sau care luna urmatoare pot incarca de 3 sa 5 euro, sau pentru cei care vor sa cumpere un SIM doar pentru a testa intr-o prima faza calitatea retelei, a semnalului sau a acoperii, etc. Nise de piata sunt destule.

Edited by mailman, 12 September 2007 - 19:17.


#27
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Am inteles ca deocamdata intra cu 15000 de bucati!Multi se vor pacali,nestiind de fapt de noile conditii ale cartelei,diferita mult de cea clasica si nu ma refer la pretul mai mic doar! :D

#28
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

View Postarab, on Sep 12 2007, 20:19, said:

Am inteles ca deocamdata intra cu 15000 de bucati!Multi se vor pacali,nestiind de fapt de noile conditii ale cartelei,diferita mult de cea clasica si nu ma refer la pretul mai mic doar! :D
trebuie sa scrie si pe ambalaj noile conditii :rolleyes:  zic si eu...........

#29
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
this SIM sucks !

e cea mai proasta oferta

#30
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
eu as fi gandit altfel oferta: simul sa coste 1 euro, sa aiba 1 euro credit pe el si sa aiba valabilitate 1 an, exact ca simul de 5 euro. astfel castigau sigur f. multi clienti.

probabil ei s-au gandit cumva sa impace si capra si varza (lor binenteles - adica si nr. de clienti si arpu) si au scos acest sim in ideea ca incarci cu (macar) 3 euro dupa 1 luna. cu alte cuvinte eu cumpar simul de 2 euro in loc sa-l iau pe cel de 5 euro si-l fac cadou cuiva dar acel cineva trebuie sa mai cotizeze si el macar cu 3 euro ca sa poata sa dea bipuri. a mai "usurat efortul" depus de cel care-l face cadou si a pus responsabilitatea celui care-l primeste cadou sa suplineasca diferenta pana la 5 euro. eu asa cred ca s-au gandit.

#31
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
e bun pentru cei care au nevoie de numar urgent si nu prea au bani (pe la tara cred ca o sa se vanda mai bine :lol: ) , ca e cel mai ieftin. :rolleyes:

#32
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Eu zic ca pierdeti din vedere o nisa foarte importanta.

Strainii care ajung in Romania pentru 2-3-4 saptamani, o luna, un an!
De ex. muncitorii turci care lucreaza in firmele de constructii romanesti, muncitorii unguri care vin in constructii in ardeal, moldovenii care vin in constructii in Moldova, Ardeal si Muntenia, bulgarii care-si fac treaba prin sudul Romaniei, serbii veniti la micul comert, studentii straini care vin la mastere si specializari, etc.

Toti acestia cauta ceva ieftin sa vorbeasca in RO si cu valabilitatea mare, pana acum Orange era bun pentru ei, acum COSMOTE i-a castigat, pret achizitie mic, valabilitate imensa, convorbiri ieftine, si cel mai important, CONVORBIRI MULTE IN RETEA LA ORICE ORA daca se ia extraoptiune, deci se vor trage unul dupa altul.

Foarte desteapta miscarea! Acesti clienti genereaza si incoming din international, deci Cosmote o sa castige si din terminare de minute.

Brilliant!

#33
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

View PostSpeedo, on Sep 13 2007, 12:14, said:

Strainii care ajung in Romania pentru 2-3-4 saptamani, o luna, un an!
Si crezi ca ei o sa stea sa vada care sunt ofertele,ce retea e mai ieftina...etc??  :huh:  Nu cred.
In mod sigur vor alege dupa brandul mai puternic sau cel de care au auzit(sau il au) mai mult prin locurile de unde vin.

#34
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Inseamna ca nu ai contacte in lumea asta.
Mai ales la muncitori conteaza pretul de achizitie initial si apoi sa poata vorbi intre ei ieftin.

Sunt si straini cu destui bani care atunci cand vin in RO pentru o perioada de 2-3 saptamani, sa tina un training, prima data intreaba ce cartela sa-si ia sa poata fi sunat si sa sune repede.
Criteriul de selectie si in acest caz este ceva ieftin la achizitie, cea mai ieftina, sa poata primi apeluri de la partenerii din tara si de afara de la el din tara sa fie mai ieftin pentru cel care suna.

#35
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View PostSpeedo, on Sep 13 2007, 13:47, said:

Inseamna ca nu ai contacte in lumea asta.
Mai ales la muncitori conteaza pretul de achizitie initial si apoi sa poata vorbi intre ei ieftin.
Degeaba pretul initial de achizitie este mic daca pentru a vorbi ieftin in retea trebuie mai intai sa reincarci!
Ce-i drept, multi muncitori nu vor realiza asta decat cand e prea tarziu.  :naughty:

View PostSpeedo, on Sep 13 2007, 13:47, said:

Sunt si straini cu destui bani care atunci cand vin in RO pentru o perioada de 2-3 saptamani, sa tina un training, prima data intreaba ce cartela sa-si ia sa poata fi sunat si sa sune repede.
Criteriul de selectie si in acest caz este ceva ieftin la achizitie, cea mai ieftina, sa poata primi apeluri de la partenerii din tara si de afara de la el din tara sa fie mai ieftin pentru cel care suna.
Strainii cu bani nu cred ca se vor ingramadi la cartela de 2 bani (pardon, 2 Euro  :P ) daca vanzatorul o are la vanzare si pe cea de 5 Euro. Creditul de 1 Euro este total insuficient pentru cineva care vrea sa-si activeze vreo EO sau mai vrea sa si dea cateva apeluri nationale (ca de internationale nici nu mai vorbesc...)  :rolleyes:

#36
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Timpul va arata daca au dreptate sau nu.

Alt exemplu, vine o echipa sa implementeze ceva la o anumita firma, stau 4,5 zile. Primul lucru pe care l-au intrebat, "ce cartela este mai ieftina, vrem doar sa putem fi sunati de afara de pe voip."

Pana de curand contractorul le dadea un SIM sau 2 din cele nefolosite in firma dar nu le putea controla costurile, sau le cumpara cartele noi, acum...

Edited by Speedo, 13 September 2007 - 15:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate