Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

matiz

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
l-au botezat tot aveo. ca pe sedan.

#20
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
la peste 90 km/h se tureaza motorul la matiz? pai dupa ce dau a 5-a la 80 km/h la cat revine turatia? nu ar fi normal la 2000 rpm? la dacie asa e. daca ii dau talpa pe autostrada oare cat prinde? care ati incercat? si sa-mi spuneti daca stiti intr-antaia cat prinde maxim? eu dau a 5-a de obicei pe la 85 km/h, conduc mai mult sportiv.

#21
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Si eu am avut o problema relativ asemanatoare : sa-mi iau Matiz sau un Spark (vezi topicul Matiz vs Spark). In cele din urma am ales Spark-ul (astept sa vina  :D ), in ciuda faptului ca sunt costuri mai mari cu intretinerea la Spark(prima revizie e 80 euro si se face la 15 mii km, la matiz e ceva mai putin), asta din 2 motive:
1. preturile sunt relativ egale, pt dotari egale (stiu, matizul incepe de la 5350 euro iar spark-ul de la 6350, dar la matiz la banii aia ai dotari mai putine decat ai la Dacia 1310)
2. astia de la Daewoo sunt nesimtiti: au bagat pt programul de casare din toamna, numai masini peste 9000 euro  :confuzzled:  (ca matiz-ul se vine oricum)

De Matiz insa am auzit numai de bine de la proprietarii.....

Daca vrei o masina de familie eu cred ca e bun si logan-ul (a lui maicamea are 20 mii km, si inca nu am avut pb serioase, si in plus nu e mult mai scump decat matizul), insa loganul mi se pare putin cam mare pt oras

Succes!

Edited by claud20012, 11 September 2007 - 17:33.


#22
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
pana la urma, am in fata fisa cu dotarile de la symbol. arata bine, suna bine..mult mai bine decat matiz. daca nu mai apar alte idei stralucitoare la mine`n familie, in 4 zile e luat, la nu stiu ce oferta, in zece mii euro. (da, putin peste buget). asta macar merita?

#23
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 16.04.2007
Eu zic ca mai bine luai o Octavia2 tdi ca alea de 1.6 sunt cam puturoase.

#24
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006

View PostSeNsaTioNs, on Sep 11 2007, 20:16, said:

in 4 zile e luat, la nu stiu ce oferta, in zece mii euro. (da, putin peste buget). asta macar merita?
Alt suflet pierdut... :( Nu pricep de ce se inghesuie oamenii sa ia masini care aduc mai multe necazuri decat bucurii. Cozi lungi la service, piese si manopera scumpe, calitate submediocra, etc. Ma rog, pana la urma, sunt banii vostri (sai ai familiei, whatever), faceti cum vreti. Eu ti-as recomanda cu caldura un Fiat Panda. Du-te la un drive test, apasa butonul ala City si vezi cat de usor se parcheaza, dupa care ia un Symbol la drum, si o sa vezi diferenta. Pe langa ca e cu un metru si ceva mai lung, e o gaura de masina, care inghite bani si genereaza probleme. Aiai e o masina hatch careia i s-a montat portbagaj. E hidoasa, nepractica iar calitatea manufacturarii e pe masura pretului.
Uite, la aceeasi bani, ai un Panda super-echipat, la 9.928 Euro, toate taxele incluse, si e posibil sa iti mai lase si dealerul ceva gratis, daca mergi acolo cu tupeu maxim:
Culoare caroserie: Albastru Dry 0 EURO  
Tapiterie: Tessuto Move Azzuro 0 EURO  
Jante din otel de 13 cu pneuri 155/80 0 EURO  
Senzor de parcare 234 EURO  
Autoradio cu CD, MP3 358 EURO  
Sistem Hi Fi cu 6 difuzoare + subwoofer 189 EURO  
Izolare cu ceara 7 EURO  (ASTA NU STIU EXACT CE E, DAR E IEFTINA)
Tablou bord "Medio" = Tablou bord "Base" + urmatoarele functii: turometru, display mai mare pt. afisaj info trip computer si pozitia inchis / deschis a usilor  
Priza de 12V  
Suport pahare in consola centrala  
Spatiu depozitare in bord cu usa, inchidere fara cheie
Panouri usi anterioare "Medio" partial cu tapiterie textila  
Volan reglabil pe inaltime  
Geamuri fata actionate electric si inchidere centralizata  
Aer Conditionat  
Roata de rezerva de dimensiuni normale  
Capace roti de dimensiuni normale  
Stergator luneta  
Kit fumatori: bricheta + scrumiera tip pahar  
Schimbator viteze in partea superioara a consolei centrale  
Plafoniera  
Oglinzi retrovizoare cu reglare manuala din interior  
Sistem Follow me home  
Sistem de fixare bare portbagaj pe capota  
Sistem recirculare aer  
Spatiu depozitare deasupra consolei centrale  
Scaun sofer / pasager culisant cu spatar reglabil si tetiera fixa  
Geamuri atermice  
Hayon cu deschidere din exterior cu cheie  
Buson rezervor combustibil cu inchidere fara cheie  
Bancheta posterioara nedivizata cu spatar rabatabil  
Luneta termica  
Masca din PVC culoare neagra cu insertii cromate  
Bare de protectie in culoarea caroseriei  
Bandouri laterale de culoare neagra  
Servodirectie + Functie City (parcare usoara)
ABS+EBD  
Centuri de siguranta fata autorulante cu pretensionare si limitator de sarcina / centuri posterioare autorulante (2 buc.)  
Sistem antifurt Fiat Code  
Sistem antiincendiu  
Airbag sofer, pasager, laterale si cortina
Frane fata cu disc si spate cu tambur  

Pe de alta parte, what do I care? Sa fii fericita cu ce ti-oi lua, insa nu-ti lua masina fara sa faci cateva drive-teste comparative.
Parerea mea...

Edited by Michtaux, 11 September 2007 - 20:32.


#25
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007

View PostTrapJaw, on Sep 11 2007, 21:04, said:

Eu zic ca mai bine luai o Octavia2 tdi ca alea de 1.6 sunt cam puturoase.
cum sa ia O2 tdi ma? Cat costa...vreo 17-18 mii?:) Ea nu are atat.

Hmm decat Clio symbol, mai bine clio 3. Arata si mai bine, si nici nu pare sa aiba probleme de fiabilitate pana acum, si nu e facut nici in Turcia, unde parca e facut clio symbol. Subscriu la ce ti s-a spus despre clio symbol.
O masina foarte ok pt fete este si Seat Ibiza, e o foarte buna oferta acum Ibiza Rider, la 10195E (nu stiu ce are, dar daca e oferta, este mai mult ca sigur peste Ibiza Reference)

Sau Seat Ibiza, echipare Reference, motor 1.2 de 70 cai, 10 mii de Euro, cu dotarile de serie:

3 tetiere spate  
4 difuzoare  
5 usi  
Aer conditionat cu reglare manuala  
Airbag sofer si pasager  
Anvelope 195/55 R15  
A treia lampa stop  
Bancheta spate rabatabila  
Bandouri laterale  
Bare protectie in culoarea caroseriei  
Buzunare in spatarele scaunelor fata  
Centuri de siguranta in 3 puncte pentru toate locurile  
DSR ( Dynamic Steering Response )  
Faruri duble  
Filtru praf si polen  
Frane fata pe disc, spate pe tambur  
Iluminare compartiment portbagaj  
Imobilizator electronic  
Jante otel 6Jx15  
Lampa ceata spate  
Luneta incalzita  
Oglinzi exterioare ajustabile manual din interior  
Oglinzi in parasolare  
Pachet legislativ (trusa medicala, stingator de incendiu, triunghi reflectorizant)  
Radio CD mp3  
Reglaj electric faruri  
Roata de rezerva normala  
Scrumiera fata  
Servodirectie electrohidraulica  
Sistem spalare luneta  
Stergator parbriz cu temporizare  
Tetiere fata, articulate si ajustabile pe inaltime  
Volan reglabil axial si pe inaltime  
----------------------------------------------------
Deja la 10 mii cat ai zis tu, poti sa iei o masina foarte frumoasa, gen Fiat Grande Punto, Fiesta etc...masini care sunt din aceeasi clasa cu Clio si cu Clio Symbol si anume clasa mica. Dar care sunt peste clio Symbol clar la finisaje si la comportament rutier, sau la design.

Edited by Genesis, 11 September 2007 - 20:47.


#26
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
ok, sa-mi raspunda si mie cineva la ce am scris mai sus

#27
weeezer_20

weeezer_20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 27.11.2005
Ai putea sa arunci un ochi si peste Fiesta, e 10.000 la oferta. Grande Punto in 10.000 nu prea are ce sa ia, e 11.000 cel mai chel posibil, adica acelasi pret cu, de exemplu, Suzuki Swift GLX 1.3, care barem e destul de dotat.

Una peste alta, as merge pe Fiesta, in banii astia.

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
femeie, hotaraste-te once and for all care e bugetul. si daca e peste 8 mii nu ii da pe un reno c-ar fi pacat.
ti s-a sugerat panda, o alegere foarte potrivita, si mai sunt si multe altele. nu da banii din mana pana nu urci intr-un kalos, intr-un Hyundai atoz, intr-un ibiza, o fabie sau un citronel c3.

#29
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
nu eu decid, eu`s minora draga. si cum i se scoala majorului sa schimbe scorurile..postez. pana la urma indiferent de alte alea, cred ca ramane Renault. asta pt ca garaie de optiuni, avem inca 2 posesori in familie, cu peste 50 000, super multumiti, fara pic de probleme tehnice, o cunostinta de la o firma concurenta l`a asigurat ca e una dintre cele mai bune optiuni la bani/optiuni/fiabilitate pentru ce`mi trebuie si pentru drumurile de romania, iar panda nu`mi place nici mie, nici alor mei cum arata. si e prea mica. pt ca brusc, vor sa tina masina mai mult de 2 ani. si sa ma foiasca (si)pe drumuri de tzara, cu mama/bunici, bagaje, pachete, alte alea, unde fordurile..pacat de mama lor. Fiat nu vrea tata s`auda(secvente trecute neplacute cu pb tehnice). pana la urma, mersi de sfaturi, cred ca devin abonata la topicuri de genul "posesor symbol..pro contra" :lol:

#30
dyzzy85

dyzzy85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2006
SUCCES LA ACHIZITIE!!!

#31
weeezer_20

weeezer_20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 27.11.2005
Cand iti iei permisul?

#32
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu unul n-as da bani pe Clio Symbol, calitate si materiale loganistice la preturi de masina adevarata de import  :no: Daca insa decizia nu-ti apartine in totalitate trebuie sa accepti ce zice sponsorul. Ibiza are dotari de bun simt in banii astia si poti sa te uiti chiar si la Aveo daca vrei ceva un pic mai mare. Insa daca mai zici de drumuri de tara, familie, bagaje, catel, purcel, etc nu stiu cum de nu ai luat in calcul si Loganul, ca macar la carat pe drumuri proaste se pricepe daca la altele nu exceleaza.

#33
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
tipa responsabila cu vanzarile pe moldova la Logan mi`e ruda. si`a zis sa nici nu ma gandesc la logan. catel purcel prea mult nu e, dar, in fine. nu zic ca nu mi`ar fi placut un seat ceva, dar..asta e, decat deloc. eu zic mersi ca si`a luat gandu de la matiz.
carnetu`l iau intr`o luna.

#34
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005

View PostTalkabout, on Sep 11 2007, 14:19, said:

la peste 90 km/h se tureaza motorul la matiz? pai dupa ce dau a 5-a la 80 km/h la cat revine turatia? nu ar fi normal la 2000 rpm? la dacie asa e. daca ii dau talpa pe autostrada oare cat prinde? care ati incercat? si sa-mi spuneti daca stiti intr-antaia cat prinde maxim? eu dau a 5-a de obicei pe la 85 km/h, conduc mai mult sportiv.


Intr-antaia mai mult de 20-25 nu am mers...a 2-a pana la 35-40...a 3-a pana la 80 (o singura data -> liniuta cu un Logan Van 1.5 DCI) ... a 4-a pana la 100-110 lejer (asta cand depasesc)...viteza maxima (pe autostrada in Ungaria+Austria): 140-145. Consum: 7-8 l urban, 6-6.5 extra (oras: Arad). Benzina de 98 numai de la Mol. Matizul e nou (6000 km, Euro 4, varianta SE Power).

In ceea ce priveste turatiile fiind un motor mic (cam 800 cmc) are cuplu maxim la o turatie destul de mare (nu stiu exact cat) si din proprie experienta, chiar daca consuma ceva mai mult e bine sa mergi cu ea turat (nu excesiv, insa) (simti dupa cum trage ca merge OK, daca o urci peste 3000-3500 RPM)

Sper ca te-am lamurit

Cu stima,

MAVERICK_SS

#35
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
ieri am mers pe A2, am prins 150 fix, era la talpa, mai mult nu se ducea. cam cate rpm o fi avand? stie careva? as fi curios sa stiu unde incepe zona rosie la turatii la Matiz.. (fiind un motor mic as banui ca undeva pe la 7000 rpm, la dacie fiind la 6000). ce se intampla daca merg mult cu ea turata? pe A2 am mers cu 150 continuu 100 km.

#36
weeezer_20

weeezer_20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 27.11.2005
Pai nu te-ai uitat si tu pe turometru la 150? Sau Matizul n-are turometru? :-/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate