Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2076 replies to this topic

#2053
demetriot

demetriot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.12.2013

View PostElCapitan13, on 03 mai 2023 - 10:49, said:

Am hotarat sa schimb usa la apartament. Momentan am un Beyler.
Din ce am mai citit aici pe forum si din ce mai studiasem si eu, am ramas cu 2 optiuni

1. Hofbauer - usa Maco Urban cu yala Mottura 52K771 + inca o yala Maco sau altceva - 3580 RON + 590 RON montaj, dar montajul se face cu puma poliuretanica. Mi-au spus ca nu mai toarna ciment in toc, pt ca asa le-a recomandat producatorul, cimentul se crapa in tirmp si intra gandaci... Mi se pare vrajeala treaba asta. Am mai montat o usa cu ei acum 11 ani la alt apart, probabil Civica si am fost multumit atunci (poate mai putin la izolatia fonica, daca tin bine minte)

2. Waldeck - usa blindata Next Cehia, cu butuc Mauer Redline Elite 2, vata bazaltica pe interior, nu stiu ce certificari anti-efractie cred -clasa 3/4. Aici pretul e 4600 RON + 500 montajul, cu ciment turnat in toc. Dar am o singura yala jos, suplimenta mai pot monta una pt 550 RON.

Waldeck iese mai scump cu 1500 RON, cu 2 yale (la fel ca la Hofbauer), dar au avantajul montajului cu ciment. Acum, si usa din ce am vazut-o e clar mai solida si cred ca si izolarea fonica e mai buna, dar pare cam overkill pt un apartament de bloc cu camere in curte, la parter etc, zona destul de sigura. In plus, inteleg ca usa e blindata, rezista la incendiu, etc, dar am vazut filmulete pe Youtube cu cilindrii Mauer Redline Elite 2 sparti in 6 minute. Ma rog, car ca si Mottura am vazut-o sparta in 10 minute cu nu stiu ce dispozitiv.

Deci sunt inca in dubiu. La Waldeck am citit si pareri mai putin bune despre montaj, si mi-au confirmat si ei ca montajul il face o firma colaboratoare.
Ce ati ales pana la urma?
De ce costa Maco asa de mult cu echiparea Mottura 52K771? Datorita incuietorilor separate actionate de yala?

#2054
demetriot

demetriot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.12.2013
Va salut domnilor!
Am rugamintea sa mă ajutați cu indrumari și sugestii.
Pentru un apartament, doresc sa achiziționez o usa la intrare.
M-am documentat și am gasit următorii producători:
Maco Urban ar fi un produs calitativ, fără defecte, cu mai multe opinii bune pe forum.
Turenwerke ATS56 M02 sau M07 ( https://b2b.turenwer...gory/ats-56-mm/ ), despre usa asta nu am gasit opinii.
Classen New York (https://www.bellacas...are-stoc/p/3425) cu un preț mai bun la BC (par sa fie identice) https://www.bellacas...are-stoc/p/3425, usa mi se pare foarte solida insa nu sunt opinii.
Mi-au placut și cele de la Porta Doors , însă mi se par fragile ușile cu folii de aluminiu, iar cele RC3 cilindrii nu sunt protejați și desigur destul de scumpe.
Va rog sa îmi spuneți ce usa ati recomanda și ce încuietori. Intr-un singur punct cu mai multe bolturi, cu cilindri patentați sau în trei puncte cu barba dubla, pentru ca oricum voi înlocui cilindri simpli din fabrica.
Un aspect important este faptul ca am copii mici și in viitorul apropiat, când vor veni singuri de la școală parca nu le-aș lega de gât 2 chei din care una cu barba dubla….Posted Image
Aș prefera probabil sisteme cu încuietori cu cilindru patentat (sus și jos) pe care sa montez 1 sau 2 sisteme electronice de deschidere (Nuki, Tedee, ABUS Homtek Pro sau Ultraloq U-Bolt Pro), astfel când pleacă sau ajung copii acasă sa pot automatizat sa se deschidă usa, sau le deschid eu din remote, în funcție de situație, ori prin scaner cu amprenta la intrare.
Mai am și posibilitatea sa las cilindrii standard și sa instalez la interior 1-2 electromagneți conectati la ups, acționati prin wifi sau doar prin dispozitiv Shelly cu bluetooth, dar asta ar însemna sa nu mai încui deloc cu cheie și când vin copii sa le deschid electromagnetul. Doi electromagneti de 350 kgf fiecare ma gandesc ca ar fi totusi destul de puternici.
De gaurit pot sa găurească amandoi cilindrii, însă la electromagneți nu se așteaptă nimeni, atât timp cât în exterior nu ai dispozitive vizibile de control acces.
Ce nu înțeleg este faptul ca producătorii nu se adaptează și la tehnologiile moderne și sa ofere protecție sporită sau automatizări prin electromagneți sau bolt electric, yale electrice, și control acces, integrate în usa.
Va rog sa mă ajutați cu păreri obiective sa înțeleg cum ar fi mai bine sa procedez și ce soluții sa aleg.
Mulțumesc frumos!

Edited by demetriot, 30 June 2023 - 22:12.


#2055
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Salut !
Greu de dat un raspuns .
Referitor la alegerea unei usi care sa fie modificata cu o incuietoare inteligenta mai greu.Dar hai sa dau
niste informatii de care trebuie tinut cont.
Faptul ca tehnologia evolueaza, este un lucru firesc.Piata la noi nu e adaptata.
Adaptarea produselor ,,smart"este o loterie.Poti monta sau nu un produs comandat.
Stiu ceva persoane care tin in debara produse noi (smart) ,care nu pot fi montate pe usile pe care le au.Sa ne intelegem ca eu le spun smart, produselor electronice de incuiat usile , cu motorase ,tractorase,wifi,amprenta si alte alea.
Hai sa punctez citeva lucruri :
1.Nu orice produs ,,inteligent" poate fi montat pe usa dv.Este vorba de compatibilitate.Producatorii vor sa poata fi montate pe orice usa dar ei sunt ,,afara".In alte tari sunt alte standarde la usi.Dimrnsiuni broaste ,grosimi usi etc.
Ca sa poti instala ai 3 variante (parerea mea):
A- inlocuirea totala a broastei care este.Daca se poate ! De regula nu poti.
B- inlocuirea cilindrului (cu cel smart).
C- Suport cheie ,care inseamna folosirea broastei actuale si a butucului ,prin adaptare cheie pe interior cu produsul smart.Butucul trebuie sa stie sa functioneze cu 2 chei int-ext in acelasi timp.
De regula B si C sunt pretabile la noi.
Trebuie tinut cont de alimentare (cu bat CR,AA sau acumulator)cit tin ,la cit timp schimbi sau reincarci si cit de usor(cu demontare totala , partiala).
Deblocarea automata - una din cele mai bune caracteristici ale incuietorilor smart. Fiecare producator abordeaza asta diferit.Diferite modele deblocheaza automat cind te apropii de usa cu un smartfon ,aplicatie cu butoon dedicat pe smartfon,ceasuri smart etc.Daca se doreste control de la distanta se utilizeaza protocol Bluetooth si este necesara  achizitionarea unui bridge Wi-Fi care conecteaza incuietoarea la internet.
Cele mai multe erori le da cititorul de amprenta.Dar si celelalte mai dau erori.
Prinde bine si folosirea cheilor de deblocare care sunt de doua feluri : deblocheaza cilindrul smart sau descuie propriuzis limbile broastei.
Indiferent de numele  incuietorii (Yale, Tedee, Nuki, Danalock, etc) trebuie verificat daca au suport firmware ,actualizari software etc.
!
Cel mai important lucru este ca incuierea si descuierea unei usi care urmeaza sa fie modificata smart sa functioneze usor ,sa nu frineze la incuiere .
Daca functioneaza mai greoi , cedeaza pinioane din plastic ,pirghii din plastic sau por si simplu nu incuie sau descuie.Broastele multipunct functioneaza mai greoi si exista riscul de oboseala rapida a sistemului smart.

#2056
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Cei care mai aveti montate, puteti scrie de ce probleme v-ati lovit.Cum ati rupt protectiile
de pe exterior pentru a intra capatina aia bombata a cilindrului smart.
Mi s-a aprins un beculet si am gasit o usa pe  care o consider compatibila pt experiente.
Un pic departe (Bv) second hand, dar este civica, usa cea mai pretabila la modificari.
Am sa mai scriu ce si cum.

#2057
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Mariusyale cam greu de modificat o usa ptr alte yale, greu de taiat la interior locasul, sa intre noua yala smart.

#2058
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Gresit .Este cea mai pretabila usa pentru orice fel de modificari.Pacat ca nu se mai fabrica.
Renumele fabricii pe astea s-a facut.Dupa 25 de ani de folosire, inlocuiesc broaste ,cilindrii
,balamale ,autocolant si vor merge in continuare.Urbanul este la sfert.Parerea mea.

Edited by mariusyale, 03 July 2023 - 17:15.


#2059
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Adica daca eu am mottura 40.701 mica si vin si pun o cisa mare in interior 57028.50,adanca si mai lata decat vechea yala, se poate face?
Locasul de la vechea yala nu are contraplaci pe sub tabla foaie usa, ca sa nu fie gaurit de hoti?

Nu mai tin minte unde am citit, sau vazut poze.Probabil pe youtube acum mult timp

#2060
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Incepind cu anii 1998 -2000 se schimbau broastele kale 189 4mf cu cisa 57014/57028.
Inca mai functioneaza , si faceai la client acasa nu la tine acasa in atelier....

#2061
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
marius,vorbeam despre alt tip de yala care nu incape in locasul facut in usa.

#2062
gproof

gproof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmariusyale, on 03 iulie 2023 - 18:05, said:

Incepind cu anii 1998 -2000 se schimbau broastele kale 189 4mf cu cisa 57014/57028.
Inca mai functioneaza , si faceai la client acasa nu la tine acasa in atelier....

Dl Marius, am nevoie de ajutorul dvs, v-am trimis mesaj privat. Multumesc!

#2063
Obsizaur

Obsizaur

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.09.2023
Salut!!

Am nevoie de ajutor referitor la o usa de exterior (pentru casa). Nu ma prea pricep in ceea ce priveste diferentele de materiale (tabla, otel, tabla placata cu mdf hidrofob etc). Momentan am o usa cu geam ieftina de la dedeman si face condens foarte mult, a si inghetat iarna. Ca si buget as avea maxim 3000 - 3500 ron.

Din lista de mai jos ce recomandati:

https://www.bellacas...00-brown/p/3685
https://www.totuldes...ro-3-uedm3.html -> chiar daa e cea mai simpla ca design, pare cea mai ok dpdv materiale (are folia anti condens)
https://www.megadoor.../compact-2-nuc/
https://www.megadoor...md-1814-fero-2/
https://artadoor.ro/...ect-416/<br />https://www.leroymer...<br /> <br /> Multumesc!

#2064
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
Vezi ca usa de tabla la casă nu prea e ok. Poate la cele peste 2000 de euro, habar n-am. O sa o pape condensul foarte repede. La bloc merge ca 15 grade pe casa scării tot mai găsești iarna dar sa ai -10 afara și +20 în casă îți dai seama cum curge apa de pe ea.
Tot un buget ca al tău am avut si eu inițial, apoi am strâns din dinți și m-am dus spre 6000 ron o usa de pvc cu panel (senviș cu 4 ori 5 cm de polistiren la interior) nu din cea făcută din profile umplute cu geamuri.
Vedem la iarna cum se comporta.

#2065
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postgproof, on 14 august 2023 - 07:41, said:

Dl Marius, am nevoie de ajutorul dvs, v-am trimis mesaj privat. Multumesc!
Nu se deplaseaza ,il abordasem si eu demult cand am avut nevoie. A zis ca nu lucreaza la lumea de pe forum :(

#2066
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Ete ca ma deplasez la alta lume.E o problema ?
,, De pe forumul asta am fost doar la garantii , reclamatii ,
plafonarea unora la mijlocul lucrarii , nu pentru a cauta clienti.
Raspund intrebarilor de aici pentru a ajuta cu experienta mea.
De multe ori nu raspund pentru ca nu ajut sau evit cearta sau
contraziceri sau nu am timp."(Posted 09 November 2022 - 09:38)
,,Primul lucru - nu sunt activ pe forum , intru cind si cind.
Nu caut clienti aici." (mariusyaleSent 09 July 2023 - 15:14)
Asta este raspunsul meu catre tine- DannyHuwe...
Nu inteleg ce nu-ti convine.

Edited by mariusyale, 17 September 2023 - 07:54.


#2067
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.02.2021
Urmeaza sa cumparam o usa de intare la o casa noua - deocamdata m-am oprit la Turenwerke DS92, insa ca si optiuni ar fi cateva usi si de la Erkado/Porta.

M-ar ajuta orice fel de pareri/experiente cu aceste usi - toate cele 3 sunt destul de eficiente, cu coeficient de transfer termic foarte bun (0.6-0.78), cu prag cu rupere termica, etc.

Daca aveti alte sugestii, le ascult cu drag.

#2068
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
Salut.
Imi puteti recomanda in Ploiesti sau imprejurimi o usa de apartament buna? Buget cca 2500 lei.
Va multumesc.

#2069
owax

owax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.10.2009
Buna ziua, o parere sau mai multe, despre usa Maco Urban echipata yale monoblock 3D + sild Maco? La magazinul de usi mi s-a spus ca yala este din seria yale 1000.

#2070
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 19.12.2011
Din datele pe care le-ai dat , la o simpla cautare cu Goagalu ,apar fel de fel de usi .Unele scriu de sild Maco .
dar sunt cu rozete , nicidecum cu sild , iar acea firma vinde usi Maco de peste 15 ani.
Ce sa inteleg eu ?Reclama mincinoasa ? Marketing mincinos sau ce ?Daca eu stiu sa le diferentiez ,
nu roata lumea stie.Pe baza renumelui se vind produsele , dar nu prea mai sunt adevarate.
Acum e la moda sa scrie asa ;Super usa Maco HD Ready CX pvr Ultra Magic seria 3399, security.....etc.
Seria 1000 inseamna ca butucul poate functiona cu 2 chei odata (cheie pe interior si tu descui din  exterior).
Maaaaare stiinta.Dar mai arde 500 ca suna bine la ureche.
Usile sunt  bunicele , nu mai sunt ce au fost . Nimeni sa nu se astepte sa mai tina 20-25  de ani.
Asta este parerea mea personala , nu fac reclama sau antireclama, este o parere .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate