Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE
 probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2073 replies to this topic

#2017
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Posibil ca acea inchidere din interior , sa aibe un arc sarit sau rupt.
Probezi cu usa deschisa , bagi acel patrat in gaura patrata a broastei si invirti
ca si cum ai incuia, Daca invirte si scoate acel bolt , urechea ta ar trebui sa auda
,,clant" (incuiat) clant (descuiat).Cind este iesit bolul incerci sa il impingi usor
inauntru. Daca intra usor si nu se aude clantanitul este arcul rupt.
Daca auzi clantanitul si nu intra usor inauntru si functioneaza normal cu usa deschisa
este vorba de frezare a placii de pe toc.
Din alt puct de vedere inca mai ai garantie.Actele si mers pentru schimbarea broastei.

Edited by mariusyale, 16 December 2022 - 14:00.


#2018
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

View Postmariusyale, on 16 decembrie 2022 - 13:51, said:

Posibil ca acea inchidere din interior , sa aibe un arc sarit sau rupt.
Probezi cu usa deschisa , bagi acel patrat in gaura patrata a broastei si invirti
ca si cum ai incuia, Daca invirte si scoate acel bolt , urechea ta ar trebui sa auda
,,clant" (incuiat) clant (descuiat).Cind este iesit bolul incerci sa il impingi usor
inauntru. Daca intra usor si nu se aude clantanitul este arcul rupt.
Daca auzi clantanitul si nu intra usor inauntru si functioneaza normal cu usa deschisa
este vorba de frezare a placii de pe toc.
Din alt puct de vedere inca mai ai garantie.Actele si mers pentru schimbarea broastei.

Imi cer document ca mi-a fost montata usa cu o firma autorizata, eu am lucrat cu cineva care a montat usa la socrii si la niste cunostinte.

Attached Files


Edited by Lucaciu, 16 December 2022 - 14:10.


#2019
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@mariusyale, uite cum iti deschide cilindrul de la yala de acasa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AO_8zZo3LAo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu mai sfatui lumea sa cumpere cilindri ieftini. Si mai ziceai ca de ce sunt atatea spargeri cu hoti amatori,la pont(comanda) cand afla ca ai plecat de acasa!

@mariusyale mai bine recomanda la oameni broaste si yale cu cheie barba dubla Cisa,Serrature,Mottura,Securreme in loc de cilindri normali la broaste ieftine. Riscul de spargere e mai mic de catre un hot amator cioflingar.

uite si aici alta metoda de a deschide cilindri usor
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kG9K22Vxu-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2020
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Daca taceai ...mare filozof...
,,Mai bun (si mai scump) Cisa 57010/ 50  ,cheie barba dubla" #2010 (o pagina mai in urma).
Dar cum nu cunosti produsele ...Ete mai jos o poza cu cilindrul kale pe care nu l-au gaurit aia de la
deblocari.  O alta poza cu o parte din colectia de cilindri.Unii sunt descuiati ca ma mai plictisesc...
Sau o poza cu o broasca cat un televizor.Daca ai avut timp sa vezi pe YT cilindrii ,nu ai vazut
si broastele cu barba dubla ?Poate citeste si userul _melteanu_ si iti explica cum a gaurit cilimdrii
ieftini pe usi termopan (si cat a durat).Stii cit costa o freza de calitate cu care poti doar un cilindru il gauresti ?

Attached Files


Edited by mariusyale, 03 January 2023 - 08:14.


#2021
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
mai este cisa cu 5 bare yala aplicata. Este clip pe youtube anii trecuti cand s-a chinuit politia cu mascatii sa sparga usa unui interlop.A fost si la televizor dat la stiri
tot cu cheie barba dubla
iti recomand sa iti montezi asa ceva

Attached Files



#2022
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
daca vrei yale bune sus si jos kale cheie barba dubla
la usi subtiri iti ceromand broasca de jos cu cheie barba dubla serrature

#2023
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
F.i.F. i  tu esti. ? Cum dreak u nu te-am recunoscut ?

Edited by mariusyale, 05 January 2023 - 12:01.


#2024
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016
am o intrebare

de cateva zile, nu mi se mai inchide usa corect, incuietoarea ( nu stiu cum ii zice tehnic), marcata cu rosu in poza, nu merge decat in pozitie inchis deschis, nu si intermediar, cred ca i-a sarit un arc.

am incercat sa scot sildul usii prin desurubare, dar nu reusesc, e blocat.

sa mai incerc, sau sa chem un mester , banuiesc ca va trebui sa inlocuiesc tot mecanismul.

vreun sfat?

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   77.47K   35 downloads

Edited by zero4, 26 January 2023 - 12:45.


#2025
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Usa buna (setum)  ~ are cam 20 de ani ,sist protectie Abus cred ca broasca este 72x55.
Probabil arc rupt.A functionat ceva ani si era de asteptat sa cedeze un arc.
Poate fi reparata si de tine.Mare atentie daca o cumperi noua ca este dedicata stiga-dreapta.
Daca o cumperi spui ca stai in casa si usa are balamalele in stinga.Masurat distanta din mijlocul
patratului minerelor la mijlocul rotitorului butucului. Eu zic ca este 72 mm.x55/mijlocul
patratului-cantul broastei.A doua varianta este 90mmx55mm.
Iti pun desenul tau cu ce demontezi sa poti scoate broasca.
Prima data scoti imbusul de 3 cu verde.Iese minerul interior , scoti capacul sildului cu albastru.
Sub el gasesti 3 suruburi pe care le scoti .Se va separa partea din interior de exterior.
Scoti surubul m5 de la butuc incercuit cu visiniu , bagi cheia si scoti butucul .Acum poti scoate broasca,
desfacind cele 2 suruburi de sus si jos (cu surubelnita dreapta).Demontat ...curatat..schimbat arcul...
uns asamblat broasca ...remontat pe usa ...probe facute cu usa deschisa , incuiat,descuiat apasat
minerul si apoi facuta proba inchizind usa incuiat ,descuiat etc. Mai greu e de gasit broasca noua.
Spor.
PS. Nu schimbi sildurile sau butucul .Sunt lucruri bune si scumpe.In cel mai rau caz DOAR BROSCA.
Dar reparata te mai tine niste ani (curatat si schimbat arcul)

Attached Files

  • Attached File  abus.JPG   54.18K   17 downloads

Edited by mariusyale, 26 January 2023 - 17:06.


#2026
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016
multumesc de raspuns

#2027
noart

noart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.09.2006
Sunt in cautarea unei usi de apartament si am tot vazut ca unele au izolatie facuta cu spuma poliuretanica iar altele cu vata bazaltica.

Momentan ma uit la niste usi care au urmatoarele specificatii:

Clasa de permeabilitate 3
    Protecția contra vântului 3C
    Izolare termică – 0.77 W/m²K
    Toc cu grosimea de 1,5 mm din oțel zincat
    Acoperirea tocului cu vopsea polimerică import Italia
    Prag metalic tratat antizgârieturi
    Foaia de ușă este cu falț și cu garnituri de etanșare
    Tocul este prevăzut cu garnituri din etanșare
    Tabla foii de ușă are grosimea de 1,5

Fata de usile Maco care zic ei ca au izlorare termina de 1.9W/mk .

Pare mult mai buna izolatia facut cu vata. Este chiar asa de mare diferenta?
Asa e si fonic sau sunt valori scrise pe genunchi?

Edited by noart, 30 January 2023 - 00:32.


#2028
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Am fost sa vad o usa cu urmatoarele specificatii:
,,Usa metalica excelenta, pentru vile ,case,apartamente,capele, magazii si
alte acareturi.Model 3948,are fete MDF-3D HD ready,laminate pe o parte ,aplicata
pe tabla triplu decapata,protejata impotriva insectelor.Interiorul este compact si
izolat cu polistiren de 3mm impermeabilizat si lipit durabil cu cele mai noi solutii europene.
Este dotata cu broasca multipunct de inalta tehnolodie care inchide in 10 puncte.
Shilduri de inalta clasa Audy
din aliaj impotriva ruginii si cilindru cu amprenta Panafonic cu 5 chei CX PVR Teady.
Sistemul de inchidere a-l usii este parametrii NormelorEuropene 77/2000.Sistem de
balamale ascunse in numar de 3 pentru a-i conferi mai multa siguranta si forma ergonomica.
Specificatii tehice;
Nume  -Fly-Gold-Fishing
Nuanta- inchisa
Culoare-wenge noair-azur
Dimensiuni-2010x50x880
Tip deschidere-stanga
Permeabilitate -SPG
Protectie la curenti de joasa tensiune
Tocul este prevazut cu garnituri duble.
Vizor 4K si sonerie incorporata.
Pret fix-1900 ron."
Am spus ca trimit camionul sa o incarce si dus am fost.

Attached Files


Edited by mariusyale, 30 January 2023 - 11:50.


#2029
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Buna. Nu mai pot cu usa  de la intrare! Am nevoie de sfaturile voastre!
Nu era in proiect sa fac șantier, mai ales ca tre să mă descurc singură si incepe sa fiarba neuronul. (Usa, montaj, reparatia de dupa- facepalm)
Situatia: usa chinezeasca, asa am luat apt, nicio pb pana anul trecut. Prima a cedat o clanta. Gasit similar (a mea se descuia din interior cand apasam pe clanta, o iubeam, super practica). O luna mai tarziu a inceput sa câraie butucul (n-am gasit 35*35🙄🙈). Intr-un final, cand a fost frate-meu pe la mine a aruncat un ochi: Vesti proaste, mecanismul interior e beleaua. Poti s-o mai lungesti ungand mecanismul dar... nu e butucul. Va trebui sa o schimbi.
Din ce citesc, din aia imi iau campii.
Pe de o parte nu vreau cine stie ce blindaciune, ca e pe principiul "frate daca tot esti aici, te ajut sa cauți"😂😂😂 Doar sa nu ma sufle vantul de pe hol si sa nu se blocheze, scartaie, cada... Gen "de bun simt".
Ma gandisem sa iau de undeva cu montaj inclus. Frate-meu zice ca el si-a luat din Dedeman dar i-au montat-o stramb. O prietena mi-a recomandat Pinum, dar a zis ca ea s-a aruncat in fct de ce a recomandat dezvoltatorul ei..
Eu m-am inteles bine cu chinezaria mea, dar (pt ca sunt nebuna, am sunat la importator, Best Imp, ma gandeam ca scap doar cu usa schimbată, nu si cu demolatul peretelui din jurul ramei,🙄🙈👀) si, normaaal, modelul meu "nici nu se mai fabrica, duaaaamnaa!" Sa cada omul de pe scaun, parca intrebasem de OZN-uri
😂😂😂
Deci da. Copilul are examen, eu de rezolvat cu sanatatea si.. fix santier imi lipsea. 🙈🙈🙈🙄 Logic, exista legile lui Murphy 😂😂

Fratilor, ce imi recomandati?


#2030
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Vad ca nimeni nu-ti raspunde.Ar fi fost bine ca cei care au trecut prin asa ceva ,sa scrie cum
au procedat.Se pierde informatia care ar putea ajuta pe altii.
In cazul tau : Usa china care poate fi de mai multe variante (nu vedem poza si nu explici sa inteleg).
,, prima a cedat o clanta " - Broasca sau minerele (sild) ?.Daca ai broasca aia ,,minune"care descuie
usa fara cheie si ai minere normale ,doar o poti descuia din miner.Broasca aia are o separare la patratele
care intra in ea.Inca se gaseste dar marea majoritate renunta la ea din motivul de proasta calitate.
.Foarte mare atentie pentru ca sunt dedicate singa-dreapta.Daca o  alegi gresit cel de afara cind apasa pe
miner ti-o descuie..Despre butuc zici ca nu ai gasit la dimensiune (35x35).Daca renunti la protectiile alea
prin care bagi cheia , dupa ce ca usa este foarte slaba e nashpa.Ca o invitatie ...
Sfatul meu pentru ca ,,fix santier imi lipsea "sa faci usa functionala, sa cumperi una din 2 variante:
originalul de care iti place tie (de care noi toti fugim) sau clasic incui descui.
Iti trimit un link de unde poti lua broasca(de aia care te-a incintat pe tine) sau  set broasca si minerele
(nu stiu daca minerele vechi au ramas bune),Oricum  vei cheltui citeva sute de lei dar amini spargerea peretilor
si ai o usa functonala pina iti vine bine.( Poate trec prblemele..... si vin vremuri mai bune).
Referitor la a schimba o usa pe un toc vechi este dificil.Sanse 40%.Mai ales china..
Depinde foarte mult de meserias (lacatus).
Bai fata ,,,ce dreak  u zici aici ,,"frate daca tot esti aici, te ajut sa cauți" ,,,,,,ori esti naiva ori esti hoata.

#2031
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Buna. Multumesc de raspuns.
- butuc am gasit, dar nu se potriveste forma lui pe cea a broastei (nu stiu sa urc poze, ca va aratam. Eu m-am enervat rau, apoi am inceput sa rad  pt ca e de domeniul SF)
- broasca e noua (gasit pe utilul- anul trecut... Nu e o prob daca zicem numele de magazine sau site-uri, nu?!)- erau singurii care aveau "china style"- uri varianta incuie-descuie.
-azi am avut timp sa trec pe la Dedeman. M-am uitat ca curca-n lemne la caracteristici, am vazut ca aveau numai Porta Doors, mi-au spus ca nu fac ei montajul ci au o lista cu firme cu care ei colaboreaza (moment in care am zis: pai daca voi nu va asumati responsabilitatea  clar ca nici eu nu o sa iau de la voi!).

Azi dimineata, copilul a spus ca nu poate incuia usa, moment in care i-am urat o zi de succes, mi-am baut cafeaua si am scos butucul cu totul (am lasat masca, totusi, sa nu fie chiar invitatie asa 🙄🙈 adica pot fi naiva, nepriceputa, dar na,evoluez 😂😂😂). Pe interior no prob, e clapeta aia de siguranta.

Deci s-a terminat cu nazuri si mironoseala.
Am nevoie de o usa cu tot cu montaj de la o firma cu responsabilitate. Ceva recomandari?

Despre Porta Door-urile vazute azi.. chinezăria mea cred ca a fost greseala de fabricatie, pt ca fusese schimbată inainte sa ma mut aici, iar eu 7 ani chiar nu m-am plans (si a luat saraca multe lemne, frigidere si alte lovituri, adica nu am menajat-o...). Incep sa inteleg de ce toata lumea fuge de ele... Cred ca am fost doar norocoasa. Pana azi. ,🙈🙈🙈🙈🙄🙄😂😂
Faza drăguță? Mi-am reconditionat usile de interior vara trecuta (le luasem in autocolant si ...am vrut sa pun eu mana pe smirghel si lacuri... Am descoperit ca usa mea de sufragerie e fosta usa de intrare.
I-am montat broasca cu cheie. Zen partial.

#2032
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Guys: saru'mana cui a scris despre Obor. M-am dus ca "ultima sansa".
Gasit, merge. Am reglat-o nitel si d8n imbus ca o lasasem sa "scartaie" "in caz ca".
Sunteti cei mai tari. Am scapat de santier! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️🎉🎉🎉🎉🎉Yeeeeeey!
Toata usa e o janghina veche, dar clanta  broasca si butucul sunt noi 😂😂😂❤️

#2033
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023
Salut!

Ce parere aveti despre usile de exterior de la QFort? Merita investitia de cateva mii de euro?

#2034
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023
Vreau sa montez o yala Mottura cod 20.500 pe usa chinezeasca multipunct.
Daca se da gaura ca sa intre cilindrul cheii in usa ma lovesc cumva de bara care actioneaza partea de sus a yalei multipunct?
Atasez 2 poze
Broasca de jos cu maner chinezeasca cu tot cu cilindru si silduri, poate fi inlocuita cu alta marca Cisa sau Mottura?

Attached Files

  • Attached File  usa.jpg   532.98K   23 downloads
  • Attached File  usa1.jpg   790.52K   23 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate