Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#289
addy_ro

addy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.02.2006

View PostAlice, on Jan 8 2007, 13:53, said:

carasei, ceva? gourami nu stiu cat de mari ii ai, dar pot fi prea multi pesti...

nu am carasei, toti sunt mici pestii... guramii sunt singurii care cresc mai mari
da nu cred ca numarul pestilor este problema la mine, am pompa submersibila de filtrat si oxigenat 60l-100l deci nu cred ca lipsa oxigenului e o problema... iar in 2 zile nu pot face asa multa mizerie pestii incat sa imputa apa ...

Edited by addy_ro, 08 January 2007 - 14:19.


#290
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postaddy_ro, on Jan 8 2007, 14:17, said:

da nu cred ca numarul pestilor este problema la mine, ... iar in 2 zile nu pot face asa multa mizerie pestii incat sa imputa apa ...

O ba da! Ai prea multi pesti! Mult prea multi, si acvariul nu este ciclat. Trebuie sa renunti la o parte din ei. "Mizeria" pestilor se descompune in apa si se transforma in amoniac, care miroase urat si este toxic pentru pesti, chiar in cantitati foarte mici de cateva parti per milion (ppm). Ma bucur sa aud ca pestilor tai inca le merge bine, dar ma tem ca daca nu ai sa faci nimic, in curand o sa ne intrebi de ce iti mor. Daca cunosti pe cineva care poate sa ti-i tina in acvariul lui vreo 2 saptamani ar fi minunat, in timpul asta acvariul se va stabiliza de la sine si nu o sa mai ai probleme.

Daca nu poti sa dai pestii, vezi ca am explicat ce poti sa faci in postul de la care ti-am dat link. Pe scurt mai scriu o data: schimbari dese de apa, cam 25-30% in fiecare zi. NU FOLOSI DEZINFECTANT!!! altfel ai sa distrugi tocmai bacteriile care te scapa de probleme. Da pestilor mancare mai putina (o data la doua zile). Da, exista "substante" pe care le poti folosi, insa acestea nu inlatura cauza problemei ci doar inlatura temporar efectele. E ca si cum un doctor ar administra tuturor pacientilor pe care ii doare ceva doar algocalmin. In general abtine-te de a introduce chimicale in acvariu. Acvariul e bine sa fie curat, dar nu trebuie sa devina o "farmacie"

#291
addy_ro

addy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.02.2006
Mersi mult pt sfaturi...

#292
addy_ro

addy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.02.2006
Inca o intrebare... are ceva daca e capac pe acvariu ?

#293
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postaddy_ro, on Jan 8 2007, 19:39, said:

Inca o intrebare... are ceva daca e capac pe acvariu ?

Nu, chiar e indicat sa ai capac. Neon ai in capac?

#294
addy_ro

addy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.02.2006

View Postandrei_0, on Jan 8 2007, 21:41, said:

Nu, chiar e indicat sa ai capac. Neon ai in capac?


Da am lumina.

#295
ioana_ssb

ioana_ssb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2007
Dc vreti acvarii ieftine:
http://www.acvarii.evonet.ro/

#296
ioana_ssb

ioana_ssb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2007
http://www.acvarii.evonet.ro/

#297
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
am citit si aici si pe net o gramada insa tot am nelamuriri :confuzzled:

deci sa o luam cu inceputul.masa acvariului are dimensiunile 95 cm lungime si 53 cm latime. calculand simplu volumul m-am gandit la un acvariu de urmatoarele dimensiuni : 80 cm lungime 50 cm latime si 60 cm inaltime. volumul ar iesi 240 de litrii.

intrebarea mea ar fi, e sigur un acvariu cu dimensiunile astea? sticla ce grosime ar trebui sa aiba?

va multumesc de ajutor si toate cele bune

#298
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006

View Postraducu84, on Feb 10 2007, 13:24, said:

am citit si aici si pe net o gramada insa tot am nelamuriri :confuzzled:

deci sa o luam cu inceputul.masa acvariului are dimensiunile 95 cm lungime si 53 cm latime. calculand simplu volumul m-am gandit la un acvariu de urmatoarele dimensiuni : 80 cm lungime 50 cm latime si 60 cm inaltime. volumul ar iesi 240 de litrii.

intrebarea mea ar fi, e sigur un acvariu cu dimensiunile astea? sticla ce grosime ar trebui sa aiba?

va multumesc de ajutor si toate cele bune
http://www.companie....Dimensiuni.html o chestie utila
Cred ca 5mm ar fi de ajuns

#299
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View PostV0rteX, on Feb 10 2007, 13:30, said:

http://www.companie....Dimensiuni.html o chestie utila
Cred ca 5mm ar fi de ajuns
Cred ca a fost o gluma proasta, propunerea utilizarii sticlei de 5 mm. S-ar curba si la 100 de litri, la 250 nici nu indraznesc sa ma gandesc... Acvariul meu are doar 150 de litri si nu m-am riscat sa folosesc sticla de 8mm(ar fi trebuit sa folosesc intaritoare). La 250 de litri este obligatorie folosirea sticlei de 10 mm grosime.
Ar fi bine ca inaltimea sa nu depaseasca latimea.  50 de cm ar fi potriviti din mai multe motive:
- accesibilitatea in vederea curatarii substratului
- coloana de apa ar fi suficient de mica in inaltime pentru ca lumina provenita de la tuburile fluorescente sa ajunga si la plantele din paturile joase ale acvariului
- rezistenta mai buna(distribuirea adecvata a greutatii)
-aspectul, desi este un principiu subiectiv
Pentru mai multe sfaturi credibile venite de la experti adevarati(nu ti-as recomanda sa le ceri sfatul, sunt cam agresivi cu neinitiatii pana le identifica motivatiile) intra pe www.acvariu.ro. Gasesti informatii pe sectiunea atelier si hardware

PS: chiar si linkul indicat mai sus sugereaza 10 mm....

Edited by deea21c, 10 February 2007 - 17:47.


#300
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
va multumesc de sfaturi. pe acvariu.ro mi-am facut cont insa nici cum nu reusesc sa postez pe forum. ceva nu le merge bine in site-ul ala :cursing:

va mai tin la curent cu ce am rezolvat. toate cele bune

#301
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postraducu84, on Feb 11 2007, 23:20, said:

va multumesc de sfaturi. pe acvariu.ro mi-am facut cont insa nici cum nu reusesc sa postez pe forum. ceva nu le merge bine in site-ul ala :cursing:

va mai tin la curent cu ce am rezolvat. toate cele bune


Daca vrei un acvariu am eu unul de vanzare(cumparat din magazin, 80x50x 35), cu masa, cu capac si neoane, etc si il dau cu 3,5 mil cu totul. Dar il dau conditionat si cu 4 broaste testoase de florida. Vezi poze cu el mai sus la "donez 2 broscute"

#302
dann23

dann23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.08.2006
cel mai bine daca ai cumpara ceva gata facut cum ar fi un acvariu juwel
http://www.juwel-aqu...en/aquarium.htm

#303
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006

View Postdann23, on Feb 22 2007, 10:08, said:

cel mai bine daca ai cumpara ceva gata facut cum ar fi un acvariu juwel
http://www.juwel-aqu...en/aquarium.htm

si sa platesti de 3 ori pretul lui real?

cel mai bine e sa gasesti pe cineva care sa te ajute

#304
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Mai bine til construiesti tu, si nu este greu deloc silicon si geam :console:

#305
canon_lover

canon_lover

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2006

View Postraducu84, on Feb 10 2007, 08:24, said:

am citit si aici si pe net o gramada insa tot am nelamuriri :confuzzled:

deci sa o luam cu inceputul.masa acvariului are dimensiunile 95 cm lungime si 53 cm latime. calculand simplu volumul m-am gandit la un acvariu de urmatoarele dimensiuni : 80 cm lungime 50 cm latime si 60 cm inaltime. volumul ar iesi 240 de litrii.

intrebarea mea ar fi, e sigur un acvariu cu dimensiunile astea? sticla ce grosime ar trebui sa aiba?

va multumesc de ajutor si toate cele bune


Volumul calculat la dimensiunile date cu sticla de 10 (obligatorie) este de 226 L iar in piata pretul este undeva la 15000 lei /litru(fara accesorii).
Pentru alte detalii vorbim pe PM.

#306
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Am văzut prin metro niște acvarii superbe. Nu erau din sticlă ci din plastic. Prețul era undeva la 180 de lei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate