Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
872 răspunsuri în acest subiect

#271
Grim Reaper

Grim Reaper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 05.04.2006
Salut,

Anul asta de craciun am primit 4 pestisoride aur (3 aurii si unu argintiu). Pana acum a fost totul ok, dar de azi dimineata pestisorul argintiu a inceput sa ii urmareasca pe ceilalti si sa ii muste de coada. Ma gandesc ca o fi rasist sau ceva... :drac:
Puteti sa ma ajutati, adica nu pe mine ci pe ceilalti pesti care is pasnici si cam speriati de atitudinea argintiului...
Mersi  :worthy:

#272
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 614
  • Înscris: 26.08.2005
:| Separa-l de ceilalti. Pune-l in alt borcan si lasa-l singur. :w00t:

#273
Grim Reaper

Grim Reaper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 05.04.2006

 Andreea, on Dec 26 2006, 15:29, said:

:| Separa-l de ceilalti. Pune-l in alt borcan si lasa-l singur. :w00t:

Si cat timp sa il tin separat?

#274
naicu_cristina

naicu_cristina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 146
  • Înscris: 11.08.2006

 Grim Reaper, on Dec 26 2006, 16:36, said:

Si cat timp sa il tin separat?

Crezi ca daca il tii in borcan o ora sau o zi o va lua ca pe o pedeapsa si cand il vei pune inapoi se va comporta civilizat?  :lol:
E clar ca nu se inteleg si ca le va face viata amara celorlati pestisori. Asa ca ... un nou acvariu pentru el, cu fratiori din ... neamul lui! Sau da-l cuiva care are acvariu ... poate acolo va constata ca nu toti pestisorii sunt nesuferiti si isi va face prieteni!  :rolleyes:

#275
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 383
  • Înscris: 04.11.2005
sau daca nu gasesti, eu am ciclide (carnivore)  ;). daca nu mi-l dai, macar poti sa-l sperii :D

#276
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Eu zic sa ii cauti alt stapin...poate se adapteaza altfel in lata parte.
Sa faci inca un vas separat...e cam greu.

#277
romelian

romelian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 29.12.2006
ce marime au carasii?nu cumva sunt in calduri? :kisstogether:

#278
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.184
  • Înscris: 26.11.2001
Aia aurii sigur sunt sanatosi ? Exista posibilitatea sa fie cei aurii bolnavi si asta argintiu sanatos... poate dili dili un pic dar mai sanatos ca cei aurii  :D

#279
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 09.01.2006
Pune-i botnita la cel argintiu !!
Asemenea atitudine din partea lui este inadmisibila !
Pai maine-poimaine o sa te alerge si pe tine prin casa, daca nu iei masuri  :vampire:

#280
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006
In ce ii tii? In bol? In acvariu? Cat e de mare? Ce "instalatii" ai, descrie putin conditiile in care traiesc. Sunt mici?

Editat de andrei_0, 04 ianuarie 2007 - 00:55.


#281
addy_ro

addy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 13.02.2006
Am facut un acvariu sambata si duminica deja s-a imputit apa... eu ma gandesc la 2 posibili "vinovati":
-de la pietrisul cumparat de la pet shop, pe intructiunile lui scria numai sa fie clatit de cateva ori da eu cred ca trebuia sa-l dezinfectez
-am luat tot de la pet shop niste turba (ingrasamant pt plante de acvariu)... eu am mai avut acvariu inainte, acum multi ani de zile blum.gif, si nu stiam ca se pune asa ceva la flori... ma gandesc sa nu fie si pamantul ala vinovat

Dati-va si voi cu parerea va rog la posibilele cauze si cam ce ar trebuii sa fac .... trebuie sa scot tot din acvariu si sa dezinfectez sau pot folosii ceva substanta direct in apa din acvariu ?

#282
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.150
  • Înscris: 05.12.2002
pesti ai pus in el?

#283
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006
Nu e bine sa "dezinfectezi". Detergentii sunt FOARTE periculosi pentru pesti, nimic din ce este in acvariu nu trebuie spalat cu detergenti sau cu alte substante. Chiar daca clatesti foarte bine, raman urme care in timp se dizolva in apa (simti mirosul de detergent dupa ce speli un vas, nu?).

Daca esti incepator, eu zic sa nu folosesti turba, pentru ca te complici prea mult. Plantele care le gasesti de obicei la pet-uri sau in piata nu sunt foarte pretentioase si le poti planta direct in pietris. Eventual poti sa le pui la radacina pastile (se gasesc la pet). Exista si ingrasaminte lichide care se pun in apa, insa nu sunt recomandate pentru ca nu sunt asa de bine absorbite de plante insa sunt foarte apreciate de alge si risti sa te trezesti cu o mazga verde in acvariu.

Nu ai spus daca ai pus deja pesti, insa daca ai pus ai comis o MARE GRESEALA!. Inainte de a pune pestii, acvariul trebuie "ciclat", altfel pestii nu vor supravietui. Pe scurt, un acvariu ciclat are niste culturi de bacterii care consuma fecalele pestilor si le transforma in substante inofensive, in caz contrar in acvariu se vor acumula toxine, unul din semne fiind mirosul urat al apei. Un acvariu ciclat corespunzator va avea o apa limpede si fara un miros puternic (miroase foarte putin a balta, dar asta e normal). Am scris intr-un topic cum se face ciclarea aici.

Revino cu detalii/intrebari

#284
addy_ro

addy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 13.02.2006
Am pus pestii in acvariu... ei nu par sa fie afectati, manaca bine, sunt vioi, ieri am schimbat jumate din apa din acvariu cu apa de la robinet in care am pus solutie pentru clor.

Am mai avut acvariu cand eram mai mic si spalam nisipul si pietrele si el dezinfectam cu permanganat de potasiu, din cate stiu eu nu dauneaza pestilor.
turba am pus f putina in paharel la fiecare planta.

#285
addy_ro

addy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 13.02.2006
Ce sa fac in cazu in care tot se impute apa ? trebuie sa scot tot si sa spal, sau exista ceva substanta de cumparat care sa imi limpezeasca apa ? Am vazut la pet shop ceva cristal whater, care cica dezinfecteaza apa, omoara bacterii, etc ... sa incerc asa ceva ?

#286
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.150
  • Înscris: 05.12.2002
Ce pesti? cati? ce capacitate are acvariul?
Din afirmatia "Am facut un acvariu sambata si duminica deja s-a imputit apa" deduc ca nu prea ai experienta :)

Editat de Alice, 08 ianuarie 2007 - 13:42.


#287
addy_ro

addy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 13.02.2006
acvariu de 45 l
21 de pesti: 2 gurami, neoni, zebre, beta...
Nu am zis ca am experienta... mai imi aduc aminte de anumite chestii de cand eram mic si avea taicamiu acvarii...
Dar chestia asta m-a luat prin surprindere... eu am spalat tot de mai multe ori inainte sa le pun acvariu...

#288
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.150
  • Înscris: 05.12.2002
carasei, ceva? gourami nu stiu cat de mari ii ai, dar pot fi prea multi pesti...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate