Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Tipologii de turiºti

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postgogoroiu, on Feb 7 2008, 15:30, said:

sunt oarecum de acord cu ceea ce a scris imperator la inceput.

am calatorit si eu ceva si am observat lumea in fel si chip...
romanii sunt printre campionii nesimtirii da' nu sunt pe locul 1. ce sa zic? am vazut cum se poarta rusii dar nu inteleg ce vorbesc intre ei ca sa-mi dau seama mai exact...
romanii se impart in 3 mari categorii as zice:(vorbesc numai de turisti!!!)
-cei care sunt turisti adevarati si stiu de ce au plecat de-acasa si stiu cat sa plateasca si la ce sa se astepte
-prostii- cei care de fapt sunt nevinovati; asa i-a lasat Maica Natura si care ne fac renumele pe care-l avem impreuna cu
-ghertoii-adica cei care stiu ca au comis o nesimtire si se distreaza facand in continuare zile fripte personalului... care nu are incotro si trebuie sa-i inghita in continuare...
or mai exista si alte categorii mai mici sau hibride intre cele enuntate de mine, insa in linii mari cam astia suntem...

din pacate nu va exista niciodata un examen de "bun simt" pe care ce-i care-l pica trebuie sa-l dea pana il iau, ca la scoala de soferi... acest lucru e valabil pentru toate natiile de pe pamint.

ce am zis nu e offtopic ci mai degraba o adaugire la una din categoriile mentionate la inceputul topicului

pai da, dar examenul la scoala de soferi unii il iau cu bani....ce faci cu astia ?

#38
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007

View Postrottweiler2007, on Feb 12 2008, 13:36, said:

pai da, dar examenul la scoala de soferi unii il iau cu bani....ce faci cu astia ?

hai ma ca daca ar exista examenul ala ar fi lejer mai putini nesimtiti pe pamint! cu toti banii lor!
am putea respira altfel... oricum nu ar putea fi eliminati toti ghertoii, s-ar da o lege care sa-i protejeze ca pe pelicani... rari fiind i-am putea vedea la circ sau la zoo si cred ca ar fi placut...

#39
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postgogoroiu, on Feb 12 2008, 21:08, said:

hai ma ca daca ar exista examenul ala ar fi lejer mai putini nesimtiti pe pamint! cu toti banii lor!
am putea respira altfel... oricum nu ar putea fi eliminati toti ghertoii, s-ar da o lege care sa-i protejeze ca pe pelicani... rari fiind i-am putea vedea la circ sau la zoo si cred ca ar fi placut...
:lol:  :lol:  :lol:  ce imi place mie sa fac caterinca de ghertzoi.....

#40
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
:roflmaofast: :roflmaofast:  ...........am trait sa o vad si p`asta !!!!
cat de nesimtit trebuie sa fii ca sa inventezi o lista neagra a clientilor ?!?!?........pai parca era o vorba "clientul nostru; stapanul nostru".......
saracii patroni de pensiuni si de agentii au ajuns in pragul falimentului din cauza unor clienti cu pretentii deplasate si patronilor le-a fost.......JENA sa cheme politia; asa cum se face in alte parti unde turismul exista, se practica si mai e si profitabil.....penibil si jenant.....

Razvan Chiruta;
daca chiar vrei sa faci un serviciu turismului romanesc - si nu vrei doar o vorba in jurul careia sa construiesti o poveste mai mult sau mai putin verosimila - publica in romania libera parerile celor care au postat la topicul "Unde sa NU ne cazam in Romania, Locuri de cazare de care nu ati fost multumiti" pe care il gasesti aici :             http://forum.softped...howtopic=158563

sunt sigur ca vei smulge niste zambete mai mult sau mai putin amare cititorilor si ca vei face un mare serviciu omului care nu mai stie unde sa se mai duca in concediu !!!!

#41
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

View PostImperator, on Dec 20 2007, 23:12, said:

Tocmai surfand asa de sfarsit de an site-uri de turism (plec duminica in Filipine si n-am chef de munca), am gasit pe amazingrace.ro un articol interesant.. tipologiile turistilor in functie de natiunile de provenienta... Ce ziceti - sunt adevarate ?

"1. All inclusivii: ...

Am incheiat citatul... Any comments ?

Man, scuze dar abia acum am citit postul tau si m-am distrat copios. Sunt perfect de acord cu tine. Cred ca ai marcat la fix fiecare natie.Cat despre romani se pot scrie romane despre lipsa de civilizatie si pretentiile tampe. Iar despre englezi vreau sa confirm ceea ce ai spus si sa va spun ca anul trecut am stat intr-o statiune-port in Kefalonia, Grecia si in port zi de zi erau zeci si zeci de ambarcatiuni, de la vaporase pana la cele mai luxoase yacht-uri, iar acestea erau conduse in proportie de peste 80 % de englezi. Bravo lor, pt ca salivam la gandul cum te poti plimba cu un vaporas peste tot pe unde te trage ata.
Uitati-va doar la steaguri:

[ http://img364.imageshack.us/img364/5825/img2941wx6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img233.imageshack.us/img233/7496/img2954ru3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img364.imageshack.us/img364/9366/img3270kt5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008
[quote name='razvanchrt' date='Aug 30 2007, 16:19' post='3305780']

De aceea, va solicit ajutorul vostru. Ati auzit de o asemenea "lista neagra"?

nu exista o asemenea lista, sunt doar vorbe si sfaturi intre cei care lucreaza in turism. ca povestile vanatoresti. in general exista contracte clare intre turist si agentie si apoi intre agentie si hotel. turistul poate da in judacata agentia si nu hotelul...e de durata si ..... poate doar sa scrie rew pe net si sa faca antireclama. in romania nici vorba s-o scoata la capat, decat daca e o gafa de proportii.
chestiile de care am auzit mai mult se refereau la comportament. de ex nordicii, care beau de sting. destinatia preferata este grecia. si scriu acum ce mi s-a spus de cameriere, romance, ce aveau sa curete dupe ei. beau pana faceau treaba mare in pat sau ii culegea salvarea in coma de pe strada. vin cu oferte ieftine, la gramada si se milogesc de ieftineala pe unde apuca. vin si beau o apa si apoi iti cer sa le faci cinste cu o cafea...daca nu o faci, iti vor reprosa pretul mare....si asta cand in grecia e vreo 2 euro (la filtru) si tarile scandinave e vreo 4. bineinteles ca sunt si oameni normali.
cei ma galagiosi sunt italienii..pana la nesimtire ..si mizerabili, murdari, neglijenti si cu nasul pe sus. au o parere proASta despre oricine si nu accepta sa stea cu altii in hotel...in sensul ca s-a ajuns sa se rezerve hoteluri numai ptr italieni, sa nu-i amestece cu nimeni. apoi sunt adusi animatori, baieti si fete pe post de clovni ..am vazut zilele trecute si bucatar din italia , adus sa lucreze la hotel.
nemtii sunt ordonati si manierati, ca si olandezii. lasa si tips. ies din resturant si fumeaza afara, cu toate ca e permis si inauntru. francezii nu lasa tips si nu prea vorbesc engleza.
inamicul hotelurilor si restaurantelor este evreul. arogant, nu zambeste niciodata, tanarul turist evreu are mereu pretentia de reducere la resturant, camere mai bune sau mereu camera lui are o problema....niciodata multumit. la restaurant...patronii isi scuipa in san...vin cate 4-5 si cumpara o pizza ptr toti.si cer apoi apa de la robinet. este adevarat, clientul nostru stapanul nostru, dar nu toti lucreaza ca hobby, unii mai vor sa si traiasca. am uitat sa spun ca pana ajung sa comande, tin ocupat ospatarul sa le explice continutul mancarurilor, apoi cer o omleta si te-a inkis. sunt singurii clienti pe care i-am vazut dati afara dintr-un restaurant (vorbesc de grecia, de rodos).
rusii sunt f indragiti..nu stiu engleza si ca sa compenseze, comanda mult si scump, sa nu-i creada lumea de la tzara. si romanii sunt cautati, au femei frumoase si lasa tips la restaurante. la hoteluri sunt cam difici, ambele natiuni, caci sunt galagiosi, nu au grija de propri copii, nu pastreaza ore de liniste, cam nesimtiti.
englezii sunt iubiti in grecia si mai ales in turcia. lasa si tips, cumpara multe, sunt manierati  (chiar daca zambesc fals de cele mai multe ori). beau mult, consuma, nu sunt f pretentiosi cu cazarea, ptr ca zic ei, vin in vacanta nu sa stea in camera. cei tineri sunt mai agresivi decat normalul si beau de sting.
ptr restaurantele grecesti turistice, grecii sunt o pacoste. nu lasa tips, sunt cumva asemanatori evreilor. portiile de mancare vor fi mai mari ptr ca sunt obisnuiti cu tavernele lor sa manance mai mult.
cam atat imi amintesc acum.....aaa...ungurii nu stiu engleza deloc...si sunt destui de putini , cel putin aici in rodos.

#43
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008
olandezii sunt destul de civilizati, cred ca sunt cei mai civilizati dintre turisiti. nu beau peste limita, ies afara din restaurant sa fumeze chiar daca au scrumiera la masa, asteapta mereu seful de sala sa-i aseze undeva , nu se duc de capul lor, lasa tips, vb frumos engleza, nu deranjeaza niciodata. le place uneori sa se laude prea mult si sa te asigure ca esti un pic in urma...
englezii sunt poate cei mai zambitori si mai trufasi, destul de relaxati. consuma mult fiind preferatii patronilor de rest, baruri. cei tineri mai violenti.
germanii la locul lor...clientii ideali. si nordicii destul de bine vazuti, civilizati .
francezii reci, subtiri, no tips .uneori figuranti .
mai multe plangeri se inregistreaza din cauza italienilor, murdari, necivilizati, galagiosi, au impresia ca trebuie sa li sa permita orice.
rusii se simt pe val, sunt multi deci au putere. sunt ca o caracatita ptr hoteluri, care ii inghit ca aduc bani multi. nu stiu engleza si sunt generosi la tips ca sa acopere acest handicap. consuma masiv .

la romani nu ai ce sale  ceri, din pacate. calatoresc destul de rar si nu au experienta turistica. a zis bine si imperatorul. de fapt f bine structurat. si este f adevarat . si gresiti cand spuneti ca e treaba de buget. este ideea de vacanta, de relax, lucru pe care noi nu-l avem. cei mai multi dintre noi merg undeva doar sa bifeze, sa se laude ca-u iesit...nu cauta liniste, nu cauta odihna. cauta doar nod in papura.

este diferenta de mentalitati...blocul comunist se distinge clar, cu cateva exceptii...poate doar una..cehii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate