Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Tipologii de turiºti

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
Se cam potriveste clasificarea, dar daca ne mai gandim poate gasim si alte categorii.

#20
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View PostImperator, on Dec 21 2007, 00:12, said:

Tocmai surfand asa de sfarsit de an site-uri de turism (plec duminica in Filipine si n-am chef de munca), am gasit pe amazingrace.ro un articol interesant.. tipologiile turistilor in functie de natiunile de provenienta... Ce ziceti - sunt adevarate ?

"1. All inclusivii: americanii, nemtii si austriecii. Merg in vacanta cu nevestele si copiii, vor piscine multe si bere gratis. Nu ii intereseaza ce se intampla dincolo de zidurile resortului. Pentru ei s-a inventat conceptul de "all inclusive" si pentru ei se vor construi multe mii de astfel de resorturi, chiar daca, dincolo de gardurile lor aurite, familii intregi de localnici saliveaza privind la resturile pe care le arunca turistii. Viata e nedreapta.

2. Tourerii: japonezii si chinezii. Ei vor sa vada cat mai mult si cat mai repede. Pentru ei, calatoria e un "task" si trebuie sa bifeze cat mai multe capitole rezolvate. Ei sunt regii tururilor in care pleci bou si din care te intorci vaca, pentru ca este imposibil sa intri in profunzimea unui loc in cele doua pina la 20 de ore pe care le petreci acolo. Ai timp doar sa duci aparatul la ochi si sa reproduci vederile pe care le-ai vazut in pliante. Ai fost acolo.

3. Cuceritorii: englezii. Astia sunt un soi foarte special de turisti. Sangele colonialist le curge inca in vene, iar chemarea lor spre calatorie ii duce in locuri pe care le pot dezvirgina. Sunt calatori mai degraba decat turisti. Daca veti cauta destinatii, trasee si tururi complet demente, in spatele lor veti gasi tour operatori englezi. Englezii nu dau doi bani pe popoarele pe care le viziteaza, dar sunt deschizatori de drumuri pe multe destinatii unde altfel nu te-ai putea aventura. Intr-o postura similara, dar la o scara mai mica si mai confortabila, se situeaza francezii si (desi nu sunt in lista) italienii.

4. Ratacitorii: in orice fund de lume de pe planeta asta veti gasi un australian. Baietii astia, nascuti si crescuti acolo unde se termina harta, au o obsesie a calatoriei. Parca vor sa vada de unde se trage specia lor. Si ii veti gasi, de regula, in locuri cat se poate de indepartate de tara natala. Calatoresc enorm si cheltuiesc putin. Nu le trebuie hotel, pat, tv si termopane. Doar niste bere rece si ceva puicute nostime. Am intalnit multi australieni - te miri pe unde - care erau in "vacanta" de 6 luni si mai aveau inca 6 inainte. Cu rucsacul in spate si cu lumea in fata.

5. Parvenitii. Aici includem rusii (prezenti in top 10 ale tarilor cu cel mai mare numar de turisti internationali) si natiunile din estul Europei. Turisti care nu merg sa viziteze, ci dau navala ca lacustele. Fara respect pentru civilizatia in care sunt aruncati de cursele charter, pentru natura de care cica au venit sa se bucure sau macar pentru hotelul unde sunt cazati. Frustrati pina peste poate de viata pe care o duc in celelalte 50 de saptamani ale anului, vacanta este pentru ei un moment de refulare. Cauta All Inclusive care, pentru ei, e un fel de atingere a Nirvanei. Se uita dupa cele mai mici preturi, apoi au pretentii de regi. Mananca si beau mai mult decat pot, urla la ospatari si fac pipi pe colac. Intr-un fel, e un pret pe care industria turismului de masa il plateste meritat".

Am incheiat citatul... Any comments ?


la punctul 5 ai putea sa mentionezi si olandezii .

#21
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Citind multe comentarii de vacanta pe bloguri germane, pot trage concluzia ca intre AI de tip 1 si AI de tip 5 nu e nici o diferenta - si nemtii se plang de te miri ce. Sa mai mentionez ca orice oferta AI cu transport inclus e cu 15-20% mai ieftina in Germania decat in Romania? Si nu stiu de ce, dar ma cam indoiesc ca in Germania astepti 30-40 de ore dupa charter, cum s-a intamplat acum pe Otopeni.

#22
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostJJOne, on Jan 4 2008, 17:33, said:

Citind multe comentarii de vacanta pe bloguri germane, pot trage concluzia ca intre AI de tip 1 si AI de tip 5 nu e nici o diferenta - si nemtii se plang de te miri ce. Sa mai mentionez ca orice oferta AI cu transport inclus e cu 15-20% mai ieftina in Germania decat in Romania? Si nu stiu de ce, dar ma cam indoiesc ca in Germania astepti 30-40 de ore dupa charter, cum s-a intamplat acum pe Otopeni.
sigur ca nu astepti, doar in germania ai totul pe tava, avionul e brusc tren.....pe aeroport in amsterdam pe 25 dec am plecat intirziat 1 ora si ceva.....si nu ploua, nu ningea, nu batea vintul....crezi ca mi-a dat cineva vreo explicatie ? canci ! asa ca mai subtire....nici daca ai avea avion personal nu ai putea pleca cind vrea muskii tai.

de ce e mai ieftin un paket din germania ? simplu ! nemtii sint mai multi deci automat pleaca mai multi ! pretul la en gros e mai mic decit pretul la en detail....cind vor pleca din romania chartere spre antalya in fiecare zi , 365 de zile pe an ai sa vezi ca si preturile vor deveni mai mici....romanul pleaca mai - sept si de revelion, neamtul pleaca incontinuu.....

#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Caterinca, dar il iau ca pe un banc. Tipologiile alea pot fi un inceput de clasificare, dar asocierea cu diverse nationalitati mi s-ar parea aberanta daca ar fi vorba de un articol serios.

Intr-o lista mai completa mai trebe bagati tourerii normali, nu pe fuga, sau turistii obisnuiti, care combina odihna cu vizitatul. Io de pilda nu ma regasesc nicaieri, nici in ce priveste obiceiurile mele turistice de cind eram burlac, nici de cind eram insurat fara copil, nici de cind am copil. (asta si pentru ca lista s-a facut in functie de natiuni) Deci ramine valabil - clasificarea asta e buna de luat drept un banc cu un simbure de adevar.

Oricum, toate natiile cauta chilipiruri.

#24
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postrottweiler2007, on Jan 4 2008, 19:08, said:

sigur ca nu astepti, doar in germania ai totul pe tava, avionul e brusc tren.....pe aeroport in amsterdam pe 25 dec am plecat intirziat 1 ora si ceva.....si nu ploua, nu ningea, nu batea vintul....crezi ca mi-a dat cineva vreo explicatie ? canci ! asa ca mai subtire....nici daca ai avea avion personal nu ai putea pleca cind vrea muskii tai.
Diferenta fiind ca atunci cand mi s-a intamplat sa se anuleze cursa din Amsterdam, KLM-ul nu m-a lasat sa dorm noaptea in Shiphol, ci m-a dus la hotel.

#25
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,036
  • Înscris: 31.07.2007

View Postabancor, on Jan 7 2008, 16:42, said:

Oricum, toate natiile cauta chilipiruri.

Intr-adevar, dar unele cauta mai insistent decat altele...

#26
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View Postedy_wheazel, on Jan 8 2008, 10:46, said:

Intr-adevar, dar unele cauta mai insistent decat altele...

Nu este vorba ca sunt mai insistenti. Este problema de cultura si de buget. Daca nu iti permiti apartamentul regal te multumesti si cu unul normal, sau daca nu iti permiti un hotel te multumesti si cu un hostel. Despre cultura aka civilizatie, ce sa mai discutam. Sunt si prin alte parti uscaturi, nu numai la noi. Problema este ca la noi padurea este mai mult uscata decat verde dupa revolutie.

Vacante placute!

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,036
  • Înscris: 31.07.2007

View Postlaurentcauia, on Jan 14 2008, 00:06, said:

Nu este vorba ca sunt mai insistenti. Este problema de cultura si de buget. Daca nu iti permiti apartamentul regal te multumesti si cu unul normal, sau daca nu iti permiti un hotel te multumesti si cu un hostel. Despre cultura aka civilizatie, ce sa mai discutam. Sunt si prin alte parti uscaturi, nu numai la noi. Problema este ca la noi padurea este mai mult uscata decat verde dupa revolutie.

Vacante placute!

Cultura si buget intr-adevar. Dar daca e vorba de tipologii, revenind la ce ziceam mai sus, anume ca unii sunt mai insistenti decat altii, comparam persoane care au acelasi buget, dar de natiuni diferite. Unii platesc suma de cazare & servicii fara comentarii sau cerinte aberante, unii sunt mai exigenti d.p.d.v. al cerintelor pe buna dreptate, altii merg pe mentalitatea "iau tot, ca oricum am platit, chiar daca nu am nevoie", sunt care comenteaza la toate aspectele posibile si imposibile (astia sunt cei mai disperanti & amuzanti in acelasi timp), care sunt ordonati, care sunt fara exagerare animale, etc. etc.... Deja stii la ce sa te astepti, mentalitatea natiunii cu exceptiile de rigoare, dar cu toate exceptiile se incadreaza intr-un tipar...

#28
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View Postedy_wheazel, on Jan 14 2008, 04:31, said:

Cultura si buget intr-adevar. Dar daca e vorba de tipologii, revenind la ce ziceam mai sus, anume ca unii sunt mai insistenti decat altii, comparam persoane care au acelasi buget, dar de natiuni diferite. Unii platesc suma de cazare & servicii fara comentarii sau cerinte aberante, unii sunt mai exigenti d.p.d.v. al cerintelor pe buna dreptate, altii merg pe mentalitatea "iau tot, ca oricum am platit, chiar daca nu am nevoie", sunt care comenteaza la toate aspectele posibile si imposibile (astia sunt cei mai disperanti & amuzanti in acelasi timp), care sunt ordonati, care sunt fara exagerare animale, etc. etc.... Deja stii la ce sa te astepti, mentalitatea natiunii cu exceptiile de rigoare, dar cu toate exceptiile se incadreaza intr-un tipar...

Pai mentalitatea unei natiuni se leaga de cultura si civilizatia acelei natiuni. Dar si in cadrul unei natii sunt subdiviziuni: intre englezii avem scotienii, la noi, la romani avem ardeleni,olteni,moldoveni, la americani, texani, nordisti si mai stiu eu ce tipuri mai au ei. In general nu cred ca putem :D generaliza, dar exista o anumita tipologie, insa trebuie legata de categoria de buget din care fac parte respectivii.

Vacante placute!

#29
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postlaurentcauia, on Jan 14 2008, 22:09, said:

Pai mentalitatea unei natiuni se leaga de cultura si civilizatia acelei natiuni. Dar si in cadrul unei natii sunt subdiviziuni: intre englezii avem scotienii, la noi, la romani avem ardeleni,olteni,moldoveni, la americani, texani, nordisti si mai stiu eu ce tipuri mai au ei. In general nu cred ca putem :D generaliza, dar exista o anumita tipologie, insa trebuie legata de categoria de buget din care fac parte respectivii.

Vacante placute!
Deci... care e concluzia ? Sunt adevarate sau nu ?

#30
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Tipologiile sunt, desi mai sunt si altele in afara de alea, legatura intre el si natiuni e la caterinca, satira si umor, nici nu cred ca se vrea a fi adevarata. De fapt ma repet, vezi mesajul #20, nitel mai sus.

#31
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007

View Postabancor, on Feb 4 2008, 14:39, said:

Tipologiile sunt, desi mai sunt si altele in afara de alea, legatura intre el si natiuni e la caterinca, satira si umor, nici nu cred ca se vrea a fi adevarata.
Inclin sa fiu de acord cu abancor. Generalizarile sint de obicei sortite esecului si au mai mult valoare distractiva.
Cei care stau la 5 stele all inclusive vor intilni o anumita categorie de oameni iar cei care stau la jumate de stea vor intilni alta categorie de oameni dar si unii si altii pot foarte bine avea aceleasi nationalitati.
Eu unul, in cei citiva ani de zile de cind ma dau pe coclauri am intilnit oameni din toate tarile Europei de Vest, US, Canada, Australia, Japonia. N-am intilnit niciodata oameni din Europa de Est, cu exceptia unui croat pe care l-am intilnit acum vreo citeva saptamini in Laos. Deasemenea n-am intilnit niciodata pe nimeni din Grecia, din America Latina si doar o mina de italieni si spanioli.
Este adevarat, n-am fost niciodata la all inclusive si/sau 5 stele (citind aceasta sectiune a forumului inclin sa cred ca e plin de... romani pe acolo) si niciodata n-am stat la mai mult de o stea (cu exceptia unui scurt timp petrecut in Cat Ba island anul trecut cind am stat la un hotel de 3 stele si credeam ca am ajuns in paradis) deci habar n-am cine se perinda pe acolo.
Stiu doar ca in locurile de citiva dolari pe zi in care imi duc eu viata vad zilnic turisti si calatori americani, canadieni, englezi, olandezi, francezi, germani, australieni si japonezi. Asa ca e greu da generalizat.
Cit despre ratacitori, din nou fara pretentii de generalizare ci doar din experienta proprie, cei mai multi de acest gen pe care ii intilnesc sint americani, urmati de englezi si australieni.
Asa ca depinde de experienta proprie si de locurile prin care ne perindam noi insine. Pe un vas de croaziera sau prin mahalalele lumii? La 5 stele sau la 0.5 stele? Prin muzee sau prin bordeluri?
Ma opresc aici, azi e anul nou (lunar evident) si ca atare atmosfera de sarbatoare, am vin de baut si persoane de.. cunoscut ceea ce va urez si voua impreuna cu la multi ani etc etc.

#32
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postaltundeva, on Feb 6 2008, 10:27, said:

Inclin sa fiu de acord cu abancor. Generalizarile sint de obicei sortite esecului si au mai mult valoare distractiva.
Cei care stau la 5 stele all inclusive vor intilni o anumita categorie de oameni iar cei care stau la jumate de stea vor intilni alta categorie de oameni dar si unii si altii pot foarte bine avea aceleasi nationalitati.
Eu unul, in cei citiva ani de zile de cind ma dau pe coclauri am intilnit oameni din toate tarile Europei de Vest, US, Canada, Australia, Japonia. N-am intilnit niciodata oameni din Europa de Est, cu exceptia unui croat pe care l-am intilnit acum vreo citeva saptamini in Laos. Deasemenea n-am intilnit niciodata pe nimeni din Grecia, din America Latina si doar o mina de italieni si spanioli.
Este adevarat, n-am fost niciodata la all inclusive si/sau 5 stele (citind aceasta sectiune a forumului inclin sa cred ca e plin de... romani pe acolo) si niciodata n-am stat la mai mult de o stea (cu exceptia unui scurt timp petrecut in Cat Ba island anul trecut cind am stat la un hotel de 3 stele si credeam ca am ajuns in paradis) deci habar n-am cine se perinda pe acolo.
Stiu doar ca in locurile de citiva dolari pe zi in care imi duc eu viata vad zilnic turisti si calatori americani, canadieni, englezi, olandezi, francezi, germani, australieni si japonezi. Asa ca e greu da generalizat.
Cit despre ratacitori, din nou fara pretentii de generalizare ci doar din experienta proprie, cei mai multi de acest gen pe care ii intilnesc sint americani, urmati de englezi si australieni.
Asa ca depinde de experienta proprie si de locurile prin care ne perindam noi insine. Pe un vas de croaziera sau prin mahalalele lumii? La 5 stele sau la 0.5 stele? Prin muzee sau prin bordeluri?
Ma opresc aici, azi e anul nou (lunar evident) si ca atare atmosfera de sarbatoare, am vin de baut si persoane de.. cunoscut ceea ce va urez si voua impreuna cu la multi ani etc etc.
La Multi Ani... la noapte, petrecere mare... :)

#33
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postaltundeva, on Feb 6 2008, 10:27, said:

Inclin sa fiu de acord cu abancor. Generalizarile sint de obicei sortite esecului si au mai mult valoare distractiva.
Cei care stau la 5 stele all inclusive vor intilni o anumita categorie de oameni iar cei care stau la jumate de stea vor intilni alta categorie de oameni dar si unii si altii pot foarte bine avea aceleasi nationalitati.
Eu unul, in cei citiva ani de zile de cind ma dau pe coclauri am intilnit oameni din toate tarile Europei de Vest, US, Canada, Australia, Japonia. N-am intilnit niciodata oameni din Europa de Est, cu exceptia unui croat pe care l-am intilnit acum vreo citeva saptamini in Laos. Deasemenea n-am intilnit niciodata pe nimeni din Grecia, din America Latina si doar o mina de italieni si spanioli.
Este adevarat, n-am fost niciodata la all inclusive si/sau 5 stele (citind aceasta sectiune a forumului inclin sa cred ca e plin de... romani pe acolo) si niciodata n-am stat la mai mult de o stea (cu exceptia unui scurt timp petrecut in Cat Ba island anul trecut cind am stat la un hotel de 3 stele si credeam ca am ajuns in paradis) deci habar n-am cine se perinda pe acolo.
Stiu doar ca in locurile de citiva dolari pe zi in care imi duc eu viata vad zilnic turisti si calatori americani, canadieni, englezi, olandezi, francezi, germani, australieni si japonezi. Asa ca e greu da generalizat.
Cit despre ratacitori, din nou fara pretentii de generalizare ci doar din experienta proprie, cei mai multi de acest gen pe care ii intilnesc sint americani, urmati de englezi si australieni.
Asa ca depinde de experienta proprie si de locurile prin care ne perindam noi insine. Pe un vas de croaziera sau prin mahalalele lumii? La 5 stele sau la 0.5 stele? Prin muzee sau prin bordeluri?
Ma opresc aici, azi e anul nou (lunar evident) si ca atare atmosfera de sarbatoare, am vin de baut si persoane de.. cunoscut ceea ce va urez si voua impreuna cu la multi ani etc etc.
La Multi Ani... la noapte, petrecere mare... :)

#34
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Imperator, tipologiile acestea imbina umorul cu crampeie de realitate. Personal ma feresc de generalizari, le evit cat pot de mult, cu toate astea nu pot totusi sa nu remarc faptul ca pe site-uri gen tripadvisor majoritatea criticilor rautacioase (nu constructive) vis a vis de conditiile din hoteluri le-am intalnit in cazul englezilor. Pe de alta parte, vad ca aici sunt catalogati drept cuceritori, or fi, habar n-am. Comportamente de asiatici stresanti de multe ori au si romanii daca se incumeta sa mearga intr-un circuit cu autocarul printr-o agentie, unde timpul petrecut la fiecare obiectiv turistic este extrem de scurt. La fel se intampla si in situatia in care destinatia aduce schimbari radicale, precum alt continent, alta religie, alta rasa, alta civilizatie. In situatiile acestea, noutatile sunt extrem de numeroase si tendinta de a face cate o poza la fiecare 2 minute creste :) Privitor la ultima categorie, mi se pare putin exagerat sa fie exemplificata doar prin est europeni. Cunosc situatie din Cuba cu un cuplu de nemti, care-si petreceau luna de miere intr-un hotel de 5*, All Inclusive. Neamtul avea perceptia ca din moment ce si-a ales All Inclusive trebuie sa bea cat mai mult, implicit toata ziua era manga, iar proaspata-i sotioara in fiecare seara se ducea de una singura in disco-ul de la ultimul etaj (fara sot desigur, doar el era manga :)) si incingea dansuri lascive cu cine apuca :). Pot spune ca adesea am fost pus in situatii penibile, vazandu-mi conationali care-si umpleau 4 farfurii cu varf la cina (urland in gura mare ca din moment ce e bufet au tot dreptul sa le faca paguba), dar am intalnit si romani cu un bun simt uimitor, oamani deosebiti. Exista si romani foarte bine organizati, bine documentati care au capacitatea de a-si organiza pe cont propriu un sejur mult mai bine decat ar face-o pentru ei o agentie de turism, cum am senzatia ca esti si tu (acum sa nu ti-o iei in cap ca te laud ;)) dar exista si romani care nu sunt in stare nici macar sa discute cu receptionerul si sa-i solicite schimbarea camerei de la parter la etajul 2. Asta e, sunt cazuri si cazuri. Noi romanii avem si alt mare impediment. Foarte putini au calatorit inainte de 89, implicit nu multi nu au o cultura turistica. Este adevarat ca multi nu au nici cei sapte ani de acasa, iar cand cele doua se intrunesc, situatia se complica si mai mult.

Edited by [mz], 06 February 2008 - 13:07.


#35
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007
sunt oarecum de acord cu ceea ce a scris imperator la inceput.

am calatorit si eu ceva si am observat lumea in fel si chip...
romanii sunt printre campionii nesimtirii da' nu sunt pe locul 1. ce sa zic? am vazut cum se poarta rusii dar nu inteleg ce vorbesc intre ei ca sa-mi dau seama mai exact...
romanii se impart in 3 mari categorii as zice:(vorbesc numai de turisti!!!)
-cei care sunt turisti adevarati si stiu de ce au plecat de-acasa si stiu cat sa plateasca si la ce sa se astepte
-prostii- cei care de fapt sunt nevinovati; asa i-a lasat Maica Natura si care ne fac renumele pe care-l avem impreuna cu
-ghertoii-adica cei care stiu ca au comis o nesimtire si se distreaza facand in continuare zile fripte personalului... care nu are incotro si trebuie sa-i inghita in continuare...
or mai exista si alte categorii mai mici sau hibride intre cele enuntate de mine, insa in linii mari cam astia suntem...

din pacate nu va exista niciodata un examen de "bun simt" pe care ce-i care-l pica trebuie sa-l dea pana il iau, ca la scoala de soferi... acest lucru e valabil pentru toate natiile de pe pamint.

ce am zis nu e offtopic ci mai degraba o adaugire la una din categoriile mentionate la inceputul topicului

#36
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Interesante tipologiile si destul de amuzante. Unele si adevarate. Cei mai mari nesimtiti pe care i-am vazut pana acum sunt rusii si ucrainienii. Astia din urma asta vara isi umpleau farfuriile de cate 2-3 ori la un mic dejun, ca era gratis si faceau si o galagie monstru. Sa mai mentionez ca aproape toti domnii erau la trening si doamnele la tinuta de gala, pantof cu toc inalt si toate bijuteriile la vedere?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate