Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Olympus E3

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Un prim contact deocamdata.
Pe masura ce mai aflam cate ceva, in afara de ce este deja evident - ecranul f. mobil...:), o sa mai subliniem daca merita...


  
http://www.slrclub.c...m...sc&no=95367

#2
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
DSLR Olympus prof. cu live view, al doilea ecran si grip e ceva..  O noutate fata de modelul anterior este si blitul.
Sunt curios daca vizorul e MAARE :)

PS. Ciudat obiectiv :lol:

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ceva mai multa "barfa":

Quote

This Erwin Puts article has already been seen by many of our forum members, but I invite attention to it again because it provides the counterpoint to Michael Reichmann.

The point Erwin Puts makes in this article is that a 16 megapixel 4/3rds sensor, when used with digital specific designed lenses, can resolve more detail than a 16 megapixel FF 35mm sized sensor when used with 35mm film legacy lenses.

According to this argument set forth by Erwin puts, dSLRs with Full-frame 35mm sensors can out-perform dSLRs with smaller sensors only if they use "designed for digital" lenses.

Michael Reichmann is in love with the whole idea of full-frame imaging sensors, and apparently feels that the current Canon lenses are at least satisfactory for the purpose. However, Reichmann can believe the Canon lenses are satisfactory only because they have never faced any competition from a 4/3rds camera with an equal number of megapixels.

The current Canon flagship camera is the EOS-1DsMkII with a 16 megapixel, full frame 35mm sensor. How will this camera's ability to resolve fine detail compare with a 16 megapixel Olympus E-3 - using Zuiko Digital pro-quality lenses? What will Canon do if the Olympus E-3 proves to resolve more detail?

My belief is that the Olympus E-3 has been delayed because its designers intend to prove that a 4/3rds dSLR can outperform a full-frame dSLR (assuming the full-frame dSLR doesn't have the advantage of digital specific lenses).


#4
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007
Prin primavara, cand a aparut zvonul despre acest aparat http://www.dpreview....sp1pictures.asp, se parea ca se va numi P-1 ca succesor al lui E-1. Acum apare cu numele E-3, si ma intreb care a fost Olympus E-2?

#5
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004

View Postproxxxy, on Aug 28 2007, 23:32, said:

Sunt curios daca vizorul e MAARE :)

Eu nu sunt curios. Nu are cum sa fie mare.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Unii iau aparatele pentru a face poze, altii pentru a se uita prin vizoare... Vizorul asta a ajuns un fel de obsesie mistica. Nu conteaza calitatea pozelor si mai ales a obiectivelor de kit (alea de 100$ bucata pe care le cumpara toti la DSLR-uri), nu conteaza ca ai AF bun la toate camerele actuale (care minimizeaza importanta focusului manual), nu conteaza ca ai zoom 5 si 10 x pe LCD pentru focus manual (daca am subiecte nemiscate, ca nimeni nu sta sa se bazeze pe focus manual la subiecte in miscare rapida), in final judecata se reduce la "da vizoru', vizoru' e mare?"... Seamana cumva cu cea de la P&S "da' X-sii, cati X-si are?".
Nu neg, ofera un confort vizual la incadrare in anumite conditii, dar pentru mine este un element de confort mai mult decat unul de performanta a camerei.

Disclaimer: Nu am camera Olympus, nu vand camere Olympus.

Edited by SuperDuper, 29 August 2007 - 12:28.


#7
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007
Sunt curios daca vizorul e MAARE

Eu nu sunt curios. Nu are cum sa fie mare.

Normal, daca marimea senzorului a ramas 4/3" (four-thirds). In schimb eu sunt curios cat de mare o sa fie pretul  :rolleyes: atat al body-ului cat si al obiectivului prezentat in imagini ("using Zuiko Digital pro-quality lenses").

#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Nu, vizorul inca reprezinta instrumentul prin care compui o fotografie. Comparatia cu "icsii" e complet deplasata.
Btw:
- obiectiv de kit de 100$ bucata n-am
- AF-ul nu-i perfect. Mi-au trecut prin mana ceva aparate cu vizor bun - recent, un 645N. Autofocus? Ha! Dezactivat frumusel, focalizarea manuala e oricum mai rapida si mai precisa* - pe orice zona din cadru doresti. "Bigger is better", mai ales pentru vederea mea - care-i departe de a fi perfecta.
- aparatul meu nu are live preview si chiar daca ar avea, parca n-as tine ditamai SLR-ul in pozitie de digisapuniera (metoda sigura de a-ti da peste cap bruma de stabilitate pe care-o mai aveai, daca soarele nu-i sus pe cer). Nici EVF-urile nu-s cine stie ce, vreau sa vad ce se intampla acum, nu acum 1-2 secunde ;) Deci, si cu live preview, as folosi aproape intotdeauna vizorul optic.
Ma incadrez? Sa trec la Oly? :)

* nu pentru subiecte in miscare, desi aici intr-o oarecare masura poti incerca sa anticipezi pozitia subiectului.

#9
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Umbla un zvon cum ca ar baga un senzor de tip Foveon. Mai multe detalii aici. Dar e extrem de zvon.

#10
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View PostTudor_DX, on Aug 29 2007, 14:51, said:

Umbla un zvon cum ca ar baga un senzor de tip Foveon. Mai multe detalii aici. Dar e extrem de zvon.

Si inca un zvon ca ar apare si E-5 http://www.sergiodel...g/olympuse3ye5/

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Zvonul cu Foveon este cel mai incredibil.
Mai degraba as crede alianta cu Fuji (de care sunt oricum mai aproape) pentru un senzor SuperCCD de genul celui din S5Pro. Isi va face concurenta Fuji la produsele propii? Probabil ca nu se "pune", pentru ca S5 are un senzor de format mai mare.

#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Acum a aparut si pe dpreview. Succesorul E1-ului (caci numele E3 nu e confirmat) va fi anuntat pe data de 17 octombrie.
http://www.dpreview....e1successor.asp

#13
justmemyself

justmemyself

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.09.2007
Eu una am o problema cu Olympusul..chiar daca nu am un SLR...ci un SLR-like...nu sunt multumita...are noise-ul f mare si daca il folosesc noaptea la sensibilitate mare imi iesi urat...am sa renunt la sp510uz...totusi as incerca un E-3...

#14
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postjustmemyself, on Sep 16 2007, 10:25, said:

Eu una am o problema cu Olympusul..chiar daca nu am un SLR...ci un SLR-like...nu sunt multumita...are noise-ul f mare si daca il folosesc noaptea la sensibilitate mare imi iesi urat...am sa renunt la sp510uz...totusi as incerca un E-3...

Cred ca mai bine scriai la categoria compacte. Si zi merci ca n-ai un 550UZ cum avea fostul meu coleg de apartament...de la 12x incolo facea poze de celular...(in conditiile in care lumina era fantastic de puternica si reusea totusi sa faca poze)

Edited by krossfire, 20 September 2007 - 07:04.


#15
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Mai multe detalii aici.

#16
Soult

Soult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.10.2006
"Large viewfinder with professional-level coverage of 100% and 1.15x magnification for accurate image control"
luat de aici :
http://www.olympus-e...125736F004912D6

KUNZITE : - DACA e asa - ar trebui sa initiezi un thread pe care sa il denumesti "Mea Culpa" - sa iti vinzi Pentaxul cu vizorul ala amarat si sa te apuci de tras manual cu E3. Punct.

disclaimer: Eu am un Fuji S5Pro - am avut Oly , nu mai am.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
1,15 X din formatul ala asa zis crop 2X ( pe latura 2X , pt. ca suprafata este de 4X mai mica fata de full frame Leica ! ), este doar o gluma proasta.
Chiar si cu lupa de vizor 1,25X montata, vizorul tot mic este, si avand in vedere ca geamul mat este f.f. transparent ca sa fie mai luminos - fara succes...este chiar caraghios sa-ti inchipui ca poti verifica focalizarea sau profunzimea cu el , vazand si niste detalii infime...
Este greu sa faci asta si cu SLR/DSLR-urile full frame Hi end, cu geamuri mate aproape perfecte dar cu marire 0,70-0,75X - cu toate astea triple ca marime fata de ce are Oly fara lupa....
Cu o pentaprisma mare pe full frame si cu lupa de vizor 1,18 - 1,25X montata, poti sa plangi daca mai compari cu un crop 2X...;)

Edited by loock, 18 October 2007 - 08:56.


#18
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Eu zic ca degbeaba teoretizati despre cum e vizorul, punem mana pe el si vedem cu ochiul nostru ce si cum. Deocamdata am gasit doar un singur preview pe
http://www.imaging-r...RODS/E3/E3A.HTM

Omul asta a avut E-3-ul in mana si la testat. Haideti sa vedem ce zice. "Its 1.15x viewfinder is big and bright, appearing just slightly larger than the Canon 40D, despite the E-3's smaller sensor size."... cititi mai multe de la sursa citata.
Mai sunt si alte specificatii care merita discutate, nu doar viewfinder-ul. Ce ziceti de "cel mai rapid autofocus", cel putin asa pretinde olympus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate