Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#55
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Dumnezeu nu există, sau dacă există - se ascunde ca un laș...

și, pentru mine, ăsta e un motiv de perpetuă oftică!

Aveam și eu pe cine să dau vina pentru toate bullshit-urile pe care trebuie să le suportăm... Aveam cui cere socoteală...

Cică a muncit și el 6 zile pe lumea asta... a văzut că "toate-s bune", după care...

Iaa, moșule, DEșTEPTAREAAA! Fiecare ființă sau lucru are un rost pe lumea asta, numai Tu nu ai nici unul... Ar fi cazul să-ți găsești și Matale o daraveră după ce le-ai dat de mâncare atâta amar de ani la atâta amar de popime...

#56
commonman

commonman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 15.02.2004
-----------
tocmai asta este
cica adam a trait vreo 900 de ani, which is of course stupid
si a avut o droaie de copii care si-au pus-o intre ei ca nebunii
si acum cica incestul este interzis prin lege
iar eu intreb de ce e interzis daca e chiar metoda prin care ne-am inmultit?
teoretic, vere dejayfx, sintem neamuri....
ce prostie este daca stai sa te gindesti putin....
-------------
------------
Pai nu e normal?! ca doar pe asta se si bazeaza religia crestina. Si cum este clar ca sunt foarte multe lucruri in neregula pe acolo, nu ti se pare ceva putred? cine este interesat de ceea ce in povestile evreiesti apare sub numele de 'lilith'
-----------

ceva putred era in Danemarca si mai este si acum in ceva creiere. daca ati citit... nu stiu ce-ati  citit, daca nu ati citit vorbiti din ignoranta sau la nivelul infantil la care se preda biblia pt copii. cine este interesat de ceea ce in povestile evreiesti apare sub numele de 'lilith' sa citeasca. desi ma-ndoiesc ca e cineva interesat cu adevarat. oricum nu inteleg cum puteti vorbi atit despre ceea ce sustineti ca nu exista. este interesant cita audienta au thread-urile care au ca subiect religia. aproape ca le concureaza pe cele ale lui Burvi.

----------
eu pot sa ma rog ca nebunu si nu mi se achita facturile sub nici o forma.
-------------

la ce te rogi ? la fisc ? sau la ce nu crezi ? desi probabil ca o sa se gaseasca si o taxa pe lumina de la soare.. atunci sa vezi rugaciuni cind nu o sa ai cu ce sa achiti.

-----------
Cică a muncit și el 6 zile pe lumea asta... a văzut că "toate-s bune", după care...
Fiecare ființă sau lucru are un rost pe lumea asta, numai Tu nu ai nici unul... Ar fi cazul să-ți găsești și Matale o daraveră după ce le-ai dat de mâncare atâta amar de ani la atâta amar de popime...
----------

proletariatul unit ameninta cu rascoala.. hahaha
pai da foc la cimpuri si otraveste fintinile ca sa nu mai aiba popimea ce sa manince. ce mai stai.. da drumu' la treaba...

ai grija ce-ti doresti..

#57
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
O gramada de atei pe forum. Presupun ca va referiti la Dumnezeu definit prin descrierea (destul de vaga) data de textul biblic. Parerea mea e ca Dumnezeu, cel atotputernic si atot-numai-stiu-ce (asa cum apare in biblie) a fost secole de-a randul un mijloc de manipulare a maselor de oameni, majoritatea nu foarte descuiati la minte. De ce nu se arata Dumnezeu oamenilor? Simplu. Oamenii, instinctual, se tem de necunoscut. Exista si expresia "Om cu frica lui Dumnezeu" ce inseamna generic un individ religios, credincios.
"Dumnezeu se ascunde ca un las..."  - da' ce frate te astepti sa vina dumnezeu, in costum Armani, cu limuzina in fata casei tale, sau eventual sa-ti cante o serenada la balcon ca sa te convinga sa renunti la ateism? Dumnezeu nu are suport material, este doar o idee, o convingere. Pt mine Dumnezeu este acea parte a eu-lui meu interior care ma ajuta sa vad lucrurile cat mai clar si sa pot sa fac diferenta dintre bine si rau. In acest caz, da, cred in Dumnezeu.
bafta.

#58
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Fleoșc, Marițo!

------------
proletariatul unit ameninta cu rascoala.. hahaha
pai da foc la cimpuri si otraveste fintinile ca sa nu mai aiba popimea ce sa manince. ce mai stai.. da drumu' la treaba...

ai grija ce-ti doresti..
------------

Îmi doresc să trăiesc până în ziua când toate hahalerele de vânzători de iluzii și de șarlatani se vor apuca și ei de ceva util de genu' mânuit sapa sau compu'...

Dumnezeu n-are nevoie de popi, commonman, ca să existe, nu?? și nici de tipi care se isterizează pe forum visând rebeliuni și holde arse. Ia fă un duș rece! Poate te aduce la realitate...

#59
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
skullpder, mă întreb dacă pentru tine noțiunea de "figură de stil" are vreo semnificație... Poate că n-are și atunci, n-are sens nici eu să-mi bat capul să presupun c-ai priceput ce-am scris...

------------
da' ce frate te astepti sa vina dumnezeu, in costum Armani, cu limuzina in fata casei tale, sau eventual sa-ti cante o serenada la balcon ca sa te convinga sa renunti la ateism? Dumnezeu nu are suport material, este doar o idee, o convingere...
------------

și care-i problema?? Idee sau convingere - eu n-o am...

și... mai scoți și-un porumbel solipsist de toată jena! Păi dacă D-zeu e ideea sau convingerea ta, atunci... va muri o dată cu tine!

#60
commonman

commonman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 15.02.2004
-------
Ia fă un duș rece! Poate te aduce la realitate...
---------

am inteles sa traiti !

tot e bine ca nu m-ai trimis si pe mine la lopata.

realitatea realismului materialist stiintific proletar si ateist ?

no thanks

----------
Îmi doresc să trăiesc până în ziua când toate hahalerele de vânzători de iluzii și de șarlatani se vor apuca și ei de ceva util de genu' mânuit sapa sau compu'...
-----------

probabil ca te bazezi foarte tare pe succesele obtinute de geriatrie. hmmm... succes !

oricum vad ca sint destul de multi someri. nu cred ca mai este nevoie de forta de munca. inclusiv pe-aici s-a mai schimbat sistemul. dar poate n-ai mai iesit din casa in ultimii 15 ani. intre timp si sapele s-au cam demodat, in fine s-au petrecut o gramada de schimbari in realitatea cotidiana... nu-ti face griji, nimic nu mai este sub control.

#61
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004

Quote

De ce nu se arata Dumnezeu oamenilor?
Pentru ca nu exista, maybe?

Si daca exista: l-ati ascuns tare bine, unde e? Ma tem ca este ascuns sub om masca mult mai puternica decat encryption-ul asimetric pe 128 bits (you know, private/public key, ca la SSL/HTTPS sau PGP). Last time I checked, algoritmul asta ce il ascunde pe Dzeu se numea wishful thinking.

Anyway, mentin recomandarea pentru cei care cred in orice forma de divinitate/suparanatural: cautati bine la coada cu salam cu soia, o sa gasiti ce cautati intr-o zi. E de ajuns doar sa credeti.

#62
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003

Quote

Originally posted by philo
[și... mai scoți și-un porumbel solipsist de toată jena! Păi dacă D-zeu e ideea sau convingerea ta, atunci... va muri o dată cu tine! [/B]

solipsist? Imi pare rau daca m-am facut gresit inteles. Nu sunt buricul pamantului si nici mana dreapta a lui Dumnezeu. Sunt doar un simplu OM.
Da, va muri odata cu mine, si care e problema? Ca doar n-o sa fie sfarsitul lumii. Si Dumnezeul tau va muri odata cu tine. Ala pe care il negi sau pe care probabil il cunosti sub o alta denumire.
Bafta

#63
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by believer
Si cu asta ar trebui sa ma convingi ca nu exista? Hai, zau, fi serios!!!


nu, nu cu asta doar. raspunde.. da o explicatie. celelalte 250000 de intrebari urmeaza...

tu, credinciosule, chiar CREZI ca poti sa fi serios? eu STIU ca nu poti :)

so, sa nu deviem... raspunde

#64
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
---------
cine este interesat de ceea ce in povestile evreiesti apare sub numele de 'lilith' sa citeasca.
---------
lilith e vrajeala

#65
Broly

Broly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.06.2004
---------------------
nu, nu cu asta doar. raspunde.. da o explicatie. celelalte 250000 de intrebari urmeaza...

tu, credinciosule, chiar CREZI ca poti sa fi serios? eu STIU ca nu poti

so, sa nu deviem... raspunde
-----------------------------

Nu o sa raspunda, arty.

De ce?

Pentru ca nu are CUM.

#66
dondo

dondo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 24.04.2003
@ Mr.Fred

.....nu cred ca pana acum pe vreun thread am pretins ca am facut ceva ce nu era adevarat...nici nu sunt adeptul plagiatului....

cred ca ar trebui sa intelegi lucrurile si altfel cum ar fi:
-  mi s-a parut mult mai relevant mesajul transmis de textul in sine decat cine l-a scris  - sper ca am facut rectificarea necesara
...poate unicul merit (daca se poate numi asa) al meu este ca am repus pe tapet un text extrem de profund prin continut (cel putin asa consider eu)... ..Totusi sa nu uitam : preocuparea initiala a unora a fost  "Cui apartine creatia?" si poate dupa aceea a venit si randul la "Ce se vrea sa ni se spuna?"
cat despre cine este ateu sau nu... nu ma refeream la persoana ta...dar mai sunt destui care corespund cerintelor termenului.... :)

Ce sa facem..limba asta romana este cam saraca...

#67
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,697
  • Înscris: 07.02.2003
D-zeu nu exista decat in mintea noastra.

#68
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nici un text cu orice referire la cea mai veche pacaleala de pe pamant si care e inca "in progress" nu poate sa aibe vreo valoare.. alta decat negativa, de a ne trage inapoi ca societate si cunostinte/evolutie.

pe principiul "stay with god", nu mai ai nevoie de nimic.. decat sa'l iubesti pe el...  crap...

#69
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
da. am vorbit io cu el ieri :yeah baby

#70
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Ai reusit? Eu am incercat toata saptamana si nu mi-a raspuns... Mi-a facut secretara legatura cu Sf. Petru, directorul de resurse umane peste cele doua companii (RAI SRL si IAD SRL), dar nu m-a putut rezolva.
Cica daca nu-l gasesc pana duminica, sa iau legatura cu fiul sau, care se intoarce miercuri dintr-o deplasare prin Europa - se pare ca pune la cale o noua minune.

#71
commonman

commonman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 15.02.2004
---------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
De ce nu se arata Dumnezeu oamenilor?
--------------------------------------------------------------------------------


Pentru ca nu exista, maybe?
---------

atunci cind s-a aratat a fost crucificat. si atunci cam tot pe aceleasi idei pe care le emite lazy & co : " ca sa demonstram ca nu exista viata dupa moarte in plan spiritual te batem in cuie si te omorim fizic sa vedem ce se-ntimpla..."

acum incercati sa-l omoriti in continuare. si va irita crucile din virful bisericilor si cei care cred. aveti o problema ? eu cred ca da, caci altfel nu v-ati stradui atit  sa va demonstrati (ne)credinta pe 568164 de thread-uri.

anyway, va ajuta sa va simtiti mai bine cu voi insiva ?

#72
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003
COMUNICAT DE LA SUPERMEGAPREASFINÞITUL șI DE-A PURURI BINECUVÂNTATUL NOSTRU PATRIARH

Dragi credincioși,

Nu vă lăsați dezarmați de realitatea înconjurătoare, logică, descoperiri științifice sau argumentele diavolești ale ateilor. Orice pare a fi împotriva credinței noastre este de fapt doar o încercare prin care Cel De Sus ne testează tăria credinței.
Pentru a ieși din orice discuție cu capul sus, și mândri de credința voastră care va fi răsplătită în Ceruri, vă punem la îndemână următorul scurt ghid de conversație. Indiferent ce spune ateul, una din replicile de mai jos se va potrivi perfect, și îl va trimite acolo unde este locul, în IAD. Așa să ne-ajute Dumnezeu.

1. Asta este doar interpretarea ta puerilă asupra Bibliei!
2. Dumnezeu vrea să pară în acest fel.
3. Chiar și Einstein credea în Dumnezeu.
4. Blasfemie!
5. Nepătrunse sunt căile Domnului.
6. Spui astea îndemnat de Necuratul.
7. Noi suntem doar o fărâmă din lumina unui vis al eternității trăit întru duhul sfânt.
8. Au mai fost și alții ca tine, și în cele din urmă l-au întâlnit pe Dumnezeu.
9. Doamne iartă-l că nu știe ce spune.
10. Nu ai cum să înțelegi, pentru că tu nu ai văzut încă Lumina.
11. Dovada trebuie să o cauți în tine însuți.
12. Dumnezeu există, Biblia e dovada.
13. Biblia este adevărată, deoarece este cuvântul lui Dumnezeu.
14. Tu nu pricepi TAINA.
15. Te bate pe tine Dumnezeu!

În funcție de ce susține ateul, se pot face diverse combinații ale celor de sus. Nu vă lăsați copleșiți de concretul întrebărilor sau argumentelor aduse de ceilalți, rețineți că cel puțin o frază de mai sus va nimici spurcatul preopinent!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate