Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#37
Broly

Broly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.06.2004
Poti tu sa bagi mana in foc ca s-a intamplat ceva in sensul asta acum 2000 de ani? Tu iti dai seama cat timp inseamna 2000 de ani?
Si daca a fost asa, ce s-a intamplat intre timp?

Nu trebuie sa repeti. Ceea ce am vrut sa spun e ca dovezile contra sunt mult mai palpabile si numeroase decat pro.

Si eu consider ca religia inca este necesara oamenilor din multe puncte de vedere dar de asemenea cred ca este cea mai mare pacaleala creata de unii care vor sa profite. Si mai cred ca oamenii sunt inca mult prea slabi pentru a nu crede in Dumnezeu.

#38
Guest_believer_*

Guest_believer_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
--------------------------
"dovezile contra sunt mult mai palpabile si numeroase decat pro."
--------------------------

Eu nu m-as hazarda sa afirm asta. Aaa, pot sa existe dovezi (si pro si contra) dar sa nu le iei in seama.

--------------------------
"Si mai cred ca oamenii sunt inca mult prea slabi pentru a nu crede in Dumnezeu."
--------------------------

Pot sa percep credinta ca fiind in primul rand CONSOLATOARE. In nici un caz nu as putea (fiind credincios) sa o percep ca pe o dovada de slabiciune a oamenilor.

#39
dondo

dondo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 24.04.2003
reintru cam tarziu in discutie (ceva probleme tehnice de la upgrade)..
1.Nu am plagiat pe nimeni ..asta ar trebui sa fie clar..eu nu am sustinut nici un moment ca imi apartine "Interviu cu Dumnezeu".
2. Dar am considerat ca este extrem de potrivit ca raspuns pentru cei doi atei care se pare ca nici liniste interioara nu au, fiind la indemna il primisem chiar in ziua aceea pe email....

#40
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
believer. am o intrebare pt tine..

in biblie zice (povestesc, nu mai tin minte citatele) ca s-au reprodus adam si eva, si au avut doi copii, cain si abel. iar ceva mai incolo cain il omoara pe abel. ca pedeapsa, dumnezeu il da afara din rai, iar el isi ia NEVASTA si COPIII si pleaca.

bun, care nevasta? care copii ? nu zice pe acolo ca astia doi erau singurii copii ai lu adam si eva?

varianta doi: nevasta= alt descendent de la adam si eva.. bun, atunci nu cumva asta e un incest?


uite eu chiar m-as chinui sa inteleg asta, daca si tu vrei sa imi explici.

#41
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

Quote

Originally posted by dondo
reintru cam tarziu in discutie (ceva probleme tehnice de la upgrade)..
1.Nu am plagiat pe nimeni ..asta ar trebui sa fie clar..eu nu am sustinut nici un moment ca imi apartine "Interviu cu Dumnezeu".
2. Dar am considerat ca este extrem de potrivit ca raspuns pentru cei doi atei care se pare ca nici liniste interioara nu au, fiind la indemna il primisem chiar in ziua aceea pe email....


Ai o problema grava de logica elementara. Citeaza-mi si mie care din afirmatile mele te-au facut sa tragi concluzia ca as fi ateu. Si apoi cand postezi ceva ce nu-ti apartine precizeze "am primit-o pe mail" sau "am gasit-o pe un site". Asa e etic. Dar probabil crestinismul tau atutentic te-a impiedicat.

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
dejayfx, cine ti-a spus tie ca adam si eva au avut DOAR doi copii?

#43
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
stiu ca au mai avut altii dupa aia..

oricum, daca i-au avut si pe restu la timp ca sa se marite vreo fiica cu cain/abel, nu te-ar nelinisti gandul ca esti produsul unui incest, la origini ?

if so, de ce sa nu repetam faza? mai era unu pe aici care intreba de sex cu verisoara..

#44
Broly

Broly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.06.2004
Voi chiar credeti in povestile astea cu adam, eva, cain, 500 de copii etc?

Apropos, de cartea lui Enoth ati auzit?

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
tocmai asta este
cica adam a trait vreo 900 de ani, which is of course stupid
si a avut o droaie de copii care si-au pus-o intre ei ca nebunii
si acum cica incestul este interzis prin lege
iar eu intreb de ce e interzis daca e chiar metoda prin care ne-am inmultit?
teoretic, vere dejayfx, sintem neamuri....
ce prostie este daca stai sa te gindesti putin....

#46
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
eu nu.. a fost o lectura interesanta la vremea ei, da prea nu imi vine sa cred ca ne-am inmultit exponential...

adica am avut iepuri la tara, o pereche.. dupa un an aveam 14 iepuri.. si aia aveau libidou in draci de au ajuns atatia.. da oameni care fac o mana de copii maxim ?

ce au facut? fertilizare in vitro?

#47
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
oricum, legat de ce am scris (mai) sus:

se zice in biblie ca si-au facut alti copii dupa ce unul a murit, iar celalalt a fost dus la bulau.. pardon, izgonit din rai..

dar inainte de asta nu se mentioneaza nimic si de alte progenituri..

ps:vere Mosotti, mai ai vreo sora?

#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-------
Apropos, de cartea lui Enoth ati auzit?
-------
poate enoch.... e varza....

#49
Guest_believer_*

Guest_believer_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
dejayfx am sa ma documentez si iti voi raspunde.
Dar am observat altceva: exista oameni care, necredinciosi fiind, cauta in cartea de capatai a crestinatatii tot felul de inadvertente. Bun, eu nu spun ca in Biblie totul este perfect clar. Dar nici nu cred ca putem aduce aceste inadvertente (daca si numai daca ele exista) in sprijinul teoriilor noastre ateice. Eu cred ca sunt foarte putini oamenii care pot sa spuna ca au inteles cu adevarat ce scrie in Biblie. Poate un preot ar putea sa-ti dea o explicatie. Pe tine te poate multumi sau nu acea explicatie.

#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-------
ps:vere Mosotti, mai ai vreo sora?
-------
daca as fi avut de mult era rezolvata... biblic vorbind

-------
Bun, eu nu spun ca in Biblie totul este perfect clar.
-------
nu prea e nimic clar, asta e singurul lucru clar

-----
Poate un preot ar putea sa-ti dea o explicatie.
-----
toti preotii pe care i-am intilnit pina acum sint niste betivi nenorociti. dar poate ca sint eu ghinionist....

#51
Guest_believer_*

Guest_believer_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
------------
toti preotii pe care i-am intilnit pina acum sint niste betivi nenorociti. dar poate ca sint eu ghinionist....
-----------

Fa o excursie la manastirile de prin Maramures sau Moldova. S-ar putea sa-ti schimbi parerea despre preoti (nici eu nu ma innebunesc dupa marea majoritate) si s-ar putea sa te mai lamuresti cu alte chestii

#52
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
Mosotti: bah da' tu esti suparat pe lume rau de tot :))))))) ma faci deja sa ma simt mai bine

#53
Broly

Broly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.06.2004
ce vrei, mosotti, nu sunt perfect ca tine, mai gresesc

believer, nu stiu de ce te miri ca ne luam de biblie

Pai nu e normal?! ca doar pe asta se si bazeaza religia crestina. Si cum este clar ca sunt foarte multe lucruri in neregula pe acolo, nu ti se pare ceva putred?

#54
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pe mine nu ma intereseaza manastirile. daca aia sint asa de destepti sa vina si sa faca ceva constructiv pentru societate, nu taca-taca toata ziua interpreateaza vrajeli biblice si se roaga. eu pot sa ma rog ca nebunu si nu mi se achita facturile sub nici o forma. manastirile nu intrau in discutie. era vorba de preoti. de exemplu iti moare cineva si vine popa sa-i cinte. pai ai pus-o, decartezi de nu te vezi. culmea este ca mai vine si cu vreo 2-3 dupa el. voci secundare, ca sa se auda mai bine acolo sus. dupa care urmeaza masa si macheala si toti sint over. asa a fost la toate inmormintarile la care eu am fost prin zona. nunta, botez, idem. am o mare presimtire ca la moartea mea voi invia si ii voi da poppi una peste cap cu capacu de la sicriu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate