Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Ce procesor, placa de baza, placa video si memorie sa cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
theheartcollector

theheartcollector

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2007
Salut. As dori sa imi achizitionez un sistem nou.  
Procesorul vreau sa fie AMD pe soket AM2. Un Athlon X2... Nu prea stiu ce core e mai bun (Windsor?)

Vreau 1 GB memorie RAM DDR2 Dual Channel.
Placa video nu ma prea intereseaza... in principiu, sa aiba iesire DVI si sa fie o marca cat de cat (sa coste in jur de 150 RON).

(Placa de baza sa nu fie cu placa video onboard)

Toate acestea sa iasa pe la un maxim 7 miloane. Restul componentelor le am.

PS: cam de ce sursa ar fi nevoie pentru un astfel de calculator? Un no-name carcasa + sursa (450-500W) la vreun milion e ok?

PS2: Nu vreau sa il overclockez.

Astept sugestiile voastre pe forum. Multumesc anticipat.

Edited by theheartcollector, 21 August 2007 - 17:16.


#2
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Memorie Apacer AP-DDR2-1G667  100.84 RON.
Procesor AMD Athlon64 X2 3800+ Windsor, AM2, 64bit, Box 222.21 RON.
Placa de baza GIGABYTE MA69VM-S2  186.05 RON.
TOTAL:Total: 695.16 RON


Este imposibil si o placa video in 700 ron(ptr ca vrei x2) .Megi cu placa video on-board  pana mai strangi niste bani. ;)

#3
theheartcollector

theheartcollector

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2007

View Postcristyyo, on Aug 21 2007, 18:10, said:

Memorie Apacer AP-DDR2-1G667  100.84 RON.
Procesor AMD Athlon64 X2 3800+ Windsor, AM2, 64bit, Box 222.21 RON.
Placa de baza GIGABYTE MA69VM-S2  186.05 RON.
TOTAL:Total: 695.16 RON
Este imposibil si o placa video in 700 ron(ptr ca vrei x2) .Megi cu placa video on-board  pana mai strangi niste bani. ;)

Deci no offense man, dar... facand totalu la ce ai scris tu acolo da fix 508 roni  :huh: ... Restul componentelor le am.
Asta ar insemna ca mai raman 2 milioane....

NU vreau placa video onboard. Preferabil ar fi ca placa de baza sa nu aiba asa ceva!

#4
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Daca vrei placa video la 150 ron, din 700 iti raman 550, pe care e f f greu sa ii imparti intre 3 componente de baza: placa baza, procesor si memorie.

Eu m-as gandi mai bine si de 700 ron as lua asa:

1. un AMD Athlon 64 X2 3800+ Windsor 65W Box, in jur de 210 ron.
2. o placa de baza ca ASRock ALIVENF7G-HDREADY la 210 ron, cu video onboard DVI si D-Sub mai mult decat decent in redarea filmelor de orice format si a unor jocuri mai vechi sau mai putin solicitante (o detin de ceva vreme si e superstabila si superieftina la ce ofera). Placa video poti adauga ulterior ceva serios.
3. si ca final, ca sa nu ma mai prostesc cu placa video de 2 lei (adica 150 ron), as pune mai multa memorie, pentru ca mi-ar ramane 280 ron si as lua 2 module de 1GB.

Si da, o piocnitoare de carcasa cu sursa de 500W ar duce asa sistem, cata vreme nu pui nu-stiu-cate dvd-rom si nu-stiu-cate hard-disk. Problema e sa nu nimeresti o sursa chiar proasta care decedeaza dupa o saptamana...

Edited by mirch_bam, 21 August 2007 - 22:32.


#5
theheartcollector

theheartcollector

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2007
Asrock... bleah... c'mon... macar un asus sau gigabyte.... si, am zis nu vreau placa video onboard iar un giga de ram e mai mult decat suficient. CU placa video nu am ce face. Si un geforce FX 5200 ar fi suficient cat tmp are DVI...

#6
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Bine, cum vrei, tu esti posesorul acelei sume, eu nu ma supar daca esti scarbit de recomandarea mea. Dar nu te supara nici tu daca iti spun ca la asemena pretentii (fx5200) mai vrei sfaturi.
Succes!

PS: exista ASUS-uri mai proaste decat ASRock-uri. Nu e lege sa fie bun daca e ASUS sau sa fie prost daca e ASRock. Eu macar ti-am spus ca o am si nu am facut niciodata recomandari de-a-n p..lea.

#7
theheartcollector

theheartcollector

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2007
Ok ok... nu trebuie sa te superi ca mie nu imi plac placile de baza asrock.... scuze....

#8
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Posttheheartcollector, on Aug 22 2007, 14:27, said:

Ok ok... nu trebuie sa te superi ca mie nu imi plac placile de baza asrock.... scuze....
Pai in banii astia intra lejer un proc Brisbane 4000+, o placa de baza MSI pe AM2, 1GB RAM si un GeForce 6200 128/128 tot de la MSI.

#9
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

View Posttheheartcollector, on Aug 22 2007, 14:27, said:

Ok ok... nu trebuie sa te superi ca mie nu imi plac placile de baza asrock.... scuze....
Nu trebuie sa te scuzi, Doamne fereste! Dar lucrez cu calculatoarele de multi ani si ASRock nu m-au dezamagit niciodata, o fi doar minunea mea personala, cine stie...
Cel mai recent fapt e ca acum 2 saptamani am luat pt cineva o placa MSI AM2 (ca sa nu fie ASRock, na) si am schimbat-o pana acum de 2 ori. Modelul e K9N Neo V3. Bineinteles, asta nu inseamna ca MSI e marca proasta, ci ca s-a nimerit vreun lot prost sau cateva placi care au stat in containerul dinspre Taiwan mai aproape de marginea umeda...zic si eu.
Pana la urma e chestiune de noroc.

#10
theheartcollector

theheartcollector

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2007

View Postmirch_bam, on Aug 22 2007, 15:40, said:

Nu trebuie sa te scuzi, Doamne fereste! Dar lucrez cu calculatoarele de multi ani si ASRock nu m-au dezamagit niciodata, o fi doar minunea mea personala, cine stie...
Cel mai recent fapt e ca acum 2 saptamani am luat pt cineva o placa MSI AM2 (ca sa nu fie ASRock, na) si am schimbat-o pana acum de 2 ori. Modelul e K9N Neo V3. Bineinteles, asta nu inseamna ca MSI e marca proasta, ci ca s-a nimerit vreun lot prost sau cateva placi care au stat in containerul dinspre Taiwan mai aproape de marginea umeda...zic si eu.
Pana la urma e chestiune de noroc.

:P ... asa-i... Eu am cam pierdut firu' la produsele noi acu vreo 2 ani si am constatat ca au aparut o sumedenie de marci noi de care nu am auzit... si sincer nu am timp sa caut pe net ce le duce capu' pe fiecare... Asa ca vreau sa primesc mai multe sugestii si sa fac de acolo ce pot

Edited by theheartcollector, 22 August 2007 - 14:48.


#11
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postmirch_bam, on Aug 22 2007, 15:40, said:

Nu trebuie sa te scuzi, Doamne fereste! Dar lucrez cu calculatoarele de multi ani si ASRock nu m-au dezamagit niciodata, o fi doar minunea mea personala, cine stie...
Cel mai recent fapt e ca acum 2 saptamani am luat pt cineva o placa MSI AM2 (ca sa nu fie ASRock, na) si am schimbat-o pana acum de 2 ori. Modelul e K9N Neo V3. Bineinteles, asta nu inseamna ca MSI e marca proasta, ci ca s-a nimerit vreun lot prost sau cateva placi care au stat in containerul dinspre Taiwan mai aproape de marginea umeda...zic si eu.
Pana la urma e chestiune de noroc.
Eu tot am MSI de vreo 6-7 ani, si lasind deoparte prima placa pe care le-am schimbat-o repejor fiindca am reusit sa iau alta mai buna in aceeasi bani, pot sa zic ca batrinul KT266 de la MSI pe care il am acuma are un condensator umflat ca o minge de rugby de vreo 2 ani jumate' si merge fara probleme cam 24/24 de vreo 3 ani, asa... Se intimpla sa mai am si o placa video MSI, GeForce4 Mx440, pe al doilea sistem din casa, si pot zice ca desi e o flasneta de placa pe 64 de biti si de mult depasita moral, baietii au pus memorii la 4ns pe ea (parca erau si Samsung, daca nu ma insel).

Evident ca brandul nu te ajuta in mod deosebit daca ai ghinion, dar eu as lua cu incredere MSI. Ca un exemplu de ghinion, mi-am luat un DVD Asus 1608P3S acuma vreun an, si dupa vreo trei zile in care a stat in calculator bine mersi, citind citeva discuri, am avut nevoie sa scriu ceva. Bine, bine, doar ca nu vroia sa scrie. Dupa ce am incercat cu vreo 6-7 programe de inscriptionat si vreo 3-4 tipuri de discuri, am concluzionat ca e bulita unitatea "de la mama ei" si am schimbat-o la garantie fara probleme. So...nu exista nici un nume care sa te apere de ghinion...

#12
theheartcollector

theheartcollector

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2007
Stiu ca probabil s-a mai discutat asta pe forum dar nu reusesc sa gasesc ce ma intereseaza...
Problema e urmatoarea:
M-am decis totusi sa iau o placa de baza MSI K9N NEO-F
http://www.pcgarage..../msi/k9n-neo-f/
si un procesor ceva de genu:
http://www.pcgarage....ne-box-skt-am2/
sau:
http://www.pcgarage....or-skt-am2-box/

si am citit pe un forum ca sunt probleme cu viteza memoriei pe aceasta placa de baza... Adica daca iau memorii la 800 de MHz s-ar putea sa ruleze la 667. Cica depinde de procesor. Va rog, daca stiti despre ce e vorba, spuneti-mi ce procesor ar trebui sa iau ca sa ruleze si ramul la 800 MHz.
Si ca tot veni vorba de RAM... La asa placa de baza si procesor ce sa aleg dintre urmatoarele memorii:

http://www.pcgarage....hz-cu-radiator/
sau
http://www.pcgarage....z-dual-channel/
sau
http://www.pcgarage....al-channel-kit/
asta in cazul in care trebuie neaparat la 800 MHz ca altfel as putea lua asa ceva:

http://www.pcgarage....al-channel-kit/
sau asta:
http://www.pcgarage....t-dual-channel/

Merita sa iau Geil sau Corsair? Sau e ok si AData? Nu vreau OC...

#13
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Procesor ia un X2.

"Problema" cu memoriile nu e din cauza placii de baza, e din cauza arhitecturii procesoarelor.
Cu Brisbane-ul 4000+ o sa-ti mearga la 702 MHZ, ca sa iti mearga la 800 iti trebuie 3800+, 4600+ sau 5600+.

Ia memoria A-Data, ar merge si Kingmax mars

#14
theheartcollector

theheartcollector

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2007

View PostLemmy, on Aug 23 2007, 17:06, said:

Procesor ia un X2.

"Problema" cu memoriile nu e din cauza placii de baza, e din cauza arhitecturii procesoarelor.
Cu Brisbane-ul 4000+ o sa-ti mearga la 702 MHZ, ca sa iti mearga la 800 iti trebuie 3800+, 4600+ sau 5600+.

Ia memoria A-Data, ar merge si Kingmax mars

da nu pricep de ce 700 MHz.... de ce nu 667? cum se calculeaza? Daca iau Windsor 4000+ la cat ar merge?
Stiu ca se tine cont de multiplicator Hyper transport si fsb............ da nush cum

Windsorul nu e dual core???? :(
edit:
mda.. am gresit eu...  de fapt acesta e windsorul la care ma uitam:
http://www.pcgarage....m2-windsor-box/

Edited by theheartcollector, 23 August 2007 - 16:27.


#15
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Memoria la 800 MHZ merge la 702, aia de 675 cred ca la 600 sau ceva de genul asta, nu mai gasesc tabelul.

Cu Windsor 4000+ e ceva ciudat, nici macar nu apare pe site la AMD  :huh:  
Pe el merge memoria la 800 MHZ, dar nu vad diferenta intre el si 3800+

#16
theheartcollector

theheartcollector

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2007

View PostLemmy, on Aug 23 2007, 17:40, said:

Memoria la 800 MHZ merge la 702, aia de 675 cred ca la 600 sau ceva de genul asta, nu mai gasesc tabelul.

Cu Windsor 4000+ e ceva ciudat, nici macar nu apare pe site la AMD  :huh:  
Pe el merge memoria la 800 MHZ, dar nu vad diferenta intre el si 3800+

Hmmmm.. si deci sa incerc sa iau Windsor-ul sau sa iau un Brisbane 3800+?

#17
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Daca vrei sa-ti mearga memoria la 800 ia un procesor la 2000, 2400 sau 2800 MHZ  :peacefingers:

#18
theheartcollector

theheartcollector

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2007

View PostLemmy, on Aug 23 2007, 18:00, said:

Daca vrei sa-ti mearga memoria la 800 ia un procesor la 2000, 2400 sau 2800 MHZ  :peacefingers:

Am vazut ca Brisbane e mai bun decat Windsor ca deh.. tehnologie mai noua.... Exista vreun Brisbane pana in 2,5 milioane cu care sa mearga RAM-ul la 800 Mhz? sau ar merge sa overclockez 4000+-ul ca sa mearga la 800 RAM-ul? :P

Edited by theheartcollector, 23 August 2007 - 17:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate