Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Re:PC 50 mil

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,458
  • Înscris: 06.06.2006

View Postslay3r04, on Aug 21 2007, 17:01, said:

kretzu77: iti spun eu cum poate fi folosit de ii sar capacele , cu toate 4 core-urile care le are... un render , codare video, heavy stuff... crede-ma , daca tii neaparat poti sa ingenunchezi orice procesor pana la stadiul in care trebuie sa te indepartezi de calculator si sa-l lasi sa-si faca treaba linistit. in cazul de fata vorbeam de o investitie care sa tina cativa ani buni de acum incolo, ceea ce este un quad core , pentru ca sunt sigur ca macar 3-4 ani nu mai ai nici o treaba.
de acord cu tine cu o singura conditie: sa suplimenteze si nr de hdd-uri pe viitor (aka sa faca lucruri diferite pe platane+capete diferite)
dar heavy stuff inseamna si posibilitatea de a transmite catre storage tot ce mermelesti cu el; ma crezi ca eu cred ca fac multitasking (si nu ma refer la net/ym/filme) mai bine cu E6300 la 2.6Ghz + 2 raptori raid0 + alte 2 raptor raid0 + 1*7200rpm decat cu un Q6600 si un singur hdd la 7200rpm?  ;)

Edited by kretzu77, 21 August 2007 - 16:16.


#56
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
probabil ca ai dreptate, nu stiu prea multe despre ce tine de codare video si chestii de genu , dar stiu despre 3d , si pt asta nu trebuie hard deloc rapid , in momentul in care iti randeaza un frame in cateva ore, pentru asta trebuie doar procesor cat mai bun si ram in exces. Crede-ma ca am vazut sistem cu doua opteroane ( am impresia ca in total avea 8 thread-uri ) pus in genunchi cu 2 renderuri simultane in max.

#57
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,458
  • Înscris: 06.06.2006

View Postslay3r04, on Aug 21 2007, 17:19, said:

probabil ca ai dreptate, nu stiu prea multe despre ce tine de codare video si chestii de genu , dar stiu despre 3d , si pt asta nu trebuie hard deloc rapid , in momentul in care iti randeaza un frame in cateva ore, pentru asta trebuie doar procesor cat mai bun si ram in exces. Crede-ma ca am vazut sistem cu doua opteroane ( am impresia ca in total avea 8 thread-uri ) pus in genunchi cu 2 renderuri simultane in max.
la 3d cred ca ai dreptate
mi-a spus un coleg ca la cat de mult lucreaza astea cu hdd-ul, poti folosi si unul pe usb
cica mai conteaza si daca ai ram FB si mobo care sa faca bine legatura intre proc si ram (ma refer la intel)
eu nu am vazut pana acum opty la lucru decat vreo 30 min - la un prieten :( (si parca mi-a placut f mult la vremea respectiva)

#58
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Ce sa mai...sa-l butoneze sanatos ^_^

#59
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
sunt procesoare foarte bune, crek in ceea ce priveste games nu ar avea nici un fel de problema , dar nu se merita sa-ti iei un opteron doar pt asta, scopul lor e foarte bine definit.

#60
terranu1

terranu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.07.2007

View Postkretzu77, on Aug 21 2007, 16:58, said:

acuma sa nu ziceti ca sunt carcotas, dar imi spuneti si mie cum veti beneficia de toata puterea unui procesor quad (sau altul similar ca pret C2D) daca totul se face pe un singur hdd 7200rpm?
ca nu prea am vazut mobo cu raid pe aici

@terranu1: eu zic sa-l stapanesti sanatos; mi se pare o alegere buna; nu-ti strica o mobo cu raid ca sa fi putut avea un spor de performanta pe viitor (OC+raid0 ruleaza :) ); dar e bine si asa
sa ne bagi un feedback si sa ne spui primele impresii cand o sa-ti soseasca

pai majoritatea au spus ca in jocurile noi care or sa ruleze mai rapid pe un quad decat duo
Mda pana la urma asta no sa-l folosesc la nici un fel de randari video sau chestii care sa ceara  hdd 10.000 sau in raid.
L-am luat in graba mai mult k vreau neaparat sa joc o gramada de titluri care au aparut asta e singura grija  B)
mai mult ca sigur ca peste 1-2 ani  il vand /sau imi iau altu pt nevoile de atunci.

Edited by terranu1, 21 August 2007 - 17:42.


#61
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
eu zic ca singurul upgrade , intr-un an sau doi ar fi placa video si eventual niste ram , procesorul o sa te duca mult timp. sa ne zici si noua cum iti merge cand iti vine , eventual niste rezultate din jocuri , cum merg , ce setari ..:D nu de alta da in curand vine timpul si pt mine la un quad core si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

#62
bugatty7373

bugatty7373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 15.10.2006

View Postkretzu77, on Aug 21 2007, 17:15, said:

de acord cu tine cu o singura conditie: sa suplimenteze si nr de hdd-uri pe viitor (aka sa faca lucruri diferite pe platane+capete diferite)
dar heavy stuff inseamna si posibilitatea de a transmite catre storage tot ce mermelesti cu el; ma crezi ca eu cred ca fac multitasking (si nu ma refer la net/ym/filme) mai bine cu E6300 la 2.6Ghz + 2 raptori raid0 + alte 2 raptor raid0 + 1*7200rpm decat cu un Q6600 si un singur hdd la 7200rpm?  ;)

kretzule, dar esti dotat, nu gluma. cat te-a costat setup-ul de hdd-uri ?  :D

#63
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,458
  • Înscris: 06.06.2006

View Postterranu1, on Aug 21 2007, 18:35, said:

pai majoritatea au spus ca in jocurile noi care or sa ruleze mai rapid pe un quad decat duo
Mda pana la urma asta no sa-l folosesc la nici un fel de randari video sau chestii care sa ceara  hdd 10.000 sau in raid.
L-am luat in graba mai mult k vreau neaparat sa joc o gramada de titluri care au aparut asta e singura grija  B)
mai mult ca sigur ca peste 1-2 ani  il vand /sau imi iau altu pt nevoile de atunci.
1-2 ani
pai acum mai venim de acasa
in aceste conditii e ok

View Postbugatty7373, on Aug 21 2007, 22:23, said:

kretzule, dar esti dotat, nu gluma. cat te-a costat setup-ul de hdd-uri ?  :D
pai am dat niste SCSI-uri pe care le aveam pana anul trecut si cu adaptorul aferent si le-am luat; mi se pare ca am mai si ramas cu bani; dar cred ca i-am bagat tot in PC; nu mai estiu exact
poate o sa le dau cand o sa apara ceva mai rapid ca ele (si care sa nu fie pe PCI-X)

Edited by kretzu77, 22 August 2007 - 14:17.


#64
terranu1

terranu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.07.2007
acum mai ramane sa vad cat de seriosi sunt. Au insistat sa platesc suma integrala la banca.Am fost si am achitat suma intreaga pana la urma si le-am trimis pe mail factura. Cu 1 ora inainte sa trimit factura pe mail mi-au trimis mesaj ca de indata ce vor primi dovada platii suna si imi spune ca au piesele , le trimit si ajung pana vineri. Acum au trecut aproape 7 ore de cand le-am trimis mail ,1 mesaj si 3 telefoane da tot nu au sunat inapoi doar au amanat ca suna ei  <_< <_<

#65
CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.01.2004
Nu au de ce sa mai sune.Primesti un sms cind pleaca coletul.Daca nu ai mobil pur si simplu te suna firma de curierat si iti livreaza.Asta e tot.

#66
terranu1

terranu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.07.2007

View PostCUSTOMERCUS, on Aug 22 2007, 20:48, said:

Nu au de ce sa mai sune.Primesti un sms cind pleaca coletul.Daca nu ai mobil pur si simplu te suna firma de curierat si iti livreaza.Asta e tot.

oh ok bun si asa sa fie k pana acu au m-au tot sunat . Pai de sunat sa sune ca sa confirme ca totu e ok, mai mult de asta sa nu tot stau pe cactusi si
emotii fiind prima mea achizitie online la o suma destul d maricica :lol:

Edited by terranu1, 23 August 2007 - 00:47.


#67
terranu1

terranu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.07.2007
a sosit astazi  destul d repede fata de cum ma asteptam. In primu si in primu rand m-am indragostit de monitor e superb,ireprosabil la calitatea imaginii si jocuri ( am testat spell force 2 max rez 1600x1200 tot full 16x aa ) filme la fel ...unitatea am ales sa o asambleze ei si au facut o treaba f buna .Mai ramane sa fac poate niste scoruri in 3d mark sa vad ce iese :)

#68
gabimada

gabimada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 11.08.2006

View Postterranu1, on Aug 24 2007, 18:30, said:

a sosit astazi  destul d repede fata de cum ma asteptam. In primu si in primu rand m-am indragostit de monitor e superb,ireprosabil la calitatea imaginii si jocuri ( am testat spell force 2 max rez 1600x1200 tot full 16x aa ) filme la fel ...unitatea am ales sa o asambleze ei si au facut o treaba f buna .Mai ramane sa fac poate niste scoruri in 3d mark sa vad ce iese :)


Despre ce monitor vorbesti ca nu am citit tot topicul.

#69
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
pai si ti--e greu sa dai inapoi sa citesti ? sau trebuie sa posteze omul spegial pt tine ?? giz....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate