Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract
 Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...

Adio Doi Cocosi
 

Cum e posibil, Orange Romania, oras mare....

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Chiar acum am incercat sa sun pe cineva pe portocale...... reusit din a 2-a incercare, prima a fost, "esti in reteaua ....."

#20
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003
repet din nou................
toate modelele NOKIA mai noi fara antena au versiuni de soft care nu se potrivesc 100% cu antenele folosite de orange...
testul nu se face cu cartela de connex in nokia ci cu cartela de orange in alcatel sau motorola sau sagem sau philips etc......

#21
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
...sagem...... pai asta-i problema....sa testezi un sistem cu un telefon ....oops....m-am exprimat gresit.... cu o chestie ce doreste a se numi telefon nu cred ca este relevant. Un test cu Sony Ericsson????? Cu Nokia??????? Pai cum nu sunt 100% compatibile? Nu e sistem GSM? Mai degraba antenele de kakao ale Orange nu sunt 100% compatibile cu telefoanele. Atata timp cat firme , lidere pe piata, produc telefoane, cred ca sunt compatibile cu sistemul GSM.

#22
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003
ca la vacaroiu parerea ta...................
nu faci teste dar iti dai cu parerea .............tipic.........
vezi ca connex are in vinzare cea mai proasta si incompatibila cartela din europa ...........GO.............
vezi ca si la connex sint o gramada de telefoane incompatibile cu faimoasele antene sau cu soft-ul de la ei.................

#23
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
@Van der Bilus:
1. Wrong! Testat, nu-ti da cu parerea ok? Pentru ca nu stii de ce vorbesc.
2. Wrong! Connex nu mai are in vanzare cartele go!
3. Wrong! Alea nu-s telefoane....

#24
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
stau in cluj si acum e ora 12.25, si nu merge orange, reteaua cade destul de des. naspa...

#25
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Van der Bilus,ceea ce spui tu nu prea are sens...nu stiu daca vrei sa iei apararea O. prin ceea ce scrii dar nu prea reusesti...de ce?

Pai daca Nokia nu e compatibil cu O. cum de numai testele tale vad asta?Daca o vad mai multi,cum de numai tu o zici?Cum de nu o zici chiar O.?Adica ei vand la oferta telefoane chiar codate in reteaua lor a caror soft si model nu e compatibil cu reteaua lor?Sa le fie rusine!

Am avut SE t68i,Nokia 3510 si 3310,Siemens A50 si Ericsson a2628 si TOATE au avut aceeasi problema.Cred ca O. ar trebui sa faca o chestie ca si zapp,sa vanda numai modelele lor 100% compatibile..sa nu fiu pus in situatia ca imi cumpar un tel la oferta dar care nu e compatibil conform testelor Van der Bilus postate aici,ce naiba

#26
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Pai ce super antene are Orange, de nu sunt compatibile cu Nokia ? Nu am auzit asta niciodata, o antena sa nu fie compatibila cu o marca de telefon, sau cu o versiune de firmmware ! Ai mai multe informatii despre asta ? :hmm:

#27
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003
se vede ca nu ati facut teste....................
telefonul se fabrica dupa retea (pardon dupa norme gsm pe care nu le-a facut nokia dar le respecta asa si asa) si nu invers................
partea interesanta este ca si alte telefoane fac la fel in functie de retea si platforma implementata de firma...........

#28
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Van der Bilus,daca Nokia nu e compatibil cu Orange,de ce nu zic cei de la Orange chestia asta?De ce vand telefoane incompatibile?
Oricum,probleme in Orange am auzit nu doar pe nokia...

#29
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003
si pe connex nu ai auzit nici o problema.............

#30
mbm76

mbm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.03.2004

Quote

Originally posted by Van der Bilus
repet din nou................
toate modelele NOKIA mai noi fara antena au versiuni de soft care nu se potrivesc 100% cu antenele folosite de orange...


Sotia mea are un Nokia 3310, si i se mai intampla uneori sa nu vada reteaua. Alteori sun, si nu-i apare nici un apel pierdut. Crezi ca de la soft poate fi? Daca da, cum as putea sa-l schimb (softul, nu telefonul :drac: )?

  Si inca o chestie: am un Motorola T192 necodat. Ab observat ca atunci cand bag un SIM de Orange, cand il deschid dureaza cam 1 min pana cand "vede" reteaua; iar la Connex gaseste reteaua imediat. Care poate fi motivul?

#31
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Domnilor, pe thread-ul asta s-a aberat si e timpul sa lamurim lucrurile si apoi sa stergem off-topic-ul.

Toate telefoanele hardware sunt compatibile cu reteaua Orange si oricare alta din lume (GSM si aceleasi frecvente), problema este softul lor, in sensul ca SIM-urile Orange au aplicatia aceea preinstalata pe ele (meniul Orange), aplicatie pe care telefoanele netestate de ORG pot sa creeze probleme.

Acelasi lucru se intampla si la Vodafone si la TIM, etc, pentru ca aceste softulete de pe SIM au producatori diferiti si sunt gandite diferit, de la retea la retea, si este evident ca este oarecum greu pentru producatorii de terminale sa-si construiasca propriul soft de telefon "problem-free" pentru toate retele din lume.
De bunul mers al acestora mai depinde si memoria virtuala si procesorul mobilului, ori se stie ca la Nokia astea nu sunt punctele forte, la modele obisnuite ma refer, astfel ca o eventuala problema de compatibilitate cu SIM-ul este mai ridicata.

Motorolele n-au nici o problema, Siemens-urile la fel, Samsung la fel, etc.

Referitor la faptul ca pe CNX telefonul face registering mai rapid, lucrul asta se explica usor, prin acordarea licentelor pe 900MHz, CNX a luat canalele de la inceputul spectrului iar ORG celalalta jumatate de sus, astfel ca este normal ca la un start telefonul sa caute intai canalele de la inceput, sa incerce registering (daca-i setat pe cautare automata retea) si de abia dupa ce este refuzat sa se duca mai sus pe ORG, asa se explica si de ce multi fac default roaming pe CNX la noi in tara, asta in conditiile in care nu este specificat altceva in meniul de preferinte al retelelor de roaming.


V-am lamurit cu off-topic-ul, pe care il voi sterge luni.

Pentru on-topic ORG am inteles ca lucreaza din cate s-a spus aici, asa ca daca vreti sa le mai dati "jos pantalonii" feel free dar precizati si locatia din Cluj sau alte orase.


Greets,
Speedo

#32
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Ieri pe la 16:00 nu am putut sa sun timp de o ora dintr`o zona centrala a Clujului. Se intample frecvent pe aici.

#33
mbm76

mbm76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.03.2004
Multumesc pt explicatii, Speedo!
  Mai ramane sa aflu cum sa-i schimb softul... :)

PS: Scuze pt problemele pe langa topic...

#34
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by exosyphen
Ieri pe la 16:00 nu am putut sa sun timp de o ora dintr`o zona centrala a Clujului. Se intample frecvent pe aici.

Si in Bucuresti (zone periferice) a inceput sa-mi dea "network busy".

#35
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
In Oradea pe BD Dacia cu Siemens A50 la ora 11:30 vreau sa sun si imi da eroare de retea.A doua incercare reuseste.
Aseara tot aici a mers bine.Am prins din prima la toate cele 5 telefoane date.Aseara am folosit 3510-le mamei mele.
PS: Maica-mea a vb la relatii cu clientii acum 2 zile,i-a intrebat chestii legate de transferul de responsabilitate si pc thank u...si i-a intrebat si de problema despre care se discuta aici,si i s-a zis ca in maxim 2 luni se va rezolva in Oradea problema,ca se lucreaza deja

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,922
  • Înscris: 07.02.2003
---
Motorolele n-au nici o problema, Siemens-urile la fel, Samsung la fel, etc.
---

Telefoane vechi, Motorola D160, Ericsson 1018s, Philips Savvy merge perfect, probabil pentru ca nu au treaba cu aplicatiile java... si ce mai are sim-ul pe el. Sunt nou in Orange si la nici un apel, nici macar in provincie la Oreadea nu au fost probleme de busy.

---
Referitor la faptul ca pe CNX telefonul face registering mai rapid, lucrul asta se explica usor, prin acordarea licentelor pe 900MHz, CNX a luat canalele de la inceputul spectrului iar ORG celalalta jumatate de sus, astfel ca este normal ca la un start telefonul sa caute intai canalele de la inceput, sa incerce registering (daca-i setat pe cautare automata retea) si de abia dupa ce este refuzat sa se duca mai sus pe ORG, asa se explica si de ce multi fac default roaming pe CNX la noi in tara, asta in conditiile in care nu este specificat altceva in meniul de preferinte al retelelor de roaming.
---

Cele mai rapide sunt alea care au numai 900MHz...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate