Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cum imi dau seama daca un obiect e din aur ?!?!?!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Probabil era ata de aur
E cel mai mare bullshit ce l-am vazut pe forum  Am vazut oameni sa se bage in seama, si eu ma mai bag in seama, dar asa de penal mai rar. Ar trebuie facut un topic pe fun cu titlu cea mai mare minciuna auzita si pus acolo  Saracu om, cred ca nu prea i se intampla nimic spectaculos in viata lui, asa ca isi inchipuie tot felul de povesti si incepe sa le creada ca le-a trait si le spune mai departe. Cred ca are nevoie de un psiholog.

kaloole ar trebui sa te abtii de la comentarii de tembel picat si el pe internet care nu vazut in viata lui ce poate face un acid; ce vedem noi in mod normal sunt solutii diluate, ce aveam eu era concentrat probabil peste 90%, in sticla speciala, inchisa la culoare, cu pereti de aproape 0.5 cm grosime sau chiar mai bine si dop tot din sticla
acidul nu ataca masele plastice sau sticla si ata aceea era sintetica desi cred ca nu are probleme nici una din canepa sau in
si chiar e vorba de secunde, o sarma de cupru se topea aproape instant intr-un nor de fum portocaliu si al naiba de iritant daca il inhalai; daca atingea pielea ramaneau instant pete portocaliu-maronii; nu durea dar nici nu il lasam sa vad ce face, spalam imediat; pe haine ramaneau aceleasi pete, dar nu facea gaura

cred ca inca mai am acea sticla cu acid azotic dar acum este uzat, l-am folosit la corodat placute pt electronice multi ani (cele mici durau maxim 5 secunde la inceput cand era curat, mai mult zburau de pe ele si traseele acoperite cu cernela/smoala/alte metode ce acoperit)

#20
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007
Salutare,

Am vazut pana acum opinii despre cum se verifica autenticitatea aurului insa de argint nu am vazut nimic.
Stie cineva CUM SE VERIFICA ARGINTUL  intr-un mod cat mai sigur?  :)

Multumesc!

Edited by jamesbond, 18 November 2007 - 14:20.


#21
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007
Nu stie nimeni?  :(
Nu as vrea sa mai fac un nou topic...

#22
SlexX

SlexX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.10.2007

View Postjamesbond, on 19th November 2007, 18:38, said:

Nu stie nimeni?  :(
Nu as vrea sa mai fac un nou topic...




Clasic!!! Zgarie cu metalul presupus de argint pe un perete alb...Daca lasa urme gri , e de argint!!!! Simplu!

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSlexX, on 3rd August 2011, 19:30, said:

Clasic!!! Zgarie cu metalul presupus de argint pe un perete alb...Daca lasa urme gri , e de argint!!!! Simplu!

Serios? Ia incearca si cu un obiect de aluminiu (moneda, sarma etc) acelasi lucru ;)

#24
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Acum vreo 2 luni am gasit si eu pe jos o verigheta si am zis hai sa ma duc sa o verific - metoda clasica, pilire usoara, picurat licoare d-aia... tinichea 101%, dupa 2 verificari la bijutieri diferiti!
Fiind in zona Obor (Bucuresti), am luat decizia sa o lansez si eu pe circuitul natural si bagandu-ma in aglomeratie i-am dat drumul printre tigani si alti conationali, apoi m-am retras si am urmarit fenomenul.
M-am simtit insa vinovat cand am vazut o batranica cum a observat-o, a ridicat-o, a pipait-o putin si a bagat-o in geanta, cu un zambet satisfacut.
Asta e... Unde dai si unde crapa!

#25
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009

View Postbonygy, on 4th August 2011, 08:50, said:

Acum vreo 2 luni am gasit si eu pe jos o verigheta si am zis hai sa ma duc sa o verific - metoda clasica, pilire usoara, picurat licoare d-aia... tinichea 101%, dupa 2 verificari la bijutieri diferiti!
Fiind in zona Obor (Bucuresti), am luat decizia sa o lansez si eu pe circuitul natural si bagandu-ma in aglomeratie i-am dat drumul printre tigani si alti conationali, apoi m-am retras si am urmarit fenomenul.
M-am simtit insa vinovat cand am vazut o batranica cum a observat-o, a ridicat-o, a pipait-o putin si a bagat-o in geanta, cu un zambet satisfacut.
Asta e... Unde dai si unde crapa!
A platit ceva pentru ea? Atunci la ce sa te simti vinovat?

#26
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View Postaeon, on 19th August 2007, 23:11, said:

kaloole ar trebui sa te abtii de la comentarii de tembel picat si el pe internet care nu vazut in viata lui ce poate face un acid; ce vedem noi in mod normal sunt solutii diluate, ce aveam eu era concentrat probabil peste 90%, in sticla speciala, inchisa la culoare, cu pereti de aproape 0.5 cm grosime sau chiar mai bine si dop tot din sticla
acidul nu ataca masele plastice sau sticla si ata aceea era sintetica desi cred ca nu are probleme nici una din canepa sau in
si chiar e vorba de secunde, o sarma de cupru se topea aproape instant intr-un nor de fum portocaliu si al naiba de iritant daca il inhalai; daca atingea pielea ramaneau instant pete portocaliu-maronii; nu durea dar nici nu il lasam sa vad ce face, spalam imediat; pe haine ramaneau aceleasi pete, dar nu facea gaura

cred ca inca mai am acea sticla cu acid azotic dar acum este uzat, l-am folosit la corodat placute pt electronice multi ani (cele mici durau maxim 5 secunde la inceput cand era curat, mai mult zburau de pe ele si traseele acoperite cu cernela/smoala/alte metode ce acoperit)


Lasa-l in pace, nu cred ca a vazut in viata lui acid azotic fumans, sau ce se intampla cu un obiect de cupru aruncat in el...  cat despre "bijuteriile" vandute de baragladine  :naughty:  fraierilor, sunt aliaje tip alama sau bronz, bine lustruite

#27
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
il pui intr-un recipient cu un anumit lichid..
pui de-o parte si de cealalta in apa catod si anod.
le conectezi la curent.
daca metalul pierde din culoare, e clar ca e fals.

mai lipsesc niste date, dar in principiu ar fi corect :D.

#28
titelus2003

titelus2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.01.2007

View Postdobrotescunicol, on 18 august 2007 - 19:16, said:

@aeon, acidul reacționează în timp.
Ca să "macine" complet inelul trebuie să treacă multe zile, nu secunde.
Nu trebuie sa treaca prea mult timp. Imi aduc aminte de vremurile cand faceam placute de circuite imprimate acasa. Si pana sa fac rost de clorura ferica, le corodam cu acid azotic. La prima incercare am folosit acid de concentratie maxima (avea cam 96 %) Pe urma am inceput sa-l diluez ca sa am timp sa vad si eu ce se intampla acolo. Ideea e ca prima placuta a ramas instant fara pelicula de cupru, chiar si zona acoperita.

View Postaeon, on 19 august 2007 - 22:11, said:

kaloole ar trebui sa te abtii de la comentarii de tembel picat si el pe internet care nu vazut in viata lui ce poate face un acid; ce vedem noi in mod normal sunt solutii diluate, ce aveam eu era concentrat probabil peste 90%, in sticla speciala, inchisa la culoare, cu pereti de aproape 0.5 cm grosime sau chiar mai bine si dop tot din sticla
acidul nu ataca masele plastice sau sticla si ata aceea era sintetica desi cred ca nu are probleme nici una din canepa sau in
si chiar e vorba de secunde, o sarma de cupru se topea aproape instant intr-un nor de fum portocaliu si al naiba de iritant daca il inhalai; daca atingea pielea ramaneau instant pete portocaliu-maronii; nu durea dar nici nu il lasam sa vad ce face, spalam imediat; pe haine ramaneau aceleasi pete, dar nu facea gaura

cred ca inca mai am acea sticla cu acid azotic dar acum este uzat, l-am folosit la corodat placute pt electronice multi ani (cele mici durau maxim 5 secunde la inceput cand era curat, mai mult zburau de pe ele si traseele acoperite cu cernela/smoala/alte metode ce acoperit)
Am facut placute de circuit, mi-am decolorat pantalonii cu acid azotic, am gustat acid clorhidric, mi-am facut basici la degete cu acid acetic concentrat si stiu ca e 100% adevarata istorisirea de mai sus. Cat despre ata, mai este inca destula lume care stie ca in combinatele chimice imbracamintea de protectie antiacid era facuta integral din lana...

#29
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Metode "home made"
Pui un bat de chibrit cu fosforul pe obiect iar cu alt chibrit aprins ii dai foc - daca din 3,4 frecari cu degetul merge arsura e ok
Daca e inel il pui pe dosul palmei linga alt inel care sti sigur ca e aur si privesti la ele in lumina , bec sau soare , trebuie sa faca in interior ca o coada de rindunica , cel care sti sigur ca e aur va fi etalonul .
Se sterge obiectul cu o cirpa de bumbac bine de tot , daca obiectul este suflat acel strat va fi dat jos si apar diferente.
Se suspenda cu un fir de par si se atinge cu un obiect metalic , sunetul este cristalin , se deosebeste imediat de fals , tot asa , cel mai bine e sa ai un alt obiect de care esti sigur ca e aur pentru a simti diferenta.
S-a mai spus - acid baterie
metoda sigura - costa 20-25 lei la bijutier , dai un ban dar stai in fata , recomand .

#30
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,500
  • Înscris: 13.10.2010

View PosthemTT, on 16 octombrie 2012 - 20:28, said:

metoda sigura - costa 20-25 lei la bijutier , dai un ban dar stai in fata , recomand .

De ce sa dai bani la bijutier pe cata vreme la amanet e "mocca"! :D Ii zici ca vrei sa amanetezi obiectul si vrei sa sti cat iei pe el! Ti-l verifica si-ti zice daca e din aur sau e suflat, cate karate are si cat cantareste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate