Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Accident groaznic pe Valea Oltului

- - - - -
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#397
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postdevs.java, on Sep 11 2007, 11:58, said:

Si am plecat de la a intra cu botul cu 70 km/h intr-o DacieSupernova cu 4 persoane la bord, care facea stanga.
Bine ca ati scapat cu bine! Te-a ajutat si masina, presupun. Acuma cred ca o sa coste ceva vopseaua, fara o mie doua de coco nu scapi!Casco presupun o sa rezolve. Permisul e la tine- Asta e important!Asteptam threadul.

Edited by sanddy1964, 11 September 2007 - 18:11.


#398
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View PostSpeedo, on Sep 11 2007, 12:50, said:

RaduG, ne mai raspunzi si noua la intrebari?
Sau poate va considerati, in sfarsit, si voi, vinovati moral...
Speedo, bre si tacerea e un raspuns.  :peacefingers:

#399
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View PostMAK, on Aug 20 2007, 22:27, said:

Valea Oltului, pt cine nu a fost :

Si alte poze de pe Valea Oltului.

Attached Files



#400
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
"In accidentul de mai sus legal vorbind a fost de vina soferul Rabei ca a intrat pe contrasens si l-a omorat pe cei din Dacie, si cel cu Dacia ca a lovit-o pe cea din Oltcit. Desi a fost cea ce a generat accidentul soferita oltcitului nu era raspunzatoare legal de moartea celor din masina din spate."

Hello, my 2 cents semi off topic. Faptul ca cineva a franat crezand ca ajuta pe altcineva in depasire NU scuza faptul ca ala s-a bagat aiurea in depasire, ca nu avea loc, ca nu s-a repliat etc. si NU il face pe cel care a franat cel care "a generat" accidentul. In lege nu scrie sa nu franezi cand esti depasit, ci sa nu cresti viteza. Responsabilitatea este a celui ce depaseste. Asta o zice unul care depaseste mult si care de multe ori considera ca viteza maxima pe anumite portiuni de drum ar trebui sa fie de fapt cea minima.

Mi s-a intamplat sa vin cu 150+ inspre un vehicul lung si cand "scot capul" sa ma uit sa vad ca nu am cum intra. Intr-adevar daca frana si ala imi ingreuna treaba, dar asta nu inseamna ca era vina lui... e dreptul lui democratic si constitutional sa franeze (asa cum explica un politist la accidente unuia care zicea "dar ala din fata mea a franat!!"). Cel mai bun lucru e sa te dai dreapta, incap de regula 3 masini.

#401
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Ai dreptate, sunt ceva balarii care i le poti face altui participant la trafic, absolut legal.
Sper sa nu gresesc dar era prin decret ceva cu franarea nejustificata

#402
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Este si acum, dar e foarte greu de dovedit atata timp cat poti da vina pe orice caine sau pisica.

#403
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Pentru inceput va zic ca nu am citit decat primele posturi..asa ca nu sariti pe mine daca s-au mai spus urmatoarele lucruri :P


In primul rand..legat de accident este destul de clar ca TIR-ul este de vina ca s-a bagat total aiurea!
In al 2-lea rand..din cate stiu eu drumul ala nu este doar de 50 km/h..poti merge linistit cu 80 km/h in siguranta. Eu am fost de vreo 3 ori pe acolo in ultimii 2 ani..si asa imi aduc aminte..ca mergeam si mai tare fara probleme :)

In al 3-lea rand multi nu respecta soferii de tir ! Ei desi merg legal..nu stau sa se gandeasca ca totusi multe indicatoare din romania sunt de pe vremea lu Ceasca...si ca in zilele noastre nu prea mai sunt de actualitate..adica s-au schimbat destule de atunci !!! In cazul asta eu zic ca totul se putea evita daca viteza era ceva mai mare. Cei cu TIR-urile stiu destul de bine cat este de greu sa conduci pe un asemenea drum..mai ales daca esti si incarcat si sa simti ca te impinge remorca de la spate in fiecare curba..dar totusi nici nu le convine sa mearga cu 30-40-50...cand stiu ca pot sa mearga in siguranta pe acelasi sector de drum cu 70-80 !!! Transporturi de marfuri presupune anumite termene..cand trebuie sa incarci sau sa descarci..asa ca majoritatea soferilor cauta sa mearga cat de repede pot fara sa se puna in pericol sau sa puna pe altii! Daca si noi..astia cu masinile mici ne-am gandi un pic in timp ce mergem ne-am da seama ca nu e bine ceea ce facem..desi din punct de vedere legal avem dreptate. Si eu de multe ori am acuzat pe cei cu TIR-urile de tot felu de chestii pana cand mi-am procurat unul..si am inteles cum sta treaba si cu ei !

In al 4-lea rand..DA ! sunt foarte multi soferi de TIR dobitoci care se baga aiurea in depasiri ! Chiar am patit-o pe piele mea..Tot ceva in genul accidentului prezentat in topic. Eu veneam cu 60-70 intr-o curba (era zona deluroasa/muntoasa) si cand ajung la jumatatea ei observ de pe contrasens ca venea un TIR care depasea alt TIR...GROAZA !!! (noroc ca nu m-am pierdut) Instant am pus frana brusc si am tras cat mai spre versant. TIR-ul depasit de asemenea a pus frana brusc..si a tras si el cat mai pe dreapta ca sa-i faca loc la dobitocul care s-a bagat aiurea in depasire. Intr-un final..imbecilul (care nu era roman din cate-mi aduc aminte) a trecut pe langa mine la maxim 1 m :| Maica-mea care era in dreapta se vazuse deja moarta. Toata plangea si tremura. Taica-mio..statea comod cu bancheta din spate data jos..si cu picioarele in portbagaj..n-avea el treaba :lol: abia apoi si-o dat seama de ce s-o intamplat..si am vrut sa ne intoarcem sa-i dam 2 dupa cap la imbecilu ala care era sa ne omoare !!!

Deci..dupa cum spuneam exista destui soferi de TIR tampiti..dar nu trebuie sa generalizam !!! Si ei au dreptate in unele cazuri ! Pentru un tir e foarte greu sa depaseasca pe un ametit caruia ii e frica sa mearga mai tare (desi ii permite si masina..si drumul) sau pe unu care se gaseste mai cu mot si se apuca sa respecte fiecare indicator intalnit in cale (desi indicatoare sunt puse,cateodata, aiurea) ! Asa ca nu mai fiti egoisti si mai ganditi-va si la ei !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate