Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Kefalonia

- - - - -
  • Please log in to reply
2373 replies to this topic

#2143
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Salutare,
De obicei cand vrem sa mergem undeva in Grecia, cautam un website cu cazari si contactez cat mai multe locatii de acolo ( de ex. anul trecut am trimis undeva la 90 de e-mail-uri apoi am avut de unde alege). Am cautat un website si pentru Kefalonia dar am gasit doar cateva care au un listing sarac. Stiti voi ceva mai cuprinzator?
Multumesc!

#2144
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
booking, airbnb...sau chiar facebook.

#2145
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Filoxeno.com

#2146
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Multumesc!
@protecties scuze, nu am fost clar cu "flow"-ul :) Gaseam site-uri de unde sa pot obtine adresa de email a proprietarului hotelului/studioului/etc si ii contactam direct. Prin booking, airbnb nu pot face asta. filoxeno.com are informatia de care am nevoie

#2147
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Verifici pe Booking/Airbnb apoi dai căutare pe Google și cu siguranță găsești ori pagini de Facebook ori mini site-uri are proprietarilor.

#2148
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004
Asa am facut si eu. Prima data Booking, apoi Google maps pentru locatie iar la urma search pentru date de contact. Un numar de telefon tot gasesti. Dar cred ca este un pic cam tarziu. 90% dintre cazarile pe care le salvasem in decembrie pentru Kefalonia sunt acum ocupate (si eu cautam pentru septembrie) iar cele care au ramas au preturi cu 5-10E mai mari. Probabil va fi un sezon extrem de aglomerat.

#2149
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Sunt multe presupun cu anulări gratuite, iar mulți blochează 2/3 locuri de cazare și abia prin aprilie/mai se hotărăsc.

#2150
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007

 MadMax, on 29 ianuarie 2023 - 14:27, said:

Salutare,
De obicei cand vrem sa mergem undeva in Grecia, cautam un website cu cazari si contactez cat mai multe locatii de acolo ( de ex. anul trecut am trimis undeva la 90 de e-mail-uri apoi am avut de unde alege). Am cautat un website si pentru Kefalonia dar am gasit doar cateva care au un listing sarac. Stiti voi ceva mai cuprinzator?
Multumesc!

https://www.greeka.c...falonia/hotels/
Sunt doar o parte, dar daca intrii pe fiecare gasesti site-ul cazarii si acolo detalii(mail, telefon, etc).

#2151
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
De curand am descoperit siteul Greek Travel Pages https://www.gtp.gr/
Gasiti si aici multe date de contact de la cazari, nu doar din Kefalonia.

Cazari Kefalonia: https://www.gtp.gr/A..._Loc=6261&lng=2

#2152
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
De unde se ia ferry pt Kefalonia?  Daca aveti sfaturi ...Nidri, Vasiliki sau alta locatie?
Plecare auto din Bucuresti, oprire pe traseu in Grecia si apoi ferry spre Kefalonia. ( Skala)
ASTAKOS?

Edited by sanddy1964, 03 February 2023 - 21:59.


#2153
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
@sanddy1964 esti membru vechi aici pe softpedia...nu pot sa cred ca intrebi asa ceva. Ai functia de cautare aici pe topic plus un topic despre Ferry.

PONT - Nidri, Astakos, Patras, Killini. ... cel mai repede ajunge cel din Killini dar si drumul este mai lung pana acolo.

Edited by protecties, 04 February 2023 - 07:56.


#2154
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Ma asteptam la sfaturi de la cineva care a facut drumul recent, care stie unde sunt mai multe ferry-uri pe zi, etc.
Poate o idee de mers seara cu ferry din Igoumenitsa,...pont nene, ceva. Nu am nevoie sa-mi spuna cineva ca am uitat o virgula sau ca nu folosesc diacritice.
Nu merg pana in Killini ca am fost anul trecut, drumul e lung. Am plecat la 6 din Zakinthos cu ferry si am ajuns la ora 22 in Bucuresti.

#2155
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Din Igoumenitsa?!? Sunt o gramada de postari detaliate despre Kefalonia si nu se schimba de la an la an porturile de plecare spre insula. Ti-l alegi pe acela care sa-ti convina, in functie de cum vrei sa-ti faci traseul. Si eu si multi colegi am scris pe larg despre insula, cu poze sugestive, trebuie doar sa cauti. Spor la planificat, ai ales o insula frumoasa.

#2156
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Apropos de gandirea pentru rezervare. Intradevar solutia de contactare directa a pensiunii conduce la un pret mai avantajos, dar, din experientele negative ale multora, alegand aceasta varianta ne putem trezi ca proprietarul incurca datele sau ne anuleaza intentionat din motive mai mult sau mai putin elegante. Personal, daca oferta primita direct de la grec nu este mult mai mica decat site-urile de specialitate, le prefer pe acestea din urma deoarece am o garantie mult mai mare (nu 100% este adevarat nici aici) ca nu ma trezesc cu surprize, sau in cazuri extreme mi se ofera alternative mai viabile.

Si eu voi merge anul acesta in Kefalonia (prima data) si tocmai doream sa intreb si eu despre 2 aspecte esentiale (stiu, am citit grosul dar opiniile sunt groaznic de impartite). La unul, cel cu portul de plaecare al feribotului vad ca s-a raspuns partial. Nu am cum sa vad pe rezervarile de feribot pe net programul din iulie. Din ce observ, Astakos, care ar fi cel mai apropiat ca drum dinspre tara, are una maxim doua curse pe zi spre Sami (deci putin riscant. Nu am gasit cate curse pe zi sunt din Patras sau Killini, dar Patras fiind port mai mare banuiesc ca va avea mai multe curse pe zi, ca si Killini (am plecat de aici spre Zakinthos). Patra fiind mai aproape, parca as merge de aici spre Sami.

A doua intrebare ar fi despre impartirea celor cca 10 zile care le voi petrece acolo in 2 etape. Pe baza informatiilor obtinute as merge pe combinatia Agia Effimia si Argostoli (sau Lassi). Este ok alegerea?

#2157
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postcamelia19, on 05 februarie 2023 - 11:03, said:

Din Igoumenitsa?!? Sunt o gramada de postari detaliate despre Kefalonia si nu se schimba de la an la an porturile de plecare spre insula. Ti-l alegi pe acela care sa-ti convina, in functie de cum vrei sa-ti faci traseul. Si eu si multi colegi am scris pe larg despre insula, cu poze sugestive, trebuie doar sa cauti. Spor la planificat, ai ales o insula frumoasa.
De ce decideti voi ce trebuie sa scriu eu pe forum? Cu ce va deranjeaza ca am cerut sfaturi in plus fata de cele 120 de pagini de Forum. S-a schimbat mult Softpedia. Rog un Admin sa stearga postarile mele de mai sus.
Bey, dar daca e cineva care scria:
"bre Sanddy, si eu merg in Kefalonia,hai sa vedem in ce perioada, etc. Da-mi PM  sa vorbim in privat sa  nu umplem Forumul ."
Vezi, vedeti doar virgule si search. Atat de fraier sa fiu sa nu stiu sa imi fac un traseu pt rabla din dotare?
Chiar in postul anterior cineva zice ferry:

View Postxhermesx, on 05 februarie 2023 - 11:33, said:

Si eu voi merge anul acesta in Kefalonia (prima data) si tocmai doream sa intreb si eu despre 2 aspecte esentiale (stiu, am citit grosul dar opiniile sunt groaznic de impartite). La unul, cel cu portul de plaecare al feribotului vad ca s-a raspuns partial. Nu am cum sa vad pe rezervarile de feribot pe net programul din iulie. Din ce observ, Astakos, care ar fi cel mai apropiat ca drum dinspre tara, are una maxim doua curse pe zi spre Sami (deci putin riscant. Nu am gasit cate curse pe zi sunt din Patras sau Killini, dar Patras fiind port mai mare banuiesc ca va avea mai multe curse pe zi, ca si Killini (am plecat de aici spre Zakinthos). Patra fiind mai aproape, parca as merge de aici spre Sami.
QED

Edited by sanddy1964, 05 February 2023 - 14:08.


#2158
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,632
  • Înscris: 12.12.2006
Complet de acord cu Sanddy. Forumul nu este o baza de data in care doar sa cauti. Forumul e viu: se intreaba, se raspunde, se povestesc impresii si noutati. Raspunde cine are timp si dorinta sa o faca. Daca oamenii sunt “certati” cand pun o intrebare, ei si altii se vor simti descurajati sa mai intrebe ceva si forumul va muri.

Da, de multe ori e util sa citesti din urma, eu asa fac atunci cand programez o destinatie noua, dar uneori nu ai timp sau rabdare sau te intereseaza niste pareri si sfaturi exacte pt problema ta. Sau vrei o discutie noua, cu oameni care au fost mai recent si poate nu au postat impresii.

Edited by mdt, 05 February 2023 - 16:05.


#2159
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Cele mai multe ferry-uri spre Kefalonia pleaca din Killini, din Patras doar 1 pe zi, din Astakos am impresia ca 2 si din Lefkada doar 1. https://www.levantef.../kyllini-poros/ , https://www.levantef...ra-sami-ithaki/ , http://ionionpelagos.../en/content/109 , https://westferry.gr/ ...spor la citit!

Edited by protecties, 06 February 2023 - 07:17.


#2160
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Multumesc pentru raspuns protecties. Intrasem pe ele dar deocamdata nu au actualizare certa pentru la vara. Am apelat la cei care facusera drumuri din aceste porturi si nu cred ca s-a modificat prea mult intervalul. Da, Kilini pare cel mai ok ca si numar de curse dar si cel mai indepartat port. Acuma, nu stiu cata baza pot pune pe rezervarile online grecesti la ferry, asa poate ar merge si Astakos.

Ca locatii am facut pana la urma rezervarea in zona Pylaros (la cca 2-3 km de Agia Effimia) si in Lixouri, la cativa km de Lassi si Argostoli. In contextul in care oricum plec zilnic cu masina din locatii, cred ca va fi ok. Oricum, 10 zile sunt insuficiente ca sa vezi tot ce merita vazut in insula.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate