Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Kefalonia

- - - - -
  • Please log in to reply
2373 replies to this topic

#2107
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Eu le-am vazut si seara, in jurul orei 20...totul depinde si de noroc

Attached Files



#2108
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Un scurt videoclip facut de televiziunea Sarba RTS1 - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JTs1Znfa_jc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] impreuna cu o Dacia Jogger

#2109
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

View Posthonney_bunny, on 22 iunie 2022 - 18:01, said:

Referitor la ferry Astakos-Sami, vad pe site-ul letsferry.com ca se pot cumpara biletele (nu le-am cumparat, doar am completat pana la etapa de payment). Am citit pe aici pe forum ca se rezerva doar telefonic, deci ma intrebam daca stie careva daca sunt seriosi. A rezervat careva de la ei?
Multumesc!

Am trecut in patru ani diferiti cu ferry de la Astakos, de fiecare data cu rezervare telefonica la Ionion Pelagos. Nu au fost niciodata probleme.

Edited by elena_j, 05 July 2022 - 16:35.


#2110
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013

View Postelena_j, on 05 iulie 2022 - 16:35, said:

Am trecut in patru ani diferiti cu ferry de la Astakos, de fiecare data cu rezervare telefonica la Ionion Pelagos. Nu au fost niciodata probleme.

a fost aglomeratie la imbarcarea din Astakos ? Ai intampinat probleme sa nu poti ajunge la imbarcare din cauza celor care nu aveau rezervare ?

#2111
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

View Postmparvu, on 06 iulie 2022 - 21:18, said:


a fost aglomeratie la imbarcarea din Astakos ? Ai intampinat probleme sa nu poti ajunge la imbarcare din cauza celor care nu aveau rezervare ?

Noi am ajuns mereu cam cu  45 min -1 ora înainte și le-am luat, poate 3-4 persoane să fi avut în față. De obicei, se umple ferry, însă coadă foarte mare nu am văzut la ghișeu - poate le cumpără totuși online de pe vreun site. Sau se aglomerează fix înainte de cursă, recunosc că nu m-am mai uitat la ghișeu atunci.

Trebuie să menționez însă că nu am traversat în zile de weekend sau vârf de sezon (doar început de iulie - final de august).
Ce mai poate fi un avantaj este că ferry întârzie mai mereu cam 10-15 minute (vine din Sami, nu e prima cursă a zilei) + mai durează descărcatul mașinilor - asta în caz de timp la limită, dar iar, nu m-aș baza pe asta.

Și, ca să setez așteptările corect, vasele de la Ionion P. nu sunt luxoase precum Levante Ferries sau Blue Star etc., sunt ca un fel de trenuri personale de la noi :). Dar și prețul e mult mai mic.

#2112
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Caut cazare in Kefalonia pentru septembrie si am vazut "Seasons of Nickolas".
Ce impresii aveti cei care ati fost cazati acolo ?
Am vazut in urma cu ceva pagini 2-3 persoane care au fost parca.
Din ce vad sunt 2-3 vile intr-o curte comuna.

#2113
sweetheart_simy

sweetheart_simy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.01.2010

View Postcamelia19, on 02 iulie 2022 - 06:56, said:

Pe la ce ora ati fost in Argostoli? In jur de ora 10 sunt mai mereu pe-acolo cateva broscute.

Stiam asta, dar din pacate am ajuns mult mai tarziu, cred ca aproape de 12. Era prima zi dupa drumul lung si nu am putut sa urnesc gasca mai devreme. Ca sa nu mai spun ca se anuntase urgia, deci s-a decretat trezire de voie.

#2114
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Salutare tuturor! Mulțumesc pentru sfaturi și povestirile anterioare, care ne-au servit drept sursa de inspirație. Mai fusesem în Kefalonia acum mai bine de 10 ani, intr-o excursie de o zi din Lefkada, prea puțin timp atunci, dar suficient cât sa ne facem o idee si sa ne dorim sa revenim.
Extraordinara Kefalonia! Unul din cele mai frumoase locuri în care am avut șansa să ajung. A surclasat în topul meu personal insulele ionice vazute (nu am văzut Corfu și Ithaka)
Transport: auto, plus Ferry de la Astakos, la venire (rezervare telefonica la nr din Astakos de pe site-ul Ionion pelagos).
La plecare: ferry de la Poros spre Killini cu Levante ferries, fără rezervare.
Plaje la care am ajuns noi:
E - Makris gialos (nisip fin)
- pen. Paliouri (E) - Xi (nisip rosu, amenajata linistita), Lagadakia, Vatsa, Petani (valuri)
S - Avithos (superba, nisip), Lourdas (nisip fin, f.frumoasa), Ag. Helis
V - Antisamos (cu pietre, foarte pitoreasca, amenajata, beach-baruri)
N - Myrthos (de "wall-paper", nisip fin, dar nu e in top 3 pt noi, prea comerciala), Assos, Fteri (cu pietre albe, superba, neamenajata)
La Fteri am mers cu taxi boat din Agia Kyriaki, mai jos de Zola, 20 euro/adult și 10/copil, dus-intors; preferabil cu rezervare telefonica dinainte, noi am așteptat cam 50 min, neavând rezervare).
Se mai poate ajunge la Fteri și intr-o drumeție prin pădure de cca 45 min (cu încălțăminte de trekking, apa suficienta, sapca); la retur se urca și durează mai mult (cca 1,30h, depinde de experienta).
Un obiective neratat al insulei îl reprezinta peșterile Drogarati și Melissani, absolut superbe, ca și o vizita în Assos și Fiskardo.
Au rămas destule locuri neexplorate, sper sa mai ajungem vreodată aici sa putem vedea tot sudul/sud-vestul, plajele din nord ca Emblissi, Foki, plaja Agia Eleni, plajele situate mai jos de Makris gialos, de explorat Argostoli și Fiskardo (mai mult), o excursie in Ithaka... si mai găsesc, daca ma mai gandesc.
Vacante frumoase sa aveți!

Edited by honney_bunny, 25 July 2022 - 23:39.


#2115
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Posthonney_bunny, on 25 iulie 2022 - 23:26, said:

Au rămas destule locuri neexplorate, sper sa mai ajungem vreodată aici sa putem vedea tot sudul/sud-vestul, plajele din nord ca Emblissi, Foki, plaja Agia Eleni, plajele situate mai jos de Makris gialos,
Pune pe lista si Paralia Dafnoudi, Vouti Beach

#2116
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007
honney, câte zile ați avut pe insulă ?

#2117
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 04.06.2008
Nu as caracteriza Antisamos ca amenajata. Ci distrusa, devastata, pangarita.E pentru cine a ratat anul asta Mamaia Nord.
Cadrul natural frumos dar mana omului stie ea cum sa faca o porcarie.Comercial e putin spus cu amenajarea aia excesiva. De inghesuiala aia oribila ai scapa in partea dreapta, dupa zona de circ nautic, problema e ca de zgomot nu scapi(la Makris Gialos macar ai sansa asta, acolo lipseste cadrul natural).
Dupa zona Europei de unde provin preponderent masinile iti dai seama ca treburile se duc oriunde dar nu in directia linistii, relaxarii.Balcanii in toata splendoarea.
La Fteri pe traseu cam 25-35 in jos si 35-45 in sus.Pe semn la plecare scrie aberant 1:30 h,poate in picioarele goale. Incaltari ci talpa flexibila si groasa, prindere buna.Plecarea se face prin intoarcere 200 m de la parcare pe drumul de venire si apoi de la semnul de pe gard cu ocolirea acestuia si urmarita poteca spre stanga. Pe partea asta lipsesc semnele rosii si verzi, poate prntru ca pe aici poti merge ca pe strada.
Petani foarte frumos in stanga zonei amenajate. De urmarit zile fara vant pt. claritatea apei sau cu vant pentru spectacolul marii(in stanga mai greu atunci cu intratul in apa, dar merge, mai rau cu iarba aia neagra in strat gros care se depune pe plaja sau face 3-4 m latime in apa). Taverna buna e Erasmia desi la pranz sunt vreo 2 ore cand e ca la o cantina vanzoleala). De notat ca prrsonalul se misca fulger.
Zona Fiskardo frumoasa, plaje mici in golfuri, verde, Ithaka style.

#2118
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postadirot, on 26 iulie 2022 - 09:16, said:

Nu as caracteriza Antisamos ca amenajata. Ci distrusa, devastata, pangarita.E pentru cine a ratat anul asta Mamaia Nord.
Dupa zona Europei de unde provin preponderent masinile iti dai seama ca treburile se duc oriunde dar nu in directia linistii, relaxarii.Balcanii in toata splendoarea.

Am fost in Kefalonia in 2021, cand erau destul de putini turisti pe insula, dar Antisamos mi s-a parut si atunci prea comerciala, aglomerata si galagioasa. Am stat undeva in dreapta, acolo era respirabil. Nu sunt deloc adepta acestui gen de plaje, dar fiind asa celebra si la distanta scurta de cazare (Agia Effimia), am mers intr-o dupamasa. Apa frumoasa, cadrul natural la fel, dar....mana omului si, mai ales, genul de turisti dicteaza felul in care se construieste turismul in fiecare loc (un alt exemplu e sudul insulei, construit pe calapod britanic). Fiind an pandemic, am avut totusi noroc de o Kefalonie linistita, relaxata, neaglomerata (exceptand cateva puncte), de cele mai multe ori eram singuri pe sosea. Anul asta sigur nu mai e la fel, asa ca am cautat insule mult mai putin accesibile pentru a avea parte de acea linistite si relaxare cu care ne-am obisnuit.

Edited by camelia19, 26 July 2022 - 09:42.


#2119
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Brainie, am stat 7 zile, apoi am plecat în Peloponez (aveam câteva "restante" de anul trecut).
Ma bucura acest "brain storming" stârnit de postarea mea. Antisamos este, cum am zis, extrem de comerciala, dar are secretele ei, pentru cine vrea sa facă trekking..
La Petani am prins și noi un adevărat spectacol al naturii.
Am notat, Cata, merci! Vouti am vazut-o din taxi boat, e deosebita (sper sa nu o confund)
Camelia, asa este, în 2020 și 2021 cred ca am văzut o alta Grecie.

Edited by honney_bunny, 26 July 2022 - 21:23.


#2120
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Scuze de întrebare, dar a vizitat cineva Muzeul de Istorie Naturală de la Davgata ? M-am săturat de plaje, e plină Grecia de ele. Să ne mai gândim şi că "omul sfinţeşte locul". Mai vorbom şi noi despre ceva interesant în Kefallonia ? Că plajele le ştim ...


Sănătate şi toate cele bune !

#2121
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Îmi pare rau ca postarea mea despre plaje te-a plictisit, ca si discuția.. am încercat sa las o lista cât mai succinta cu obiective, pe care le-am vizitat. Poate ca este de folos cuiva care nu a mai fost aici.
Dar gandeste-te că nu toți suntem la fel, nu tuturor ni se par interesante aceleași lucruri.
Totuși, aleg sa cred ca nu ai vrut sa fie răutăcios tonul postării, asa cum pare.
Legat de "omul sfinteste locul", nu e folosit în contextul potrivit... de regula se folosește pentru a diferenția un om cu anumite calități de alții, nu pentru a diferenția omul de natura... Gusturile nu se discuta - în ochii mei, niciodată un muzeu nu o sa egaleze ceea ce poate face natura.
Numai bine,

Edited by honney_bunny, 27 July 2022 - 06:58.


#2122
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
PS 1: la o scurta cautare pe net, muzeul de istorie naturala din Davgata pare închis (si mic, cu putine specii).
PS 2: când mergi cu un grup mic/foarte mic, fiecare își dorește sa vadă altceva, unii plaje, altii peșteri, altii cauta trasee pe munte, dar cred ca as fi fost printre singurii din grup amatori de muzee de istorie naturala. Asta ca să nu înțelegi greșit postarea mea anterioara.

#2123
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Posthonney_bunny, on 27 iulie 2022 - 06:56, said:

... aleg sa cred ca nu ai vrut sa fie răutăcios tonul postării, asa cum pare ...

Scuze dacă am părut plictisit şi răutăcios, departe de mine aşa ceva, doar mă ştii. Probabil exprimarea mea laconică, de inginer, a lăsat de dorit. E drept că era şi miezul nopţii şi azi am o groază de treburi, de aceea cred că am fost prea direct şi laconic în exprimare.
De fapt nu m-am referit la postarea ta, ci la modul general, toată lumea vorbeşte despre plaje şi cele 2 celebre peşteri, şi mai puţin despre alte obiective turistice. Normal că natura a creat opere impresionante, dar în vacanţe e bine să cauţi şi obiective turistice create de om, fiindcă ele există şi după ce ai trecut pe acolo şi n-ai ştiut de ele îţi va părea rău că le-ai ratat. Şi eu cred că e mai impresionant ce a creat natura, dar încerc să vizitez exhaustiv locurile pe unde ajung. La topicul  "Zakynthos" am fost singurul care am pus poze de la muzeul Helmi, şi observ că pe acest topic nimeni nu pomeneşte pe-aici de muzeul din Davgata şi de obiectivele de lângă Sami (muzeul maritim, parcul tematic, a 3-a peşteră, vechiul sat etc.), ceea ce nu poate decât să mă mâhnească, în condiţiile în care mai mereu mă documentez despre Kefallonia în vederea unui sejur apropiat, şi nu găsesc informaţiile dorite pe net. Numai plaje şi iar plaje, şi plângeri că apar dotări pe unele care în trecut erau pustii. Foarte bine că apar şi foarte bine că turismul se dezvoltă. Să ne mai gândim şi că omul sfinţeşte locul, nu doar îl pângăreşte. Ambele acţiuni vor fi prezente peste tot, şi e bine să vedem părţile pozitive, că de plâns nu duce nimeni lipsă.
Sunt proaspăt întors din Grecia, bucuros că am văzut o groază de obiective noi, şi cum în Kefallonia încă nu am călcat fizic, caut în continuare informaţii şi nu găsesc. Probabil că tot eu voi fi pionierul, voi vedea la faţa locului ce şi cum, sunt obişnuit.


Sănătate şi scuze încă o dată pentru impresia creată dintr-o exprimare prea grăbită !

Edited by OvidiuNS, 27 July 2022 - 09:14.


#2124
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007

View PostOvidiuNS, on 26 iulie 2022 - 23:02, said:

Scuze de întrebare, dar a vizitat cineva Muzeul de Istorie Naturală de la Davgata ? M-am săturat de plaje, e plină Grecia de ele. Să ne mai gândim şi că "omul sfinţeşte locul". Mai vorbom şi noi despre ceva interesant în Kefallonia ? Că plajele le ştim ...
Ovidiu, sigur nu ți-a spart cineva contul ?

Cred că cei care merg în Grecia merg preponderent (adică spre 90 %) pentru combinația de plaje și munte, din care rezultă peisaje fantastice. Muzeele, peșterile și alte de-astea (nu că n-ar fi interesante și n-ar merita să fie vizitate) sunt complementare, pentru câte o jumătate de zi sau o zi de repaus de plajă. Mă întreb câți s-ar duce în Grecia numai pentru muzeele de acolo (cu câteva excepții).

LE: am scris odată cu tine, ai explicat ce ai vrut să spui.

Edited by Brainie, 27 July 2022 - 09:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate