Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

La ce facultate ati intrat? (Sa facem o lista)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#37
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
Universitatea Ovidius Constanta
Facultatea de Matematica si Informatica
Specializare Informatica ...

#38
tofanik

tofanik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2007

View PostFabian, on Jul 28 2007, 11:02, said:

Daca admiterile s-au terminat sau sunt pe cale sa se termine imi permit sa deschid acest topic si sa va intreb pe voi, absolventii de liceu, ca si mine, la ce facultate ati intrat? (si la care v-ati inmatriculat)

Ca sa fie un inceput, voi spune si eu unde am intrat:

1) Politehnica: Inginerie Mecanica, Mecatronica si Robotica (buget)
2) Politehnica: Inginerie Energetica (buget)
3) Constructii: Inginerie Hidrotehnica si Protectia Mediului (buget)

Inmatriculat la prima, adica la Poli, Inginerie Mecanica.
medicina brasov

#39
Domnuics

Domnuics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFabian, on Aug 2 2007, 16:52, said:

Stiu si eu ca este grea, eu am ambii parinti ingineri si nu m-au sfatuit sa fac Poli ... dar legat de ceea ce ai facut mai departe ... te-a ajutat aceasta titulatura de inginer si studiile pe care le-ai facut atat de aprofundat in timpul facultatii? Macar ai ajuns sa nu depinzi de parintii tai si sa ai o viata linistita?

Astept un raspuns, chiar sunt curios ... daca tot ai adus aminte de Poli. Multumesc!

Salut!

Titulatura de inginer mai are o pondere destul de mare pe piata muncii. Orice anunt pentru angajare contine un element obligatoriu: studii superioare. Acum daca tu vrei sa urmezi un domeniu tehnic obligatoriu diploma cantareste foarte mult. Dar diferenta intre tine ca proaspat absolvent al unei facultati tehnice si cu diploma in mana si unul care nu are decat liceul dar a lucrat intre 1-3 ani e cam tot aia. Angajatorul cauta oameni cu experienta in munca. Asa ca un sfat: angajeaza-te pe timpul facultatii (mai ales in perioada de vara) chiar si pe un salariu mai mic. Va prinde bine la absolvire. CV-ul tau va avea prioritate in momentul in care ai diploma de inginer plus experienta. Eu am lucrat doar in ultimul an de facultate si mi-a venit greu sa gasesc apoi de munca in Bucuresti. Din pacate facultatea care am facut-o eu si mai ales domeniul (Stiinte Aplicate la facultatea de Inginerie Electrica) nu prea este reprezentat in tara asa ca m-am reprofilat pe calculatoare (retelistica) in ultimii 2 ani. La terminarea facultatii cand sa ma angajez am dat peste tot soiu de oameni. Majoritatea vor experienta, nu se incurca nici o firma serioasa cu un student care nu are decat niste studii teoretice. Pe ei ii intereseaza practic. Aici ma refer la firme serioase in care poti sa faci cariera. Dupa un an de activitate in domeniul calculatoarelor m-am reprofilat in domeniu economic. Munca e diferita dar daca esti bun poti sa ajungi sus de tot. Neaparat studiile tale sa fie urmate de un masterat sau doctorat. Eu urmeaza sa dau acum la un master pe domeniu management.
Era sa uit, am plecat din Bucuresti imediat dupa terminarea studiilor, nu-mi permiteam chirie din salariul pe care il ofera unui incepator.


Acum am salariul meu, masina mea, casa mea (aproape a mea), ma descurc binisor, dar de parinti eu zic ca nu mai am nevoie, pot sa ma descurc si singur, dar, cu toate astea, ajutorul lor este de nepretuit, atunci cand vine, vine din dragoste parinteasca. Suntem o familie si ne ajutam reciproc.

Daca te duci la facultate invata, nu pierde vremea, vei regreta mai tarziu. Sunt si materii inutile care le faci la facultate si multe chiar (inca mai sunt profesori batrani care trebuie sa iasa la pensie si le mai trebuie sa predea la cativa studenti sa isi ia salariu).

Facultatile care merita la ora actuala (din UPB) sunt Automatica si Calculatoare dar si Electronica si Telecomunicatii. Ar mai fi si cea de Aeronautica dar nu stiu prea multe despre ea.

Toate bune si succes in viata!

Tot ce am exprimat mai sus este o parere personala si trebuie tratata ca atare. Va multumesc

#40
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
1) Rahova
2) Poarta Alba
3) Craiova

#41
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View Postcarman, on Aug 6 2007, 11:52, said:

1) Rahova
2) Poarta Alba
3) Craiova


Ai uitat Jilava! :lol: :lol: :lol:

#42
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Automatica si Informatica Aplicata, Facultatea Aurel Vlaicu Arad

#43
robocop

robocop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.06.2006
Nu vreau sa fur topicul desigur,dar yapy, m-ai facut curios.Ce trebuie sa faci ca sa iei o bursa in strainatate?
In afara de luat o sumedenie de 10.Si eu am vrut sa dau la real(electronica) unde e cel mai brutal,dar la ce sa-mi foloseasca daca nu am pasiune pentru asa ceva.Pe mine ma intereseaza sectia italiana-spaniola deocamdata.Cele mai usoare limbi straine pentru un roman,cred.

#44
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
Nu furi topic-ul ... se pot face si alte dezbateri aici, numai sa se continuie lista propusa de mine cu facultatile la care ati intrat!

Multumesc de intelegere!

#45
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
Facultatea de Matematica si Informatica din cadrul Universitatii TRANSILVANIA Brasov. Terminat 1 an, specializarea Informatica. Cum vi se pare? Informatica.. e de viitor? ce parere aveti? dati-mi o lista cu ce posturi as putea ocupa daca gasiti sau ceva informatii.
Bafta

#46
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View PostTalkabout, on Aug 9 2007, 10:28, said:

Facultatea de Matematica si Informatica din cadrul Universitatii TRANSILVANIA Brasov. Terminat 1 an, specializarea Informatica. Cum vi se pare? Informatica.. e de viitor? ce parere aveti? dati-mi o lista cu ce posturi as putea ocupa daca gasiti sau ceva informatii.
Bafta

Normal ca informatica este de viitor ... e de viitor tot ceea ce stii sa faci bine si cu mult cap! ;)

#47
robocop

robocop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.06.2006
Pentru mine ii de trecut de-a dreptul.Am inghitit destula informatica :yawn:, mi se pare plictisitor sa stau toata ziua pe calc lucrand cu algoritmi si chiar daca as gasi 1000 joburi cu ea din prima tot nu ma intereseaza.Daca oamenii se duc la facultate doar pentru ca e la moda(de viitor), ma intreb ce succes o sa aiba oare?

#48
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View Postrobocop, on Aug 10 2007, 06:38, said:

Pentru mine ii de trecut de-a dreptul.Am inghitit destula informatica :yawn:, mi se pare plictisitor sa stau toata ziua pe calc lucrand cu algoritmi si chiar daca as gasi 1000 joburi cu ea din prima tot nu ma intereseaza.Daca oamenii se duc la facultate doar pentru ca e la moda(de viitor), ma intreb ce succes o sa aiba oare?


Sincer eu nu as face alegerea asta ... exact cum ai spus si tu ... "ma tem" ca voi fii nevoit sa stau toata  ziua in fata pc-ului si nu voi vedea altceva decat coduri si algoritmi! Vreau sa fac ceva in care sa ma pot misca si daca am si ceva timp liber m-as mai baga si in fata pc-ului sa codez ceva si sa scot niste bani de buzunar! ;)

#49
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
http://forum.softped...showtopic=53570

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate