Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Nu pot dormi fara sa trebuiasca sa ma trezesc...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#19
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostWoland, on Jul 30 2007, 23:41, said:

Daca polakiuria inseamna eliminarea frecventa de cantitati reduse de urina, iar poliuria eliminarea de cantitati mari, peste nivelul fiziologic, sintagma polaki-poliuria nu poate insemna eliminarea frecventa a unor cantitati foarte mici de urina, din motive de logica.

si daca polakiuria inseamna pur si simplu mictiuni frecvente? iar poliuria masoara nivelul urinei/24 de ore?

Editat de mianna, 30 iulie 2007 - 23:00.


#20
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Postmianna, on Jul 30 2007, 23:58, said:

si daca polakiuria inseamna pur si simplu mictiuni frecvente? iar poliuria masoara nivelul urinei/24 de ore?

Daca acceptam ca polakiuria inseamna pur si simplu mictiuni frecvente, sintagma polaki-poliuria tot nu poate insemna eliminarea frecventa a unor cantitati foarte mici de urina, din aceleasi motive de logica.

Poliuria nu masoara nimic. Defineste doar o stare particulara a unui pacient, aceea in care elimina urina in cantitati peste cele fiziologice.

#21
180cm_guy

180cm_guy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 317
  • Înscris: 13.07.2007

View PostWoland, on Jul 30 2007, 23:41, said:

De ce naiba nu incepi tu cu o masura de bun simt, adica aceea de a nu mai bea atata Coca Cola? Fireste ca trebuie sa o elimini pe toata.
Pentru ca, daca nu beau Coc-Cola, devin depresiv si melancolic si, in loc sa muncesc, ma apuc de scris poezii de dimineata pana seara si nu mai bag pe nimeni in seama. :) Serios! -_-
In plus, nu mananc dulciuri absolut deloc, mananc foarte putina paine si Coca-Cola e singurul lichid pe care-l beau, cu exceptia sucului de rosii (de care sunt exact la fel de dependent). De unde sa-mi iau glucidele, din carnea de vita cu salate?

#22
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Post180cm_guy, on Jul 31 2007, 00:14, said:

Pentru ca, daca nu beau Coc-Cola, devin depresiv si melancolic si, in loc sa muncesc, ma apuc de scris poezii de dimineata pana seara si nu mai bag pe nimeni in seama. :) Serios! -_-
In plus, nu mananc dulciuri absolut deloc, mananc foarte putina paine si Coca-Cola e singurul lichid pe care-l beau, cu exceptia sucului de rosii (de care sunt exact la fel de dependent). De unde sa-mi iau glucidele, din carnea de vita cu salate?

Sa intelegem atunci ca doresti o solutia medicala la dorinta ta de a bea trei litri pe zi, dar de a elimina semnificativ mai putin? :)
Sa presupunem ca reusesti, si inghiti trei litri, elimini doua, calculeaza singur cat vei cantari dupa o luna;)

Astea-s copilarii, dependenta de Coca Cola si efectul ei antidepresiv, bla bla. Cauta cauzele si solutiile adevarate la astfel de probleme in propria-ti existenta, nu prin doctori:)

Editat de Woland, 30 iulie 2007 - 23:31.


#23
180cm_guy

180cm_guy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 317
  • Înscris: 13.07.2007

View PostWoland, on Jul 31 2007, 00:30, said:

Cauta cauzele si solutiile adevarate la astfel de probleme in propria-ti existenta, nu prin doctori:)
Pai nu e ca si cum nu as sti care-s cauzele [pentru care-s depresiv], care este una: m-am nascut in Romania.

#24
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.277
  • Înscris: 09.02.2007

View Post180cm_guy, on Jul 31 2007, 01:06, said:

Pai nu e ca si cum nu as sti care-s cauzele [pentru care-s depresiv], care este una: m-am nascut in Romania.

nu cumva,ca, INCA mai esti in Romania ;) ???

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
eu cred ca tu iti ascunzi o problema REALA in spatele unor BASME, ori de teama, ori din inconstienta.
bei doi litri de cola pe zi SI mai ce ?
tu bei doi litri de lichid toata ziua si nu dormi toata nopatea ca tre' sa urinezi si ti se pare normal ?
sau bei 10 galeti de apa SI o sticla de cola, si ai impresia ca e de la cola ?
stai linistit, si eu beau uneori mai multa cola de atat, si foarte multi oameni, dar n-o tin 7 ore in mine
eu n-am apucat sa dau start la cronometru cand am terminat cola si sa vad ca trec 7 ore pana cand ajung la buda si apoi nu mai dorm toata nopatea.
eu zic sa mergi la medic daca ai o problema.
daca ai facut topicul ca sa te lamentezi si sa ne arati ca esti mai special inseamna ca esti pur si simplu super cool !

Editat de spare-me, 31 iulie 2007 - 08:03.


#26
amadino

amadino

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 31.07.2007

View Post180cm_guy, on Jul 30 2007, 23:18, said:

Pentru ca n-am incredere in seriozitatea medicilor din Romania si am pretentia sa inteleg absolut tot ce iese din gura lor. Ca sa fiu capabil sa fac asta trebuie sa mi se dea niste directii de documentare, sa ma duc cu lectia invatata si sa-i bombardez cu intrebari tehnice.

poi dam'le hai in canada
ca medici is mult mult mai buni decat romanii

#27
180cm_guy

180cm_guy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 317
  • Înscris: 13.07.2007

View Postspare-me, on Jul 31 2007, 09:00, said:

eu cred ca tu iti ascunzi o problema REALA in spatele unor BASME, ori de teama, ori din inconstienta.
bei doi litri de cola pe zi SI mai ce ?
tu bei doi litri de lichid toata ziua si nu dormi toata nopatea ca tre' sa urinezi si ti se pare normal ?
sau bei 10 galeti de apa SI o sticla de cola, si ai impresia ca e de la cola ?
stai linistit, si eu beau uneori mai multa cola de atat, si foarte multi oameni, dar n-o tin 7 ore in mine
eu n-am apucat sa dau start la cronometru cand am terminat cola si sa vad ca trec 7 ore pana cand ajung la buda si apoi nu mai dorm toata nopatea.
eu zic sa mergi la medic daca ai o problema.
daca ai facut topicul ca sa te lamentezi si sa ne arati ca esti mai special inseamna ca esti pur si simplu super cool !
N-am inteles nimic.  :wacko:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate