Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Nu pot dormi fara sa trebuiasca sa ma trezesc...

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
180cm_guy

180cm_guy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.07.2007
Beau doi pana la trei litri de Coca-Cola pe zi. Un procent insemnat cu cateva ore inainte de culcare. E normal sa simt nevoia puternica sa urinez dupa maxim sapte ore? Tin minte ca parca nu aveam probleme de genul asta anul trecut. Adica, puteam sa dorm neintors cate ore aveam chef si sa urinez cand ma trezeam, chiar daca dormeam zece ore. Probleme cu prostata la 31 ani? Urinarea e normala, "fluenta", fara probleme. Sa aiba legatura oare cu faptul ca am pus ceva grasime pe burta si se preseaza cumva pe vezica? (1,80/86kg) N-am alte probleme de sanatate, ma simt absolut perfect in rest.

Edited by 180cm_guy, 26 July 2007 - 17:19.


#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Cam grea problema asta pentru un politician. Trebuie sa-ti iei Pampers :w00t:

#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
...s-ar putea ca acei 3 liri ce Cola pe zi sa explice si comportamentul tau...

eu propun sa-ti faci transplant de vezica de bou ca e mai incapatoare si astel poti petrece linistit si vreo 3 zile fara sa ai nevoie sa te p*isi!

#4
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
Prostamol.

#5
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003
evident ca poate fi reactia consumului de lichide din timpul zilei. de asemenea poate fi un diabet sau o dereglare a prostatei. cel mai bun diagnostic ti-l dau niste analize generale, neplacut de facut dar utile intotdeauna.  :peacefingers:

#6
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Exact aceeasi problema o aveam si eu pina anul trecut. M-am pomenit ca de la un moment dat trebuia sa ma trezesc sa urinez noaptea, ca urmare somnul era tare nasol. AM renuntat la cei 2-3 litri de Coca Cola pe zi si in plus am inceput un regim de bun simt. Totul s-a rezolvat de la sine, acum dorm ca ursul. Iar de baut beau apa plata cit doresc. Si sucuri de fructe.

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
poliurie, polidipsie, polifagie? :rolleyes:

#8
180cm_guy

180cm_guy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.07.2007

View Postmianna, on Jul 27 2007, 00:38, said:

poliurie, polidipsie, polifagie? :rolleyes:
Multumesc! Directiile de cautare in care m-ai trimis sunt foarte utile.
M-am panicat de tot, incep sa banuiesc un diabet...

#9
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
:death:
mianna facea misto de tine...normal ca la 2-3 litri de lichid pe zi trebe si scos lichidul ala la intervale de bun simt...si 7 oare noaptea e de bun simt.

da las' tu du-te la doctor, ca poate ai diabet...

#10
anmi

anmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.08.2005
Salut

Urinarea frecventa este un simptom clasic si arhicunoscut de diabet. Eu asa am patit inainte sa il descoper - cam vreo luna de zile am baut cate 5-6 litri de lichide pe zi... dar orice tip de lichid, nu cola... pe de alta parte sa bei asa de multa cola pe zi... nu e bine deloc. Iar noaptea, tin minte ca ma trezeam din 2 in 2 ore - urinam, beam, urinam, beam si tot asa... era horror si ma simteam groaznic, iti dai seama ce odihna e aia sa te trezesti o data la 2 ore.

La un moment dat, renuntasem la cola sau alte porcarii de sucuri pentru ca nu mai puteam pur si simplu... eram saturata de lichide si dulcele pe care il contineau dar in acelasi timp imi era sete absolut continuu si in mod constant... da' asta pentru ca diabetul era deja instalat si beam pur si simplu apa... muuuuulta apa.

Alte simptome de diabet: oboseala fizica aproape de sfarseala (ajunsesem sa nu mai pot sa urc scarile de la metrou), slabit brusc multe kg intr-o perioada scurta de timp, somn absolut continuu si tot asa...

Cel mai bine e sa iti faci un set complet de analize... si evident sa renunti la cola chiar daca, si sper ca asa e, nu ai diabet... un shit de bautura.

#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postanmi, on Jul 27 2007, 10:11, said:

Salut

Urinarea frecventa este un simptom clasic si arhicunoscut de diabet. Eu asa am patit inainte sa il descoper - cam vreo luna de zile am baut cate 5-6 litri de lichide pe zi... dar orice tip de lichid, nu cola... pe de alta parte sa bei asa de multa cola pe zi... nu e bine deloc. Iar noaptea, tin minte ca ma trezeam din 2 in 2 ore - urinam, beam, urinam, beam si tot asa... era horror si ma simteam groaznic, iti dai seama ce odihna e aia sa te trezesti o data la 2 ore.

La un moment dat, renuntasem la cola sau alte porcarii de sucuri pentru ca nu mai puteam pur si simplu... eram saturata de lichide si dulcele pe care il contineau dar in acelasi timp imi era sete absolut continuu si in mod constant... da' asta pentru ca diabetul era deja instalat si beam pur si simplu apa... muuuuulta apa.

Alte simptome de diabet: oboseala fizica aproape de sfarseala (ajunsesem sa nu mai pot sa urc scarile de la metrou), slabit brusc multe kg intr-o perioada scurta de timp, somn absolut continuu si tot asa...

Cel mai bine e sa iti faci un set complet de analize... si evident sa renunti la cola chiar daca, si sper ca asa e, nu ai diabet... un shit de bautura.

nu urinarea frecventa e simptom clasic si arhicunoscut de diabet...ci setea permanenta...care sete normal ca provoaca ingerarea de cantitati foarte mari de lichide si urinare frecventa...

urinarea frecventa e un simptom clasic si arhicunoscut de infectie urinara, probleme cu prostata, etc...dar iti faci probleme doar cand urinezi des si putin!

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
faceti diferenta intre poliurie (eliminarea frecventa a unor cantitati normale de urina, de obicei mai diluata) si polaki-poliurie (eliminarea frecventa a unor cantitati foarte mici de urina). prima apare in diabet, a doua in infectii.

#13
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
@mianna, de acord...dar am considerat ca nu e cazul sa i se alimenteze SI ipohondria lui cezarel  :D

#14
anmi

anmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.08.2005

View Postmianna, on Jul 27 2007, 14:09, said:

faceti diferenta intre poliurie (eliminarea frecventa a unor cantitati normale de urina, de obicei mai diluata) si polaki-poliurie (eliminarea frecventa a unor cantitati foarte mici de urina). prima apare in diabet, a doua in infectii.


good point... eu ma gandeam doar la mine :)

#15
180cm_guy

180cm_guy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.07.2007
M-am mai documentat si nu pare a fi diabet. Oricum, voi face niste analize in curand.
Urina nu e diluata la mine, asta e clar. Si frecventa urinarii mele este absolut normala in timpul zilei, din ceea ce am citit. Pe mine ma enerveaza faptul ca, desi ma pis cat un cal inainte de culcare, dupa sapte ore, IN UNELE NOPTI, nu in toate, imi plezneste vezica. In alte nopti dorm bine-mersi. Si nu pare a fi in directa legatura cu cantitatea de lichid consumata inainte sa ma culc. Alta chestie: daca inainte se parea ca se scurge tot continutul vezicii fara dificultati si "din primul jet", acum trebuie sa mai contractez o data sau de doua ori muschii aia specifici ca sa golesc complet toata "aparatura". De-asta ma gandeam la prostata.
Am oferit niste informatii suplimentare. Noi ipoteze aici inainte sa merg la medic?

Edited by 180cm_guy, 30 July 2007 - 13:44.


#16
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
cateva sute. dar de ce nu mergi la medic ?

#17
180cm_guy

180cm_guy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.07.2007

View Postoaspetele, on Jul 30 2007, 23:09, said:

cateva sute. dar de ce nu mergi la medic ?
Pentru ca n-am incredere in seriozitatea medicilor din Romania si am pretentia sa inteleg absolut tot ce iese din gura lor. Ca sa fiu capabil sa fac asta trebuie sa mi se dea niste directii de documentare, sa ma duc cu lectia invatata si sa-i bombardez cu intrebari tehnice.

#18
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View Post180cm_guy, on Jul 30 2007, 23:18, said:

Pentru ca n-am incredere in seriozitatea medicilor din Romania si am pretentia sa inteleg absolut tot ce iese din gura lor. Ca sa fiu capabil sa fac asta trebuie sa mi se dea niste directii de documentare, sa ma duc cu lectia invatata si sa-i bombardez cu intrebari tehnice.

De ce naiba nu incepi tu cu o masura de bun simt, adica aceea de a nu mai bea atata Coca Cola? Fireste ca trebuie sa o elimini pe toata.
Vezica normala "doarme" odata cu noi, spun urologii, deci in timpul noptii se umple pana plezneste si nu declanseaza reflexul de urinare decat in cazurile limita, cand cantitatea de urina depaseste ultimele resurse de "depozitare". Asa ca normal sa urinezi mult si la culcare, si la sculare.

View Postmianna, on Jul 27 2007, 14:09, said:

faceti diferenta intre poliurie (eliminarea frecventa a unor cantitati normale de urina, de obicei mai diluata) si polaki-poliurie (eliminarea frecventa a unor cantitati foarte mici de urina). prima apare in diabet, a doua in infectii.

Daca polakiuria inseamna eliminarea frecventa de cantitati reduse de urina, iar poliuria eliminarea de cantitati mari, peste nivelul fiziologic, sintagma polaki-poliuria nu poate insemna eliminarea frecventa a unor cantitati foarte mici de urina, din motive de logica.

Prima cauza de poliurie nu este diabetul, ci ingestia de lichide in exces, bautorii de bere, de pilda.
Prima cauza de polakiurie nu este infectia (probabil urinara) ci inflamatia mucoasei vezicale si/sau a sfincterului si/sau a uretrei.

Edited by Woland, 30 July 2007 - 22:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate