Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#235
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
De maine ma voi spala cu Alpecin Double Effect care, teoretic, e impotriva dermatitei si a chelirii (da, nu era suficient o problema). Va anunt, peste un timp, de ce am scapat: de dermatita sau de par.

#236
DCNU

DCNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.02.2013
Salutare!
Am dermatita seboreica din 2009, deci s-au implinit 4 ani.
Cand am fost la dermatolog , mi s-a dat crema : Nizoral. Mi-a spus sa dau pana imi trece si nimic altceva. M-am dat , si tot m-am dat, dar de trecut nici vorba . Dupa vreun an in care m-am dat zilnic cu Nizoral m-am decis sa merg din nou la dermatolog si sa-i spun ca nu are efect. Acum mi-a dat Taficen si tot la fel mi-a spus sa ma dau pana imi trece. M-am dat si cu Taficen vreo jumate de an si nimic. fata era tot rosie. M-am decis sa o iau pe cont propriu si am inceput sa iau tot felul de produse. Anul asta, chiar atunci cand a aparut , am luat sampon si crema de la Kerium DS . Niciuna nu a avut efect, ba chiar fata mi se inrosea mai tare dupa aplicare . De cateva luni, nu stiu cu ce sa ma mai dau, am tot alternat cremele ... Ma ustura fata non-stop , nici noaptea nu pot dormi . Pe scalp nu m-am mai uitat de mult timp , mi-am lasat si parul lung pentru a nu ma ingrozi , este plin de coji, rani....etc. Am pe frunte, la mustata , la sprancene . De vreo doua luni mi-a aparut si pe piept, trei pete rotunde si urate. Ma consider un ghinionist, viata m-a invins .Aveam planuri mari, voiam sa merg la facultate anul asta. Nu mai am chef de nimic, ori o sa stau toata viata in casa pierzand timpul, ori ma duc sa omor dermatologul ala idiot si apoi ma omor si pe mine .

#237
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Nu trebuie sa disperi. Incerci tot ce se poate incerca. Masura disperata: te razi in cap. O perioada o sa arati ciudat, dar e mai bine. Apoi incerci alte produse, ce ti se recomanda si crezi ca ar fi bune pentru tine. E o boala nenorocita pe care, in cele din urma, vei reusi sa o tii sub control. Altii traiesc fara o mana sau un picior.  Eu am inceput sa si chelesc. Cand ma gadesc ca bunica-miu si taica-miu au parul mai des decat al meu, ma oftic mai tare. Dar trebuie sa ne adaptam si sa ne concentram asupra lucrurilor pozitive si persoanelor care tin la noi.

#238
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005

View Post-MosNicolae-, on 23 octombrie 2012 - 11:18, said:

Problema este ca dupa barbierit trebuie o alifie ceva... daca dai cu spirt lasa tenul uscat... lucru asta am observat ca este ceva generic la majoritatea lotiunilor(vreau sa zic ca contin Alcool si usuca tenul).
Incearca nivea balsam sensitive , dupa parerea mea nu usuca. Sau altele gen balsam "alcohol free".

#239
MitzaPCH

MitzaPCH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.05.2010
Asa e, problema asta e una sacaitoare si oricat de mult ne-am dori sa spunem ca ne-am obisnuit nu facem decat sa ne mintim singuri, eu am perioade si perioade, nu m-am barbierit de 4 ani, doar imi tund barba, de un an si ceva au inceput sa-mi apara si in zona obrajilor si la urechi si pe maxilar. Cu totii ne chinuim, va inteleg perfect dar asta e, macar nu e ceva fatal. Nu m-ar deranja daca ar stagna... dar din pacate vad ce se extinde.. nu stiu cum voi fi peste 10 ani si sincer mi-e frica sa ma gandesc. Sper ca la un moment dat sa se fabrice un leac sau macar un tratament care sa o faca sa dispara in totalitate.
In prezent folosesc Squanorm de la Ducray si Kerium DS, ma spal cu amandoua odata incep cu squanorm il las 5-6 min, clatesc si dupa cu Kerium. Dupa ce ies din baie folosesc crema de la Kerium + altele hidratante iar daca am o eruptie f grava bag o tura de cortizon..  si vreo 2 zile nu am probleme ( in alea 2 zile nu ma ating de fata, nu ma spal, nu pun mana, nu dorm cu capul in perna ), din pacate dupa 2 zile maxim 3 trebuie sa repet procedura. Sper sa ma mai tina ceva tratamentu asta adica sa nu imi creez o oarecare rezistenta. Dupa ce o sa termin cele 2 sticlute o sa trec la alt sampon macar pentru o perioada scurta de timp.

#240
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002
Am fost diagnosticat cu dermatita seboreica acum vreo 15 ani. Am incercat de toate pentru toti si va rog sa ma credeti cand spun asta caci PE TOATE, CHIAR PE TOATE SI DE TOATE am incercat. Kerium, Bluecap, Alukina bla-bla. TOT. Rezultate? Pai de la 0 la 10... cam 5.
De vreo 3 luni traiesc un miracol. Sau mai bine zis o trezire din prostia pe care am avut-o de nu m-a dus caputul sa incerc asa ceva mai devreme.
Despre ce este vorba? Despre uleiul din samburi de strugure. Se gaseste si in farmacii si se vinde ca si produs farmaceutic in niste flacoane, dar se gaseste si in... Billa. Da, ati citit bine, este vorba despre supermarketul BILLA, caci eu doar acolo gasesc la jumatate de litru, din acela comestibil. Pe cat de bun este la gust (caci are un gust dulce-acrisor) pe atat de bun este si pentru fata mea super iritata, super uscata si super exfoliata si descuamata. Adica era asa. Cu toate smacurile cu care am incercat nu am facut nimic altceva decat sa-mi ameliorez reactia dermatitei seboreice. Insa cu uleiul din samburi de strugure ma simt un alt om.
Dimineata dupa ce ma scol si seara, inainte de culcare, ma spal pe fata cu un sampon sau sapun usor pentru copii, ma sterg si apoi dau cu ulei pe fata, atat cat sa am toata fata lucioasa. Spalatul este musai pentru ca are rol de peeling. Uleiul intra in piele relativ repede. Nu numai ca mi-au disparut toate balariile de pe fata, insa actualmente fata mea se poate compara cu cea a unui copil mic, fina.
Mentionez ca nu m-am vindecat de aceasta boala. Daca nu dau, dupa maximum 3 zile, problemele reapar si pana sa-mi dispara, din nou, trebuie sa treaca alte 2-3 zile. Deci, cu alte cuvinte, din punctul meu de vedere, am gasit cea mai buna si eficienta metoda de a tine boala sub control: hidratarea puternica cu ulei din boabe de strugure. Sticla de juma de litru costa 23 de lei. Eu folosesc uleiul Monini caci doar asta gasesc.
Era sa uit, ma barbieresc la maximum 2 zile.

Incercati si voi caci n-aveti ce pierde. Veti ramane placut surprinsi.
Bafta!

#241
DCNU

DCNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.02.2013
Asta fiindca mareste capacitatea de rezistenta a sistemului imunitar. Sa revii cu alte posturi in legatura cu tratamentul. Poate dupa un anumit timp , nu mai are efect. Si apropo, dupa 15 ani, cam cat de extinsa este boala pe fata? Ai si pe piept?

#242
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View PostDCNU, on 07 februarie 2013 - 22:59, said:

Asta fiindca mareste capacitatea de rezistenta a sistemului imunitar. Sa revii cu alte posturi in legatura cu tratamentul. Poate dupa un anumit timp , nu mai are efect. Si apropo, dupa 15 ani, cam cat de extinsa este boala pe fata? Ai si pe piept?
Nu cine stie ce, nu foarte mult. Dar suficient de enervant. Pe fata am in stanga/dreapta narilor, la baza piramidei nazale, sus spre sprancene, in spatele urechilor si la extremitatile scalpului. Pe piept am si n-am. Cand ma apuca mancarimea (de fel sunt si flocos al naiba pe organism) si incep sa ma scarpin imi apare rapid daca nu ajung sa fac un dus ceva sau o baie. Dar oricum, pe piept nu prea este vizibila atunci cand rasare. In schimb am o regiune pe spate, intre omoplati, cam cat o juma de palma care se micsoreaza sau se mareste in tandem cu ce am pe fata. Nu-mi pot explica legatura, dar asta am observat. Cand pe fata sunt cur de bebe imi dispare si de pe spate si cam de peste tot.
Chestia asta, dermatita, nu se vindeca. Se tine in frau. Obisnuiti-va cu asta. La mine unul este vorba si despre hidratare puternica caci dupa dus sau baie mi se usuca fata intr-un hal fara de hal. Dar ma pun pe barbierit, apoi intind o pelicula fina de ulei peste tot pe unde am probleme si totul se rezolva. Am renuntat si la fumat, ma alimentez cat de cat sanatos (zic eu), echilibrat si fara excese, de baut nu beau.

Spre deosebire de multe alte smacuri si tratamente, uleiul din samburi de strugure nu irita, nu provoaca roseata. Aproape ca nu se baga de seama ca ai dat cu ceva pe fata. Calmeaza si hidrateaza pielea enorm; contine zinc, la fel ca smacurile farmaceutice. Cautati mai multe informatii pe net despre binefacerile acestui ulei. Dimineata, pe stomacul gol, ingurgitez si cate o lingura de ulei.

P.S.
Nu am pe cap - slava Domnului! Ma spal cu sampon antimatreata cu miere, de la Hemel.

Edited by razvan2007, 08 February 2013 - 09:57.


#243
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Imi dau si eu cu parerea in legatura cu dermatita seboreica. Am citit ca multi ati incercat chiar tot si nu ati ajuns la nici un rezultat marcant. Toti tratati efectul si mai putin cauza care de multe ori e mai mult sau mai putin cunoscuta si trebuie sa va analizati mult ca sa o intelegeti.
As vrea pe cei cu aceasta problema de dermatita seboreica sa ii intreb , dar sa raspunda sincer care e regimul lor alimentar obisnuit, perioada de timp cand se agraveaza si mediul in care  voi  lucrati. Apoi pot trage o concluzie.Si  sa va dau un sfat care va poate duce pe calea spre ameliorare , chiar vindecare.De voi depinde daca imi raspundeti, eu va acord din timpul meu si sunt bine intentionat.
Baftá.

#244
DCNU

DCNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.02.2013
Eu unul nu prea mananc , mananc daca imi amintesc, pot manca o data pe zi, sau pot sa nu mananc...In legatura cu periodada de timp cand se agraveaza: la mine e mereu fata rosie ! In 5 ani nu am avut macar o zi de remisie a bolii.Eu inca nu lucrez , stau mai mult in casa, motivele probabil le stii.

#245
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Ok, dar putin acolo mananci. Poti descrie eventual atunci cand mananci ce mancaruri preferi, modul de preparare, ce mancaruri mananci in general. E important.
Citeam ca in dermatita seboreica sunt implicati si fungi parazitari, da e normal. Dermatita- inflamatia pielii si unul dintre caracteristicile patologice ale inflamatiei este ''functio laesa'' - lezarea functiilor, adica apararea locala e deficitara si favorabila dezvoltarii microbilor oportunisti.
Sampoanele contra dermatitei au antibiotice antimicotice, trateaza efectul, nu si cauza. In general cauza , cam in proportie de 90 % este alimentatia necorespunzatoare, proalergena pentru anumiti indivizi, continut bogat in histamina.

#246
MitzaPCH

MitzaPCH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.05.2010
salut perseu, ma poti ajuta pe privat cu o lista a ceea ce pot manca si ce nu? intradevar mananc toate porcariile si de obicei pierd noptile in sensul ca adorm dupa 2am. poate imi mai poti da si alte sfaturi despre asta.

#247
Extraterestru

Extraterestru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 30.01.2013

View PostMitzaPCH, on 21 februarie 2013 - 12:36, said:

salut perseu, ma poti ajuta pe privat cu o lista a ceea ce pot manca si ce nu? intradevar mananc toate porcariile si de obicei pierd noptile in sensul ca adorm dupa 2am. poate imi mai poti da si alte sfaturi despre asta.
Cel mai bine treci pe la dermato şi îţi zic ăia acolo: Aşa în mare îţi zic ce mi-au spus şi mie:
- Fără mâncare fierbinte, aici intră şi lichide(adică ceai, cafea: Orice fierbinte), fără mâncare picantă, fără alcool.
Astea sunt ce am mai reţinut de la dermato: Ce mai este la bine de ştiut: Igiena este aia care contează: Spălat des - dat jos scuamele: Totul este că la domino: Scuamele alea crează senzaţia de mâncărime şi cu cât sunt mai multe: Cu atâta este stresul/mâncărimea mai mare şi apar mai multe!
Este recomandat să găseşti un prosop ceva moale să te poţi şterge bine pe faţă după spălare: Adică poţi să bagi spălare de 3 ori pe zi şi să nu dai jos scuamele... se umezesc şi se usucă la loc: Dar tot acolo sa rămână! - Trebuie o metodă să scapi de ele!


Am încercat majoritatea şamponurilor din comerţ şi câteva din farmacie(ce au comun: Sunt scumpe RĂU!): La mine într-un mod epic are efect şamponul de urzica cu 3 Ron 1L: Este uşor şi nu am păţit să mă usture scalpul că în cazul altor şampoane!
Pe forum am citit de samponul de urzica si am zis ca nu am ce pierde: Am trecut pe sampon de urzica si cam asta este totul: M-am tuns mai scurt si sunt foarte atent la diferenta de temperatura(afara frig - acasa - cald).

Edited by Extraterestru, 21 February 2013 - 13:00.


#248
luisa05

luisa05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2013
ani de zile am avut si eu dupa urechi, la sprancene si incepuse sa-mi apara si pe frunte.Am citit pe un blog de produse naturiste ca pt dermatite, psoriazis etc este foarte bun untul de shea,si mi-am comandat sapunul crema din unt de shea. M-am spalat, iar dimineata dupa urechi nu mai aveam nimic, de atunci ma spal in fiecare zi pe fata cu acest produs care pt mine a facut minuni, acum nu mai am nimic nici la sprancene si nici pe frunte.Sunt incantata si va recomand si voua.De asemenea am citit ca se poate utiliza si pt spalarea capului (eu nu l-am folosit pt aceasta interbuintare dar celor cu aceasta problema il recomand, poate le este benefic).In plus pretul sapunului este mai mult decat avantajos 13 lei (si il folosesc 2-3 luni).

#249
MitzaPCH

MitzaPCH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 27.05.2010
multumesc de raspuns, o sa incerc si eu untul de shea si uleiul de struguri aa vad ce si cum. va tin la curent

#250
Extraterestru

Extraterestru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 30.01.2013
Trebuie să caut şi eu o cremă pentru la vară: Ceva de genul:
- Obligatoriu să fie transparentă, să nu se vadă pe piele.
- Naturală.
- Cat mai ieftină.

Daca se poate ceva de la farmacie... sa fie cat mai sigura: Ca asa am Avon si alte astea prin casa... dar naiba stie cat de naturale sunt...

#251
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View PostExtraterestru, on 21 februarie 2013 - 16:35, said:

Trebuie să caut şi eu o cremă pentru la vară: Ceva de genul:
- Obligatoriu să fie transparentă, să nu se vadă pe piele.
- Naturală.
- Cat mai ieftină.

Daca se poate ceva de la farmacie... sa fie cat mai sigura: Ca asa am Avon si alte astea prin casa... dar naiba stie cat de naturale sunt...
Tot ce se gaseste in comert nu este 100% natural!
Igiena exemplara + uleiul din seminte de strugure si nu ai probleme. Incearca formula asta si vezi care-i treaba.

Edited by razvan2007, 21 February 2013 - 16:41.


#252
Extraterestru

Extraterestru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 30.01.2013

View Postrazvan2007, on 21 februarie 2013 - 16:39, said:

Tot ce se gaseste in comert nu este 100% natural!
Igiena exemplara + uleiul din seminte de strugure si nu ai probleme. Incearca formula asta si vezi care-i treaba.
Igiena să zicem că deja mi-am făcut o obişnuinţă spălat pe faţă şi toate cele: Fără săpun şi alte chimicale.
Îmi trebuie o alifie/crema(poate şi ulei) care să ţină: Adică să nu se evapore:Trebuie aă ţină pielea elastică!

Edited by Extraterestru, 21 February 2013 - 16:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate