Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
363 replies to this topic

#217
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012

 bilibistrocizel, on 23 octombrie 2012 - 11:23, said:

insanatosire grabnica
sunt curios ce tratament iti vor da

Multumesc frumos.
Ete ca mai aveau în gând sa îmi dea un spray ANTI Roseala cica pe la 70 si ceva de ron(în situatia în care analizele pâna acuma m-au costat 2 sute si ceva de ron) + un spray cu roca de ce naiba era pe la 30 si ceva de ron.

#218
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

 -MosNicolae-, on 23 octombrie 2012 - 11:25, said:

Multumesc frumos.
Ete ca mai aveau în gând sa îmi dea un spray ANTI Roseala cica pe la 70 si ceva de ron(în situatia în care analizele pâna acuma m-au costat 2 sute si ceva de ron) + un spray cu roca de ce naiba era pe la 30 si ceva de ron.
Incearca si DermaSpray. Se gaseste la Sensiblue si Dona imbuteliat in 3 dozaje. Ia-l pe cel mai mic (cel mai ieftin). Rau nu are cum sa-ti faca sub nicio forma.

#219
FlowerOfLifePinealGland

FlowerOfLifePinealGland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.02.2011
Cauza: Stresul si alimentatie prea acidica.
In situatiile mai delicate, stresante, glandele suprarenale sunt obligate sa functioneze la capacitate maxima. Odata cu adrenalina, este insa secretat si un hormon care stimuleaza activitatea glandelor sebacee si, implicit, aparitia cosurilor, cojilor. Sa manance mai multe legume si fructe crude!

Cel mai eficient si ieftin tratament pentru față si păr (coji, acnee, iritatii, eczeme, rani) este "Sapunul de Alep cu 55% ulei de dafin", dupa aplicarea pe piele se asteapta circa 10 minute inainte de clatirea cu apa. Bine-nteles acest tratament se foloseste impreuna cu o dieta predominant alcalina si cu reducerea stresului prin relaxari profunde sau chiar meditatie Zen cel putin 30 de minute in fiecare dimineata. In zona sprancenelor recomand sa dea cu ulei de masline in fiecare dimineata, sa clateasca dupa circa 10 minute cu apa amestecata cu putin oțet.
-pentru Sapun de Alep se poate face comanda online, cautati pe google.
Cautati pe internet de unde puteti sa faceti rost de Kombucha in orasul dumneavoastra, eu am gasit cu 30 RON si e mai buna decat oțetul obisnuit, se si bea pentru agentii probiotici. Sanatate si numai bine!

#220
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 FlowerOfLifePinealGland, on 23 octombrie 2012 - 18:49, said:

Cauza: Stresul si alimentatie prea acidica.
In situatiile mai delicate, stresante, glandele suprarenale sunt obligate sa functioneze la capacitate maxima. Odata cu adrenalina, este insa secretat si un hormon care stimuleaza activitatea glandelor sebacee si, implicit, aparitia cosurilor, cojilor. Sa manance mai multe legume si fructe crude!

Cel mai eficient si ieftin tratament pentru față si păr (coji, acnee, iritatii, eczeme, rani) este "Sapunul de Alep cu 55% ulei de dafin", dupa aplicarea pe piele se asteapta circa 10 minute inainte de clatirea cu apa. Bine-nteles acest tratament se foloseste impreuna cu o dieta predominant alcalina si cu reducerea stresului prin relaxari profunde sau chiar meditatie Zen cel putin 30 de minute in fiecare dimineata. In zona sprancenelor recomand sa dea cu ulei de masline in fiecare dimineata, sa clateasca dupa circa 10 minute cu apa amestecata cu putin oțet.
-pentru Sapun de Alep se poate face comanda online, cautati pe google.
Cautati pe internet de unde puteti sa faceti rost de Kombucha in orasul dumneavoastra, eu am gasit cu 30 RON si e mai buna decat oțetul obisnuit, se si bea pentru agentii probiotici. Sanatate si numai bine!

nu recomand otet
se va inrosi si mai tare

#221
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012

 FlowerOfLifePinealGland, on 23 octombrie 2012 - 18:49, said:

Cauza: Stresul si alimentatie prea acidica.
In situatiile mai delicate, stresante, glandele suprarenale sunt obligate sa functioneze la capacitate maxima. Odata cu adrenalina, este insa secretat si un hormon care stimuleaza activitatea glandelor sebacee si, implicit, aparitia cosurilor, cojilor. Sa manance mai multe legume si fructe crude!

Cel mai eficient si ieftin tratament pentru față si păr (coji, acnee, iritatii, eczeme, rani) este "Sapunul de Alep cu 55% ulei de dafin", dupa aplicarea pe piele se asteapta circa 10 minute inainte de clatirea cu apa. Bine-nteles acest tratament se foloseste impreuna cu o dieta predominant alcalina si cu reducerea stresului prin relaxari profunde sau chiar meditatie Zen cel putin 30 de minute in fiecare dimineata. In zona sprancenelor recomand sa dea cu ulei de masline in fiecare dimineata, sa clateasca dupa circa 10 minute cu apa amestecata cu putin oțet.
-pentru Sapun de Alep se poate face comanda online, cautati pe google.
Cautati pe internet de unde puteti sa faceti rost de Kombucha in orasul dumneavoastra, eu am gasit cu 30 RON si e mai buna decat oțetul obisnuit, se si bea pentru agentii probiotici. Sanatate si numai bine!
Ce vrea sa fie acidica?

O sa caut si sapunul asta.

Cum procedez sa curat fata pentru aplicarea cremei:
- Dau cu apa pe fata(aka ma spal pe fata): Las 30/60 de secunde sa se înmoaie scuamele: Iau un disc pentru Demachiante si sterg fata cu el.
Cum procedez sa curat fata dupa aplicarea cremei:
- Dau cu apa pe fata(crema la început este ALBA... treptate devine incolora): Astept 20/30 de secunde si dau cu discul pe fata: Se da jos preparatul cu ajutorul discului - Urmând ca la final sa dau cu apa pe fata si sa curat apa în exces.
Chiar si dupa ce dau cu discul tot se simte ca ramâne un strat pe piele(ramâne pielea elastica/fina la atingere).



 razvan2007, on 23 octombrie 2012 - 12:06, said:

Incearca si DermaSpray. Se gaseste la Sensiblue si Dona imbuteliat in 3 dozaje. Ia-l pe cel mai mic (cel mai ieftin). Rau nu are cum sa-ti faca sub nicio forma.
Mai exact ce pret... ca pe google este cam scump.

 bilibistrocizel, on 23 octombrie 2012 - 22:31, said:

nu recomand otet
se va inrosi si mai tare

Mi-au dat urmatoarele la nivel de recomandare:
- Fara alcool.
- Fara tutun.
- Fara mâncare/apa/ceai fierbinte. - Totul la temperatura camerei.

#222
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

 -MosNicolae-, on 24 octombrie 2012 - 20:52, said:

Mai exact ce pret... ca pe google este cam scump.
Cel mai ieftin gasesti in farmacia Dona: vreo 70 lei pentru flaconul de 50 ml si 100 lei pentru flaconul de 100 ml.
In oricare alta parte este mai scump cu cel putin 20 lei.

Ai sa constati (daca inca nu ai observat) ca tot ce tine de dermato este foarte scump.

Edited by razvan2007, 25 October 2012 - 11:05.


#223
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012

 razvan2007, on 25 octombrie 2012 - 11:02, said:

Cel mai ieftin gasesti in farmacia Dona: vreo 70 lei pentru flaconul de 50 ml si 100 lei pentru flaconul de 100 ml.
In oricare alta parte este mai scump cu cel putin 20 lei.

Ai sa constati (daca inca nu ai observat) ca tot ce tine de dermato este foarte scump.
Am vazut ca toate sunt scumpe, am avut un SOC sa vad ca asigurarea nu acopera nici macar un produs.

Am uitat sa scriu ca m-am barbierit doar cu apa: M-a lovit nostalgia... acuma astept sa vad daca se usuca pielea(sa ramâna uscata): Macar sa stiu sa zic treaba asta la doctor.

Pâna una alta preparatul cu toate ca a fost curat cu disc demachiat - spalat fata(deja de 3 ori pâna acuma): Înca se mentine flexibila.
Am mers putin la risc cu barbieritul cu apa ca aveam oleaca retinere sa nu fac vreuna sa trebuiasca sa dau cu sapun pe fata(si ala sigur usuca(adica asta de am eu: Urmeaza sa caut sapunurile care au fost recomandate).

#224
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

 -MosNicolae-, on 25 octombrie 2012 - 13:32, said:

Am vazut ca toate sunt scumpe, am avut un SOC sa vad ca asigurarea nu acopera nici macar un produs.

Am uitat sa scriu ca m-am barbierit doar cu apa: M-a lovit nostalgia... acuma astept sa vad daca se usuca pielea(sa ramâna uscata): Macar sa stiu sa zic treaba asta la doctor.

Pâna una alta preparatul cu toate ca a fost curat cu disc demachiat - spalat fata(deja de 3 ori pâna acuma): Înca se mentine flexibila.
Am mers putin la risc cu barbieritul cu apa ca aveam oleaca retinere sa nu fac vreuna sa trebuiasca sa dau cu sapun pe fata(si ala sigur usuca(adica asta de am eu: Urmeaza sa caut sapunurile care au fost recomandate).

Poti deslusi reteta de maglavais pe care ai luat-o de la farmacie? S-o pui aici, sa vad si eu despre ce este vorba si sa ma duc sa comand si eu acel preparat la farmacie.

#225
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Dacă face chestia asta, are ban de la mine. Şi tu la fel. Şi sper să-ţi crească şi păr pe limbă, dacă insişti.

#226
-MosNicolae-

-MosNicolae-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 826
  • Înscris: 04.10.2012
Macar apreciez ca ai spus înainte sa pun, nu stiam ca nu am voie sa pun asa ceva pe forum si sincer NICI NU STIU CE contine: Nu înteleg scrisul: Eu doar am dat la farmacista.

#227
cristanug

cristanug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.12.2009
In medicina nu se cunoaste cauza dar se stie sigur ca este o bacterie, ciuperca la mijloc care este declansata in urma unor x situatii.

Nu are rost sa dati o gramada de bani pe sampoane sau solutii foarte scumpe care mai atrag si alte toxicitati in corp, cu efecte negative secundare.

Incercati sa stati mai mult la soare, evitati zaharul cat de mult posibil si folositi in cazul parului, samponul preferat sau cel mai ieftin pe piata, spalare - clatire x2. Dupa ultima clatire turnati in par o solutie din otet de mar cu apa, ( 75% apa - 25% otet iar cantitate totala sa zicem 300ml sau o cana) si lasati in par pana simtiti ca incepe sa usture (5-10min) apoi clatiti cu apa si lasati asa. Mare atentie, nu folositi otet din magazin tip transparent ci acela facut acasa de culoare maronie care se depune pe fundul sticlei si trebuie agitat!

#228
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Recomandarile primite de mine de la dermatolog - pentru dermatita seboreica. Tuns scurt -( daca doresc - nu e obligatoriu). Solutie "Elocom" de 2 ori pe zi dimineata si seara - se maseaza scalpul. Spalare la 2 sau 3 zile cu sampon "Kertyol P.S.O. - Ducray" se spala de 2 ori - a doua oara se sta cu samponul cel putin 2 minute pe scalp. Inainte de tratamentul acesta am utilizat cu succes o perioada "Nizan forte" recomandat de alt medic dermatolog. Din cate stiu afectiunea are perioade in care afecteaza mai mult scalpul si perioade mai linistite. Tot de la stres mi sa spus ca este declansata.

#229
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002
Asta pentru scalp. Insa pentru fata?!...

#230
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Eu m-am spalat si pe fata cu cele doua sampoane - cu accent in zona ochilor. Am observat ca nu mai fac conjunctivita de la praf (nu infectioasa) / blefarita.La 14ani diagnosticul a fost de conjunctivita la 28 de ani alt medic mi-a pus diagnosticul de blefarita (un fel de conjunctivita cronica care are perioadele ei ca si dermatita seboreica). Dermatologul care mi-a dat "Nizan forte" mi-a spus ca am si psoriazis - cu manifestari pe palme, coate si talpi. Am observat ca exista legatura intre tratamenele pentru dermatita seboreica si cele pentru manifestarile psoriazisului - alifiile contin anumite procente de acid pentru a "arde" superficial scuamele. Singurul medicament luat de mine  (pastila nu alifie) care a reusit sa indeparteze scuamele de la psoriazis si sa-mi faca pielea ca noua (desi l-am luat preventiv pentru trichineloza cam 5 zile - dupa care s-a limpezit situatia si am intrerupt) este "Duador" substanta activa Albendazol  - dar are o gramada de efecte colaterale negative.

Edited by tocmaiacum, 27 October 2012 - 22:28.


#231
Zorah

Zorah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2008
Eu m-am resemnat de vreo 3 ani de zile n-ai cum cu boala asta desi unii nu stiu ce igiena folosesc dar au tenul perfect chiar si cu boala asta. Eu imi dau cu crema de la roche posay dimineata si apoi seara inainte de culcare nu am scuame n-am nmk dar mi se inroseste pielea. Cand vine caldura vara nu mai am roseata dar iarna asa face.
P.S imi poate spune si mie cineva cum imi inchid porii de pe fata ca nu stiu si se vede naspa....

#232
giximan

giximan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2007
Salutare,
Am aceleasi probleme de multi ani, intr-o forma severa, si am fost la cativa medici. Concluzia generala e ca tratamentul e individual, prin incercari. Ceea ce mie imi face bine e poate destul de rau la altcineva. Am folosit Blue Cap, Nizoral, HS, etc Dupa o perioada mai lunga sau mai scurta probleme revin. De 2 ani insa tin bine sub control astfel: pentru fata folosesc Dardia crema de fata de la Intendis - aplicata seara 2-3 zile imi curata perfect fata pentru cca 2 saptamani, pentru piept, urechi, ceafa folosesc Belogent de la Belupo, crema sau unguent, folosit cam in acelasi mod ca si Dardia si cam cu aceleasi efecte. Pentru par folosesc cele mai simple sampoane, fara coloranti, parfumuri, etc, de obicei cele mai ieftine si eventual de urzica, galbenele, ce gasesc. Bune au fost cele de pe la hoteluri si cele pentru bebe. Secretul e ca nu las scalpul sa se obisnuiasca. Folosesc un tub dupa care schimb. Daca la prima spalare nu are efect il arunc la cos.
Vara, in concedii (fara stres), la soare si cu apa salina totul e perfect...parca nici nu am auzit vreodata de DS.
Nu tin regim, mananc orice, beau cafea, fumez.

#233
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012
Dupa o lunga perioada revin si eu(macar ca un fel de multumire fata de persanele care m-au ajutat).
O sa spun cum procedez eu la modul zilnic, sau o sa trec diverse care trebuie evitate si ce folosesc eu:
1 - Fara alcool, fara mâncare fierbinte.
2 - Dimineata bag spalat pe fata cu apa potrivita(nici prea calda... nici prea rece): Las putin(cam 10 secunde ajung sa se curate fata) -> Sterg preparatul cu ajutorul unui disc demachiant. -> Dau cu Pimafucin -> La 12 mai dau iara cu Pimafucin(daca sunt acasa, daca îmi aduc aminte - Nu este obligatoriu) -> Seara dau cu preparatul.
Asta la partea de fata.

Pe cap dau cu Dermovate si pun câte o picatura pe ce zona apare rosie.  - Precizarea: Nu prea folosesc asa ceva ca nu prea mi-au aparut: Dar stau acolo si mai dau cu solutia asta când apare vreo zona rosie.
Ce este important: Nu mai folosesc sapun pe fata de anul trecut, nu mai folosesc creme de barbierit si alte astea: Am trimmer facial si scurtez barba + la sfârsit dau cu lama de ras dupa ce umezesc putin barba(doar cu apa) -> În felul asta am evitat sa folosesc alte chimicale.
La urma dau cu pimafucin(sau preparatul): Îmi pun ora de barbierit în jurul la ora la care trebuie sa dau cu preparatul(sau crema) si pielea ramâne hidratata de la astea.

Cam la saptamâna bag un barbierit cu lama de ras... restul zilele bag doar cu trimmer facial: În felul asta evit deranjul prea mare.
Am început sa am grija la ce manânc si tot asa am început sa fiu mai atent cu diferentele de temperatura, nu îndrept nimica radiator/aeroterma spre fata si cam atâta: Când bate vântul îmi pun fularul la fata.

Edited by Zgarcit, 14 January 2013 - 19:30.


#234
andreigeangu

andreigeangu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2013
stie careva daca derma spray este eficient in tratarea DS??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate