Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...
 Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...
 Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...
 Sfat legat de achizitonarea unui ...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!
 

Despre Magnetofoane

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1648 răspunsuri în acest subiect

#1369
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 548
  • Înscris: 15.06.2006

 djl, on 20 aprilie 2018 - 16:04, said:

Dar muzica se aude de bandă? Dacă da, cum ai făcut? Ai conectat la ieşirea de linie sau ai pus 2 microfoane ca să se audă din boxe?

Muzica se aude de pe banda da.

Video l-am filmat cu telefonul pe trepied, in acelasi timp, iesirea de la PR99 a fost conectata la un recorder extern in WAV 96/24 bit.

Dupa ce am terminat, folosind Adobe Premier, am inlocuit in video trackul audio cu cel inregistrat de mine cu recorderul si le-am sincronizat.

Aceeasi chestie o fac si la vinyl-uri :  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h2sPwUdIP0k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1370
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Si un Sony mai putin cunoscut (cel putin de catre mine)

Fișiere atașate



#1371
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Am vazut pe ebay in usa ceva de genu, era cat un mercedes.

#1372
fmicrxbr08

fmicrxbr08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 27.07.2008
Buna ziua.

In urma cu vreo 2 luni mi-a trimis cineva un AKAI GX265D (impecabil, din Pitesti jud Arges).

La pus in priza surpriza, toate capetele deaizmuthate si unul din cele 2 de inregistrare....spart (are 2 pentru both way recording).

Am rezolvat problema capului prin inlocuirea acestuia cu unul original venit de prin California.

Am reaizmuthat capetele folosind o banda de test inregistrata de cineva ce detine mai multe scule, am reglat inaltimea pana am obtinut semnal maxim pe ambele canale... dupa treaba asta am constatat ca inregistreaza si reda surprinzator de bine si pe viteza de 9,5 cm.

Am luat schema electronica si am umblat in "raspuns in frecventa" intrucat la sub 60Hz, indiferent de viteza.... inregistra distorsionat si am rasucit de ele pana am vazut pe osciloscop sinusul curat si nedeformat la 30 Hz. Prost este in schimb ca a pierdut din amplitudine la 16.000 Hz.

Acum am 2 probleme ce nu le dau de cap. Cand rulez pe directia 1-3 .... si nu e nimic inregistrat, aud frecventele joase ale directiei 2-4. Am dat record pe 1-3 si pe monitor aud frecventele joase ale pistelor 2-4. Daca sterg banda si pe 2-4 ...constat ca acele frecvente joase ...nu se sterg, raman "ramasite"ale tonurilor joase iar asta se intampla la viteza de 19 cmps.

Si desigur, o banda stearsa de magnetofonul asta are un zgomot de fond mai mare decat o banda premagnetizata spre exemplu de alt magnetofon.  

Stergerea benzii cu magnetul e o solutie ok? Derulata iar banda sa fie in contact cu un magnet? Asa am reusit sa elimin tot ce tine de zgomote reziduuale..

Editat de fmicrxbr08, 11 mai 2018 - 09:57.


#1373
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Problema cu crosstalk-ul (joasele care radiaza in canale apropiate) este un defect clasic al sistemului 4 track.

Poate fi imbunatatita situatia cu un reglaj perfect al capului de redare si inregistrare.

Pe akai (gx77, gx646, gx747) am sesizat acel crosstalk dar relativ scazut, chiar si cu ajustare perfecta a capetelor.

Pe revox de exemplu problema e mult mai audibila fiind pistele putin mai late, iar spatiul dintre ele mai ingust.

Capatul de stergere trebuie verificat (geometrie/semnal stergere)

Oscilatorul de bias trebuie sa aiba frecventa corecta si semnalul generat trebuie sa nu aiba distorsiuni sau offset DC.

Stergerea cu magnetul lasa zgomot mare, magnetul este DC , cu un magnet nu demagnetizezi banda, ci o magnetizezi in saturatie.

Ajustarea de bias-eq se face conform manualului, bias-ul nu poate fi niciodata perfect. Este un win-loose.

Bias mic, raspuns la frecvente inalte foarte bun, dar distorsiune marita
Bias mai mare, raspunsul la frecvente inalte scade dramatic, dar si distorsiunea.

Bias-ul trebuie echilibrat in asa fel incat aparatul sa se incadreze in specificatiile de distorsiune din manual (<0,6 THD la 0 dB , 250nWb/m pt revox)

Ca idee, intre 40hz-18khz, la -10db pe o banda moderna , ar trebui sa fie raspunsul +- 1db
Majoritatea calculeaza 30hz-20khz , acolo e loc pana la +-2 db .

Atentie mare, bias-ul se regleaza l minim -10db sub 0.




#1374
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 796
  • Înscris: 28.07.2005
Am un GX747 si am aceeasi problema cu "crosstalk" ...aud ceva de pe canalele celelalate chiar cu banda moderna foarte buna calitate ..initial,am crezut ca imi pierd auzul ...acum mi-ai confirmat ca sunt normal la urechi dar tamp la portofel...

#1375
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Eu deaia am trecut pe 2track de ceva vreme, 4track nu a fost niciodata intentionat ca standard hifi, mai ales daca ai boxe bune si amplif bun, imediat se aud limitariile.
Cu cat e viteza mai mare, cu atat crosstalk-ul va fi la o frecventa mai inalta (am incercat 38 / 4track)

La 9,5 nu se aude deloc crosstalk-ul.
Majoritatea benzilor din comert au fost inregistrate mono la 9,5. Ghici de ce ?

Editat de vladtm, 11 mai 2018 - 14:31.


#1376
fmicrxbr08

fmicrxbr08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 27.07.2008
Capetele sunt aliniate aproape perfect, "lere" improvizate astfel incat suprafetele sa fie aliniate perfect cu ghidajele, lumina multa pentru reglarea inaltimii si azimuth-ului apoi pe osciloscop cu o banda de test trasa pe un 747 in care nu s-a intervenit deloc la capete, am facut reglajele fine de inaltime si de azimuth iar suruburile sunt relativ apropiate de pozitia lor initiala ( sigiliile s-au rupt forfecandu-se asa ca am cunoscut pozitia initiala ).

Toate reglajele le-am facut dupa manualul de servis iar dupa treaba asta magnetofonul s-a schimbat cu totul, suna mult mai bine, inregistreaza mult mai bine, efectiv pe anumite benzi canta exact ca sursa fara atenuare. Asta o face pe BASF DP26 si DPR26. La fel si pe ORWO 123 LH (nu pe toate, am cateva nerulate). Pe AGFA sau PHILIPS nu am obtinut rezultate notabile, inregistreaza bine dar atenuat.La fel si pe SVEMA, banda noua desigilata de mine si dezlipita spira de mine.

La 9,5 nu se aude nimic, am banuit si eu acest fenomen, la viteza mai mare probabil foloseste putere mai mare iar magnetizarea e mai puternica. Desi pune pe banda 30 HZ sinus curat, nu se aude "pe partea cealalta". Nu am masurat semnalul din capul de inregistrare sa verific daca se confirma regula, cert este ca datorita vitezei marite,campul magnetic in capul de redare este mai puternic.

Editat de fmicrxbr08, 11 mai 2018 - 14:49.


#1377
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Pai ajustarea se face pt un tip de banda. Pentru a functiona cu alt tip, trebuie ajustata pt acel model dinou.

Akai de obicei au venit din fabrica calibrate pentru maxell ud-xl sau XLI

#1378
fmicrxbr08

fmicrxbr08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 27.07.2008
In carte recomanda banda SCOTCH 211 inclusiv pe reglarea raspunsului in frecventa.  Cum nu aveam asa ceva la indemana am folosit cea mai noua si buna banda.

Initial nu vroiam sa umblu in acele reglaje dar distorsiona basii, se auzea distorsionat.Pe osciloscop am vazut si distorsiunea, asta m-a facut sa rasucesc de bobine pana aveam aproape aceeasi amplitudine si la 30Hz si la 16.000 Hz. A iesit la limita intrucat ori aveam amplitudine prea mare pe joase in raport cu inaltele ori diatorsiona joasele.

Am gasit banda noua pe un site ce le aduce din Germania dar au si preturi pe masura, la cat am cheltuit pe tepe de OLX ... eram mai castigat de luam noua din Germania...

Exemplu de teapa [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N7s7Bw47qvk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], lipitoqre, prafoasa, dupa 5 min de play se auzea infundat ...lasa material magnetic pe cap....iar dupa 10 minute s-a gripqt pe ghidaje. Daca nu eram pe langa magnetofon as fi avut rola presoare distrusa...

Editat de fmicrxbr08, 11 mai 2018 - 15:14.


#1379
horex1952

horex1952

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 11.05.2016
Crosstalk exista la toate aparatele pe 4 piste indiferent de marca. Sincer sa fiu, pe viteza 19cm/s, la un Akai sau Revox bine reglat nu se aude crosstalk. La viteza 38cm/s insa pe aceleasi aparate, Revox A700 si Akai GX-650D, ambele pe 4 piste si cu viteze de 9-19-38, se aude acel crosstalk mai ales la fregventele joase. O sugestie, treceti dela 4 piste la 2 piste, daca vreti calitate

#1380
fmicrxbr08

fmicrxbr08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 27.07.2008
Mai bine ma bateai decat sa imi spuneti de reglaje, ba mai vine si cireasa de pe tort cu calitatea :)

E cumva posibil sa fie si functie de cap? La aparatul meu, capetele de redare sunt destul de maricele, sunt originale dar sunt ca si gabarit asemanator cu alea de rostov, tesla fata de capetele GX inguste. E posibil sa influenteze si marimea (e de 2-3 ori mai mare miezul decat la GX-urile mai noi.... luand in calcul ceva ani de la GX265D (1975) si alelalte mai cu mot... mai tinere....

Cam asa arata capul
https://goo.gl/images/ZTRLoR



Acum daca tot a venit vb de reglaj, cine are experienta si toqte cele necesara pe aici pe forum care sa ma poata ajuta cu calibrarea?

Editat de fmicrxbr08, 11 mai 2018 - 22:53.


#1381
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 383
  • Înscris: 14.09.2006

 fmicrxbr08, on 11 mai 2018 - 22:38, said:

Mai bine ma bateai decat sa imi spuneti de reglaje, ba mai vine si cireasa de pe tort cu calitatea Posted Image

E cumva posibil sa fie si functie de cap? La aparatul meu, capetele de redare sunt destul de maricele, sunt originale dar sunt ca si gabarit asemanator cu alea de rostov, tesla fata de capetele GX inguste. E posibil sa influenteze si marimea (e de 2-3 ori mai mare miezul decat la GX-urile mai noi.... luand in calcul ceva ani de la GX265D (1975) si alelalte mai cu mot... mai tinere....

Cam asa arata capul
https://goo.gl/images/ZTRLoR



Acum daca tot a venit vb de reglaj, cine are experienta si toqte cele necesara pe aici pe forum care sa ma poata ajuta cu calibrarea?

Am inteles ca la GX77, 747, 646 e mai putin 'auzibil' fenomenul, tocmai datorita capetelor.Pe 'tapeheads.net' spunea cineva ca folosirea DBX scade mult acest sunet neplacut.Nu stiu, nu am incercat, dar sunt curios, cand ajung pe acasa voi testa.Am un Teac x1000R.

#1382
zep3107

zep3107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 11.06.2010

 KatalinMARIUS, on 22 martie 2018 - 14:57, said:

Salutare, mi-am cumparat un Kashtan1 a mers de la inceput pe un singur canal acum insa nu mai merge deloc acel canal, am schimbat boxa in canalul ce nu functiona inainte si se aude foarte foarte incet ... este cineva care se pricepe si ma poate ajuta ? Multumesc !!
Se stie ca toti condesatorii electroitici trebuie schimbati din toata schema si va functiona ca nou!Acei condesatori capsulati in aluminiu se usuca doar la sculele rusesti!

#1383
chiricarc

chiricarc

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 19.05.2007
Vrea cineva adaptoare NAB tip Pioneer, printate din PLA ?

Fișiere atașate



#1384
tutibarbone

tutibarbone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 26.09.2016
Dau si eu cu parerea,ca nu dau cu parul,legat de acest fenomen "crosstalk" cum ii ziceti.
La modelele Akai cu capetele GX este ceva ce nu a putut fi eliminat complet,tocmai datorita capetelor GX.
In rest,din experienta propie,va pot spune ca un reglaj bun al capetelor,elimina acest efect.Adica intorci banda inregistrata pe o parte si nu se aude nimic pe partea cealalta.Eu fac asta cu statia de 120w data la maxim si verific zgomotul.
Se poate face confuzie,adica sa fie capetele pozitionate perfect si totusi sa se auda ceva muzica f slab,dar cauza poate fi ca banda a fost inregistrata iar stergerea nu este completa.
In rest...spor la mesterit!:)

#1385
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 796
  • Înscris: 28.07.2005
@tutibarbone

Eu am observat ca daca inregistrez cu un volum mai mic,se cam pierde acel background noise.
Nu stiu cum sun reglate capetele,iar benzile sunt perfect noi.

#1386
tutibarbone

tutibarbone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 26.09.2016
Asa cum am zis(si asta am citit,nu din experienta mea) problema n-a putut fi eliminata definitiv la capetele GX,tocmai din cauza constructiei capului
Eu am un AKAI GX4000D si a fost imposibil de eliminat complet.La volum mare,se mai aude ceva,dar nu mult peste zgomotul de fond al benzii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate