Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Despre Magnetofoane

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1648 replies to this topic

yo9hrb

yo9hrb

Senior Member

• Grup: Senior Members
Dupa ce ai vazut ce are inauntru un magnetofon cu un singur motor, iata si doua poze ale interiorului unui magnetofon cu 3 motoare. Pare mai simplu, nu? Cauciucaraia inseamna 3 curele (4 cu cea de la contor) si o rola presoare.

Attached Files

• Attached File  p1.jpeg   72.22K   18 downloads
  • Attached File  p2.jpeg   65.56K   19 downloads

Edited by yo9hrb, 05 May 2024 - 21:02.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

In plus, motoarele sunt de curent continuu, cu consum mult mai mic de energie electrica si cu control electronic al turatiei.
Pentru acel akai, un set complet de curele si rola presoare este pe ebay peste 100$, plus transport. Fara rolele intermediare de cauciuc!
Si ca sa le schimb si sa fac o verificare/reglare a mecanicii, io nu cer mai putin de 200 lei!
Asa ca fa o socoteala daca merita!
Nu vreau sa te descurajez, dar e pacat sa arunci banii pe o scula de slaba calitate, foarte veche, total depasita tehnologic.

maimutzica

maimutzica

Member

• Grup: Members
Am inteles. Nu e nicio problema de asta am intrebat deoarece nu ma pricep. Atunci ce sa caut? Mai mult de 1000 lei nu as da totusi ca nu dispun de bani foarte multi. Am o pasiune pt lucrurile vechi, am si niste casetofoane, dekuri si video. Nu foarte multe ca nu am spatiu. Sa completez mica colectie am nevoie si de un magnetofon.

Altul pe care l-am gasit la suma asta ar fi Akai X-201D. De acesta ce stiti?

Edited by maimutzica, 06 May 2024 - 09:45.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Exact aceeasi Marie, dar cu alta palarie!
Asta e si mai vechi. E din 1973.
Schema electronica putin diferita si mecanica identica, diferenta numai la fata. Dezavantaj major - are 3 capete(nu la fel cu magnetofoanele cu 3 capete adevarate!), deci la schimbat trebuiesc 2 diferite(cel de stergere nu se schimba in mod normal).

Vezi aici 2 mag-uri. Ambele sunt deck, fara amplificare.
UHER-ul are capul destul de uzat. Sony este mai OK si e cu 3 capete.
Parerea me ca de pe OLX cumpaeri vechituri numai daca te pricepi foarte bine si stii sa le testezi/inspectezi.
Altfel... dai un ban dar sigur nu-l mai ai! Si iti asumi cheltuielile ulterioare sau pierderea totala.

maimutzica

maimutzica

Member

Link?

Edited by maimutzica, 06 May 2024 - 15:42.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Scuze, m-am grabit!
AICI

maimutzica

maimutzica

Member

Nici o problema!

Frumoase si cele din link, mai ales Sony. De Teac 2300 sx ce-mi puteti spune? Multumesc si sper ca nu v-am plictisit cu intrebarile mele.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

TEAC:
An productie 1970 - 1971
3 capete, 3 motoare: unul de curent alternativ - cabestan, alte 2 pentru role - curent continuu.
2 curele - una pentru cabestan si una pentru contorul de banda.
Nu straluceste in caracteristici, dar este in limite decente.

Trebuie bine inspectat, capetele posibil uzate dupa atatia ani si mai ales trebuie revizie generala si verificate/refacute toate reglajele, atat mecanice cat si electronice.

maimutzica

maimutzica

Member

Deci n-ar fi rau. Am posibilitatea sa-l vad pe acesta, o sa ma duc sa-l aud, vad daca imi place il iau.

Am o curiozitate. In anii 80 am avut un Majak 202 ( nu eu, ci tatal meu). Tin minte ca avea doua piste, adica puteai avea doua muzici diferite pe aceeasi parte. Avea doua butoane 1 si 2 sau ceva de genul. La magnetofoanele acestea mai de marca la care m-am uitat, nu vad aceste butoane de piste. Doar cele rusesti detineau asa ceva? Nu ca ar fi un incovenient este doar o curiozitate.

yo9hrb

yo9hrb

Senior Member

Cred ca au toate. Philips-ul meu are.

Stefi_R

Stefi_R

Member

Da, am avut si eu un Majak 203, si intr-adevar cu acele butoane (parca 1-3; 4-2) comutai de pe o pista pe alta, si aveai melodii diferite, doar ca mono.
Nu mai tin minte, parca pentru stereo trebuiau apasate ambele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate