Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Arhiva NFS Carbon 1 MB!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#19
Manny AC

Manny AC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 01.05.2006
Imaginea aia care o am eu are fisiere in ea. 2 arhive zip in care n-am putut intra, una de 1.99GB si una de 1.10GB, cateva fisiere de dimensiune 0( alea care trebuie doar sa fie prezente pe disc cu toate ca jocul nu le foloseste)si alte cateva fisere(cred ca facute fictiv - adica le este data o denurie, dimensiune si o extensie). Aici unitatea virtuala imaginea este vazuta la 3.18GB.

#20
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006
In fisiere sunt anumite stringuri (siruri de caractere) care se repeta. Conceptul arhivarii este cel de a inlocui stringurile mai mari, ce se repeta frecvent cu altele mai mici. Poti repeta acest proces pe codul rezultat de cateva ori, insa spatiul castigat va fi mai mic de fiecare data.

Doar in caz ca se intreba careva :)

#21
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Faza asta chiar functioneaza... acum ceva timp (cand aparuse NFS Most Wanted) a venit un user si a dat link catre o arhiva de maxim 5 Mb, de curiozitate am descarcat-o si am dezarhivat, surpriza chiar era jocul... am zis "hai ca e teapa", dar... l-am instalat si a functionat, deci chiar se poate (cate ore/zile/saptamani/luni a stat sa arhiveze nu stiu si putin m-ar interesa :P )

#22
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Ca tot suntem la capitolul "arhivari miraculoase"  :D , am si eu o dilema.  
Am acasa un CD (700MB - Foton) pe care sunt "arse" 4 jocuri :
Patrician II (128MB)
Project Igi2 (187MB)
Tom Clancy's Splinter Cell (300MB)
WWE Raw (78,9MB)
TOTAL - 693,9MB ?!?!
Cu e posibil sa fie comprimate in asa hal ? Jocurile astea ocupa o gramada de CD-uri . Numai Splinter Cell vine pe 3 CD-uri (original) si IGI2 pe 2 CD-uri.
Toate jocurile functioneaza perfect , dar dezarhivarea si instalarea dureaza foarte mult (20-25 de minute la IGI 2).

#23
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Nu exista un algoritm cu care sa comprimi 3 GB de date in 5 MB de arhiva fara sa pierzi mare parte din informatii!
Nu stiu ce ai dezarhivat tu acolo...

antinVidia, exista unele programe de compresie care fac mici "minuni"..., pot comprima de cateva ori informatia, dar nicidecum ceva de genul 3 GB comprimati in 5 MB.

Edited by Zygoth, 02 August 2007 - 08:30.


#24
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostZygoth, on Aug 2 2007, 09:26, said:

antinVidia, exista unele programe de compresie care fac mici "minuni"..., pot comprima de cateva ori informatia, dar nicidecum ceva de genul 3 GB comprimati in 5 MB.

Pei daca eu am dezarhivat , instalat si jucat toate jocurile respective.
Attached File  1.JPG   56.79K   130 downloads Attached File  2.JPG   100.72K   125 downloads

#25
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Da, antinVidia, nu te-am contrazis pe tine, exista, si eu am avut astfel de jocuri care au fost comprimate cu algoritmi avansati si in cazul unora pe diferite sisteme am petrecut chiar ore intregi dezarhivandu-le, ma refeream doar la diferenta mare de valori la o compresie (3GB>5MB) care nu se poate face fara pierdere de date (loseless).

Unele dintre arhivatoarele destul de bune par sa fie UHARC sau GZIP, din cate am auzit eu.

http://www.maximumco...om/programs.php

Edited by Zygoth, 02 August 2007 - 09:46.


#26
ovyman

ovyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.03.2007
Fratilor tot ziceti ca ati gasit arhive cu jocuri de 1 mb sau 5 mb, dati si voi un link la un astfel de joc sa vedem si noi minunea asta.

#27
fraidycat

fraidycat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 28.07.2007

View Postovyman, on Aug 2 2007, 16:25, said:

Fratilor tot ziceti ca ati gasit arhive cu jocuri de 1 mb sau 5 mb, dati si voi un link la un astfel de joc sa vedem si noi minunea asta.
sunt de acord cu ovyman...dati si voi link cu fisiere de 1 Mb care au fost comprimate din 3 GB

#28
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
ovyman citeste regulamentul hmm?

Dar daca tot se reuseste dupa 3 zile ce conteaza. Adica imi iau cei cativa gb de muzica si ii las 3 zile si devin 5 mb. Foarte misto.
Ba se poate in 3 zile, ba nu se poate deloc.
Cum e pana la urma?

#29
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Tot nu-mi vine sa cred ca n-ati inteles !!!
Cititi cu atentie posturile de mai sus. Este un link la pagina KGB archiver > Tests. Acolo spune clar cum arhiveaza (programul asta are cea mai mare rata de compresie la ora actuala).
Colectia ta de MP3 de citiva Gb nu va ajunge niciodata la 5 Mb. Cel mult 90% arhivare, adica un cistig de 10%. Si nu dureaza 3 zile, dureza 3 luni, probabil si mai mult!
Uite aici si o arhiva de 900 Kb ce contine un fisier de 1.8 Gb.
Lamurit?!

Attached Files



#30
fraidycat

fraidycat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 28.07.2007

View Postqueensoft, on Aug 2 2007, 17:40, said:

Tot nu-mi vine sa cred ca n-ati inteles !!!
Cititi cu atentie posturile de mai sus. Este un link la pagina KGB archiver > Tests. Acolo spune clar cum arhiveaza (programul asta are cea mai mare rata de compresie la ora actuala).
Colectia ta de MP3 de citiva Gb nu va ajunge niciodata la 5 Mb. Cel mult 90% arhivare, adica un cistig de 10%. Si nu dureaza 3 zile, dureza 3 luni, probabil si mai mult!
Uite aici si o arhiva de 900 Kb ce contine un fisier de 1.8 Gb.
Lamurit?!
Nu!!?!(sunt lamurit) pentru ca nu pot sa instalez most wantedu...adik pe orice dau clik nu se deschide.poate ai putea sa ne spui cum sa facem...

#31
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pai si cam pe unde dai click?!
Cum am mai explicat mai sus, arhiva aia minune NU contine jocul. Contine doar crackul necesar jocului. Deci nu poti instala de acolo. Instalezi din imaginea obisnuita, de 2-3 Gb, cit o avea....
Daca nu e asta cazul, ia explica, te rog, mai pe larg si mai exact, problema !!

#32
fraidycat

fraidycat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 28.07.2007
Pai mam uitat in arhiva pusa de tine queen si am dezarhivat imaginile alea.Era ceva cu nfs-mw si le-am montat.Cand am dat instal nu se intampla nimica,si nici cand dadeam pe orice fisier de acolo.Eu nu stiu daca ii ceva bun in toata arhiva aia.Lamureste-ma pls.Si cei care au mai downloadat acest fisier de la tine de la post sa spuna pls daca e valabila arhiva.

#33
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Eu nici n-am inteles ce ar trebui sa contina arhiva aia. Cert e ca un joc functional nu contine, decat daca ar trebui dezarhivat cu altceva in afara de WinRAR. Nici macar autorun.inf nu este un fisier valid.

Deci, luminati-ma si pe mine... cu ce anume este umplut fisierul ala care-mi ocupa, momentan, 1.74 GB pe HDD? :huh:

Edited by alexcrist, 03 August 2007 - 10:54.


#34
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postqueensoft, on Aug 3 2007, 08:15, said:

Cum am mai explicat mai sus (n.r.: in mai multe post-uri), arhiva aia minune NU contine jocul. Contine doar crackul necesar jocului (practic, un fisier gol, continind numai caracterul ASCII 'zero'). Deci nu poti instala de acolo. Instalezi din imaginea obisnuita, de 2-3 Gb, cit o avea....

Cititi cu atentie tot topicul, incepind de la primul mesaj.

Edited by queensoft, 03 August 2007 - 11:20.


#35
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Postqueensoft, on Aug 3 2007, 12:18, said:

Cititi cu atentie tot topicul, incepind de la primul mesaj.
Am inteles...nu e jocul, e doar crackul.
Insa si crackul ala trebuie sa fie un fisier valid, executabil. Pe imaginea aia nu e nimic valid. Spune-mi care fisier de acolo s-ar putea folosi. Macar asa, de dragul discutiei.

#36
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Este valid. Pentru joc este valid. Trust me. Eu am jucat NFS si Prince of Persia (parca) cu un asemenea crack si au mers foarte bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate