Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Arhiva NFS Carbon 1 MB!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#37
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
E simplu!

Jocul are nevoie de CD-ul original introdus in unitatea optica pentru a verifica validitatea aplicatiei (in mare parte).
Acum, deoarece aceste jocuri nu au metode avansate de verificare si cauta doar existenta unor fisiere pe un drive (denumire, extensie, dimensiune), s-au creat aceste arhive care reproduc arborescenta discului (CD-DVD). Fisierele sunt umplute cu valori 0, deci nu contin informatiile din jocul/aplicatia originala, scopul lor final fiind acela de a atinge dimensiunea originala a fisierelor provenite de la producator. Si eu personal am intalnit astfel de arhive care aveau ca dimensiune 5 MB, si dupa ce le mountai pe drive-ul virtual ocupau 700 MB sau 4 GB, dar... NU CONTIN JOCUL/APLICATIA originala. Sunt doar un DUMMY.

#38
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
OK... am prins ideea.
Dar care ar fi rostul unor asemenea "dummy-uri"? Eu asta nu mai inteleg. Daca tot trebuie sa am pe PC imaginea jocului care ocupa X GB, de ce sa nu rulezi jocul de pe imagine si sa mai pui INCA un fisier de X GB doar ca sa pacalesi jocul? Sunt singurul caruia i se pare absurd?

Edited by alexcrist, 03 August 2007 - 13:12.


#39
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nu e absurd, probabil nu intelegi tu.
Imaginea aia goala se foloseste in loc de crack. Deci joci jocul cu acea imagine, nu cu aia de unde ai instalat.
Dupa ce instalezi jocul poti sa stergi imaginea originala/buna, se foloseste doar asta goala/crack.
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
hh.......................

#40
sarmala

sarmala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 04.08.2006
doamne..... mai zice lumea ca romanii sunt buni la IT.... 4 giga se face 1 mega....... de cascadorii rasului nu altceva =)))))))
acea imagine nu contine decat informatie nula(0 in cod binar), nu e de mirare ca arhivata ocupa 1 mega


aceasta situatie seamana cu downlodarea unui imagini de 100Giga cu ajutorul torrentilor.... daca opresti downlodul la 1% imaginea ocupa 100giga pe HDD, pentru ca si-a creat deja arborele si si-a ocupat deja spatiul necesar

Edited by sarmala, 03 August 2007 - 14:44.


#41
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View PostantinVidia, on Aug 2 2007, 09:25, said:

Ca tot suntem la capitolul "arhivari miraculoase"  :D , am si eu o dilema.  
Am acasa un CD (700MB - Foton) pe care sunt "arse" 4 jocuri :
Patrician II (128MB)
Project Igi2 (187MB)
Tom Clancy's Splinter Cell (300MB)
WWE Raw (78,9MB)
TOTAL - 693,9MB ?!?!
Cu e posibil sa fie comprimate in asa hal ? Jocurile astea ocupa o gramada de CD-uri . Numai Splinter Cell vine pe 3 CD-uri (original) si IGI2 pe 2 CD-uri.
Toate jocurile functioneaza perfect , dar dezarhivarea si instalarea dureaza foarte mult (20-25 de minute la IGI 2).
Nu cumva descoperi cand joci ca iti lipsesc filmele de intro, muzica si unele filmulete din timpul jocului?

Ca eu am jucat thief asa din arhiva d-asta mica dar pana nu l-am luat pe 2 cd-uri nu stiam cat pierd.

Eu am priceput faza cu imaginea clona, there goes another busted myth :))

#42
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Ha, nu vazusem postul lui antinVidia...
Mai este o explicatie pentru faza asta.
Eu am vazut la FarCry si la alte jocuri.
Sunetul si texturile sint transformate. Adica, sunetul este facut MP3, iar texturile JPG. Jocul original are aceste fisiere necomprimate, pentru calitate mai mare. Dureaza mult decompresia si refacerea fisierelor originale.
Sau, sunetele/texturile originale sint arhivate cu UHARC, care ruleaza foarte greu, dar atinge rate de compresie foarte mari. Plus ca are algoritmi speciali pentru multimedia.

#43
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006

View PostantinVidia, on Aug 2 2007, 09:25, said:

Ca tot suntem la capitolul "arhivari miraculoase"  :D , am si eu o dilema.  
Am acasa un CD (700MB - Foton) pe care sunt "arse" 4 jocuri :
Patrician II (128MB)
Project Igi2 (187MB)
Tom Clancy's Splinter Cell (300MB)
WWE Raw (78,9MB)
TOTAL - 693,9MB ?!?!
Cu e posibil sa fie comprimate in asa hal ? Jocurile astea ocupa o gramada de CD-uri . Numai Splinter Cell vine pe 3 CD-uri (original) si IGI2 pe 2 CD-uri.
Toate jocurile functioneaza perfect , dar dezarhivarea si instalarea dureaza foarte mult (20-25 de minute la IGI 2).

Sunt jocuri sparte la greu, le lipseste muzica, filmuletele, pierzi mult din feelingul original.

Revenind la imaginile minune *.mds si *.mdf. Chestia e ca jocurile au tot felul de metode de a verifica daca CD-ul introdus e cel original, iar in cazul imaginilor uzuale *.ISO, imaginile acestea ISO nu pacalesc acei algoritmi de verificare, adica ai imaginea incarcata cu Daemon Tools si tot iti zice sa introduci CD-ul original in unitate. Atunci, daca nu ai un no cd crack, un executabil care nu face verificarea cd-ului, folosesti imaginea *.MDS care pacaleste jocul ca e cd original. Cu imaginea ISO nu merge, dar cu MDS merge, jocul crede ca ai originalul, asta pana apare un nocd crack calumea si dispare si MDS-ul din calculator. :)

#44
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
nu stiu daca se poate face chiar asa ceva...dintr-un dvd intr-o disketa...dar mai 'umbla' pe net ceva de genu' cand aparuse beta test de la office 2007....de 2 MB arhivat cu KGB...si iti trebuia un sistem de ultima generatie cu vreo 8 GB de ram ca sa mearga dezarhivat in nu stiu cate ore.....dar mai e ceva cu arhivarea....cu mult timp in urma(cand foloseam W!ND0W$) gaseam pe net jocuri scoase de TEHNIC..erau arhivate cu uharc....si tot ce ocupa mult era covertit..din .wav in .ogg...si alte formate...si dezarhivarea se face din setup(daca se poate numi as...era un amarat de .BAT)..la fel si conversia...si ajungea san andreas(ocupa un dvd tot jocul) in doar 269 MB...

Edited by crysty2k5, 05 August 2007 - 20:05.


#45
skycleaner

skycleaner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 31.10.2006
Am intalnit si eu la un moment dat un joc arhivat cu UHArc. Avea cateva zeci de mega si dupa desfacere a ajuns la aprox.3 giga. Dar nu era in nici un caz un crack, era jocul in totalitate. Nu mai retin acu numele jocului.

#46
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Ori mai avea si alte compresie (adica wav-mp3, jpg-bmp), ori nu avea citeva zeci de mega...

#47
Slypky

Slypky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 23.01.2007
Pana la urma voi chiar credeti ca jocurile pot fi arhivate intru-un mb personal cred ca nu e prea putin 1 MB am constatat asta .am arhivat o baza de date DBF de 150 mb pana la urma au iesit 27 de mb din 150 in nici un caz 1 mb

#48
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
off.... macar ai citit si tu toate posturile ? sa vezi despre ce e vorba ?

ce UAMENI ...

#49
gabirds

gabirds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.10.2006
salut!
am si eu o explicatie, sper ca destul de logica!
daca vreti sa jucati acele jocuri, dupa ce le instalati, este nevoie sa introduceti discul in unitatea optica!
dar daca ai imaginea (copia) jocului (iso, nrg, mdf...etc) montezi imaginea intr-o unitate fantoma, (creat cu
alcohol 120%, Daemon Tools, image drive), si poti sa te joci. este mai convenabil o asemenea metoda, decit
manipularea discului original, dar aceste copii sint de dimensiuni mari, de accea se folosesc acele arhive,
care practic doar imita imaginea discului original, dar nu contin nimic, doar au calitatea dimensiunulor foarte reduse,
arhivate nu ocupa spatiu si se pot pastra pe hard!

#50
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Pana la urma fisierul respectiv este un MiniImage.

Edited by eiffel, 06 September 2007 - 10:57.


#51
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Ma, voi bateti campii... acum cateva luni (prin februarie-martie) a intrat un user nou care a sfarsit banat.
acesta a atasat o arhiva de cativa MB pe care am descarcat-o din curiozitate (tipul spunea ca este NFS carbon sau Most wanted nici nu mai stiu care) am dezarhivat-o si era jocul intreg
L-am instalat si A MERS (tin sa mentionez ca nu am avut instalat jcul in prealabil, deci este exclusa varianta cu mini image).

#52
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Jesus, nu se poate asa ceva!
Si cam cit de mare era arhiva minune? Si ce joc era? In topicul asta?! Nu prea cred. Eu l-am urmarit de la inceput.
Pune si tu aici arhiva! CE?????? NU POT SA CRED!!! Ai sters arhiva minune ?????????

#53
Slypky

Slypky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 23.01.2007
pai daca acea arhiva are jocul si o pune aici si acel joc ruleaza ( desi e imposibil ) la randul lui atunci inseamna ca incalca regulamentul softpedia astftel de intrebari sugestii / reclamatii se fac pe privat .
Si mentionez ca acea arhiva ar fi putut fi un virus sau un fisier de hijack.

Edited by Slypky, 30 August 2007 - 22:05.


#54
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Hai, lasa. Macar sa puna el aici ceva, macar sa fie arhiva minune, macar sa fie jocul, macar sa mearga dezarhivat, macar sa mearga si instalat !!!!
Cau multe conditii, deci cred ca n-o sa iasa nimic.
Poate sa tirmita si pe privat, no problemo !!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate