Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Elvetia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#829
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnickro, on 25 decembrie 2022 - 17:21, said:

Pentru intrarea in Elvetia este necesar ca pasaportul sau CI sa fie valabile cel putin 6 luni de la data intrarii? Pe site-ul MAE nu scrie acest lucru, insa am gasit aceasta informatie pe un site de calatorie.
Din ce stiu eu, nu. Eu, la momentul calatoriei, m-am bazat pe informatiile de pe site-ul MAE.

Edited by zuv, 25 December 2022 - 20:14.


#830
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnickro, on 25 decembrie 2022 - 17:21, said:

... Pentru intrarea in Elvetia este necesar ca pasaportul sau CI sa fie valabile cel putin 6 luni de la data intrarii? ...

Nu ştiu cum este în prezent, dar în 2012 nu s-a pus această problemă niciodată. Şi am intrat în Elveţia de 5 sau de 6 ori (nici nu mai ştiu exact, că nu am dormit deloc în Elveţia, deşi circuitul a fost cu multe vizite în ţara asta). Poţi citi ce am postat pe topic atunci. Nu-mi aduc aminte să se fi pus problema cu valabilitatea CI de 6 luni, şi dacă nu se punea atunci, eu zic că în niciun caz nu se mai poate pune în prezent. Dar e doar părerea mea, nu pot băga mâna în foc.


Sănătate şi Sărbători Fericite în continuare !

#831
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,647
  • Înscris: 12.12.2006
https://www.ch.ch/en...ing-switzerland

Daca intri cu masina e posibil sa nici nu te opreasca. Noi am intrat asta vara dinspre Chamonix si nu parea nimeni in vama, am trecut pur si simplu. Aveam pasapoartele la noi, in caz de nevoie.

#832
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Basel - Markthalle

Foarte aglomerat, dupa pranz pana spre seara. Wi-Fi gratuit, care si functioneaza OK. Sambata, pe la branz, erau si standuri volante ale unor producatori locali.
Pont: In ciuda programului afisat pe site, dupa 22:00 nu prea mai gasesti deschis nici un stand care vinde mancare. Barul Hinz&Kunz (poate inca 1-2) era deschis, insa nu se intra decat cu rezervare.

Attached Files



#833
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Basel - Historisches Museum Basel – Barfüsserkirche

Attached Files


Edited by zuv, 02 January 2023 - 11:30.


#834
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Basel - Adväntsgass

Un targ de Craciun mai "altfel".
Organizat pe Rheingasse, o strada paralela cu Rinul. Peste drum e zona "rosie" a Baselului.

Attached Files



#835
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Zona "rosie" este delimitata cu verde Posted Image

Attached Files


Edited by atupi, 06 January 2023 - 10:47.


#836
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postatupi, on 06 ianuarie 2023 - 10:47, said:

Oficial, da.  Neoficial, am impresia ca pestii mai depasesc zona marcata incercand sa momeasca clienti. Prin zona statiei de tramvai Rheingasse erau mai multi cetateni de culoare (dar nu numai) care incercau sa abordeze, discret, barbati. Acum, nu stiu daca erau proxeneti sau drug-dealers. Ciudat, n-am auzit fauna vorbind romaneste...

Edited by zuv, 06 January 2023 - 11:03.


#837
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
La Zurich cred ca a devenit romana limba oficiala a Red district-ului. Basel e piata mica :)

#838
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postatupi, on 06 ianuarie 2023 - 11:08, said:

La Zurich cred ca a devenit romana limba oficiala a Red district-ului. Basel e piata mica Posted Image
Nu doar in Zurich. Si prin Germania, Belgia, Olanda, etc.

Edited by zuv, 06 January 2023 - 11:11.


#839
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 28.12.2015
Avem in plan o saptamna in Geneva la sfarsitul lui Martie.

Cam asa arata planul pana acum:
Ziua 1 si 2: Sosire de dimineata si vizita in Geneva
Ziua 3 CERN
Ziua 4  Annecy
Ziua 5 Lausanne si Montreux
Ziua 6 Mont Blanc Express
Ziua 7
Ziua 8  Nu se pune / Plecare de dimineata spre casa

Cum va suna?
Ce fac cu ziua 7?  Dati-mi idei, va rog! Posted Image

Merci

#840
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,647
  • Înscris: 12.12.2006
In zona am vizitat asta vara si Yvoire, un orasel/sat turistic dar f frumusel, cu a sa Jardin des 5 sens. Nu stiu daca e deschisa in martie gradina dar satul e frumos oricum.

In apropiere de Annecy am vizitat asta vara si Castelul Menthon-Saint Bernard precum si Gorges du Fier. Gorges nu stiu cat sunt de practicabile in martie, depinde de apa/zapada dar sunt foarte spectaculoase.

Am vizitat si Evian dar pavilionul principal e in renovare, ni s-a parut ca a meritat mai putin vizita.

Edited by mdt, 10 January 2023 - 19:57.


#841
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostLHR, on 10 ianuarie 2023 - 18:58, said:

... Dati-mi idei ...

Una ar fi Zermatt. Laşi maşina în Täsch la gară, apoi mergi la Zermatt şi urci cu trenul cu cremalieră la Gornergrat. Dar trebuie să verifici să fie timp frumos în ziua aia. La fel trebuie să fie şi la Chamonix. De aceea ar fi bine ca programul să fie flexibil, adică să poţi să schimbi zilele între ele.

Altă idee ar fi Berna, dar aici nu ştiu cum faci cu parcarea, nu m-a preocupat.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 11 January 2023 - 11:22.


#842
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Nu stiu cu ce va deplasati dar as pune pe lista Vevey, Gruyeres, daca veneati mai tarziu un pic natura e o nebunie in zona cu inflorirea narciselor salbatice.
In Elvetia as prioritiza natura in dauna urbanului. Riviera Vevey-Montreux e superba odata ce se incalzeste si incep sa apara florile.
Pun cateva poze de anul trecut din zona.

Attached Files


Edited by atupi, 11 January 2023 - 14:52.


#843
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,647
  • Înscris: 12.12.2006
@atupi in ce perioada ai facut pozele astea? 😍

#844
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Se vede in numele pozelor, unele mijloc de Aprilie, altele inceput de Mai. Malul lacului Leman este fabulos ptr plimbare cu bici.

#845
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 28.12.2015
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Pe moment planul  pe care l-am facut e doar o schita si vizitele nu sunt batute in cui.
Vacantele noastre sunt flexibile si, de obicei, avem idee cam ce vrem sa vizitam dar decizia finala cu ce facem in fiecare zi se ia la fata locului in functie de circumstantele locale (vreme, transport, chef... Posted Image )

#846
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Vevey trebuie pus pe lista, acolo e locul unde s-a retras Chaplin,  pe faleza exista doua statui una langa alta   Chaplin  langa Eminescu.  Am fost de doua ori acolo, faleza aia e fabuloasa, despre bustul lui Eminescu s-a facut si un fel de sedinta daca asta trebuie sa fie acolo pe faleza sau nu !!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate