Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

pete pe piele

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
mi-au aparut pe picioare, mai exact acolo unde scrotul  atinge pielea, pete rosii care par sa se extinda.zona aceea este rosie si pielea arata ca pielea de pa mana atunci cand ai lipsa de calciu.m-am dat cu tot felul de creme dar degeaba.ce credeti ca este ? acum nu stiu unde trebuie sa ma duc, la dermatolog sau la urolog ( pt ca e in zona organelor de care am mare nevoie  :D ).cred ca la dermatolog.mai trebuie sa trec si pe la medicul de familie sau emrg la policlinica, imi iau bon si astept juma de zi ca sa im vina randul ?

Edited by danok007, 05 July 2007 - 18:55.


#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
io cred ca la ceea ce frumos se cheama dermato-venerologie. le-nglobeaza pe amadoua :)

#3
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 danok007, on Jul 5 2007, 19:48, said:

mi-au aparut pe picioare, mai exact acolo unde scrotul  atinge pielea, pete rosii care par sa se extinda.zona aceea este rosie si pielea arata ca pielea de pa mana atunci cand ai lipsa de calciu.m-am dat cu tot felul de creme dar degeaba.ce credeti ca este ? acum nu stiu unde trebuie sa ma duc, la dermatolog sau la urolog ( pt ca e in zona organelor de care am mare nevoie  :D ).cred ca la dermatolog.mai trebuie sa trec si pe la medicul de familie sau emrg la policlinica, imi iau bon si astept juma de zi ca sa im vina randul ?

Ceea ce descrii pare a fi o ciuperca, afectiune denumita medical tinea inguinalis.
Incearca Lamisil crema, de doua ori pe zi, timp de doua-trei saptamani, plus igiena riguroasa, cu schimbarea zilnica a lenjeriei.

#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Cum se face pielea pe mana cand ai lipsa de calciu?

#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
se descuameaza ( :lol:  na!)

#6
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
as incerca si crema aia, dar pana la urma cred ca merg la medic, doar ca... :newblush:

#7
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 danok007, on Jul 5 2007, 19:48, said:

mi-au aparut pe picioare, mai exact acolo unde scrotul  atinge pielea, pete rosii care par sa se extinda.zona aceea este rosie si pielea arata ca pielea de pa mana atunci cand ai lipsa de calciu.m-am dat cu tot felul de creme dar degeaba.ce credeti ca este ? acum nu stiu unde trebuie sa ma duc, la dermatolog sau la urolog ( pt ca e in zona organelor de care am mare nevoie  :D ).cred ca la dermatolog.mai trebuie sa trec si pe la medicul de familie sau emrg la policlinica, imi iau bon si astept juma de zi ca sa im vina randul ?
1. daca porti chiloti, de unde sa atinga scrotul pielea de pe picioare???
2. si mie imi apar petele alea.. rosii si mari... asta pentru ca sunt gras ca un porc si picioarele se freaca de chiloti & stuff, intelegi?  Petele mele nu dor, nu sunt "sensibile", nu "se descuameaza" cum scria un nene mai sus...  
La dermato nu am ce sa caut, pentru ca eu nu merg la curve si nu schimb "partenerii" asa des (am aceeasi prietena de 3 ani :) ).

Edited by ciureanuc, 06 July 2007 - 09:47.


#8
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007

 ciureanuc, on Jul 6 2007, 10:44, said:

1. daca porti chiloti, de unde sa atinga scrotul pielea de pe picioare???
2. si mie imi apar petele alea.. rosii si mari... asta pentru ca sunt gras ca un porc si picioarele se freaca de chiloti & stuff, intelegi?  Petele mele nu dor, nu sunt "sensibile", nu "se descuameaza" cum scria un nene mai sus...  
La dermato nu am ce sa caut, pentru ca eu nu merg la curve si nu schimb "partenerii" asa des (am aceeasi prietena de 3 ani :) ).

am spus asa ca sa va dati seama mai usor in ce zona am petele  :disgust:


"Ceea ce descrii pare a fi o ciuperca, afectiune denumita medical tinea inguinalis.
Incearca Lamisil crema, de doua ori pe zi, timp de doua-trei saptamani, plus igiena riguroasa, cu schimbarea zilnica a lenjeriei."

am cautat pe google si ai dreptate, e ciuperca asta.am rams ingrozit cand am vazut cat de mult poate sa se extinda  :surprise:   , la mine e inca mica  :D

Edited by danok007, 06 July 2007 - 09:57.


#9
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 danok007, on Jul 6 2007, 10:51, said:

am spus asa ca sa va dati seama mai usor in ce zona am petele  :disgust:
"Ceea ce descrii pare a fi o ciuperca, afectiune denumita medical tinea inguinalis.
Incearca Lamisil crema, de doua ori pe zi, timp de doua-trei saptamani, plus igiena riguroasa, cu schimbarea zilnica a lenjeriei."

am cautat pe google si ai dreptate, e ciuperca asta.am rams ingrozit cand am vazut cat de mult poate sa se extinda  :surprise:   , la mine e inca mica  :D

o sa iti zica doctorul ce mi-a spus si mie (sper) : poarta bermude!  :naughty:
cred ca ai ce are si ciureanu :P

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 ciureanuc, on Jul 6 2007, 10:44, said:

La dermato nu am ce sa caut, pentru ca eu nu merg la curve si nu schimb "partenerii" asa des (am aceeasi prietena de 3 ani :) ).


sper ca le-ai spus si ciupercilor, sa stie asta, poate-poate te-or ocoli din prea mult respect. :D

#11
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 ciureanuc, on Jul 6 2007, 10:44, said:

1. daca porti chiloti, de unde sa atinga scrotul pielea de pe picioare???
2. si mie imi apar petele alea.. rosii si mari... asta pentru ca sunt gras ca un porc si picioarele se freaca de chiloti & stuff, intelegi?  Petele mele nu dor, nu sunt "sensibile", nu "se descuameaza" cum scria un nene mai sus...  
La dermato nu am ce sa caut, pentru ca eu nu merg la curve si nu schimb "partenerii" asa des (am aceeasi prietena de 3 ani :) ).

Dar ea, prietena ta, are tot asa, acelasi prieten de 3 ani? :)

#12
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 mianna, on Jul 6 2007, 16:51, said:

sper ca le-ai spus si ciupercilor, sa stie asta, poate-poate te-or ocoli din prea mult respect. :D
1. Am chestia asta de vreo 2 ani... cam de cand am "explodat" de la 74 la 100 de kile (promotiile astea la napolitane te omoara! :D).
Despre ce ciuperci vorbesti??
2. Ma scuzati, nu le am cu bolile venerice - si sper sa nu ajung sa "le am". :)  dar ce treaba au petele de pe piele cu bolile venerice? Se manifesta vreuna altfel/altundeva decat in zone genitale? Nu vorbesc de sifilis/Eminescu... vorbesc de ceva care sa se vada pe corp...

3. Ca sa-i raspund lui woland: crede-ma, are acelasi prieten de 3 ani. :P
Sau... sa-i trag vreo doua pentru ca am eu pete pe picioare de gras ce sunt?
Sau... sa o intreb: auzi draga, ti-o tragi cu altul? Nu de alta, dar mi-au aparut niste pete unde se freaca picioarele mele babane cu pantalonii/chilotii... :)

#13
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 ciureanuc, on Jul 6 2007, 18:41, said:

Sau... sa o intreb: auzi draga, ti-o tragi cu altul? Nu de alta, dar mi-au aparut niste pete unde se freaca picioarele mele babane cu pantalonii/chilotii... :)

Exista leac si pentru picioarele babane:)

#14
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 ciureanuc, on Jul 6 2007, 18:41, said:

2. Ma scuzati, nu le am cu bolile venerice - si sper sa nu ajung sa "le am". :)  dar ce treaba au petele de pe piele cu bolile venerice? Se manifesta vreuna altfel/altundeva decat in zone genitale? Nu vorbesc de sifilis/Eminescu... vorbesc de ceva care sa se vada pe corp...

daca de afectiunile dermatologice vorbesti, da, multe. am dat la intamplare exemplu cu ciuperca - daca-ti apare intre degetele de la picioare,o consideri bts? :w00t:

#15
adiparvu

adiparvu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.11.2006
Sal. Am si eu cateodata pete pe miini(de la cot in jos) si mai nou si pe picioare de la genunchi in sus(5~10cm). Daca frec 2,3 secunde o mana(sau un picior) cu cealalta mana petele dispar. petele au cam 1~3mm. cand apar simt si o amorteala si o  durere surda in acelasi loc cu petele. ceva idei?

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 adiparvu, on Jul 6 2007, 22:39, said:

Sal. Am si eu cateodata pete pe miini(de la cot in jos) si mai nou si pe picioare de la genunchi in sus(5~10cm). Daca frec 2,3 secunde o mana(sau un picior) cu cealalta mana petele dispar. petele au cam 1~3mm. cand apar simt si o amorteala si o  durere surda in acelasi loc cu petele. ceva idei?


     Mie imi pare a fi o problema de coagulare . Medicul la care ai fost , ce a zis ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate