Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Dieffenbachia...

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Salut!
Am o dieffenbachia uriasa ( asa cred eu, pentru ca e ..gigantica, creste foarte repede si e mai mare decit toate celelalte Dieffenbachii pe care le-am vazut la cunoscuti/magazine) de care sunt foarte mindra, dar care ma ingrijoreaza putin. In sensul ca se dezvolta excesiv. Prea repede si prea mult. In fiecare saptamina are cite o frunza noua, frunzele sunt foarte mari, nu-i cad, pina si la baza, spre radacina, mai are frunze ( unele le-am taiat eu ca pareau oarecum ..anemice pe linga cele de la virf, care sunt uriase) si ce ma "dispera" e ca e plina de pui! Am umplut toti cunoscutii de Dieffenbachii pentru ca mi-e mila se ii arunc, si eu deja am 3 plante. Acuma are iar un pui, dupa ce pe ultimul l-am scos de Paste....problema pe care am vazut-o cind i-am schimbat pamintul e ca tot ghiveciul e plin de radacinile ei, parca nici nu mai au loc, radacini care sunt foarte ramificate si foarte groase ( se taie foarte greu), si puii toti au crescut din radacini ( nu stiu de ce sau daca asa ar trebui sau prin ce minune a naturii). Allta chestie bizara e ca toti puii au iesit in acelasi loc, banuiesc ca din aceeasi radacina ( atunci cind scot puiul , care e ..prins de planta-mama prin radacina, crescind practic din ea, tai cumva din radacinile mamei, si banuiesc ca de acolo cresc iar alti pui....)
Intrebarea mea....e normal sa faca atitia pui si atit de repede? Exista vreo metoda prin care i-as putea incetini dezvoltarea si eventual inmultirea? E normal sa aiba radacinile asa ( are un ghiveci destul de mare, fiind si ea o planta mare m-am gindit sa stea lejer, cind colo ghiveciul e plin-plin)? Ma gindesc ca daca o mut in alt vas si mai mare o sa se dezvolte si mai mult...daca o pun intr-unul mai mic o chinui...ce sa-i fac?

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
N-ai un puisor de-al ei de dat? :)

Creste excesiv din cauza caldurii, cred.

#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ba am :)
Dar trebuie sa-l scot din ghiveciul plantei-mama, inca n-am facut operatiunea. Daca-l vrei cind il scot, al tau e  ^_^

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 rox, on Jul 26 2007, 11:57, said:

ba am :)
Dar trebuie sa-l scot din ghiveciul plantei-mama, inca n-am facut operatiunea. Daca-l vrei cind il scot, al tau e ^_^


Da, il vreau!!! Am mai avut difenbachia si mi-a distrus-o catelul :(

Te pup
BB

#5
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 17.07.2005
Eu am trei ! Una e adevarat uriasa si anul trecut a facut doua flori verzi.
Ciudat este ca nu face pui, se inmulteste prin taierea trunchiului in rondele.
Mai am trei amici care au Diffenbachia dar fara...pui !
E sigur Diffenbachia ce ai tu ? Pune o poza.

I-am facut o poza !

Attached Files


Edited by Cela, 10 August 2007 - 22:36.


#6
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Wow. Foarte frumoasa floarea ta valy... Eu nu am deloc noroc la flori :(

#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 valy1965, on Aug 5 2007, 18:33, said:

Eu am trei ! Una e adevarat uriasa si anul trecut a facut doua flori verzi.
Ciudat este ca nu face pui, se inmulteste prin taierea trunchiului in rondele.
Mai am trei amici care au Diffenbachia dar fara...pui !
E sigur Diffenbachia ce ai tu ? Pune o poza.
uite-o, e de anul trecut poza

LE: i-am mai facut acuma niste poze, si cu puisorii....:huh:, nu stiu, a mea are ceva, mereu face pui. O fi defecta...
LLe: pozele noi. in acelasi vas cu ea e puiul nou, in ghiveciul alb e un puiut mai vechi
acum aia mare e...mai mare ca mine ( si eu am totusi aproape 1,80). tulpinile arata asa cum arata pentru ca nu le rup frunzele ca mi-e mila, le las sa se usuce si sa cada singure....uf, chiar trebuie sa scot puiul ala si sa o tai pe aia mare, da' mi-e ca n-o sa se mai prinda si ramin fara :(

Edited by rox, 10 August 2007 - 14:02.


#8
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
rox, dieffenbachia se prinde foarte usor.
Dupa ce o tai la 3 noduri (inele) sub ultima frunza sanatoasa, speli bine cotorul (partea taiata) sub jet de apa ca sa se scurga latexul din ea cat mai mult si apoi o asezi intr-un recipient/vaza transparenta cu multa apa. Pozitionezi planta in semiumbra si o lasi asa cca 2-3 saptamani. Periodic (cam la 4-5 zile) verifica daca trebuie sa mai completezi apa, pentru a mentine acelasi nivel in recipient... dar in rest poti sa uiti de ea.  Vei vedea ca dupa 10 - 12 zile incep sa apara radacinile, iar dupa alte 10-15 zile vor fi suficient de mari sa o poti planta in ghiveci.
Ai mare grija cand tai tulpina desfrunzita. Foloseste manusi. Daca nu ai cum, spala-te bine pe maini dupa aceasta operatiune, caci sucul plantei/latexul este foarte toxic si in contact cu pielea poate provoca iritatii.
Succes si reusita!

Edited by Valentina30, 12 August 2007 - 22:56.


#9
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

 Valentina30, on Aug 12 2007, 23:55, said:

Ai mare grija cand tai tulpina desfrunzita. Foloseste manusi. Daca nu ai cum, spala-te bine pe maini dupa aceasta operatiune, caci sucul plantei/latexul este foarte toxic si in contact cu pielea poate provoca iritatii.
Succes si reusita!

Din câte știu eu dieffenbachia este foarte otrăvitoare în orice zonă a ei.

 Bebeluska, on Jul 26 2007, 12:19, said:

Am mai avut difenbachia si mi-a distrus-o catelul :(

  :o  În ce mod a distrus-o?  :fear:  Și nu a pățit nimic?

#10
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 17.07.2005

 rox, on Aug 10 2007, 14:48, said:

uite-o, e de anul trecut poza

LE: i-am mai facut acuma niste poze, si cu puisorii....:huh:, nu stiu, a mea are ceva, mereu face pui. O fi defecta...
LLe: pozele noi. in acelasi vas cu ea e puiul nou, in ghiveciul alb e un puiut mai vechi
acum aia mare e...mai mare ca mine ( si eu am totusi aproape 1,80). tulpinile arata asa cum arata pentru ca nu le rup frunzele ca mi-e mila, le las sa se usuce si sa cada singure....uf, chiar trebuie sa scot puiul ala si sa o tai pe aia mare, da' mi-e ca n-o sa se mai prinda si ramin fara :(
Superba floare,chiar ca e... defecta ! :lol:
N-am mai vazut pui din planta matura, stiam ca se inmulteste prin taierea trunchiului in rondele.
Poate esti tu norocoasa la flori,sa-ti traiasca ! :kisstogether:
In mod normal dupa taiere si replantare planta batrana mai pierde cateva frunze de la baza, da' a ta deja e ciudata, asa ca nu se stie !

#11
Me-again

Me-again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 19.08.2007
Asta e Dieffenbachia?


Attached File  SANY0066.JPG   791.43K   321 downloads

#12
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Cela, on Aug 13 2007, 00:40, said:

Din câte știu eu dieffenbachia este foarte otrăvitoare în orice zonă a ei.



:o În ce mod a distrus-o? :fear: Și nu a pățit nimic?


Este toxica, dar otravirea se produce prin ingestie si nu prin contact. Catelul s-a jucat cu ea, a facut-o bucati, am gasit pamant prin toata casa (varsase ghiveciul) iar plantuta fusese mica, iti dai seama ca mult nu i-a trebuit s-o faca praf.

#13
Me-again

Me-again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 19.08.2007

 Bebeluska, on Aug 20 2007, 13:29, said:

Este toxica, dar otravirea se produce prin ingestie si nu prin contact. Catelul s-a jucat cu ea, a facut-o bucati, am gasit pamant prin toata casa (varsase ghiveciul) iar plantuta fusese mica, iti dai seama ca mult nu i-a trebuit s-o faca praf.



Daca in poza aia pusa de mine e dieffenbachia atunci e toxica si doar la contactul cu frunzele. Eu am facut  iritatie urata dupa contactul cu planta asta. De atunci evit sa o ating.

Edited by Me-again, 20 August 2007 - 12:39.


#14
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Me-again, on Aug 20 2007, 13:34, said:

Daca in poza aia pusa de mine e dieffenbachia atunci e toxica si doar la contactul cu frunzele. Eu am facut iritatie urata dupa contactul cu planta asta. De atunci evit sa o ating.

Da-mi voie sa ma indoiesc profund...

#15
Me-again

Me-again

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 19.08.2007

 Bebeluska, on Aug 20 2007, 14:30, said:

Da-mi voie sa ma indoiesc profund...



Te îndoiesti că e Dieffenbachia planta aia sau că am facut iritatie de la contactul cu frunzele ei? Chiar doctorul mi-a recomandat să n-o mai ating.

#16
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Me-again, on Aug 20 2007, 15:12, said:

Te îndoiesti că e Dieffenbachia planta aia sau că am facut iritatie de la contactul cu frunzele ei? Chiar doctorul mi-a recomandat să n-o mai ating.


Ma indoiesc ca e atat de toxica la simplul contact cu frunzele.. poate ai tu o sensibilitate (oricum nu-s genul care sa cred orice citesc). Din ce stiam, seva este toxica. Dar pot sa ma insel.

#17
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
gata, azi 10.09. 2007 am taiat planta....bucata mai mare si cu frunze am pus-o intr-un borcan de muraturi cu apa si o sa astept sa ii dea "mustati". sper sa nu moara ca nu vreau sa ramin fara. Bucata care a ramas in vad, cu radacina, e practic....un ciot, si trebuie sa ma hotarasc ce fac cu el ( maica-mea zice sa-l aruncam, ca ea nu isi umple casa de plante). Am scos si puiul, e intr-un vas micut, mai am si puiul "handicapat" care e putin decolorat in rest creste....
Urmeaza poze de la "taierea porcului"

si o intrebare: ar trebui sa-i pun ceva in borcanul ala? nu stiu, ceva care sa-i stimuleze cresterea....ca sa fiu sigura ca se dezvolta?

Edited by rox, 10 September 2007 - 13:21.


#18
vioara09

vioara09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.06.2009
Salut !


Mai e cineva pe aici ? ...dupa 2 ani !

- Rox - ce s-a intamplat cu planta ? a dat radacini in borcan. Dar ciotul ramas in ghiveci, a dat alte ramificatii ?

Am si eu o diffenbachia, cam de 5 ani, si as vrea s-o regenerez. Tija este destul de inalta si desfrunzita, parca inestetica de la o anumita inaltime.In ritmul acesta, in 2 ani, ajunge pana la tavan.
Mi-e teama s-o tai, asa pur si simplu, fara sa stiu in ce perioada se poate face, ce conditii trebuiesc asigurate dupa taiere, la ce distanta fata de sol...si multe altele.
Va rog sa-mi dati unele sfaturi. Multumesc !
Atasez si o poza

Attached Files


Edited by vioara09, 16 December 2009 - 15:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate