Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoşel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

cutie automata pro/contra

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
roro74

roro74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2007
:rolleyes:

#2
ciypriyan

ciypriyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 22.02.2006
contra

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Depinde ce model de Merc; daca ai S600, normal ca vei avea automata, dar daca ai C200 vei avea o manuala.

#4
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007
Chestie de gust. Problema e ca la noi isi dau cu parerea cei care au condus ori numai manual ori numai automat. Incearca-le pe amandoua si hotaraste-te singur. Si vezi ca e mare diferenta intre automatele de astazi si cele facute acum 3-4 ani (cele mai vechi de atat nici nu merita discutate).

Pt femei eu recomand calduros automatele. Sotia mea a facut scoala pe automata in State si dupa 6 ore, intructorul i-a spus ca e gata de examen. Am insistat eu sa mai ia inca 2 ore, ca altfel ar fi mers de atunci. A luat examenul fara probleme, si astazi conduce cu aplomb.

#5
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 Huck_, on Jun 15 2007, 12:20, said:

A luat examenul fara probleme, si astazi conduce cu aplomb.
sotia dv. conduce doar masini cu cutie¨automatica¨, nu?

#6
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006
cutie automatica- de ce? -pt ca cutia automatica e facuta pt a merge calm, linistit si f. comod. cutia manuala e pt. bmw-uri, toti stim ca cei care cauta viteza isi cumpara BMW  iar oamenii seriosi mercedez -uri. asa ca din toata inima - cutie automatica. pt mertzan

#7
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Automata pentru orice marca de masina DECENTA. E foarte diferita o automata cu 7 trepte Mercedes de un jaf cu 5 de la Subaru de exemplu.... (Outback) :D

So, as alege automata INTOTDEAUNA daca mi-as lua o masina buna de la un producator cu traditie. Merc, BMW, Audi, Jag, Lexus ... etc etc.

later edit:

PS: ma referam la motoare MARI. V8 si chestii similare ;)

#8
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 Monitox, on Jun 15 2007, 19:51, said:

Automata pentru orice marca de masina DECENTA. E foarte diferita o automata cu 7 trepte Mercedes de un jaf cu 5 de la Subaru de exemplu.... (Outback) :D

So, as alege automata INTOTDEAUNA daca mi-as lua o masina buna de la un producator cu traditie. Merc, BMW, Audi, Jag, Lexus ... etc etc.
cu tot respectul domnule moderator  :peacefingers:, dar seful meu a avut un serie 7 din ´93 cu cutie automatica si a avut doar probleme cu masina asta- poate a fost doar un noroc chior exemplul asta. eu cred ca teoria nu prea coincide intotdeuna cu practica- eu cred ca trebuie  vazuta ¨practica¨ modelului de cutie automatica + mana de lucru, fie de bmw sau de subaru. am avut pe mana un SL 500 din 98 automatic (doar pt. 5 minute) si nu am vazut multa diferenta cu un Polo automatic de 1.4, poate doar ca nu se auzea la SL cum se schimba vitezele si putin in ¨felul¨ de a accelera.
Acum cele 7 viteze de Merc. trebuie sa fie la un motor mai mare decat cel de 3.0 de la Outback. Poate daca i-art fi pus la Outback 7 viteze ar fi semanat cu un Fiat Punto 1.2 cu 6 viteze, adica nu-si are rostul.  
dupa lege nu trebuie sa-l contrazici pe sefu, asa ca cer scuzed. :confuzzled:  :worthy:  :worthy:

#9
adic95

adic95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.03.2006
nu prea e cum zici tu. in ultimii ani ('00+) computerele masinilor au devenit semi-inteligente si se adapteaza stilului de condus.
zici ca ai avut pe mana un SL500, in 5 minute nu se poate vedea/simti ce inseamna o automata pusa pe un motor de >250cp.

la inceput, si eu, trecut de la o manuala la o automata am injurat/boscorodit. totul e sa inveti masina.

LE: automata: bleac, atunci cand trebuia sa parchez cu spatele :D ...
dar cum am zis, invatzul are si dezvatz.

Edited by adic95, 16 June 2007 - 12:09.


#10
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 adic95, on Jun 16 2007, 11:06, said:

nu prea e cum zici tu. in ultimii ani ('00+) computerele masinilor au devenit semi-inteligente si se adapteaza stilului de condus.
zici ca ai avut pe mana un SL500, in 5 minute nu se poate vedea/simti ce inseamna o automata pusa pe un motor de >250cp.
da dar am condus BMW lu´sefu serie 7 (din 1993 <-  -00´ ) cu cutie automatica cu vreo 330 cv. si nu mi s-a parut ceva deosebit. asta asa e, trebuie sa-l canduc zilnic pt a ma invatza cu cutia, dar nu face o manuala ce face o automatica si invers, si ca sa se egaleze ca stil de condus mai trebuie ceva ¨inteligenta¨ asta atat pt om cat si pt masina  :D

#11
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 freightliner, on Jun 16 2007, 13:37, said:

da dar am condus BMW lu´sefu serie 7 (din 1993 <-  -00´ ) cu cutie automatica cu vreo 330 cv. si nu mi s-a parut ceva deosebit. asta asa e, trebuie sa-l canduc zilnic pt a ma invatza cu cutia, dar nu face o manuala ce face o automatica si invers, si ca sa se egaleze ca stil de condus mai trebuie ceva ¨inteligenta¨ asta atat pt om cat si pt masina  :D


M-am referit la Subaru pentru ca din pacate, cutia lor automata schimba extrem de prost si greu... lucru recunoscut de marea majoritate a presei de specialitate. Sincer sa fiu nu suport deloc BMW-urile insa le-am bagat in lista pentru ca se vand bine ;) Nu ma mira ca aveai problemele respective :D (fiind totusi un model vechi)

Lasand la o parte placerile personale, o cutie automata este de recomandat in aglomeratia unui oras precum Bucurestiul dar si in afara orasului daca vorbim de motoare mari la care nu mai e atat de simplu sa schimbi vitezele pe baza simturilor si auzului :D Unu ca nu auzi mai nimic si doi ca nu prea simti nimic daca e o masina tare ...

Eu sunt f curios cum poate un sofer oarecare sa stapaneasca de ex un G55 AMG cu cei 500CP folosind o cutie manuala :) Sa nu uitam ca FOARTE multi posesori de carnet si asa habar nu au de mecanica, motoare, cuplu and stuff. Pentru ei ar fi o reala binefacere cutia automata chiar si pe un motoras de 1,2 litri. Ce sa mai zic de femei...

#12
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 freightliner, on Jun 15 2007, 18:06, said:

cutie automatica- de ce? -pt ca cutia automatica e facuta pt a merge calm, linistit si f. comod. cutia manuala e pt. bmw-uri, toti stim ca cei care cauta viteza isi cumpara BMW  iar oamenii seriosi mercedez -uri. asa ca din toata inima - cutie automatica. pt mertzan

daca e asa cum zici, atunci cum explici ca un c320 prinde suta in 6,8s in varianta cutie automata, iar in varianta cutie manuala prinde in 7,7s? vezi datele tehnice oficiale.

sa mergi prin traficul din bucuresti cu cutie auto, fara sa freci ambreiajul pana il iau dracii... cred ca e un mare avantaj. la fel si la drum lung, mai ales prin romania unde n-ai unde sa te duci doar cu treapta 5/6 la manuala...

de pe alta parte, la un motor mic (cuplu mic), cred ca e mai buna o cutie manuala, poti sa te mai folosesti de ambreiaj/cutie sa pregatesti motorul ptr o depasire mai infipta.

#13
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 Monitox, on Jun 16 2007, 19:19, said:

. Pentru ei ar fi o reala binefacere cutia automata chiar si pe un motoras de 1,2 litri. Ce sa mai zic de femei...
cam ¨rasist¨,  sefu  :naughty:. pot sa jur ca innlocalitatea unde ma aflu 90% dintre soferii de pe autobuze sunt femei, si toate autobuzele au cutie automatica.
acum ma intreb de ce pt motoarele pe motorina intre 1200 si 1850 nu au cutie automatica. eu 1-l nu stiu nici un model- daca ar ar exista ar fi masina potrivita pt oras -unul ca bucuresti de ex.

#14
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 dsdev, on Jun 16 2007, 19:48, said:

de pe alta parte, la un motor mic (cuplu mic), cred ca e mai buna o cutie manuala, poti sa te mai folosesti de ambreiaj/cutie sa pregatesti motorul ptr o depasire mai infipta.
condu unn polo 1.4 automatic si dupa aceea mai vorbim. si chestiile alea cu secundele -poate batea vantul prea tare din fatza, sau soferul a mancat ceva sticat si dupa cum spune legea ¨scade stimulul de reactie al omului¨, sau poate avea rotile desunflate, sau mai stiu de ce ... :coolspeak:

#15
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 freightliner, on Jun 16 2007, 22:41, said:

condu unn polo 1.4 automatic si dupa aceea mai vorbim. si chestiile alea cu secundele -poate batea vantul prea tare din fatza, sau soferul a mancat ceva sticat si dupa cum spune legea ¨scade stimulul de reactie al omului¨, sau poate avea rotile desunflate, sau mai stiu de ce ... :coolspeak:

sa inteleg ca polo 1.4 automatic e o masina infipta sau ce? ideea expusa de mine era urmatoarea: la o masina cu cuplu mic, o cutie auto (full auto, nu semi sau altceva) n-ai cum sa turezi motorul cu ambreiajul calcat si pe urma sa ii dai drumu in acceleratie la cuplu maxim, astfel incat sa pleci mai lansat intr-o depasire (e doar un exemplu de dezavantaj). mai mult, multe cutii automate au tendinta de a sari peste trepte daca o calci tare, chestie care nu avantajeaza un motor mic. eu personal as prefera cutie manuala ptr un motor cu cuplu mic ca sa pot sa ma infig cu ea. asta nu inseamna ca o cutie auto la un polo 1.4 e nasoala, ci doar ca nu poti face ce faci cu una manuala. la un motor de putere mare, cuplul e disponibil pe o plaja mult mai mare de turatie si in plus e mult mai usor de stapanit masina fara sa o faca mai lenta.

ce am postat sunt date tehnice oficiale... fara vant, roti desumflate si cronometrari de pe youtube... asa daca vrei sa facem discutii, pot si io sa zic ca poate polo 1.4 mergea la vale...

#16
Cocobirlozaur

Cocobirlozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 19.07.2006

 roro74, on Jun 15 2007, 09:03, said:

:rolleyes:



Cutie automatica ? Da ! Dar nu la M. Sunt slabe si se defecteaza tot timpul !

#17
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 Cocobirlozaur, on Jun 17 2007, 00:41, said:

Cutie automatica ? Da ! Dar nu la M. Sunt slabe si se defecteaza tot timpul !

poti sa detaliezi? sunt slabe de ce? ai Mercedes cu probleme la cutie? ce model?

#18
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Aiurea. Sunt tot mai multe masini ce au cutie automata, si NU SE STRICA tot timpul. Nu stiu de ce unii generalizeaza un lucru foarte variat cum ar fi cutia automata. Se merita evident pe masini noi,mai ales daca esti femeie sau vrei sa conduci relaxat sau ai o masina foarte puternica. Manuala e mai mult acolo ptr berline cu motor < 2 L.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate