Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Chirie Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
Buna tuturor! Am si eu o intrebare: in zona unde locuiesc bunicii mei sezvoneste ca se va instla un pilon Cosmote; Ce vreau eu sa stiu ar fi urmatoarele cam cat plateste operatorul chirie pe locul necesar constructiei? Difera chiria in functie de zona( rural sau urban) , cam pana la ce suma maximala se poate negocia cu reprezentantul firmei, pe ce perioada se poate semna contractul, si multe alte detalii. As dori sa primesc cat mai multe raspunsuri pentru a-mi forma o parere si o metoda de abordare a contractului pentru a abtine beneficii cat mai mari, daca se poate.Multumesc

#2
find2distroy

find2distroy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 27.11.2006

 nike1, on Jun 14 2007, 21:03, said:

Buna tuturor! Am si eu o intrebare: in zona unde locuiesc bunicii mei sezvoneste ca se va instla un pilon Cosmote; Ce vreau eu sa stiu ar fi urmatoarele cam cat plateste operatorul chirie pe locul necesar constructiei? Difera chiria in functie de zona( rural sau urban) , cam pana la ce suma maximala se poate negocia cu reprezentantul firmei, pe ce perioada se poate semna contractul, si multe alte detalii. As dori sa primesc cat mai multe raspunsuri pentru a-mi forma o parere si o metoda de abordare a contractului pentru a abtine beneficii cat mai mari, daca se poate.Multumesc
Trimite o intrebare pe [email protected] si in 24 ore ai raspunsul oficial

#3
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,371
  • Înscris: 03.04.2004
Probabil o sa ti se raspunda la fel de "oficial" si de fapt nu vei afla nimic. Trebuie sa stii pe careva care lucreaza la ei, ala iti va spune. Astea sunt chestii confidentiale. Ia da telefon la 1234 si sa vezi: "CU ALTA INFORMATIE VA MAI POT FI DE FOLOS?"  :lol:

#4
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
Ma gandeam eu ca sunt chestii confidentiale...dar am crezut ca pot afla ceva ..la cata informatie se vehiculeaza pe forumul asta si unele din ele eu cred ca sunt cu adevarat confidentiale am sperat sa stie cineva ceva eu stiu numai ca in zonele rurale se practica niste preturi de tot rahatul...ei se bazeaza pe naivitatea oamenilor, marea majoritate in varsta si bineinteles pe lipsa de cunoastere a cifrei de afaceri pe care o are o firma de telefonie mobila. Stiu in oras locatii unde se plateste 7 000 euro pe an si la tara 500 euro pe an. La bloc sunt niste constructii mai mici iar la tara ditamai pilonii si culmea exista o diferenta enorma!! Care o fi criteriul? lipsa de informare a oamenilor sau altceva?? Eu am intrebat la niste asociatii de locatari despre chirii si am primit informatia cu 7000 euro.............Eu mai astept informatii de la cine care chiar stie o situatie concreta...........

#5
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,371
  • Înscris: 03.04.2004
Normal ca sunt prostiti ce-i de la tara, in fond cati de acolo stiu despre ce e vorba in telecomunicatii si ce scoruri se invart aici? Probabil cat castiga fata sau baiatul la munca in Italia sau Spania (media 500 euro) lor li se pare corect si de ajuns si gata.  ^_^
Asta e, unde mai pui si avalansa de radiatii la un releu din afara fata de cele din orase, la ce campuri canceroase sunt expusi acei oameni, dar revn la intrebarea, cati stiu?! :confuzzled:

#6
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 emanu900, on Jun 14 2007, 21:31, said:

Asta e, unde mai pui si avalansa de radiatii la un releu din afara fata de cele din orase, la ce campuri canceroase sunt expusi acei oameni, dar revin la intrebarea, cati stiu?! :confuzzled:
Right. -_-

#7
panamea

panamea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 12.05.2007
Mai e de spus că la sate cosmote găsește rapid vecini, la oraș nu-ți poți permite asta așa ușor. Acolo dacă nu merge blocul a, ok, pui pe b, dar dacă nici acolo nu merge, e bai.

#8
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Nu este vorba numai de lipsa de informare.
In general chiriile in mediul urban sunt mai mari la orice raportate la mediul rural, este vorba de cerere si oferta :)
Daca in oras pentru a acoperi o zona se pot folosii 2-3 locatii, la tara pentru o zona mult mai intinsa se pot folosii zeci sau sute de locatii. Asa ca daca nea caisa nu vrea sa inchirieze la 500E or sa se gaseasca ati cativa zeci care sa fie dispusi sa o faca.

Poti sa obtii preturi mai bune in situatia in care operaturul nu este nevoit sa-si mai construiasca proprii piloni pentru a isi instala echipamentele la inaltime.... adica daca ai in proprietate o cladire suficent de inalta. Am vazut astfel de cazuri in Baragan unde si-au amplasat echipamentele pe niste cladiri de peste 10-15m inaltime... banuiesc ca erau silozuri.

Daca nu ai asa ceva, se uita dupa terenuri mici cu deschidere la sos/str. asfaltata, cu posibilitate de bransament electric, alte utilitati nu conteaza.

#9
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 Ignition, on Jun 15 2007, 09:55, said:

Am vazut astfel de cazuri in Baragan unde si-au amplasat echipamentele pe niste cladiri de peste 10-15m inaltime... banuiesc ca erau silozuri.
Da, BTS-urile pe silozuri sunt foarte eficiente pentru o acoperire puternica. Insa nu sunt chiar atat de multe silozuri (ca sa fie un siloz trebuie obligatoriu sa treaca si o cale ferata pe acolo)...

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La sat peste 400 E n-ai cum sa iei. Nu e vorba de Cosmote, e vorba de orice operator. Singura ta sansa e sa ai un loc strategic si gradina ta sa fie vitala pentru tragerea cablului, ca altfel se gaseste unul care sa sparga gasca si sa ia mai putin... numai sa ia ceva.

#11
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
In principiu aveti dreptate...la tara sunt alte preturi.dar totusi eu am zis 400 euro pe AN nu pe luna!!!! Nu vi se pare putin??? Operatorul o sa construiasca un pilon de 30-40 metri pe care o sa-l umple cu antene si apoi o sa dea si el la randul lui in chirie loc pentru alte antene la alti operatori sau firme care se ocupa cu internetul si ei o sa practice oi chirie la pretul real.pe ei nu ii poate duce cu zaharelul nimeni.cunosc valoarea si pretulpietei.adica cat se castiga din zona respectiva.mai ales ca acuma exista acoperire mai peste tot.....unde se lucreaza in momentul asta sunt zonele cu dificultati mari de legat radio.si deci ar putea fi stransi cu usa sa dea  mai mult..cel putin cat intr-un oras mai mic NU?   sI INCA CEVA EI VORBESC DE O PERIOADA A CONTRACTULUI DE 15-20 DE ANI FARA INDEXARI LA PRETUL CHIRIEI si dupa cum stim inflatia inca nu coboara.....nu? :nonobad:

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu vorbeam de 400E pe luna... scuze. :D . In alta ordine de idei, dupa cum spuneam, daca gradina ta e vitala pentru pilonul ala, ar trebui sa-ti iei vre-o 3-400E/luna.

#13
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

 nike1, on Jun 16 2007, 14:27, said:

In principiu aveti dreptate...la tara sunt alte preturi.dar totusi eu am zis 400 euro pe AN nu pe luna!!!! Nu vi se pare putin??? Operatorul o sa construiasca un pilon de 30-40 metri pe care o sa-l umple cu antene si apoi o sa dea si el la randul lui in chirie loc pentru alte antene la alti operatori sau firme care se ocupa cu internetul si ei o sa practice oi chirie la pretul real.pe ei nu ii poate duce cu zaharelul nimeni.cunosc valoarea si pretulpietei.adica cat se castiga din zona respectiva.mai ales ca acuma exista acoperire mai peste tot.....unde se lucreaza in momentul asta sunt zonele cu dificultati mari de legat radio.si deci ar putea fi stransi cu usa sa dea  mai mult..cel putin cat intr-un oras mai mic NU?   sI INCA CEVA EI VORBESC DE O PERIOADA A CONTRACTULUI DE 15-20 DE ANI FARA INDEXARI LA PRETUL CHIRIEI si dupa cum stim inflatia inca nu coboara.....nu? :nonobad:

Normal ca dupa ce construieste pilonul, se percep taxe mai mari decat chiria... altfel ar intra in faliment :)
Ti se pare nedrept ca tu castigi numai X Euro/luna din inchirierea terenului fata de cel care administreaza pilonul care are un VENIT (nu confunda cu profit) mult mai mare ?

Solutie: Iti faci firma, contruiesti pe banii tai piloni si incerci sa inchei contracte cu cei interesati sa-si amplaseze echipamentele la tine pe piloni... si daca gasesti suficenti castigi mai mult.... suna simplu ? :) Esti dispus sa risti ?

#14
nike1

nike1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.02.2007
In final concluzia mea este.daca ar da 400 euro pe luna chirie eu as fi multumit..nu mi se pare nici mult nici putin si sigur ca suma asta nu reprezinata o gaura mare in bugetul alocat pentru platile chirilor la locatiile pilonilor nu?
Va multumesc tuturor pentru lamuriri..daca totusi mai apre cineva cu un caz concret as vrea sa stiu si eu cum e.

#15
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Hai sa facem un calcul simplu.... :)

Daca pentru un pilon are nevoie de un teren cu o suprafata de 20mp (o estimare bruta) si tu ii percepi o chirie lunara de 400E x 12 (contract min. 1 an) il costa 4800E/an.
Oare terenul intravilan la tine in sat costa 240E/mp? (adica 4800E/20mp).
Intr-o astfel de situatie nu cred ca o sa plateasca 400E/luna cred ca iese mai ieftin sa cumpere terenul decat sa-l inchirieze.

Poate ar trebuii sa precizezi si despre ce suprafata de teren este vorba...

#16
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Vezi ca pe langa plata chiriei ei mai platesc si energia electrica ca doar antenutele acelea nu merg cu vant, si pot spune ca e destul de consistenta plata energiei la un singur pilon.
Nu Vodafone / Orange / Cosmote / Zapp construiesc pilonul, ca doar nu o sa ii vezi pe muncitori cu salopete de zapp / orange / cosmote / orange, acesti operatori au incheiate contracte cu firme specializate pe acest domeniu, ei doar vin la si discuta pretul chiriei, de restul se ocupa firma de constructie.
Ei vor face un pilon de 35-45 metrii inaltime (aproximativ) ceea ce e destul de inalt pot zice eu si astfel vor acoperi si satele vecine, si tinand cont ca suntem in zona rurala ei pot "da mai tare" puterea de emisie si astfel creste si aria de acoperire.
Bransament de curent se trage oriunde, de exemplu in Pucioasa site-ul Vodafone e plasat pe un deal, nimic de spus, insa pana la portile site-ului am numarat vreo 20-25 de stalpi de energie electrica, si nici drum ca lumea de acces nu au, fiind vorba de un drum printre curtile oamenilor, pe timp de ploaie fiind absolut impracticabil sub nicio forma.
Si ce conteaza cati metrii patrati ii inchirieaza pilonul se dezvolta pe inaltime, si pe acel pilon pot fi puse antene de sus pana jos, aliniate una langa alta.
Daca e interesat de acea zona, si nu are un punct de legatura cu un alt site sau cu BSC-ul pentru a putea crea un link, fi sigur ca va oferi cat ii ceri.
Cand spun ca nu are un punct de legatura ma refer la faptul ca in satele vecine ori inaltimea e scazuta si trebuie sa construiasca pilonul mai inalt (deci alte costuri suplimentare), ori distanta dintre linkuri e prea mare si atunci nu pointeaza cum trebuie, rezultand lipsa semnalului si sunetul fiind foarte prost.
Totul e ca nimeni cum spunea cineva mai sus sa nu sparga gasca si sa ii ofere un pret mai mic.
Totusi 15-20 ani cu o chirie de 400 euro tinad cont ca vom adera la moneda unica europeana, iar inflatia e asa cum e, mi se pare cam putin, aici vorbind in viitor (deoarece am citit ca aceasta suma e neindexabila).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate