Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Dell INSPIRON 1501

- - - - -
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#19
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004
salutare...
chiar am achizitionat astazi acest laptop http://emag.ro/noteb...--pDell-1501-07
sunt multumit la raportul calitate pret,chiar a fost peste asteptarile mele,desi ma gandeam ca o sa fie o achizite pacatoasa....
l-am luat fara sistem de operare,dar am primit pe 1 cd drivere samd...problema mare este ca toate driverele sunt pentru vista,si nu sunt deocamdata convins sa trec la acest sistem de operare...mai ales din lipsa de drivere...v-as ruga,posesori mai vechi de inspiron sa facem cumva sa`mi dati si mie drivere de xp,ca nu prea dau de ele,la dell.com e o lista ditamai si e nasol sa le downlodez :P

#20
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 06.02.2007
Felicitari pt achizitie! Ce dezavantaje majore are inafara de bateria cu 4 celule ? Alte opinii pro&contra ? Mai am 3 zile sa ma hotarasc sa fac comanda si eu.....

#21
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004

View PostFiloteu, on Jun 16 2007, 14:43, said:

Felicitari pt achizitie! Ce dezavantaje majore are inafara de bateria cu 4 celule ? Alte opinii pro&contra ? Mai am 3 zile sa ma hotarasc sa fac comanda si eu.....
bateria ca bateria,acum...ma indoiesc ca o sa stai mereu plecat si nu o sa ai o priza la indemana...
problema care acum o vad ca o are...nu prea merge xpul instalat...se blocheaza la setup...de ce?!
inca nu stiu...mai sap la el swa vad problema..
l`am luat cu free dos ca SO ca sa nu mai platesc $ pt vindoze,si driverele de pe cd-ul dell sunt doat pt vista 32 sau 64...:(( xp ...pauza

#22
alexzxander

alexzxander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.08.2005
Ce parere aveti de http://emag.ro/noteb...--pDell-1501-06 ?

Tip procesor: Mobile AMD Turion 64 X2
Tehnologie: Mobile AMD
Model Procesor: TL-52
Tip display: WXGA
Frecventa procesor (MHz): 1600
Diagonala LCD (inch): 15.4
Tip HDD: SATA 5400 rpm
Unitati citire/scriere: DVD+/-RW Dual layer
Capacitate HDD: 120 Gb
Greutate (Kg): 2.8
Chipset video: ATI Mobility Radeon X1150
Memorie RAM standard (Mb): 2048
Sistem de operare: Free DOS


#23
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 06.02.2007
A reusit cineva sa instaleze windows xp pe acest laptop ? Va rog sa ma ajutati pas cu pas sa inteleg DACA si CUM instalez windows xp. Astept solutiile celor care poseda acest laptop.

#24
ghigeanu

ghigeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.09.2006

View PostFiloteu, on Jun 16 2007, 23:47, said:

A reusit cineva sa instaleze windows xp pe acest laptop ? Va rog sa ma ajutati pas cu pas sa inteleg DACA si CUM instalez windows xp. Astept solutiile celor care poseda acest laptop.

Cum sa nu mearga sa instalezi XP-ul? <_<  Ce, daca ai drivere doar pentru vista crezi ca xp-ul nu merge? Cauta mai bine pe site pentru ca trebuie sa gasesti driverele care iti trebuie.
Vezi daca ai hdd pe sata ca trebuie sa dezactivezi o optiune din Bios pentru a putea instala win. Poate de asta nu reusesti tu. Uite aici cum: www.ghigeanu.lx.ro/so.doc .

Sa ne comunici rezultatele te rog. Bafta  :coolspeak:

#25
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004

View Postghigeanu, on Jun 17 2007, 11:12, said:

Cum sa nu mearga sa instalezi XP-ul? <_<  Ce, daca ai drivere doar pentru vista crezi ca xp-ul nu merge? Cauta mai bine pe site pentru ca trebuie sa gasesti driverele care iti trebuie.
Vezi daca ai hdd pe sata ca trebuie sa dezactivezi o optiune din Bios pentru a putea instala win. Poate de asta nu reusesti tu. Uite aici cum: www.ghigeanu.lx.ro/so.doc .

Sa ne comunici rezultatele te rog. Bafta  :coolspeak:
ce fel de optiune din bios trebuie dezactivata ca la mine s-a blocat in prostie si in vista si in xp(la instalare,ce sa mai vb de finalizare).
spune te rog...unde si ce sa caut in bios vis-a-vis de hdd sata II

LE:nu gasesc nimic de ahci in bios`ul meu phoenix....de altfel bios`ul de notebooku` asta e super simplist...nu sunt destule optiuni..so...ce e de facut?

Edited by adslboy, 17 June 2007 - 12:24.


#26
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Caută pe arie, este explicat de nu știu câte ori!

#27
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 06.02.2007
ADSLBOY cauta si tu pe google dupa "instalare xp pe harddisk sata" si vezi poate gasesti ceva si ne comunici si noua. Success !

#28
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004

View Postripper, on Jun 17 2007, 13:14, said:

Caută pe arie, este explicat de nu știu câte ori!
sincer...ma dau batut...nu stiu de unde sa dezactivez sata ala din bios...stai fara grija am cautat si pe forum si nu prea m`am convins..insa am adaugat service tag la dell si acum downloadez driverele "pe mustata" pentru laptopul meu
mai exact... http://support.dell..../...tid=&impid=
si daca tie mila de mine ajuta-ma cu dezactivarea sa pot sa`mi pun si eu sistemul la punct...
toata lumea se plange de simpletea bios-ului dup acest laptop...ce vrei sa fac...daca asa vine fabrica...
poftim...o sa`i turbez pe aia de la emag daca nimeni dupa forumul asta cu 10000000000000000000000000 de useri nu vrea sa ma ajute :P

View PostFiloteu, on Jun 17 2007, 14:07, said:

ADSLBOY cauta si tu pe google dupa "instalare xp pe harddisk sata" si vezi poate gasesti ceva si ne comunici si noua. Success !
tocmai ce am inchis laptopul de nervi dupa inca o instalare nereusita de xp...
se blocheaza de imi vine rau

Folosește funcția EDIT dacă postezi într-un interval de 15 minute!

Edited by ripper, 17 June 2007 - 13:48.


#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://forum.softped...m...t&p=2896051

#30
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004

View Postripper, on Jun 17 2007, 14:47, said:

nu m`a ajutat cu nimic acel "tutorial"
btw....cine are un sata driver pt western digital scorpio aka wd800bevs??
xp il vede si pot sa`l paritionez....
so...
m`am blocat...si nu stiu ce sa mai fac cu laptopu`

#31
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Eu mi-am luat din metro cu 1960 ron. E modelul cu procesor amd sempron 3500+, memorie 512, hd120 gb....

#32
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007

View PostIuliutz, on Jun 17 2007, 18:14, said:

Eu mi-am luat din metro cu 1960 ron. E modelul cu procesor amd sempron 3500+, memorie 512, hd120 gb....
te ai zgarcit la 100 lei si uite ce ai facut...ai luat Sempron :nonobad:  ...care e depasit ...cand puteai sa iti iei turion.:D:D

#33
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
laptopul il folosesc pentru internet asa ca nu aveam nevoie de mai mult. In schimb aveam nevoie de hard mare. Pentru ce il folosesc eu imi este suficient

#34
Filoteu

Filoteu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 06.02.2007
IULIUTZ daca tot ai luat din METRO acelasi tip de laptop ca si ADSLBOY explica-i si lui cum ai reusit sa instalezi xp sau vista pe el ca asa doar sa ii faci in ciuda omului ca laptopul tau merge si a lui nu , nu este de nici un folos. P. S. - Felicitari pt achizitie !

#35
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
sa cheme pe un prieten.....

#36
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004

View PostIuliutz, on Jun 17 2007, 18:02, said:

sa cheme pe un prieten.....
:))
nu este nevoie..ma pricep sa instalez ce vrei tu...numai sa am ceva functionabil...devreme ce nu am :((
so...spune si noo cum ai reusit sa faci...ai avut nevoie de driver sata pt hdd?
LE:un prieten mi`a zis ca ar putea fi din cauza memoriei ram,sistemul a venit cu un modul de 512 silicon power(firma necunoscuta)
se poate sa fie incompatibilitati intre memorii..ca se blocheaza mai rau ca o caruta cu un magar putere!!
:P

Edited by adslboy, 17 June 2007 - 19:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate