Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

carcasa pt. sursa Seasonic S12-430

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Bun, acum in principiu ar trebui sa le si montez! In caz ca nu e musai sa merg la un service, poate ma ajutati.

Iata ce am inteles (din citirea instructajelor pt placa de baza Assus -socket AM2, carcasa Antec NSK-6000 si sursa Seasonic S12-430) si ce nelamuriri am:

1) la sursa am identificat urmatoarele:
-cele 2 grupuri de fire 20/24 si 4 care se vor duce in placa de baza la locurile potrivite
-cele pentru alimentare HDD IDE, CD si Floppy (stiu astea cum se pun)
-cele pentru hdd S-ATA

Raman 2 :
-unul pt PCI-express (desi placa mea video e intr-un PCI express, nu vad cum s-ar putea alimenta separat)
-unul pt ceva de genul DualProcessor (ceea ce nu e cazul)

Asadar ce fac cu astea 2 ??? raman in aer?

2) Carcasa

-firele de leduri care se vor duce la locurile potrivite. Prin absurd daca nu nimeresc exact ordinea se poate intampla ceva nasol? :)
-firele de Audio si USB care se vor duce in locurile potrivite pe placa. Banuiesc ca se vor potrivi si la placa mea. Cele 2 USB se vor conecta
in cele 2 USB header USB7 si USB8. Nu? ca alt loc pe placa pt asa ceva nu exista.
-ventilatorul probabil se alimenteza cu unul din firele acelea gen 4 pini de la sursa; si mai e un fir, acolo la ventilator, ala e pentru setat viteza de rotatie?

Pana la urma credeam ca exista 3 ventilatoare, dar vad ca e numai unul, cu posibilitate de a monta optional...unul pe carcasa si alte 2 frontal, in fata HDD-urilor, am inteles bine?

3) partea cea mai grea - placa de baza

Nu stiu cum se monteaza placa in carcasa. Ma gandesc ca scot alimentarile, placile din sloturi...apoi o scot din carcasa veche...si o asez in pozitia care trebuie in noua carcasa, asa incat sa se potriveasca cu panoul de IO. Stiu ca trebuie sa existe o distanta intre placa si carcasa, dar n-am idee cum se face asta. N-am desurubat inca placa din carcasa veche sa vad cum e.
Oricum ar fi, ordinea din panoul de IO este alta, adica nu corespunde cu tablita de la carcasa, dar banuiesc ca asta se scoate si ramane cea de la placa de baza. Care e cam subtirica comparativ cu ceea a carcasei. Exista asa ceva de cumparat separat? Dimensiunea este acceasi.


Cam asta ar fi...

#20
S!lv!u

S!lv!u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 11.03.2007

 Alta_, on May 28 2007, 19:11, said:

Oricum ar fi, ordinea din panoul de IO este alta, adica nu corespunde cu tablita de la carcasa, dar banuiesc ca asta se scoate si ramane cea de la placa de baza. Care e cam subtirica comparativ cu ceea a carcasei. Exista asa ceva de cumparat separat? Dimensiunea este acceasi.

tablita de la IO vine in cutie cu placa de baza. slabe sanse ca cele care vin cu carcasele sa se potriveasca la placa de baza. deci o scoti pe aia de pe carcasa veche si o pui pe carcasa noua in locul celei existente

 Alta_, on May 28 2007, 19:11, said:

Stiu ca trebuie sa existe o distanta intre placa si carcasa, dar n-am idee cum se face asta. N-am desurubat inca placa din carcasa veche sa vad cum e.

in punguta cu suruburi care vine cu carcasa ... exista niste distantiere (nu ai cum sa nu le observi)

 Alta_, on May 28 2007, 19:11, said:

firele de leduri care se vor duce la locurile potrivite. Prin absurd daca nu nimeresc exact ordinea se poate intampla ceva nasol?
in cel mai rau caz nu ti se aprind ledurile ... atat

 Alta_, on May 28 2007, 19:11, said:

unul pt PCI-express (desi placa mea video e intr-un PCI express, nu vad cum s-ar putea alimenta separat)

unele placi video necesita si alimentare separata, insa nu este cazul placii tale

 Alta_, on May 28 2007, 19:11, said:

Asadar ce fac cu astea 2 ??? raman in aer?
le aranjezi frumos, ca sa nu incurce pe acolo :)

Edited by S!lv!u, 28 May 2007 - 18:47.


#21
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Cel de 4 pini pt. proc (e format din fire galben-negru, nu?) se infige in placa de baza.

Ce asus ai(model / revizie)? Unora le-a picat cooler-ul, dar s-a reparat problema :)

#22
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Alta_ respectele mele pentru o fata care-si face calculatorul cu minutele ei.  :coolspeak:

S!lv!u le-a zis bine. Distantierele sunt galbene, de alama (sau ce-o fi aia), la butoanele de ON-off sau reset nu conteaza polaritatea, la alea cu led-uri da, dar nu e nicio problema daca n-o nimeresti din prima, le inversezi (oricum daca te uiti atenta pe mufa care intra in MB ar trebui sa ai stantat un semn ca o sageata care e plusul si se pune in mufa cu plus evident din MB).

Quote

Pana la urma credeam ca exista 3 ventilatoare, dar vad ca e numai unul, cu posibilitate de a monta optional...unul pe carcasa si alte 2 frontal, in fata HDD-urilor, am inteles bine?
Carcasa vine standard cu un fan Antec TriCool cu alimentare din mufa molex si cu trei viteze. Celelalte 2 de 92 sunt optionale.

Edited by burebista, 28 May 2007 - 19:02.


#23
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
:), Multumesc tuturor

Cods, placa este Asus M2V. Da, firul de care spui are 2 negre si 2 galbene.Oricum e diferit de toate celelalte.

Am uitat de un cablu etichetat 1394. Ce mai e si cu asta?

Mufa molex este cea galben-negru-negru-rosu?

Am identificat distantierele, cred ca sunt singurele aurii. Insurubez astea mai intai in carcasa pe locurile in care ar trebui sa se suprapuna gaurile placii, vin cu placa peste ...apoi fixez placa cu suruburi in ele? Scuze daca am debitat tampenii.

E ciudat ca pe carcasa mai e deja montata o chestie pe mijloc, care nu se desface deloc; arata cam ca un distantier dar nu e! O sa vina
pe dedesubt, banuiesc ca ...exact pe la mijlocul placii.........ce fac cu asta? Scrie langa el pe carcasa AFM.

#24
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003

 Alta_, on May 28 2007, 22:11, said:

Am uitat de un cablu etichetat 1394. Ce mai e si cu asta?
E pentru fireWire daca are MB-ul tau asa ceva.

 Alta_, on May 28 2007, 22:11, said:

Mufa molex este cea galben-negru-negru-rosu?
Da.

 Alta_, on May 28 2007, 22:11, said:

Am identificat distantierele, cred ca sunt singurele aurii. Insurubez astea mai intai in carcasa pe locurile in care ar trebui sa se suprapuna gaurile placii, vin cu placa peste ...apoi fixez placa cu suruburi in ele? Scuze daca am debitat tampenii.
Corect.

 Alta_, on May 28 2007, 22:11, said:

E ciudat ca pe carcasa mai e deja montata o chestie pe mijloc, care nu se desface deloc; arata cam ca un distantier dar nu e! O sa vina
pe dedesubt, banuiesc ca ...exact pe la mijlocul placii.........ce fac cu asta? Scrie langa el pe carcasa AFM.
Il lasi in pace. Ai sa observi cu placuta surprindere ca se potriveste la fix in MB. ;)

Edited by burebista, 28 May 2007 - 21:18.


#25
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Inainte sa ma apuc...mi-a zis cineva ca sursa de 430W nu e de ajuns pentru sistemul meu!

Pai ce am? 1-floppy,1-hdd,1-dvd,placile video si de net. Intentionez sa mai pun una de sunet.

E vreo problema?

#26
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Alta_ spune-i lu' "cineva" ala sa-si tina sfaturile pentru el.
Sursa ta duce pina la un Core2Duo OC-at cit vrei tu si un 8800GTS. Calculatorul tau e un mezelic pentru S-12 430. :D

#27
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

 burebista, on May 30 2007, 14:23, said:

Alta_ spune-i lu' "cineva" ala sa-si tina sfaturile pentru el.
Sursa ta duce pina la un Core2Duo OC-at cit vrei tu si un 8800GTS. Calculatorul tau e un mezelic pentru S-12 430. :D

Merci :)

#28
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Am reusit in sfarsit!

Mi-a luat ceva la led-uri ...sper sa le fi pus bine din prima, adica Hdd-led palpaie, Resetul merge,  PW merge si ramane led-ul aprins.
Nu stiu cum se testeaza PW-SW? E ceva legat de faptul ca tii butonul de PW apasat ceva timp si trebuie sa se inchida? Am pus cu sageata in locul marcat PW-SW.

Audio nu stiu daca merge ca n-am instalat inca SO. M-am incurcat la adio, caci in brosurica scria ca pe placa cica pinii erau in ordinea asta:
+5v-G-G-Speaker. Unde venea sageata? la pinul cu +5v sau la Speaker?

Oricum, o carcasa desteapta, isi merita fiecare leuț! Sursa nu o mai aud, acum face ceva zgomot cooler-ul. Trebuie si asta schimbat...

Edited by Alta_, 31 May 2007 - 08:30.


#29
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Bravo! Te asteptam si cu impresii dupa ce-i instalezi SO-ul si-l asculti cum functioneaza.

Sageata la pinul cu 5V. Cred. :D

Quote

Sursa nu o mai aud, acum face ceva zgomot cooler-ul
Si dupa aia o sa incepi sa auzi si alte zgomote pe care nu-ti inchipuiai ca le poti auzi. Welcome in silent hell.  :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate