Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

carcasa pt. sursa Seasonic S12-430

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Conform celor citite pe aici si zgomotelor de la sursa actuala...mi-am luat o sursa SEASONIC S-12 430.
Acum nu stiu ce carcasa cat de cat decenta se potriveste cu sursa asta.
Auzisem ca sunt bune FoxConn, dar merge sa iau orice model de carcasa? Desigur n-as vrea sa depaseasca 100 ron.

#2
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Daca tot ai luat Seasonic ar fi pacat sa nu iei si o carcasa buna.Eu recomand cu caldura NSK6000 (desi costa dublu fata de bugetul tau).
Am NSK6000 +S12-430 si sunt foarte multumit din toate punctele de vedere (silentiozitate,stpatiu ,WM...).

#3
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Pai cum dreq sa nu fii? ;)
E cea mai buna configuratie silentioasa out-the-box. Si la un pret normal as putea zice.

#4
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Din punctul meu de vedere degeaba iti iei sursa silentioasa daca toate celelate componente nu sunt. Si crede-ma ca celelate componete sa fie la fel de silentioase ca Seasonic S-12 430 trebuie sa investesti serios. Intr-adevar sursa o sa fie silentioasa insa iti garantez de exemplu ca orice placa video mai veche sau mai noua o sa faca zgomot care brusc devine sesizabil si enervant.Nu mai vorbesc de harduri, orice fel de harduri. Sigur ca e de preferat sa reduci zgomotul insa tot ce vreau sa spun e ca s-ar putea sa "descoperi" alte zgomote mult mai enervante.

Edited by SE7EN, 22 May 2007 - 12:07.


#5
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Multam frumos!

#6
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Cu placa video ai dreptate.Am cumparat Gigabyte X1950 Pro ptr ca avea cooler zalman,si m-am gandit eu ca e silentios.Nu este chiar silentios,dar se va rezolva cu un fan controller Zalman Fan Mate 2.
Coolerul box de la procesor sta pe la 1700 de rotatii si nu se aude.(poate si din cauza ca il acopera zalmanul fiind mai galagios).
Sper sa achizitionez in curand si un Ninja ptr cpu sa il tin fanless.

Edited by stiinta82, 22 May 2007 - 12:22.


#7
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 stiinta82, on May 22 2007, 13:20, said:

Cu placa video ai dreptate.Am cumparat Gigabyte X1950 Pro ptr ca avea cooler zalman,si m-am gandit eu ca e silentios.Nu este chiar silentios,dar se va rezolva cu un fan controller Zalman Fan Mate 2.
Coolerul box de la procesor sta pe la 1700 de rotatii si nu se aude.(poate si din cauza ca il acopera zalmanul fiind mai galagios).
Sper sa achizitionez in curand si un Ninja ptr cpu sa il tin fanless.

subscriu....1950pro se aude binisor

OT: cat ai scos in 3dmark 2006? :D

#8
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Nu sunt chiar maniaca totusi...Oricum, ce mai pot sa fac de acu' ? despre zgomote am uitat sa ma documentez inainte de achizitie.

Am asa:
CPU AMD Athlon 64 3200+ Orleans 2GHz
HDD 250GB , SATA-II, WesternDigital
Video ASUS EN7300GT-Silent/HTD/256M, Nvidia GF7300GT, PCIE*, 256
carcasa si sursa - noname. E chiar atat de rau?

Si daca tot veni vorba...pentru procesor e indicat sa fie un anume tip de Cooler?

#9
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003

 kappa_man84, on May 22 2007, 13:37, said:

OT: cat ai scos in 3dmark 2006? :D
OT  :raygun: :death: :boxing: :ciocan:    /OT

#10
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003

 Alta_, on May 22 2007, 13:38, said:

Si daca tot veni vorba...pentru procesor e indicat sa fie un anume tip de Cooler?
Adica cum? Trebuie doar sa fie compatibil cu Socket-ul procesorului. Mai departe ce tine de performanta/zgomotul cooler-ului tine de buzunarul tau. ;)

#11
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
kappa,acum sunt la servici dar iti zic diseara.
Am citit postul tau,si problemele tale cu 3dmark

#12
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

 burebista, on May 22 2007, 13:42, said:

Adica cum? Trebuie doar sa fie compatibil cu Socket-ul procesorului. Mai departe ce tine de performanta/zgomotul cooler-ului tine de buzunarul tau. ;)

Pai ma refeream la performanta, zgomot si buzunar. O recomandare se poate?

#13
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Pai ai de la Arctic Cooling Freezer64 PRO PWM pe la 80 lei pina la Thermalright Ultra120 sau Zalman de fo' 200 lei. :D
Iar pe la mijloc coolerele Scythe.

#14
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 stiinta82, on May 22 2007, 13:58, said:

kappa,acum sunt la servici dar iti zic diseara.
Am citit postul tau,si problemele tale cu 3dmark

ahaaa...si nu puteai sa intervii :P
si eu tot la servici, ne auzim diseara  :cheers:
scuze de OT

#15
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Cum s-a zis, daca ai o imbinatura de table numita carcasa nu prea poti avea pretentie de silent, cu orice sursa din lume. La fel si partea de fanless pe cpu va fi o problema daca n-ai airflow.

Ca solutie de buget pt. CPU, ai arctic freezer pro. Se aude doar la peste 1000-1500 rpm(depinde de ureche.. sistem) si performanta ii intrece pretul, zic eu :D

Daca vrei fanless, cauta TR sau scythe.

#16
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

 cods, on May 22 2007, 18:48, said:

Cum s-a zis, daca ai o imbinatura de table numita carcasa nu prea poti avea pretentie de silent, cu orice sursa din lume. La fel si partea de fanless pe cpu va fi o problema daca n-ai airflow.

Ca solutie de buget pt. CPU, ai arctic freezer pro. Se aude doar la peste 1000-1500 rpm(depinde de ureche.. sistem) si performanta ii intrece pretul, zic eu :D

Daca vrei fanless, cauta TR sau scythe.

Cam asa este acum ...o simpla cutie, e drept ca are aerisire laterala. Imi caut azi carcasa Antec-NSK6000.
Nu prea am inteles care este treaba cu fanless: asadar daca e carcasa proasta trebuie musai un cooler fanless ??? (am vazut ca sunt semnificativ mai scumpe ca Arctic Freezer) ... sau e exact pe dos?
Mi-ar conveni mai mult ArticCoolingFreezer.

#17
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Ideea era ca daca ai o carcasa buna,care are un airflow decent +WM bun,  poti sa racesti procesorul si fanless (cu scythe sau  TR).

#18
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

 Alta_, on May 23 2007, 14:41, said:

Cam asa este acum ...o simpla cutie, e drept ca are aerisire laterala. Imi caut azi carcasa Antec-NSK6000.
Nu prea am inteles care este treaba cu fanless: asadar daca e carcasa proasta trebuie musai un cooler fanless ??? (am vazut ca sunt semnificativ mai scumpe ca Arctic Freezer) ... sau e exact pe dos?
Mi-ar conveni mai mult ArticCoolingFreezer.

fanless = fara ventilator, carcasa proasta --> ventilatie proasta --> 0 flux de aer care sa bata peste radiatorul de pe CPU :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate