Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

curatare obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Am fost la primul concert cu camera mea video si vad ca mi-a aparut o "bulina" neagra in marginea din dreapta al filmului. Daca ma uit cu atentie este una mult mai mica si pe partea stanga. Am zis ca s-a murdarit un pic obiectivul, am dat un pic sa-l sterg, nimic. Am filmat si niste artifici - sa fie de la artificii, un pic parlit, de la scrum de tigara (de la altii), sa fi intrat praf pe capul de printare (e a 2-a caseta miniDV Sony Preminum pe care o inregistrez. Caseta inregistrata o singura data.) ? Sa merg la service cu camera sau cu ce sa incerc sa sterg obiectivul?
Am pus si un film de dupa concert, se vede mai bine la finalul filmului. Daca este de folos mai fac un film si ii fac upload.
http://www.zippyvide...17004046/taiat/

Multumesc !

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Linkul este aiurea!

enjoy,
Mtz

#3
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View PostMtz, on May 20 2007, 00:34, said:

Linkul este aiurea!

enjoy,
Mtz
Scuze. L-am pus si pe google:
http://video.google....508778418144762
si intreg (daca are rabdare careva sa-l descarce):
http://www.gigasize....31211/taiat.avi

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai eu vad ca "chestia" aia se misca, nu este statica, asa ca nu cred ca este pe obiectiv.

enjoy,
Mtz

#5
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View PostMtz, on May 20 2007, 01:34, said:

Pai eu vad ca "chestia" aia se misca, nu este statica, asa ca nu cred ca este pe obiectiv.

enjoy,
Mtz
M-am uitat pe ecranul de la camera video foarte atent si nu se vede. M-am uitat si pe obiectiv dar la fel nu se vede (ori sa fie prea mica). La transfer pe calculator apare. Am schimbat si alta caseta si tot se injregistreaza. Sa fie de la capul de inregistrare atunci?
Am camera video Sony si folosesc casete Sony Premium (am inteles ca sunt cele mai proaste) pot sa trec pe TDK ? Sa fie de la caseta ?

#6
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
Corect, e mult prea clar gunoiul sa fie pe optica. La cum sare parca ar actiona un camp magnetic asupra lui. Ai cumva steady shot-ul activat ? Te intreb pentru ca punctul ala pare a fi activ atunci cand intra steady. Inca ceva. La cat de clar este pare a se afla direct pe ccd. E doar o parere.

Edited by danristei, 20 May 2007 - 10:07.


#7
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View Postdanristei, on May 20 2007, 11:05, said:

Corect, e mult prea clar gunoiul sa fie pe optica. La cum sare parca ar actiona un camp magnetic asupra lui. Ai cumva steady shot-ul activat ? Te intreb pentru ca punctul ala pare a fi activ atunci cand intra steady. Inca ceva. La cat de clar este pare a se afla direct pe ccd. E doar o parere.
Primul film nu cred ca era asa de clar era si tremurat si cu zoom si pe umbra. Am facut altul azi dimineata la un perete alb, fara nimic in fata. Camera e fixa, am asezat-o pe un scaun. Se vad 3 puncte.
http://www.gigasize....0725129/bun.avi - film mai bun

Am incercat si fara steady shot (era activat). La fel face. Incerc sa sterg senzorul.

PS: Orice sfat e bine venit. Multumesc.

#8
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
Daca dupa curatat de ccd inca se mai vad punctele n-am idee ce mai poate fi. Ceva electronic doar. Spor

#9
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View Postdanristei, on May 20 2007, 12:02, said:

Daca dupa curatat de ccd inca se mai vad punctele n-am idee ce mai poate fi. Ceva electronic doar. Spor

Am curata CCD-ul, obiectivul tot asa face. Daca mai aveti sugestii .... Il duc marti la service daca nu rezolv pana atunci, sper sa fie oameni seriosi.

#10
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

View Postlopi, on May 20 2007, 12:49, said:

Am curata CCD-ul, obiectivul tot asa face. Daca mai aveti sugestii .... Il duc marti la service daca nu rezolv pana atunci, sper sa fie oameni seriosi.

Si ce camera spui ca ai ? ca tot n-am inteles. Trebuia sa faci niste zoom in si zoom out cu camera fixa, ca sa ne lamurim si noi.

#11
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View Postcluca1969, on May 20 2007, 14:47, said:

Si ce camera spui ca ai ? ca tot n-am inteles. Trebuia sa faci niste zoom in si zoom out cu camera fixa, ca sa ne lamurim si noi.

Am un Sony DCR-HC23 ca cel de aici
Am facut si un film cu zoom in + zoom out, si incet si rapid.
http://www.gigasize....min.zoomout.avi

#12
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005

View Postlopi, on May 20 2007, 12:49, said:

Am curata CCD-ul
Filtrul din fata CCD-ului (are forma dreptunghiulara si este de culoare verzuie) l-ai curatat
pe ambele fete?

#13
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

View Postlopi, on May 20 2007, 15:41, said:

Am un Sony DCR-HC23 ca cel de aici
Am facut si un film cu zoom in + zoom out, si incet si rapid.
http://www.gigasize....min.zoomout.avi

da acum se vede foarte clar, in primul filmulet cu peretele gol alb parea ca ai puncte si in partea de jos unde defapt erau doua gauri de la o doza.
Ce mi se pare mie foarte clar e ca acolo in dreapta ai o mizerie, nu stiu cand a aparut dar acum depinde de cand ai tu camera, si cand ai observat-o.

#14
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View Postbit 61, on May 20 2007, 16:09, said:

Filtrul din fata CCD-ului (are forma dreptunghiulara si este de culoare verzuie) l-ai curatat
pe ambele fete?
Ambele fete ? (are 2 fete ?)
Cred ca l-am curatat aiurea. Am incercat sa-l curat cu vata+apa, am insistat un pic pe el. Dupa ce am mai cautat pe net am descoperit o adevarata "arta" in curatat CCD-uri (sau poate gresesc). Am vazut ca mi-ar trebui ceva de genul: SensorClean, Sensor Brush, Aerul comprimat etc ... Informatiile le-am gasit pe aici (sper ca nu se considera publicitate, daca e, se poate sterge).
Sunt incepator in ale filmatului (am camera de 1 luna) pentru mine sunt cam straine notiunile astea. Nu am disfacut niciodata un CCD. Am mai vazut ca unii ar "sufla" pe la senzor si poate se rezolva, in caz ca nu este aer comprimat.... (nu stiu daca e bine asa).
Am gasit o gramada de substante de curatat CCD-uri, obiective pe net, dar nu stiu sa le folosesc, de care trebuie. Mai caut.

PS: Dupa 1 luna de filmat sa fi intrat deja "praf" prin senzor ? Nu e cam devreme ?

#15
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Deci: sistemul optic la camerele video este compus (in linii mari) din lentilele mobile pentru ZOOM,
lentilele mobile pentru FOCUS,filtrul din fata CCD-ului,CCd-ul propriu-zis, MPP-ul (motorul pas cu pas)
pentru ZOOM,MPP-ul pentru FOCUS,ansamblul cu diafragma,senzorul pentru capat cursa ZOOM,
senzorul pentru capat cursa FOCUS si la cele cu NIGHT-SHOOT mai au un switch si eventual inca un filtru.
Cum ai curatat CCD-ul ?
L-ai scos din sistemul optic prin desfacerea  celor 2 sau 4 suruburi ajutorul carora este fixat sau efectiv
ai suflat aer peste camera ?
Fa niste foto cu ce anume ai desfacut si ce ai curatat.

#16
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View Postbit 61, on May 20 2007, 20:05, said:

Deci: sistemul optic la camerele video este compus (in linii mari) din lentilele mobile pentru ZOOM,
lentilele mobile pentru FOCUS,filtrul din fata CCD-ului,CCd-ul propriu-zis, MPP-ul (motorul pas cu pas)
pentru ZOOM,MPP-ul pentru FOCUS,ansamblul cu diafragma,senzorul pentru capat cursa ZOOM,
senzorul pentru capat cursa FOCUS si la cele cu NIGHT-SHOOT mai au un switch si eventual inca un filtru.
Cum ai curatat CCD-ul ?
L-ai scos din sistemul optic prin desfacerea  celor 2 sau 4 suruburi ajutorul carora este fixat sau efectiv
ai suflat aer peste camera ?
Fa niste foto cu ce anume ai desfacut si ce ai curatat.

Nu am disfacut nimic din camera (camera e in garantie 2 ani, are 1 luna de cand am cumparat-o) si am dat cu vata+apa pe obictiv si pe senzorul CCD (daca nu acesta este senzorul ....) ca in imagine:
http://img59.imagesh...odificatpw7.jpg
Daca trebuie desfacuta mai bine ma duc la service ...

#17
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

View Postlopi, on May 20 2007, 21:16, said:

Nu am disfacut nimic din camera (camera e in garantie 2 ani, are 1 luna de cand am cumparat-o) si am dat cu vata+apa pe obictiv si pe senzorul CCD (daca nu acesta este senzorul ....) ca in imagine:
http://img59.imagesh...odificatpw7.jpg
Daca trebuie desfacuta mai bine ma duc la service ...


mergi la service
problema este de la senzor

ps.nu acela este senzorul
este in spatele obiectivului si nu ai acces la el fara a demonta camera

#18
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
Nu ca te-as indemna sa iti desfaci camera dar cam atat de "adanc" trebuie sa desfaci sa ajungi pana la ccd. Nu e acelasi model de camera dar iti poti face o idee.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate