Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

curatare obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View Postdanristei, on May 21 2007, 01:20, said:

Nu ca te-as indemna sa iti desfaci camera dar cam atat de "adanc" trebuie sa desfaci sa ajungi pana la ccd. Nu e acelasi model de camera dar iti poti face o idee.

Am inteles. Credeam ca e ceva mai usor, ceva de genul stergi obiectivul si gata problema. Il duc la service ca nu ma pricep. Ma depasesc cu mult notiunile.... Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns. O sa va mai scriu ce mi-a facut la service. Va multumesc pentru ajutor.

#20
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
1. A stat camera la service 5 zile ca sa ajung acasa cu ea si filmeaza tot asa. Atasez si un un film dupa "reparatii". E facut in graba, vroiam sa stiu daca filmeaza cum trebuie. De acolo mi s-a zis ca "s-a curatat sistemul optic, ca asta era de vina".
http://www.gigasize....a_reparatie.avi

2. Offtopic (nu tine de aria video): Magazinul de la care am cumparat camera o da cotita cu garantia. Mi-au dat un certificat de Garantie care am inteles de la service Sony ca nu e valabil (ar trebui unul personalizat mi s-a spus, nu stiu). De la magazin primesc raspuns, ca nu au , revino si tot asa de cand am cumparat camera. Incurcata treaba .... Acum am scos camera de la service fara nici un act la mana ca ei mi-au reparat-o !!!!. Pot sa zica ca am disfacut eu camera (nu am vazut nici un sigiliu pe camera).... Toate astea se petrec in Iasi la un magazin mare si foarte cunoscut (daca se poate ii spun si numele :) ). + ca mi s-a vorbit .... cum s-a vorbit asta nu mai zic. Parca erau la piata domnii din acel magazin...

#21
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
este clar ca senzorul este defect
daca camera a filmat efecte de lumina puternica gen lasere sau artificii
senzorul este compromis
unele firme nu asigura garantie in aceste cazuri
manualul de utilizare spacifica faptul ca nu este indicat filmarea acestora fara filtre corespunzatoare

#22
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006
2. Offtopic (nu tine de aria video): Magazinul de la care am cumparat camera o da cotita cu garantia. Mi-au dat un certificat de Garantie care am inteles de la service Sony ca nu e valabil (ar trebui unul personalizat mi s-a spus, nu stiu). De la magazin primesc raspuns, ca nu au , revino si tot asa de cand am cumparat camera. Incurcata treaba .... Acum am scos camera de la service fara nici un act la mana ca ei mi-au reparat-o !!!!. Pot sa zica ca am disfacut eu camera (nu am vazut nici un sigiliu pe camera).... Toate astea se petrec in Iasi la un magazin mare si foarte cunoscut (daca se poate ii spun si numele :) ). + ca mi s-a vorbit .... cum s-a vorbit asta nu mai zic. Parca erau la piata domnii din acel magazin...
[/quote]

Scuze dar tu pana la varsta asta n-ai auzit de OPC, ai sanse 90% sa-ti rezolvi problema cu ei. Te duci frumusel la Sony Service si ii rogi frumos sa-ti dea o patalama la mana cum ca garantia furnizata de magazin nu este valabila la ei. Dupa care te duci frumusel la OPC si le prezinti problema ta. Daca ai ceva relatii la Curtea de Conturi si mai bine. Bafta.

#23
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View Postpaulvanorton, on May 25 2007, 17:07, said:

este clar ca senzorul este defect
daca camera a filmat efecte de lumina puternica gen lasere sau artificii
senzorul este compromis
unele firme nu asigura garantie in aceste cazuri
manualul de utilizare spacifica faptul ca nu este indicat filmarea acestora fara filtre corespunzatoare

1. Am citit instructiunile camerei din pagina in pagina si am gasit scris la outdoor - "night views, neon signs, and fireworks !!!", "sunrise and sunset". Nu am gasit nimic scris de laser ! Nu scrie ca imi trebuie filtre ca sa filmez asa ceva.

2. @cluca1969 O sa-ti urmez sfatul. Am zis sa nu fac mare scandal ca tot la ei ajung.

PS: La concert au fost destul de multi care au filmat. Am vazut si camere modelul meu si Canon MV 900, Panasonic etc. Sa inteleg ca toti sunt cu camerele la service acum ?

#24
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

View Postlopi, on May 26 2007, 10:19, said:

1. Am citit instructiunile camerei din pagina in pagina si am gasit scris la outdoor - "night views, neon signs, and fireworks !!!", "sunrise and sunset". Nu am gasit nimic scris de laser ! Nu scrie ca imi trebuie filtre ca sa filmez asa ceva.

2. @cluca1969 O sa-ti urmez sfatul. Am zis sa nu fac mare scandal ca tot la ei ajung.

PS: La concert au fost destul de multi care au filmat. Am vazut si camere modelul meu si Canon MV 900, Panasonic etc. Sa inteleg ca toti sunt cu camerele la service acum ?

Deci in primul rand TU nu trebuie sub nicio forma sa spui sau sa recunosti ca ai filmat Lasere sau ce-ai filmat acolo. Parerea mea e ca punctul ala e cam mare pentru a fi pixeli stinsi, daca erau pixeli dead atunci cand faci zoom se maresc si ei, logic nu?

#25
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Sa stii ca filmatul de lasere iti buleste senzorul CCD.... au patit-o colegi de la o alta televiziune(cu ceva timp in urma), oameni nu prea experimentati si dornici de a filma bine.... au filmat direct in lasere intro discoteca si...ups...s-a defectat ceva la PD-ul lor... in fine reparatia a costat aproape 1000 de euro....
Eu am filmat eclipsa de soare de anul trecut, cu un VX2100, dar cu filtrul 2 si nu s-a intamplat nimic.. desi multi nu recomanda asta..

#26
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
S-a rezolvat la service. Era cum s-a scris aici in topic: praf pe CCD, nu era defect CCD-ul. Dupa curatare merge perfect.
Am mai cautat pe net, prin cartea tehnica si am gasit scris asa: nu se recomanda filmarea luminilor de intensitate care ar produce leziuni ochiului uman.
1. Daca un laser de la un concert provoca leziuni retinei ochiului uman, atunci nu mai era autorizat concertul, nu? Deci s-ar putea filma.... teoretic. Practic, banuiesc ca nu se stie intensitatea laserului (am inteles ca laserele folosite in Estul Europei sunt mai puternice). Oricum o sa am mari retineri sa mai filmez vreodata concert cu laser.
2. Fulgere se pot filma ? (Am pozat fulgere cu aparatul foto si nu am patit nimic cu el, inca).
3. Artificii scrie in cartea tehnica, se pot filma.

Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by lopi, 01 June 2007 - 18:15.


#27
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Fulgere si artificii poti filma linistit, nu dauneaza camerei.... Ma bucur ca a fost doar praf..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate