Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Izolare Fonica

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
918 replies to this topic

#901
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 26.01.2007

Vizualizare mesajLukkkkkas, pe 29 martie 2024 - 11:29, a scris:

pune PST 90 direct pe perete, fara rama de lemn sau metal infipta in perete...suruburirle vor prelua vibratiile si le vor transmite direct rigipsului sau ramei de lemn/metal...te poti trezi ca se aude si mai tare. Poti sa lipesti pe urma rigipsul antifonic direct peste PST ca se sprijina de podea...eventual pe o garnitura de cauciuc. Si mai bine e sa nu pui nimic peste PST, in afara de ceva textil gen tapet, sau impletitura de pai, iar deasupra rafturi de biblioteca.

Asa ar fi corect ca sa fii sigur ca elimini toate riscurile de vibratii. Am vazut ca placile de PST90 au adeziv din fabrica si se pot lipi, dar nu pe lavabila, trebuie curatata si lipte direct pe ciment ? Dar ce te faci cu placile de rigips ca alea nu cred ca vor sta vertical placa in placa, trebuie si alea prinse bine mai ales ca am 2 locatii cu prize in peretele ala iar uneori te mai lovesti/sprijini de perete. Lipite placile de PST90 nu cred ca merge. Montarea clasica este cu bride si profile metalice peste PST90 dupa care placi de rigips pe profilele metalice. Zici ca bridele alea si profilele metalice iau contact cu peretele si alea vibreaza si fac sa vibreze si rigipsul ?

Placile le-as putea comanda si aplica si singur, dar direct pe lavabila, ca sa vad efectul. Daca totul e bine chem o echipa sa se ocupe de restul.

Attached File  6052802_4_1.jpg   225.77K   14 downloads

Edited by pixel3cs, 29 March 2024 - 12:18.


#902
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 26.01.2007
Instrucțiuni recomandate pentru montare PST90

Se asigură că suprafaţa este curată şi lipsită de impurităţi
Se înlătură folia de protecție de pe partea cu adeziv
Se acoperă placă lângă placă, toată suprafața pereților / tavanului cu probleme de izolare fonică
Se aplică placa fonoizolantă PST90 pe perete şi se apasă ferm pe toată suprafaţa, pentru o lipire cât mai bună
Peste plăcile PST90 se montează profilele metalice de gipscarton ,între profile şi pereţi/tavan se aplica banda de etanşare autoadezivă.
Pe profile se prind mecanic plăcile de gispcarton intercalate.
Plăcile de gipscarton se vor poziţiona şi monta pe profile fără a atinge structura existentă(pereţi/tavan/pardoseală) iar golul rezultat se va umple cu silicon de construcții.
*dacă există goluri de doze, acestea se vor izola, iar dozele se vor monta pe structura noua de gipscarton

Edited by pixel3cs, 29 March 2024 - 12:39.


#903
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 26.01.2007
Am facut mai multe sapaturi si cele mai bun si scump produs de pe Details si Emerson pentru izolare fonica este un produs numit de ei Quash panels (mai bune si decat PST90 la performanta), si am gasit in pagina "SKU: Stratocell" inseamna ca nu sunt altceva decat stratocel foam, adica polietilena expandata. Genul asta de plastic expandat l-am vazut in multe cutii de produse. E ieftin dar evident ca la ei pe site e mult marketing si pret dublu fata de ce poti obtine, de exemplu aici l-am gasit la jumatate de pret. https://inatech-shop...a-ambalare.html

Ma bate gandul sa cumpar de test, sa fac o cutie si sa fac teste cu ea cum am vazut pe youtube. Nu ma intereseaza atat de tare sa ies ieftin, platesc chiar mai mult daca e nevoie dar numai daca as fi sigur ca nu arunc banii degeaba si la final sunt multumit de rezultate. Proiectele de izolare fonica sunt doar niste incercari si posibil bani aruncati. E nevoie de minimizarea costurilor pe cat posibil.

100m de polietilena expandata la 2mm costa azi 123 lei Posted image https://airfoam.ro/s...lungime-100-ml/
In pagina acestui produs gasim urmatoarea descriere

Aplicabilitate
Se utilizează ca ambalaj în industriile sticlei, ceramicii, mobilei, electronica și in alte industrii unde se produc produse ce necesita o buna protectie.  In domeniul constructiilor folia din polietilena expandata se poate folosi ca strat de protecție a hidroizolațiilor, teraselor și fundațiilor, ca bariere contra vaporilor, ca izolații la zgomote de impact, ca strat de preluare a vibrațiilor sau la montarea parchetului.


Folia din polietilena expandata reprezinta materialul ideal si pentru izolarea audio dar si pentru preluarea virbatiilor, fiind perfecta pentru etansarea rosturilor la montarea parchetului.

Pe langa protectia oferita produselor ambalate in folie din polietilena expandata o alta proprietate importantă este rezistența ridicată la îmbătranire și o mare rezistență la acțiunea compusilor chimici (acizi, baze, saruri, diluanti, produse petroliere).

Au si placi https://airfoam.ro/s...lena-expandata/

Edited by pixel3cs, 29 March 2024 - 19:09.


#904
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.09.2022

Vizualizare mesajpixel3cs, pe 29 martie 2024 - 12:15, a scris:

Asa ar fi corect ca sa fii sigur ca elimini toate riscurile de vibratii. Am vazut ca placile de PST90 au adeziv din fabrica si se pot lipi, dar nu pe lavabila, trebuie curatata si lipte direct pe ciment ? Dar ce te faci cu placile de rigips ca alea nu cred ca vor sta vertical placa in placa, trebuie si alea prinse bine mai ales ca am 2 locatii cu prize in peretele ala iar uneori te mai lovesti/sprijini de perete. Lipite placile de PST90 nu cred ca merge. Montarea clasica este cu bride si profile metalice peste PST90 dupa care placi de rigips pe profilele metalice. Zici ca bridele alea si profilele metalice iau contact cu peretele si alea vibreaza si fac sa vibreze si rigipsul ?

Placile le-as putea comanda si aplica si singur, dar direct pe lavabila, ca sa vad efectul. Daca totul e bine chem o echipa sa se ocupe de restul.

Atașament 6052802_4_1.jpg

Placile de PST 90 se pot aplica direct pe lavabil au un adeziv care odata lipit ...cred ca poti sa te agati de el ca nu mai vine jos (eu am pus direct pe lavabil). Treaba cu profilele metalice e ca risca sa se transforme in instrument muzical...diapazon. Depinde acum si de tipul de zgomot, multe sunt facute pentru voci, apa, etc...daca e vorba de vibratie mecanica gen lift, tramvai, camioane...eu zic ca transmiterea vibratiei de la surubul din perete spre profilul metalic (ocolind izolatia PST) e inevitabila (exista bride speciale cu amortizor de cauciuc etc...dar la vibratie puternica nu cred ca fac fata). Sunt ceva costuri si ...e teribil de frustrant sa dai bani si sa te trezesti ca se aude si mai tare, macar pe anumite fregvente.

...iar din instructiunile alea de montare poate imi explica si mie cineva cum se mai pun bridele in perete dupa ce se monteaza PST-ul? Eu stiu ca se insurubeaza in prete inainte.

Vizualizare mesajLukkkkkas, pe 29 martie 2024 - 22:18, a scris:


Placile de PST 90 se pot aplica direct pe lavabil au un adeziv care odata lipit ...cred ca poti sa te agati de el ca nu mai vine jos (eu am pus direct pe lavabil). Treaba cu profilele metalice e ca risca sa se transforme in instrument muzical...diapazon. Depinde acum si de tipul de zgomot, multe sunt facute pentru voci, apa, etc...daca e vorba de vibratie mecanica gen lift, tramvai, camioane...eu zic ca transmiterea vibratiei de la surubul din perete spre profilul metalic (ocolind izolatia PST) e inevitabila (exista bride speciale cu amortizor de cauciuc etc...dar la vibratie puternica nu cred ca fac fata). Sunt ceva costuri si ...e teribil de frustrant sa dai bani si sa te trezesti ca se aude si mai tare, macar pe anumite fregvente.

...iar din instructiunile alea de montare poate imi explica si mie cineva cum se mai pun bridele in perete dupa ce se monteaza PST-ul? Eu stiu ca se insurubeaza in prete inainte.
Nu stiu daca realizezi ca brida de care se prinde profilul metalic se insurubeaza cu 2-4 suruburi in perete...toata vibratia peretelui trece in surub...de acolo in brida si din brida in profilul mecanic facand izolatia cu PST inutila.

Cel mai probabil instructiunile alea sunt incomplete...deci inainte de a pune PST-ul pe perete hotarastete ce vrei sa faci...odata puse degeaba mai chemi baietii sa-ti puna profile metalice si rigips pt ca nu vor avea pe ce sa ataseze profilul metalic...bridele se monteaza in perete inainte de PST.

#905
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 26.01.2007
In prima faza o sa fac cutii din diferite materiale ca sa testez fonoabsorbtia la diferite frecvente, aleg materialul impreuna cu furnizorul cel mai bun apoi vreau cumva sa montez placile provizoriu ca sa testez rezultatul inainte de a face ceva permanent. O sa postez rezultatele cand sunt gata. Inca nu m-am hotarat la ce fel de montare sa fac dar optiunile sunt
- placi si tapet peste
- placi si rigips peste daca zici ca tine
- placi si apoi structura metalica si rigips
- placi, structura metalica, rigips, strat de aer (am vazut ca unii lasa si strat de aer intre doua placi de rigips cel mai probabil, zic ei ca sa converteasca vibratiile ramase in caldura)

Edited by pixel3cs, 30 March 2024 - 18:24.


#906
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.09.2022

Vizualizare mesajpixel3cs, pe 30 martie 2024 - 18:24, a scris:

In prima faza o sa fac cutii din diferite materiale ca sa testez fonoabsorbtia la diferite frecvente, aleg materialul impreuna cu furnizorul cel mai bun apoi vreau cumva sa montez placile provizoriu ca sa testez rezultatul inainte de a face ceva permanent. O sa postez rezultatele cand sunt gata. Inca nu m-am hotarat la ce fel de montare sa fac dar optiunile sunt
- placi si tapet peste
- placi si rigips peste daca zici ca tine
- placi si apoi structura metalica si rigips
- placi, structura metalica, rigips, strat de aer (am vazut ca unii lasa si strat de aer intre doua placi de rigips cel mai probabil, zic ei ca sa converteasca vibratiile ramase in caldura)

Dupa ce lipeste placile...nu se mai pot da jos...si nelipite e destul de neconcludent. Poti sa iei una si sa o pui cu mana pe perete si sa lipesti urechea...
Tapetul nu cred ca merge...material textil da, trebuie sa mearga...se vede in unele baruri, localuri.
Pt solutia placi + rigips...tine daca e prins in suruburi de plastic tip melc pentru polistiren...se insurubeaza melcul in material (dar sa nu atinga zidul) surubul tip melc are in capat o gaura pt alt surub...surubul in care se fixeaza placa de rigips...se pot pune cate e necesar...8-10---20...pe fiecare placa. Banuiesc ca spatiul dintre 2 placi de rigips trebuie acoperit cu o bagheta din lemn. Bineinteles nu vei pune pe zdidu respectiv televizor sau orice altceva agatat!

#907
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajadi0, pe 15 februarie 2024 - 10:04, a scris:

Din proprie experienta spun ca asta a fost cel mai mare atu al blocurilor vechi. Locuiau oameni in varsta, care eventual mai vorbeau duminica la telefon cu neamurile. Practic asta este singurul zgomot pe care il poti auzi de la ei. Dar toti spun ca blocurile vechi sunt construite bine, sunt strasnic izolate fonic si termic si pe deasupra sunt solid construite - cu alte cuvinte, "nu se compara cu blocurile construite azi! Normal ca e izolat bine fonic si nu auzi nimic de la vecini daca vecinii nu fac zgomot. Dar blocurile din 65-80 incep deja sa isi schimbe locatarii, sa fie locuite de oameni mai tineri, mai activi, mai zgomotosi, mai cu copii mici, mai iubareti, etc.

Nu spun ca blocurile noi sunt perfecte. Dar cele care sunt nu sunt construite in camp, in mlastini si sunt urmarite pe perioada constructiei de diriginti de santier responsabili, sunt net superioare blocurilor vechi, la mai multe capitole. Zicea colegul @Iorgovanu ca are pereti "de beton (de rezistenta),  si sustin grinzile". Am mari dubii ca este asta din mai multe puncte de vedere: (1) cum adica grinda deasupra unui perete de beton de rezistenta?, (2) blocurile vechi sunt construite cu pereti prefabricati din beton, cu latime de 10-12cm, care nu sunt de rezistenta (cazul apartamentului din care am plecat si al altor 3 apartamente de care stiu).

Tot la blocurile vechi veti gasi nenumarate strapungeri ale planseelor si ale peretilor. Prin intermediul acelor tevi si tuburi, stii ce face fiecare vecin,de la orice etaj. De problema asta nu prea te lovesti la un bloc nou.

Din punctul meu de vedere, singurul avantaj al unor blocuri vechi a ramas doar zona/locatia.

Tot din propria experienta pot sa-ti spun ca:
1. La niste blocuri confort 2 construite in anii 68-72 aveau strat de nisip intre etaje.
2. La unele blocuri peretii dintre apartamente erau diafragme.
3. Nu toate blocurile sunt construite din panourile alea prefabricate prin care se aude tot.

#908
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 26.01.2007

View PostLukkkkkas, on 29 martie 2024 - 22:34, said:

...iar din instructiunile alea de montare poate imi explica si mie cineva cum se mai pun bridele in perete dupa ce se monteaza PST-ul? Eu stiu ca se insurubeaza in prete inainte.

Nu stiu daca realizezi ca brida de care se prinde profilul metalic se insurubeaza cu 2-4 suruburi in perete...toata vibratia peretelui trece in surub...de acolo in brida si din brida in profilul mecanic facand izolatia cu PST inutila.

Cel mai probabil instructiunile alea sunt incomplete...deci inainte de a pune PST-ul pe perete hotarastete ce vrei sa faci...odata puse degeaba mai chemi baietii sa-ti puna profile metalice si rigips pt ca nu vor avea pe ce sa ataseze profilul metalic...bridele se monteaza in perete inainte de PST.

Instructiunile alea sunt corecte. In pasul 3 spune ca se monteaza mai intai placa langa placa pe tot peretele, in pasul 4 se monteaza bridele peste placa de PST90. Adica se pune brida peste placa in acelasi mod in care o pui pe perete si bagi un singur surub care trebuie sa fie mai lung de 5cm (cat are placa) adica sa aibe vreo 7-8 cm ca sa intre putin si in perete. Crezi ca sa mai transmit vibratiile in felul asta ? Daca brida ar fi direct pe perete contactul ar fi mare, vibreaza brida cu totul pe toata latimea ei. Asa cu montarea bridei peste placa fonoabsorbanta punctul de contact cu peretele este doar surubul ala care e prins bine in perete.

Attached Files



#909
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.09.2022

View Postpixel3cs, on 31 martie 2024 - 20:09, said:


Instructiunile alea sunt corecte. In pasul 3 spune ca se monteaza mai intai placa langa placa pe tot peretele, in pasul 4 se monteaza bridele peste placa de PST90. Adica se pune brida peste placa in acelasi mod in care o pui pe perete si bagi un singur surub care trebuie sa fie mai lung de 5cm (cat are placa) adica sa aibe vreo 7-8 cm ca sa intre putin si in perete. Crezi ca sa mai transmit vibratiile in felul asta ? Daca brida ar fi direct pe perete contactul ar fi mare, vibreaza brida cu totul pe toata latimea ei. Asa cu montarea bridei peste placa fonoabsorbanta punctul de contact cu peretele este doar surubul ala care e prins bine in perete.

Surubul "bine infipt" in perete preia  vibratia peretelui si o transpite scheletului metalic si placii de rigips...care va actiona ca o membrana de difuzor :-)

Surubul ar trebui sa aiba minim 10 cm..adica vre-o 5 cm bagati in zid,cu 2 cm bagati in zid...abea daca treci de tencuiala..parerea mea...acu eu nu sunt mester.

#910
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 13.07.2005

View Postpixel3cs, on 29 martie 2024 - 18:56, said:

Am facut mai multe sapaturi si cele mai bun si scump produs de pe Details si Emerson pentru izolare fonica este un produs numit de ei Quash panels (mai bune si decat PST90 la performanta), si am gasit in pagina "SKU: Stratocell" inseamna ca nu sunt altceva decat stratocel foam, adica polietilena expandata. Genul asta de plastic expandat l-am vazut in multe cutii de produse. E ieftin dar evident ca la ei pe site e mult marketing si pret dublu fata de ce poti obtine, de exemplu aici l-am gasit la jumatate de pret. https://inatech-shop...a-ambalare.html
...

Doar o corectie - desi Quash e, in esenta, o polietilena expandata,  rolul ei nu este de protectie la soc sau lovituroi (cum e in cazul celei pentru ambalaje) ci de absorbtia acustica (structura materialului este diferita).
De acolo apar si diferentele de pret pe care le-ai sesizat.
In alta ordine de idei, avantajul major oferit de Quash fata de PST90 consta in faptul ca are o clasa mai buna de reactie la foc.
Altfel, in functie de pret puteti opta pentru unul sau altul dintre aceste materiale - mai ales in cazul aplicatiilor rezidentiale, unde diferentele de performanta vor fi prea putin sesizabile.

Mai importanta este decuplarea mecanica a peretelui / planseului existent de placile de rigips cu care se face inchiderea.
Pentru asta, sunt doua variante - in functie de situatie, se poate opta pentru una sau alta:
- structura separata (in cazul unor incaperi de inaltime mica se poate adopta aceasta solutie - pur si simplu,l structura de gipscarton se monteaza la distnata de peretele ce se vrea izolat, si se fixeaza doar in pardoseala si in tavan.
- utilizarea de bride acustice antivibratii (asta sunt de diferite tipuri si cu diferite destinatii - de pardoseala, de perete, pt. tavane suspendate). Super ok dpdv al performantelor sunt cele de la SENOR (si se gasesc in oferta mai multor distribuitori din Romania).

De asemenea, este important si modul in care se face inchiderea - recomandat este cu doua placi de gispcarton (panotaj dublu), iar daca bugetul permite, este forte eficient daca intre cele doua foi de gipscarton se insereaza o membrfana vascoelastica (gen SONOBLOCK / Blocktec 70 / Tecsound 70).
Este acelasi material, difera doar denumirea comerciala, iar cum  - din cate stiu - preturile sunt similare la mai toti distribuitorii, va recomand totusi sa verificati sub ce denumire comerciala este emis agrementul tehnic in Romania si chiar sa cereti o copie a acestuia  (doar ca sa fiti acoperiti in caz de ceva necazuri sau reclamatii, si sa nu aveti probleme cu asiguratorii / pompierii / inspectia in constructii  /etc ).

Over and out !

#911
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.09.2022
Posibil ca 2 laci de rigips lipite una de alta cu membrana Techsound intre ele sa fie o solutie buna mai ales unde nu se poate pune PST90...probabil c a2 placi lipite direct pe perete + PST 90 + alte 2 placi lipite deasupra...ar asigura un strat de 9cm de izolatie cu efecte bune teoretic...totusi lucrurile se complica daca vibratia se transmite si prin peretii laterali, plafon si perete. Cat despre bridele acustice...sunt bune (de cateva ori mai scumpe) cu specificarea c anu eleimina ci doar atenueaza vibratiile. De regula e vorba de vibratii produse de voci, muzica etc...nicidecum de vibratii fonice si mecanice serioase gen tren, tramvai, basculanta, lift etc.

#912
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 26.01.2007
Din cate inteleg trebuie straturi peste straturi plus gol lasat plus structura metalica. Te duci la grosime cat un perete mai subtire. Pai nu ar fi mai eficient si mai ieftin si mai rapid sa zidesti inca un perete (din BCA pe lateral sau caramida plina) langa peretele actual ? Caramida plina are destula masa ca sa opreasca sunetul.

In baie mi s-a slabit surubul in care sta suportul de la prosop. Am dat jos si era gaura imensa sub faianta, peretele e facut din caramida goala la interior. Nu-i de mirare ca intra atata sunet de pe casa scarii / lift.

#913
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 26.01.2007
Am uitat sa adaug ca am incalzire prin pardoseala si am folosit stetoscopul cand functioneaza liftul iar din pardoseala nu vine nici un sunet, nici o vibratie, si asta in camera de langa lift, in conditiile in care peretii laterali, usile, mesele si tavanul conduc sunete chiar si in partea cealalta a casei. Care ar fi cauza pentru care pardoseala izoleaza asa bine sunetele ? Ma gandesc ca are polistiren extrudat (dar nu cine stie ce grosime ci acolo 2 cm) si mai are si aer in compozitie plus gresia ca am gresie in toata casa. Are un sistem masa-aer-masa si tine si polistirenul.

Edited by pixel3cs, 01 April 2024 - 20:20.


#914
Lukkkkkas

Lukkkkkas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.09.2022
Posibil stratul de sapa si de aer dintre pardoseala si placa de beton...pe urma...e placa de beton nu caramida goala...caramida goala daca o iei in mana si o bati cu degetul va suna ca un clopot...cu ecou.

View Postpixel3cs, on 01 aprilie 2024 - 19:38, said:

Din cate inteleg trebuie straturi peste straturi plus gol lasat plus structura metalica. Te duci la grosime cat un perete mai subtire. Pai nu ar fi mai eficient si mai ieftin si mai rapid sa zidesti inca un perete (din BCA pe lateral sau caramida plina) langa peretele actual ? Caramida plina are destula masa ca sa opreasca sunetul.

In baie mi s-a slabit surubul in care sta suportul de la prosop. Am dat jos si era gaura imensa sub faianta, peretele e facut din caramida goala la interior. Nu-i de mirare ca intra atata sunet de pe casa scarii / lift.
Caramida plina e grea...si nu cred ca absoarbe vibratiile mai bine decat PST 90...pe care il poti pune in cate straturi e necesar.

#915
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 13.07.2005

View Postpixel3cs, on 01 aprilie 2024 - 19:38, said:

Din cate inteleg trebuie straturi peste straturi plus gol lasat plus structura metalica. Te duci la grosime cat un perete mai subtire. Pai nu ar fi mai eficient si mai ieftin si mai rapid sa zidesti inca un perete (din BCA pe lateral sau caramida plina) langa peretele actual ? Caramida plina are destula masa ca sa opreasca sunetul.
..

Ba da, este cel putin la fel de eficient sa faci asa ! Daca ai spatiu suficient si incarcarea suplimentara pe placa nu-i o problema - go for it !
Indicat ar fi toptusi sa nu lasi gol intre cei doi pereti ca sa nu-ti construiesti o camera de rezonanta - cea mai ieftina vata minerala poate face treaba in acest caz.

Referitor la zona cu incalzire in pardoseala - acolo ai (probabil fara ca asta sa fie intentia) un fel de dala flotanta !
Adica, ai decuplat mecanic placa din beton de sapa de deasupra (pe care ai montat gresia). Bine, atunci cand chiar se doreste sa fie realizata o dala flotanta, se decupleaza sapa si de peretii incaperii (mai simplu de inteles - materialul elastic de sub sapa, polistirenul in cazul tau, este ridicat pe pereti rezultand astfel o cuva in care se toarna sapa).
In acest fel, sunetele - dar mai ales vibratiile - se transmit mult mai greu din placa inferioara in cea superioara (si invers).
La o dala flotanta, nu conteaza daca este sau nu vreun gol de aer - de fapt, in mod normal, la o dala flotanta clasica nici nu prea are cum sa fie aer datorita compresiunii la care-i supus materialul sub greutatea placii/sapei superioare.

PS: Ca fapt divers, in eficienta unei izolari fonice suplimentare, este mult mai de efect utilizarea unor bride acustice / suporti anitivibratii pentru montarea structurii de gipscarton de perete/tavan decat tipul materialului fonoabsorbant montat intre placile de gipscarton si perete/tavan.
De asemenea, pentru acelasi tip de structura, se obtin rezultate mai bune daca, in loc de PST90 / QUASH se pun placi din vata dar, in schimb, se inchide cu doua placi de gipscarton suprapuse cu o membrana vascoelastica lipita intre cele doua placi (de exemplu: SONOBLOCK R / Tecsound 70, etc).

Ca rezumat, din experienta, in ordinea performantelor, ar fi asa:
1. 2x Rigips fonic cu membrana Sonoblock/Tecsound 70 intre ele / structura metalica montata de perete cu bride acustice / suporti antivibratii (sau, daca este posibil, strcutura indepenedenta / separata de perete) + QUASH sau PST 90 in interspatiul dintre placile de gipscarton si perete (aici functioneaza principul ”Bigger is Better”) !

2. Idem ca mai sus, dar cu placi de vata semirigida in loc de Quash / PST90.
Ca sa obtii rezultate apropiate cu cele de la nr. 1, ar trebui, de regula, ca grosimea placilor de vata sa fie de doua ori mai mare decat cea a placilor de PST/Quash.

3. Idem ca la pct. 1, dar fara bride acustice (aici putem ”pierde” intre 6 si 8-9 dB la izolare, in functie de natura zgomotului;
.
.
.
4. O singura placa rigips + Quash/PST - fara bride acustice si fara membrana - poate fi cu peste 10 -12 dB mai ”slaba” decat varianta de la pct. 1, adica se aude de doua ori mai tare !

Si premiul I cu coronita, ar fi solutia sugerata de colegul @pixel - dublarea peretelui cu un al perete din zidarie.

Sper sa fie util cuiva tot ce am scris mai sus.

PS: NU vand materiale acustice, NU fac reclama nimanui, NU execut lucrari de izolare fonica, NU lucrez cu persoane fizice -  dealtfel, nu lucrez in general pentru sectorul rezidential ci exclusiv in domeniul zgomotului industrial si comercial.

Over and Out !

#916
Spawn

Spawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.11.2003
Am facut eu experiment cu al doilea rand de BCA la niste pereti de compartimentare. BCA100 + vata minerala 50 + BCA100. Efectul? 40dBA atenuare. Nu stiu cat ar fi fost exact acolo numai cu un rand de BCA100, normal e undeva la 33dBA. Oricum, dezamagitor. Daca lipesti urechea de perete se si aud si se si simt vibratiile. Posibil se mai transmite si prin peretii exteriori din Porotherm, adevarat. Dar nu se compara cu decuplarea cu rigips.

#917
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 19.03.2007
Nu am stat sa citesc tot, dar gandeste-te si la posibila aparitie a mucegaiului. Un foarte bun izolator termic si fonic este spuma poliuretanica. Adera excelent pe orice suprafata si ar fi de luat in seama.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Xw53GCfrKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://isoterm.ro/n...ASAAEgIq4vD_BwE

#918
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 26.01.2007
Am facut cutii de 30cmx30cm pe exterior din diverse materiale
- 5cm polietilena expandata: https://ambalaje-ora...200-mm-x-50-mm/
- 5cm PST 90: https://brick-romani...lexi-de9003105/
- 5cm spuma poliuretanica fonica: https://www.dedeman....50-ml/p/5013461
- 3cm lâna antinoise: https://www.muziker....antinoise-50x50 exista si la sul https://www.muziker....0x3-garage-band
- 6cm vata bazaltica Rockwool Steprock pt izolare fonica: https://www.leroymer...cm-3.6-m/170000 , exista si Rockwool Acoustic de 5-10-15cm dar erau pufoase, voluminoase, multe placi pe bax, si am hotarat sa merg pe Steprock pentru ca sunt presate (calculand dupa pret cred ca sunt presate dintr-o placa de 8-9cm normala) pretul pe mp la grosimea de 3cm este de 30 lei/mp iar eu am folosit doua foi suprapuse adica 6cm 60 lei/mp

Am folosit o boxa Tronsmart T7 (care poate sa redea bine bass-ul) la volum 72 pe frecvente de la 20-20000hz si am masurat cu aplicatia Spectroid din Google Play Store.
https://www.emag.ro/...8/pd/D8M3NZMBM/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PAsMlDptjx8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Panourile de la RosEcoMat din BG zic ei ca ar fi foarte bune. Se gasesc si pe emag "rosecomat" dar nu le-am testat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y1VSs2lKBS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exista si fetru acustic din care se fac panourile de riflaj acustice dar sunt prea subtiri, au 8mm https://www.folina.r...olina/pd/PSL9MM si nu cred ca obtii prea mare eficienta

Toate materialele izoleaza. Chiar si aerul izoleaza daca are o grosime suficienta adica te indepartezi de sursa. Scopul este sa gasesti materiale unde combinatia este optima pentru izolare fonica, grosime si cost/mp.

Cea mai mare teapa a fost lana de la Muziker de 3cm grosime, am crezut ca e mai presata dar e un covoras pufos si nu izoleaza absolut deloc. Solutia castigatoare cred ca este vata minerala Rockwool Steprock care e mai buna si decat spuma poliuretanica si decat PST90 (vezi grafice) si le bate de departe si la pret. Faptul ca se folosesc doua placi de 3cm poti sa le montezi suprapuse in zig-zag ca sa le imbini mai bine. E dura si usor de manevrat, izoleaza bine si e ieftina. Daca ai cativa mp nu economisesti mult la pret dar daca ai suprafata mare e de 3 ori mai ieftina si izoleaza si termic in acelasi timp si mai este si rezistenta la foc. Nu am crezut pana nu am facut teste. Acuma ce sa zic, este si mult marketing pe net, fiecare cu solutiile lui, sursele lui de materiale, fiecare isi urmareste interesul propriu. Nu lucrez la Rockwool si nu le fac reclama.

Rockwool atenueaza mai bine ca toate inaltele si se aude mai infundat ca toate. Toate materialele sunt similare la atenuarea frecventelor mici dar diferenta o face cat de bine atenueaza de la 800-1000 hz in sus pentru ca asta iti va da senzatia de sunet cat mai infundat/departe.

Intre timp am vazut unde este liftul montat pentru ca mi-a aratat tehnicianul. Este montat in patratica din poza pe interior, nu am vazut brida de cauciuc sau elemente de amortizare, nu am vazut vreo izolare. E prins pur si simplu in perete cu niste suruburi mari pe un cadru de fier.

Intrebare: m-am hotarat ca in prima faza sa acopar pe exterior acea zona unde este montat motorul in speranta ca va atenua din zgomot fara sa mai modific nimic prin casa. Dar as vrea sa pun ceva atat calitativ fonic cat si extetic ca sa nu comenteze nimeni nimic. Grosime maxima 3-5 cm. Ma gandeam la riflaje acustice dar sunt slabe ca izolatie. Are cineva cunostinte de panouri fonice bune si estetice ?

Attached Files


Edited by pixel3cs, 22 April 2024 - 17:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate