Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 

Cea mai buna marca de telefoane

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

Poll: Cea mai buna marca de telefoane (14 member(s) have cast votes)

Cea mai buna marca de telefoane

  1. Alcatel (2 votes [1.38%])

    Percentage of vote: 1.38%

  2. Motorola (7 votes [4.83%])

    Percentage of vote: 4.83%

  3. Nokia (56 votes [38.62%])

    Percentage of vote: 38.62%

  4. Sagem (4 votes [2.76%])

    Percentage of vote: 2.76%

  5. Samsung (13 votes [8.97%])

    Percentage of vote: 8.97%

  6. Siemens (37 votes [25.52%])

    Percentage of vote: 25.52%

  7. Sony-Erricsson (26 votes [17.93%])

    Percentage of vote: 17.93%

Vote Guests cannot vote

#37
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

Quote

Originally posted by stilnox
Sunt mirat de succesul Siemens in acest poll; banuiesc ca sunt multi ce au cumparat Siemens-urile acelea color de la Connex.  

Personal vad Sony Ericsson ca o forta imposibila de rezistat (again: a la Macintosh si iPod) si ma mira ca sunt asa de putini care sa raspunda pozitiv cantecului lor de sirena ;) ...o fi pretul de vina?   :confused:


Nu as compara SonyEricsson cu Apple (am mai auzit aceasta analogie)din doua motive:
1.Mac nu prea are viitor!
2. Mac sunt F scumpe..pe cand SE tocmai la calitate/pret exceleaza !

#38
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Nu te mai mira ;)
Mie-mi place SE, tie-ti place SE, lui ii place SE, si cu toate astea e pe locul 3. Oricum nu am facut decat sa-mi exprim votul o singura data, iar in rest nu prea ma intereseaza ca Nokia este "lider in vanzari" (a se citi mai sus ce inseanna vanzari, unde SE a epuizat telefoane de sute de lire sterline, parai si alte valute forte, nu sapuniere d-alea ieftine facute de concurenta).

#39
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Probabil ca nu s-a inteles exact titlul threadului:
Cea mai buna marca de telefoane...nu cea mai vanduta ;)

#40
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Quote

Originally posted by kinezu
Ia spune tu care a fost primul telefon cu 65k culori de la samsung (pt. europa), sa vad daca stii macar despre ce vorbesti.



raspunsu trebuia sa il dai tu nu sa vii la mine cu o alta intrebare !
Ma rog, daca nu ma insel e vorba de s100 sau t200!

#41
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Quote

Originally posted by sepguy
@matrixu

In GSM:
Primul telefon cu 65k culori a fost panasonic gd87.
Primul telefon cu camera rezonabila a fost (si inca este) sharp gx22.  
Ericsson a scos primul MOBIL color si a inventat  Bluetooth, (chestia aia de care telefoanele Samsung nu prea au auzit); astea imi vin in minte doar acum. Motorola, din cate stiu, a scos primul tri-band (si de curand primul quad-band) si primul claim-shell (remember startac). Samsung n-a inovat nimic (cel mult a luat de pe piata asiatica..mult mai dezvoltata decat cea europeana)
Recunosc ca pana de curand nu mi-a placut Motorola, insa in ultimul timp au scos niste telefoane f reusite.


PS Chiar nu ma atac ! :confused:



Sa o luam pe rand cu 65k la panasonic! daca acele 65k de la panasonic se vad ca la un samsung(un v200 de exemplu) eu ti-l fac cadou! chsetia cu 65k la gd a fost esec si inca e!
Un alt exemplu 4096 culori la nokia si 4096 culori la siemens! diferenta de la cer la pamant!
Cat despre sharpu ala nu stiu ce sa zic asa o fi cum zici!
A luat de pe piata asiatica si a urcat cu mult peste cea europeanea in unele privinte!

#42
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
nokia abia anul trecut a scos tel cu 65 k si samsung si de vreo 2 ani cred.Siemens scoate tel populare la pret mic si mult mai bune ca nokia de ex m55 cu 3100 dif mare de pret chiar daca sx 1 e mai scump si mai prost ca 6600.La tel iefine cred ca siemens sunt cele mai tari

#43
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Apropo primul telefon cu ecran color care s-a facut NU este Erricsson T68 ci Siemens SL10(cred ca asta era... in orice caz era Siemens - vezi S25 : display color- 4 culori, WAP,IrDA - cel mai misto telefon la vremea lui.)
Mie imi plac si Samsung desi asiaticii cand fac telefoane gandesc cu ochii(adica degeaba au toate Samsung-urile ecran color de nu stiu cate culori cand nu au mms - penibil!). In rest imi plac Samsung (design fain, ecrane bune).
Motorola sunt destul de slabuti. Insa adevarul e ca ei au fakut primul telefon mobil si pentru asta ii apreciez. Insa telefoanele actuale sunt destul de proaste.
Apropo, ia uitati-va ce camera are Siemens S65 si ce tehnologii are si dup'aia mai vorbim de Motorola.
Cat despre Nokia (am avut un 3510, care era destul de fain insa din 5 in 5 minute dadea o eroare si se stingea & chestia asta ma innebunea) sunt de parere ca desi e liderul pietii au luat acest loc prin telefoane proaste si foarte proaste(ex. 3310 - nu are nimic, arata nasol si 3410 - arata super naspa, are java, dar in rest NIMIK! si toata lumea il cumpara ... ce-i drept e ieftin dar as prefera sa mai fak rost de niste bani si sa-mi iau un telefon cel putin decent).
Sony-Erricsson sunt buni, se pricep la telefoane, insa fac foarte putine in comparatie cu ceilalti.

#44
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Si apropo, de ce crezi ca SX1 e mai prost ca 6600. Are multe kestii in plus fata de 6600(doamne cat de urat e acest telefon ... tipik nokia)

#45
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 28.11.2001
Prefer Sony Ericsson, sunt dotate si au un meniu aranjat calumea... Singura problema ar fi ca modelele vechi sunt lente (pana la T630?) ... ah si pretu cam mare.... in rest sunt cele mai tari, bateria (la majoritate) te tine en-gro!

NOKIA ca telefon e bun, dar in rest bleah... materiale de proasta calitate, bateria te tine ff putin, nokia 6310i face exceptie(am un Nokia 7650 si ma tine bateria fff putin in comparatie cu fostele telef Ericsson si Sony Ericsson). Avantaju la Nokia ar fi ca este lider si e f popular, si multi realizeaza soft java/symbian pentru telefoanele astea "ieftine" .. si de aici rezulta jocuri si programe ku kila....

TOP:
1) Sony Ericsson
2) Nokia
3) Sagem (ieftine si bune)

#46
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
SE Nokia Motorola

#47
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
> Nu as compara SonyEricsson cu Apple
> 1.Mac nu prea are viitor!

Mac are un viitor dar este neclar- e mai degraba legat de iPod decat de Mac in sine. Atat timp cat geniul de design al lui Steve Jobs e prin zona nu va da faliment prea curand.

Oricum, in legatura cu Mac: un business cu N milioane de customers (N=?) care platesc asa preturi premium pentru o masina puternica si cu un OS matur nu e de neglijat. Nu e necesar ca sa aiba un procent bun de piata (batalia asta e pierduta) ca sa o duca bine.


> 2. Mac sunt F scumpe..pe cand SE tocmai la calitate/pret exceleaza !

Comparatia mea era legata de designul exceptional numai.

#48
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@stilnox
Da..din punctul asta de vedere ai dreptate!
Designul este intr-adevar exceptional (t630 chiar e facut impreuna cu Mac..cu toate ca-mi place mai mult cum arata t610)
@DSF
Daca te uiti la dotari o sa vezi ca nu sunt scumpe chiar de loc! Pai t630 (nu vb de t610) e cam la acelasi pret cu 7250i. Este ca si cum A4 ar fi la acelasi pret cu Solenza :lol:! Gandeste-te ca 80% din telefoanele SE au Bluetooth..o tehnologie destul de scumpa inca.

Oricum, ma surprinde placut locul obtinut de SE. Ne strangem deja :) Sunt curios cati din cei care au votat nokia si siemens sunt posesori de 33(4)10 si a50!

#49
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
:) Tare faza ;)
Oricum in opinia mea cei care sunt cu SE, pun pret pe calitate :)
Si ca o mica paranteza: fiind obsedat de ei, cum sunt obsedat de Canon :drac:, am observat din ce in ce mai multi utilizatori de SE :), asta cel putin in Bucuresti !

#50
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004

Quote

Originally posted by DanyBoss
Urmatoarele 3 telefoane de la SonyEricsson  

[ http://212.213.255.72/keepthls/newsimg/04mar_3se.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://gsmarena.com/....php3?idNews=18

Urmatoarele 3 telefoane de la Siemens  

[ http://212.213.255.72/keepthls/newsimg/04mar_65a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://gsmarena.com/....php3?idNews=22

Eu zic ca Siemens M65 arata super bine

http://gsmarena.com/....php3?idNews=21 (primele poze cu el)


Eu cred ca nu mai conteaza in ziua de azi cum arata un tel bine sa nu fie isuportabil, cat de cat dragutz,  cred ca important este ce stie sa faca  ;)
iar eu ma axez pe sony-ericsson
de ce ? pai am incercat mai toate tipurile de tel.

#51
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Cum puteti spune voi care e cea mai buna marca de telefoane ? Adica dupa ce va ghidati cand spuneti ? Dupa vanzari ? Dupa usurinta de utilizare ? Dupa faptul ca ati avut voi 5 modele si toate au picat ? Hai sa fim seriosi...
Toate firmele fac telefoane bune, depinde de cerintele voastre si de clasa spre care e adresat aparatul.
Poate, subliniez poate a putea fi calificati sa va dati cu parerea ar trebui sa fi avut cel putin cate un model din fiecare clasa a fiecarui producator...dar nici asta nu e un criteriu suficient, pt. ca omul e subiectiv. In general omul daca a avut 2 modele de  sa zicem Vokia :) nu mai incearca altceva si zice la toata lumea 'vaai ce telefoane bune face Vokia' nestiind ce poate si concurenta.

sepguy -  "Nu as compara SonyEricsson cu Apple (am mai auzit aceasta analogie)din doua motive:
1.Mac nu prea are viitor!
2. Mac sunt F scumpe..pe cand SE tocmai la calitate/pret exceleaza !"

1. Daca zici tu...poate stii mai bine! (ai vazut vreo declaratie de venit mai recenta a Apple? sau macar de anul trecut..cu toate ca e mica, dar oricum..)
2. Oof...mai terminati cu asta ! numai asta aud 'macurile sunt f scumpe!!' de ce ziceti asta ?! UN MAC E CAT UN SISTEM NOU DELL SAU HP SAU CE VRETI VOI. Desigur..ca daca comparati un sistem PC cu procesor 1,2Ghz cu un Mac (G4) la aceeasi frecventa pretul e mai mare...DAR asta inseamna ca habar nu aveti. PLus ca la Macuri nu se umbla cu placa luata de nu stiu unde 'made on ship' sau altele.

Numai bine.

#52
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@alex_rom007
Crede-ma, cunosc mai multi useri de Mac (NU firme) decat ti-ai inchipui tu si m-am jucat pe f multe modele(inclusiv G4). Nu m-au impresionat, insa aceasta discutie (in care oricum, crede-ma, n-ai cum sa ma convingi) nu-si are locul aici.
Stick to the phone business!

#53
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
sepguy - nu ma indoiesc ca tu cunosti 'mai multi useri de Mac (NU firme)" decat mi-as inchipui eu (eu am o imaginatie mai saraca asa de felul meu)  si ca te-ai jucat pe f multe modele(inclusiv G4).' . De asemenea nu ma indoiesc ca nu te-au impresionat... (eu nu am zis ca sunt impresionante sau ceva de genul asta, cu toate ca sunt..sau spectaculoase macar. eu vorbeam de pret).
Si 'stick to the phome business' hmm parca tu ai facut comparatia intre nu stiu ce marca de telefonie si MAC, nu ? Eu doar ti-am raspuns (asta pe langa raspunsul meu la topic).

Sa nu ma intelegi gresit, nu creau sa ma cert cu tine.Dar intamplato si eu cunosc destule despre MAC (si nu ma refer la G3-G5) si am vazut cateva la viata mea.

Scuze pt. lungime si daca sunt off-topic.

Numai bine.

#54
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Sagemul meu  (myx 5) a rezistat la un accident de masina in care el era in partea dreapta... fara centura :D. Accidentul a fost ceva cascadorie: m-am dat peste cap la 80 la ora in curba. So... Sagem iz za best! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate