Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Program pt citit minifilm MP4

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Mintaka

Mintaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.02.2004
Imi trebuie un program cu care sa pot viziona pe computer cateva filmuletze facute cu un telefon Motorola. La proprietati files imi arata ca e un file MP4, am incercat cateva playere dar nu merge.
Sper ca o sa ma puteti ajuta. Multumesc!

#2
silviuchingaru

silviuchingaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.03.2004
Problema ta cred ca sunt codecurile! Incearca sa instalezi un pack complet de codecuri si apoi vezi ce se intampla! Ar trebui sa mearga.
Poti incerca Nimo Codecs Pack sau Ace Mega Codecs.
Ca sa afli de unde le poti lua cauta-le in google si nu uita sa incluzi si cuvantul download ca sa fie mai eficienta cautarea.
Bafta!

#3
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002
eu zic sa incerci ce vrei dar nu si ace mega codecs asta daca vrei sa nu ai probleme cu win(multi au patit-o)

#4
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
yuly are foarte mare dreptate, ace mega codecs face probleme la windows.  :mad:

Si eu iti sugerez un codec pack, daca vrei gasesti unu destul de bun aici : Cole2k Codec Pack .

Iar ca player eu zic sa incerci Media Player Classic, este destul de recent aparut si este foarte bun, citeste aproape orice, daca nu chiar tot ce e legat de filme. Si suporta bine inenteles si fisiere *.mp4 (MPEG4 file).

Ai mai jos si un screenshot  ;)

Il gasesti si pe asta tot la adresa www.rodivx.home.ro

bafta

Attached Files



#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
silviu, ce ai cu omul? vrei sa te pomeneasca ? :)
mintaka, de ce nu incerci mai intai un gspot, poate iti spune el ce codec vrea filmuletzul tau.
iar mai departe it should be so simple ...

#6
Mintaka

Mintaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.02.2004
Cu Media Player Classic am incercat si inainte dar aveam Ace Mega, acum l-am desinstalat, am instalat Col2k Codek Pack, am reinstalat un Media Player Classic  mai recent dar dupa ce incarc fle-ul respectiv si vreau sa-l deschid imi dispare playerul, si dus e... Am incercat de cateva ori darf acelsi rezultat.
Gspot imi zice: "Non-AVI File - Type Unknown." si in rest "n.a"

#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
mai nou Winamp 5.03 se lauda ca stie de mp4... poate-poate!

Attached Files

  • Attached File  wamp.jpg   45.57K   29 downloads


#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca nu stiti ce e acela un MP4, nu mai dati sfaturi aiurea cu mega-giga-super-codecs-packuri ca nu aduc nimic bun acestea.

Mintaka, daca ceea ce ai tu este un MP4 real, atunci ar trebui sa il vezi cu Nero Showtime produs de catre cei de la Ahead, care fac si Nero Burning Rom. Nu e nevoie de nici un codec.

Ceea ce aratat teo in poza lui se refera la un fisier audio care are tot extensia mp4 si care de fapt este audio codat AAC. Adica daca aveti fisiere audio in format AAC si poarta extensia mp4, pot fi ascultate cu Winamp daca aveti acel plugin (in_mp4.dll) instalat. AAC este pe undeva asemanator cu AC3-ul si poate fi produs tot cu un utilitar de la Nero. Confuzia care se creeaza este sporita si de faptul ca un fisier audio poate avea si extensia aac si mp4, cu toate ca cea corecta ar fi totusi AAC.

Containerul MP4 promovat de Nero este compus dintr-un stream video (care la ei se numeste Nero Digital) si un stream audio care este AAC. Deasemenea poate contine si subtitrare care este inclusa tot in acel container si care poate fi selectabila.

enjoy,
Mtz

PS:
In atasament este o mostra de MP4 real care poate fi vazuta cu Nero Showtime. Contine audio AAC si subtitrare ;), dar dureaza doar 2 secunde iar calitatea este slaba pentru ca si sursa a fost de slaba calitate. Se poate pune un pause rapid si se va vedea in meniu cum se schimba subtitrarea.

Attached Files

  • Attached File  nero.zip   896.46K   145 downloads


#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
@mtz m-ai facut curios. apropo, verifica te rog atasamentul, ca l-am downloadat de 3 ori si imi da eroare la despachetare...

ma rog, si eu stiam ca MP4 este un "fisier audio-video", dar cum nu am nici un astfel de fisier nu am putut proba pluginul de Winamp (mai ales ca mai nou asta "playaza" si filme...

de chestia cu AAC=MP4 cine e vinovat? adica banuiesc ca nu toata lumea creaza AAC-uri si le redenumeste MP4... sint curios, cum s-a ajuns la situatia asta?

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am uploadat din nou atasamentul. Acum este OK.
Incearca sa ii faci play in Winamp fara ca sa ai instalat Nero Showtime, desi chiar daca ai Showtime instalat tot nu cred ca vei putea sa vezi imaginea din film ci doar sa auzi sonorul care dureaza 2 secunde.

Legat cu confuzia MP4/AAC pentru audio. Insusi programul BeSweet pe care il gasesti la Ghiduri la video are o optiune denumita AAC/MP4 daca vrei sa faci un AAC cu el (folosindu-se de enoderul AAC de la Nero), va avea extensia mp4 si poate fi ascultat cu Winampul tau.
Dar... tot din pachetul BeSweet face parte si AACMachine care produce si el tot AAC dar folosind un alt encoder, iar de data asta extensia obtinuta este aac. Acest AAC poate fi ascultat in Winamp cu pluginul "in_aac.dll" (probabil ca merge si cu "in_mp4.dll", dar eu le am pe ambele si nu am stat sa le scot si sa fac teste care anume dll face play la aac).
Totusi pentru AAC pur se pare ca extensia corecta este mp4, dar asta aduce confuzii cu containerul MP4 ce poate contine si video si audio si subtitrare.


Niste explicatii aici, desi nu prea cred ca lamureste problema:

AAC stands for Advanced Audio Coding which is a general purpose lossy audio compression format developed by Fraunhofer, Dolby, Sony and AT&T as major contributors. It is the natural successor of MPEG Layer III / MP3 in the new multimedia standard MPEG-4 that uses MP4 as the container format for all kinds of content.

AAC files are raw AAC data streams, whereas MP4 is a container format of the MPEG4 standard which can contain AAC streams and many other things. The data format of the two is very different and hence you cannot rename them to one another, they must be muxed (put into the container) or demuxed.
Note that the "Export ISO 13818-7 Stream" option in the Nero encoder produces *.AAC files with ADTS headers. Again this is not a raw aac stream, Ivan & Menno is required to convert to raw aac.


enjoy,
Mtz

#11
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
nu am showtime instalat, dar am putut vedea fisierul cu... Quick Time 6.5. orice altceva a refuzat sa-l ruleze. winampul doar a "audiat" bucatica...


mi se pare ca mai exista un mp4 player si la doom9.org

Attached Files

  • Attached File  mp4.jpg   27.97K   29 downloads


#12
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
io tot cu quick time-ul l-am vazut
tot cu quick time-ul pot sa playez si melodii codate format mp4 cu nero

Attached Files



#13
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
intradevar cu Media Player Classic vad ca nu vrea....nu stiu care e problema, dar am cautat si am gasit un player special pentru asa ceva (adica fisiere MP4), se numeste "4 mpegable Player" si poate fi gasit la Mpegable Player ...este GRATUIT si mai stie sa citeasca si fisiere *.3gp, *.sdp si *.yuv pentru cei care au nevoie, si poate sa deschida si fisiere aflate pe web.

Acum nu stiu daca este necesar dar eu am instalat si "mpegable DS decoder" luat tot de acolo.

Fisierul de la Mtz a mers perfect !!!

uite si un screenshot

Attached Files

  • Attached File  mp4.jpg   78.21K   44 downloads


#14
Mintaka

Mintaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.02.2004
Am reusit in sfarsit sa vad mp4-urile cu "4 mpegable player" dar imi merge si cu un alt player pe care l-am gasit "Osmo4".
10x

#15
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pune si tu un screenshot cum a pus TheMatrix ca sa vedem detaliile despre Mp4 ala al tau.

enjoy,
Mtz

PS: daca are cineva un spatiu de 7MB, pot uploada un superb mp4 de 22 secunde. P.M. me pentru detalii unde sa il uploadez.

#16
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
fa un cont la dap.ro ca e 100 de mega spatiu
si vedem de acolo

#17
Mintaka

Mintaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.02.2004
Movie info

Attached Files



#18
marius_wiz

marius_wiz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 32
  • Înscris: 06.03.2007
Subscriu ca merge super cu nero showtime ... nimic nu trebuie instalat sau dezinstalat ... avea Ace mega CodeCS by the way !

deci clar

Edited by BlueMe, 04 September 2007 - 21:24.
Fara quote la subiect.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate