Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

Diploma de BAC, recunoscuta in tarile UE?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
onestepcloser

onestepcloser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2007
Am on nelamurire. Am incercat sa citesc pe cateva site-uri si desi inclin sa cred ca am inteles corect as vrea totusi sa ma asigur, in caz ca cineva stie raspunsul.

Eu as vrea sa merg la o facultate in Olanda, si conform site-ului lor si din ce am inteles eu, suntem cetateni cu drepturi depline din punct de vedere al studiilor, dar ei se refere in mare parte la tarile UE, si eu nu sunt sigura ca noi avem aceleasi drepturi ca oricare tara din UE (inafara de permisul de munca care stiu ca nu-l avem oricum).

Este diploma de BAC obtinuta in Romania valabila in orice tara a Uniuni Europene?
Am inteles ca Romania a semnat un tratat prin care dilomele obtinute aici sunt valabile la Universitatile din UE.
Este adevarat? Sau sunt restricti?

Din ce am inteles eu nu mai avem nevoie sa actualizam diplomele si nici macar the testul Toefl, in tarile member UE.

Multumesc!

#2
Artimus

Artimus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2005
Salutare,

Eu am incercat pentru o bursa in Amsterdam, la Gerrit Rietvel Academie of Arts in 2003. IN ciuda faptului ca am luat cu supra evaluare si as fi facut 4 ani in 2, primul si ultimul, nu am obtinut bursa de la biroul de burse pentru ca nu eram comunitar. Spre surprinderea mea, nici acum nu sunt reglementate drepturile comunitare pentru noi romanii. Am trimis in ultimile 2 luni mai mult de 100 de mailuri la diversi comisari europeni pentru lamuriri legate de studii si posibilitatea de burse. Nici unul nu a raspuns, si nu doar din Olanda...toti, FInalanda, Norvegia, Suedia...well nu stiu ce sa spun...

Oricum, diploma de bac tradusa si legalizata, certificat nastere, si ce alte acte legate de identitatea ta legalizate. Banii pentru taxa de inscriere. Vezi in prealabil pe unde o sa stai acolo, mai ales daca mergi vara e scump in draci. Eu am fost iarna si am platit la un hostel, de am stat cu 18 insi in camera, 18 euro pe noapte.

Daca mergi cu avionul, de la aeroport, Schiphol, ai tren direct catre Amsterdam. Cred ca ajungi in 15 minute sau asa ceva. Cum iesi din gara, cauta punctul de informatii, e la vr-o 40 de metri in fata garii. De acolo intrebi ce si cum.

La ce faculate vrei sa mergi?

Any way, multa bafta sa ai si succes :)

#3
onestepcloser

onestepcloser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2007
Buna! Mersi pt raspuns.

Am sunat la Universitate si se pare ca odata cu intrarea in UE, nu prea ni se mai cere mare lucru, nici macar testul Toefl care e necesar pentru tarile non EU.

Eu nu aplic pentru o bursa, dar taxele pentru tarile membre sunt muuult mai mici!  
Nu eram sigura daca binenteles noi fiind romani ni se vor da aceste drepturi dar deocamdata se pare ca Olanda este deschisa la studentii romani si nu mi-au cerut decat copie dupa diploma de Bac!

Statul olandez este si dispus sa ramburseze o parte din cheltuilie de studii.

Vreau sa merg la universitatea din Maastricht.

Suna bine.. sa vedem!

#4
Artimus

Artimus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.07.2005
Zici ca ramburseaza o parte din cheltuielile de studii? Suna interesant deja...sa-mi spui si mie cat sunt dispusi sa ramburseze si pe ce perioada.

Ms, numai bine.

 onestepcloser, on May 3 2007, 16:34, said:

Buna! Mersi pt raspuns.

Am sunat la Universitate si se pare ca odata cu intrarea in UE, nu prea ni se mai cere mare lucru, nici macar testul Toefl care e necesar pentru tarile non EU.

Eu nu aplic pentru o bursa, dar taxele pentru tarile membre sunt muuult mai mici!  
Nu eram sigura daca binenteles noi fiind romani ni se vor da aceste drepturi dar deocamdata se pare ca Olanda este deschisa la studentii romani si nu mi-au cerut decat copie dupa diploma de Bac!

Statul olandez este si dispus sa ramburseze o parte din cheltuilie de studii.

Vreau sa merg la universitatea din Maastricht.

Suna bine.. sa vedem!


#5
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Mi-ai starnit si mie curiozitatea. Eu vreau sa imi fac masteul in strainatate si inca bifez variantele posibile. Ar fii frumos din partea ta daca ne-ai tine la curent cu eventualele progrese. :)

#6
onestepcloser

onestepcloser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2007

 placebo87, on May 12 2007, 20:42, said:

Mi-ai starnit si mie curiozitatea. Eu vreau sa imi fac masteul in strainatate si inca bifez variantele posibile. Ar fii frumos din partea ta daca ne-ai tine la curent cu eventualele progrese. :)

http://www.studyin.nl/

www.uniabroad.com > Cei de la unabroad te vor ajuta cu aplicatia si sa iti alegi un curs daca le trimiti un mail.

Deocamadata sunt in pregatiri, am sa va tin la curent.

#7
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

 onestepcloser, on May 15 2007, 11:01, said:

http://www.studyin.nl/

www.uniabroad.com > Cei de la unabroad te vor ajuta cu aplicatia si sa iti alegi un curs daca le trimiti un mail.

Deocamadata sunt in pregatiri, am sa va tin la curent.

Mersi pentru link! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate